Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
michal1993    458

Różne opinie słyszałem a Wy jakie macie opinie na temat siewu lucerny wiosną na działce na której rok wcześniej był zastosowany LANCET PLUS 125WG ?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Najzwyklejszy poznaniak niestety.

Ja też mam Poznaniaka tylko dokupiłem rolki do wysiewu nasion drobnych i na nich sieję Lucernę i trawy w czystym siewie tylko robię próbę kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

Dzięki. Próba oczywiście obowiązkowo, jak przy każdorazowym siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witam,

 

Przy wiosennym siewie w pierwszym roku użytkowania zazwyczaj można liczyć na 3 pokosy. 

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

 

nigdy w życiu!! wierutna bzdura. 

W I roku zanim lucerna sie ukorzeni i urośnie potrzebuje praktycznie  rok . I pokos średni ,a II pokoś mizerny(można powiedzieć ze jest to pokos pielęgnacyjny).

 

Co do siewu jesiennego nie mam doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    907

wiosenny siew z roślina osłonowa to tylko daje dobry pierwszy i taki sobie drugi reszta to pielęgnacyjne. Co do siewu ja sieje najpierw roślinę osłonowa następnie jadę po tym z nawozem pomieszanym z lucerna, bronuje i waluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Oprysk poszedł w sobotę. Co do mocznika widzę poprawę, jest sporo ciemniejsza, podczas siewu nie była zaprawiona nitragina i stąd podejrzewam te jasne liście, bo koniczyna była ładna i ciemna.

 

jeżeli najmłodsze listki są jasne to typowy niedobór siarki, lucerna potrzebuje od 50 do 100kg So3 rocznie, najlepszą odżywką na lucernę jest siarczan magnezu z borem i manganem firmy k+s, można stosować azot pod kolejne pokosy jeżeli gleba jest słabsza ale max 15kg N pod pokos, po większych dawkach pojawi się zaraz problem z zachwaszczeniem, oraz wyleganiem po większej ulewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    139

janczar 810 mylisz sie... ja siałem na początku kwietnia i kosilem pod koniec czerwca, plon nie był zły bo ok 17 kulek (zero zielska) a na tą chwile lucerna jest za 1-2 tyg do koszenia. I na oko teraz bedzie jej duzo duzo wiecej. Także w moim przypadku 3 pokosy beda na 100% a moze nawet w październiku zrobie 4. Duzo zalezy od odmiany ja siałem z kończyna aleksandyńska jako osłonową która miała wyginąć po 1 pokosie ale rośnie nadal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

nigdy w życiu!! wierutna bzdura. 

W I roku zanim lucerna sie ukorzeni i urośnie potrzebuje praktycznie  rok . I pokos średni ,a II pokoś mizerny(można powiedzieć ze jest to pokos pielęgnacyjny).

 

Co do siewu jesiennego nie mam doświadczenia

 

 

janczar 810 mylisz sie... ja siałem na początku kwietnia i kosilem pod koniec czerwca, plon nie był zły bo ok 17 kulek (zero zielska) a na tą chwile lucerna jest za 1-2 tyg do koszenia. I na oko teraz bedzie jej duzo duzo wiecej. Także w moim przypadku 3 pokosy beda na 100% a moze nawet w październiku zrobie 4. Duzo zalezy od odmiany ja siałem z kończyna aleksandyńska jako osłonową która miała wyginąć po 1 pokosie ale rośnie nadal...

 

 

Witam serdecznie,

 

Nawiązując do opinii janczar810 dotyczącej wiosennego siewu lucerny i ilości pokosów w pierwszym roku poniżej fotki z lucernika, który był założony w kwietniu 2017. Gleba mineralna w przewadze IV klasa, województwo mazowieckie. Lucerna została w czerwcu skoszona pierwszy raz. Na zdjęciach, które dziś wykonałem (18.07.2017) obecny stan. Rośliny mają obecnie około 35-40 cm i do kolejnego, drugiego już pokosu pozostało max 1,5-2 tygodnie. Po skoszeniu na koniec lipca 3 pokos przewidujemy na wrzesień 2017.

 

To prawda - pierwszy pokos zazwyczaj nie jest pełny, a lucernik zagęszcza się w kolejnych odrostach. W gospodarstwach z którymi współpracujemy 3 pokosy w pierwszym roku przy siewie wiosennym zazwyczaj są standardem. Jak widzę Sokol2 opisuje podobne doświadczenia.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Mateusz Nogaj

Barenbrug Polska

 

Lucerna otoczkowana Barenbrug - siew wiosna 2017. Fot. 3

Lucerna otoczkowana Barenbrug - siew wiosna 2017. Fot. 2

Lucerna otoczkowana Barenbrug - siew wiosna 2017. Fot. 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

janczar 810 mylisz sie... ja siałem na początku kwietnia i kosilem pod koniec czerwca, plon nie był zły bo ok 17 kulek (zero zielska) a na tą chwile lucerna jest za 1-2 tyg do koszenia. I na oko teraz bedzie jej duzo duzo wiecej. Także w moim przypadku 3 pokosy beda na 100% a moze nawet w październiku zrobie 4. Duzo zalezy od odmiany ja siałem z kończyna aleksandyńska jako osłonową która miała wyginąć po 1 pokosie ale rośnie nadal...

 

To siales w czystym siewie czy z osłoną???

 

"KONICZYNA ALEKSANDRYJSKA

 

Trifolium alexandrinum

To gatunek jednoroczny,

wytwarza delikatne pędy z dużym udziałem liści,

bardzo szybko wzrasta,

charakteryzuje się wytwarzaniem dużej ilości biomasy (nawet do 70t/ha) w trakcie rocznego okresu wegetacji,

odmiana daje do 3 pokosów rocznie,

jest sotoswana w mieszankach na użytki przemienne." Cytat z folderu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    139

ja siałem 25kg lucerny i 5kg tej konczyny. bylo to wymieszane razem juz jak kupiłem. A kupiłem to z firmy barenbrug i nie załuje wogóle. Bo w kwietniu jak juz wszystko powschodzilo przyszly przymrozki nawet do -5 i przetrwala. A sasiad co sial w maju z owsem bo bał sie przymrozków to ma na polu plantacje rumianku... a lucerki to tam licho co...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Potwierdzam 3 pokosy w pierwszym roku i co pokos to lepszy. Ja nowa bede siekal teraz drugi raz a zeszloroczna trzeci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Ryzyko często się opłaca :)

3 pokosy w pierwszym roku to standard aczkolwiek warto zostawić II pokos na zakwitnięcie aby rozwinęły się korzenie. Podczas kwitnienia korzenie* lucerny rosną najszybciej :)

Edytowano przez nieARMANDv2

Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Potwierdzam 3 pokosy w pierwszym roku i co pokos to lepszy. Ja nowa bede siekal teraz drugi raz a zeszloroczna trzeci

 

Mamy podobne doświadczenia i obserwacje. W przypadku lucerników wieloletnich to w większości gospodarstw w Polsce nadchodzi (lub właśnie trwa) trzeci pokos lucerny :) 

 

Poniżej kilka zdjęć z lucernika, który jest obecnie użytkowany trzeci sezon. Na zdjęciach rośliny rozpoczynają już zawiązywanie pąków kwiatowych, a to odpowiedni moment na koszenie  :) 

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

 

lucerna-w-lipcowym-sloncu-nasiona-barenblucerna-gotowa-do-koszenia-nasiona-barenlucerna-barenbrug_164038_2631_1068414.jp

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

No aktualne warunki to idealne dla siewek lucerny. Deszcz i cieplo i lucerna sadzi az milo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ta z tego sklepu koło Kętrzyna? :ph34r:

No tam chcę zamówić chyba, że gdzieś taniej dostanę. Te odmiany mi wpadły w oko, a najbardziej Planet. W sumie jest tańsza i nasiona poszczepione... Do kiedy najpóźniej można posiać lucernę? bo chcę posiać po pszenicy kawałek a żniwa się oddalają ciągle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Co sądzicie o lucernie Legend, Legendairy, Perfecta, Planet?

 

mam perfecte 

siałem również tanią z targu i nie ma co porównywać a siałem ją 2x co w/w tj. perfecta ok 11kg 

bodajże 3lata temu płaciłem 34zł za kg z tym że z siewem trafiłem na rok o bardzo niskim współczynnikiem opadów 

rok 2017 jest idealny na zakładanie użytków zielonych tym bardziej teraz ciepło i mokro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jest idealny poza okresem koniec kwietnia - maj na Mazurach ;)

Janczar rozumiem, że było sucho ale w miarę dobrze wyszło Ci te 11kg/ha? Jakaś osłona do tego poszła?

Ja zawsze mówię ludziom, że można obniżyć normę lucern wielolistkowych do 12-15kg/ha ale na dobrym stanowisku i przede wszystkim przy bardzo dobrym przygotowaniu gleby / równomiernym wysiewie. Sam nie pokusiłem się jeszcze na zejście poniżej 15kg/ha. Głównie sieję Planet, przykładowo w tym roku 20kg + 5 Futtertrio osłonowo. Polecam też mieszankę motylkowych DSV, muszę znaleźć zdjęcie z tego roku i wstawić. Sprawdziła się u mnie na moich mozaikowych polach. Pasza super.


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

była roślina osłona typu jęczmień i owies i jakby tego nie posiał to w czystym by nie było wówczas NIC z tego wzgledu iż siałem na glinie po siewie łądnie popadało i sie zaskorupiło w skutku czego lucerna miała problem ale tam gdzie kiełkowało zboże to i lucerka sie przykolegowała i  rosła zaraz obok osłony w/w. po pierwszym pokosie myslałem ze bedzie do likwidacji ahh mysle zostawie do wiosny i na wiosne jak ruszyła ze hej aktualnie czekam na koszenie na ziarno tj IIpokos. 

11kg/ha w dogodnych warunkach jest moim zdaniem idealne nie za gęste nie za rzadkie, w moim przypadku jak na zielonke mogło być gęściej i tak jak piszesz 15kg/ha jest ok i postawienie na swego rodzaju ugoda  co do gęstości.

zaznaczam iż gleba miała idealne PH. 

Powiem jeszcze tak owa z targu na wiosne fajnie sie prezentowała i wydawało sie ze obsada bedzie super a Ipokos zweryfikował mój optymizm i delikatnie mówiąc byłem rozczarowany.

W skrócie jeśli chcecie oszczedzać nie oszczedzajcie na materiale siewnym ktory jest głównym czynnikiem budującym nasz przyszły plon, błednie wybranej odmiany nie nadgonimy ani nawożeniem i innymi czynnikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam perfecte 

siałem również tanią z targu i nie ma co porównywać a siałem ją 2x co w/w tj. perfecta ok 11kg 

bodajże 3lata temu płaciłem 34zł za kg z tym że z siewem trafiłem na rok o bardzo niskim współczynnikiem opadów 

rok 2017 jest idealny na zakładanie użytków zielonych tym bardziej teraz ciepło i mokro 

 

Taka perfecta ? https://big-agro.pl/produkt/perfecta/ ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli zbierasz nasiona również to rzeczywiście trzeba posiać ciut mniej... Lucerna wyglądająca słabo w roku siewu rzeczywiście potrafi dostać powera na wiosnę.

Też mam gliny i wiem co to znaczy uprawa na mokro i później opady po siewie... Kupiłem w tym roku agregat Guttler do podsiewu / siewu. I nim posiałem wszystko wiosną. Efekty bardzo dobre. Wał w tym agregacie zagęszcza ziemię niżej a na górze pozostawia strukturę gruzełkowatą. Gleba się tak nie zaskorupia. No i siew "nierzędowy" jednak jest lepszy. Do tej pory siałem zawsze rzędowo tj. ostatnie lata Accordem na bronie aktywnej.


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj