Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
b0gdan    90

z własnych obserwacji widzę że lucerna lubi ciężkie gliniaste ziemie, na takim polu nawet 5-6 lat coś z niej jest, na lekkich ziemiach 2-3 lata i wypada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Hm... to o łące pomyślimy później, bo to dopiero po żniwach.

 

Czy mieszanka na pastwisko dla młodego bydła może zawierać lucernę? Czy może lepsza jest koniczyna? Gleba klasy 4a i 4b, gdzieś około 45-50cm pod ziemią jest glina. Jaka mieszanka będzie lepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irlej    1

Lucerna i koniczyna czerwona powoduje wzdęcia u bydła na świeżym pastwisku, bezpieczna jest koniczyna biała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    683

O przypadkach za czerwoną koniczyną to słyszałem ale że lucerna?? :P u mnie młodzież dostaje na zielono i czasem gdzieś się jakąś krowę uwiąże i nigdy nie miałem takich problemów


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor1992    0

Ja zastanawiam się nad zasianiem lucerny tylko nie wiem jak ją później zebrać myślałem nad skoszeniem jej orkanem prosto z pnia, jak myślicie dobra wyjdzie kiszonka czy lepiej by było jak by ją skosić kosiarką i rozrzucić żeby przeschła i dopiero po tym zbierać?


Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    683

Ja koszę, rozbijam pokos susze min 2 dni i zwożę przyczepą samozbierającą i jest ok :P


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbi10495    0

Ej @Zetor1992 ale masz samą lucernę czy z trawą ??? ale myślę żebyś skosił i poczekał minimum 1 dzień i dopiero orkanem bezpośrednio z pokosów:)


2812=Power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor1992    0

Jeszcze nie mam lucerny, ale jak bym zasiał to w czystym siewie.


Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    683

@grzecho106 a koniczynę białą czy czerwoną?? W jakich proporcjach?? W mieszance ze zbożem?


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Po ile są nasiona lucerny??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja myślę we wrześniu zasiać.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Oj chyba w październiku będzie troszke za późno zależy jak nadejdzie zima aby lucenrna zdążyła się dobrze ukorzenić.


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ja jutro jeszcze dokoncze lucerny 3 pokos.@akaku robiłeś lucerne w bele czy w pryzmę??


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ja na wiosne na lucerny dawałem nawóz a na 2 i 3 pokos odżywki lub gnojowica :D Niestety pogody nie pozwalały na cięcie 2 pokosu lucerny w terminie i dlatego tak późno :D


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rayman    2

Podobno można siać ją tylko na glebach o odczynie obojętnym. Siał ktoś z was ją na glebie o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

A czy ursołaby lucerna na glinie? mam kawałek ziemi bardzo gliniastej i chciałbym tam zasiac cos dla bydła.. i czy jeżeli zasiałbym ja z jeczmieniem na wiosne teraz i jeczmien skosił normalnie na ziarko(tak robiłem z koniczyna czerwona) to nic sie jej nie stanie? i za rok na wiosne kosić ja na kiszonke??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

na glinie lucerna wychodzi super ,ja sialem z jenczmieniem 2008 10kg na/ha od rzeki gdzie lepsz ziemia to wyszla hała bo za rzadko

2009 tez z jenczmieniem 15kg+2kg konieczyny bialej +3kg konieczyny czerwonej +5 kg tymotki to wyszło mi perfekt ,tylko ten jenczmien zle sie kosilo bo duzo zielonego ,lepiej sciac go wczesniej na kiszonke

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

To na glinie niby da rade ale ogolnie jakiej ziemi potrzebuje lucerna? bo tej gliny mam kawałek i mnie to nie urządza a chce zasiac pole troszku wieksze i tam ziemia jakś rewelacyjna nie jest kl4 może miejscami 5klasa.. rozmawiałem z nauczycielem w szkole i mowi zeby zasiac lucerne samą w czystym siewie i na jesieni sprzątam ją i pożniej przez ok 4 lata bede mogł ją uzytkować.. tlyko pytanie czy urośnie na tej 4 klasie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

lucerna lubi żyzne gleby, na piaskach i glebach torfowych kiepsko plonuje. Na IV klasie w moim przypadku jest OK, na V nie za bardzo. Siew czysty jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rayman    2

Bogdan, a stosowałeś na V klasie pod lucerne obornik? Jaki masz odczyn gleb?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

no właśnie kawałki V klasy na których siałem były lekko kwaśne i tam lucerna dawała 60% polonu tego co na IV klasie. Obornika akurat nie było, bo była mokra jesień i wiosna i nie było jak wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj