Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lucerna

560 odpowiedzi na ten temat

#541 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 02 październik 2016 - 11:38

Lucerna

Czy można lucernę nawozić obornikiem teraz na jesień ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lucerna Dzisiaj, 11:59
  •  

#542 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 03 październik 2016 - 07:48

Lucerna

jaką odmianę lucerny polecacie na stanowiska bardziej suche, piaszczyste gleba klasy 4/5??  a którą na 3/4 klasę ale lekko gliniasta? zależny mi by  otrzymać  największe ilości masy sianokiszonki ;)

Na 4 i 5 klasę to bym sobie odpuścił lucernę, raczej plonu z tego nie zbierzesz.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#543 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 03 październik 2016 - 08:32

Lucerna

ile dać PK na tą lucerne. zostało mi trochę tarnogranuPKCaMgS (12-23-6-4-10) I akurat pasowało by dla mnie dać go w dawce 400kg/ha tylko obawiam sie że fosforu trochę za mało. Prawdopodobnie sa tez niedobory siarki ale badania bede robił dopiero pod koniec nastepnego tygodnia a w planach jest jeszcze wapnowanie kredą 18-19 października

Witam serdecznie,

W zależności od zasobności powinniśmy podjąć decyzję o ilości użytych nawozów, natomiast te 400kg powinno być bezpieczną dawką. Niedobór siarki możemy nadrobić wiosną w postaci nawozów dolistnych, gdy lucerna już odbije na te 15-20cm i zasłoni ziemię, tak aby jak najwięcej części zielonych pobrało odżywkę - tak samo z NPK, można je również dodać oprócz granulatów w formie dolistnej. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy nie ma zbyt dużo opadów deszczu i roślinie ciężko jest pobrać nawóz, jeśli ten nie rozpuści się w pełni. Tak samo można postępować z użytkami zielonymi - dodawanie nawozów w formie płynnej oprócz formy granulowanej jest jak najbardziej zalecane. Co do wapnowania - lepiej zrobić je ok. 4 tygodnie po rzuceniu wieloskładnika.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Na 4 i 5 klasę to bym sobie odpuścił lucernę, raczej plonu z tego nie zbierzesz.

Witam serdecznie,

Lucernik na słabszej glebie będzie dobrze sobie radził pod warunkiem, że w głębszych warstwach gleby jest glina, jeśli pH jest uregulowane i rzucany jest potas (najlepiej po każdym pokosie, ale w mniejszych dawkach).

W ofercie naszej firmy dostępna jest lucerna otoczkowana YellowJacket więcej informacji można zasięgnąć na stronie internetowej www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/motylkowate

Pozdrawiam ;)

Małgosia Przybylak

Witam serdecznie,

Można rzucić obornik, ale to dopiero z końcem października, pod warunkiem, że jest on dobrze przefermentowany i rozdrobniony, na w pełni wykształconą lucernę (2-3 letnią). Z ilością nie większą jak 15t/ha i wiosną zrobić bronowanie broną zębową lub też wczesną wiosną wylać można gnojowicę zamiast obornika na jesień w ilości 20m3/ha.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share zielarin

zielarin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 09 październik 2016 - 11:15

Lucerna

Tak jak napisała wyżej p. Małgorzata świetnie sie sprawdza obornik na jesieni dobrze przefermentowany z doświadczenia powiem że świetnie sprawdza się z pryzmy nawet kilkuletniej ale pryzmowanej w cieniu aby był przefermentowany nie przesuszony przesuszenie spowoduje że bronowanie na wiosne nic nie da i bedziesz miał kupe syfu na polu który zbierzesz z plonem co do bronowanie praktykowałem bardziej coś w stylu włókowania (obracałem poletka bron do góry zębami )

Edytowany przez zielarin, 09 październik 2016 - 11:16.

#545 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 16 październik 2016 - 15:22

Lucerna

\Witam

Moje pytanie tyczy sie kwestii nie skoszenia lucerni na zime aktualnie lucerna nadaje sie so koszenia i jest ostatni dzwonek tylko jest jeden mały problem, nie dam rady skosić i zebrac plonu. No moze skosić skosze ale sprzatniecie praktycznie nie możliwe. A wiec co radzicie skosić i zostawić czy zostawić na pniu ? 

#546 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 16 październik 2016 - 17:19

Lucerna

No raczej jak skosić to i zebrać i ja bym tak zrobił , jeżeli nie zbierać to i nie kosić do pierwszego pokosu nic nie zostanie 

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#547 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 16 październik 2016 - 17:55

Lucerna Ja skosilem wczoraj. Mam nadzieje ze pogoda będzie na tyle dobra ze jeszcze da rade odrosnąć. Pogoda teraz kiepska. Chciałem jutro kosić qq a tu wiało w nocy a jeszcze 3ha poplonu stoi do koszenia i zebrania.

#548 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 16 październik 2016 - 18:16

Lucerna

ja ogółem mam do koszenia jeszcze ok6ha lucerny, tylko ta pogoda (gliny wszystko sie umarze zaklei itp. z z wywozem bel nie mam mowy) :( gdyby padało to teraz bym miał taki dylemat z V pokosem a nie z IV. Całe szczeście pasz objętościowych mam umór. Ale z drugiej strony nowy lucernik z tego roku powinien ładnie sie rozrosnąć o ile jeszcze troszke sie ociepli.

A wiec  jesli nie zobacze luki tyg. pogody bez deszczu koszenie odpuszczam i zostawie na pniu

#549 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 16 październik 2016 - 20:03

Lucerna

Również skosiłem wczoraj jutro mam zamiar zrobić baloty bo w środę znowu wracają przelotne opady .

#550 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 20 październik 2016 - 18:15

Lucerna No u mnie ciut mokre były baloty ale co zrobić. I tak w pierwszym roku dało około 28 balotow z jednego ha a bale takie z 800kg zapewnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 18:56

Lucerna

Jakbym ściął jeszcze lucernę, a przyszedłby mróz to jej zaszkodzi, czy bez obaw?

#552 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 19:38

Lucerna

Warto siać lucernę na 5 klasie. Ph nie znane może zimą zrobię badania. Przedplon łąka od min.40 lat nie orane. Działka 1.5ha z jednej strony górka z drugiej wiecznie mokro,dostałem to w dzierżawę w tamtym roku,u nas nikt nawet nie wie co to jest lucerna.

#553 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 04 listopad 2016 - 09:03

Lucerna

Jakbym ściął jeszcze lucernę, a przyszedłby mróz to jej zaszkodzi, czy bez obaw?

Witam serdecznie,

Zrobienie pokosu lucerny w tak późnym czasie może przynieść zbyt duże szkody, które widoczne będą dopiero na wiosnę. Liczy się przede wszystkim wysokość pokosu i zasobność gleby w wapń i potas (czynniki, dzięki którym lepiej lucerna przezimuje) - natomiast patrząc na prognozę pogody jaka jest zapowiadana na najbliższe dni, czyli przymrozki i lokalne opady śniegu to odradzałabym robienie pokosu. Lepiej będzie jeśli rzuci Pan fosfor i potas, co pozwoli jej lepiej odbić na wiosnę.

Pozdrawiam,

Małgorzata Przybylak

Warto siać lucernę na 5 klasie. Ph nie znane może zimą zrobię badania. Przedplon łąka od min.40 lat nie orane. Działka 1.5ha z jednej strony górka z drugiej wiecznie mokro,dostałem to w dzierżawę w tamtym roku,u nas nikt nawet nie wie co to jest lucerna.

Witam serdecznie,

Lucerna będzie się utrzymywała na słabszej klasie gleby pod kilkoma warunkami m.in. jeśli pH jest wystarczająco wysokie, jeśli jest glina w głębszej warstwie gleby, która przetrzyma niezbędne składniki pokarmowe do wzrostu lucerny oraz jeśli będą w miarę przyzwoite warunki do wschodów lucerny (gleba piaszczysta szybciej się nagrzewa, ale też szybciej traci wodę). Warto natomiast zrobić badania gleby, ponieważ wszelkie niedobory spowodują, że lucerna już po 2-3 roku może zacząć się przerzedzać, a w konsekwencji 'wypadnie' w najsłabszych miejscach. Natomiast tak jak Pan mówi, jeżeli już skiełkuje i będzie odpowiednio nawożona jest najbezpieczniejszą pod względem planowania zbiorów rośliną wieloletnią z tak wysokim plonem białka, która pozwala zgromadzić bazę paszową na kolejny rok.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#554 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 04 listopad 2016 - 16:46

Lucerna

Dzięki za odpowiedź, ale dodam jeszcze parę szczegółów. Lucerna jest dosyć nierówna, susza jej nieźle zaszkodziła. Miejscami dopiero odbija po deszczach, ale część pola jest dosyć bujna. Co będzie wiosną jeśli zostawię taką kilkudziesięciocentymetrową?

#555 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 04 listopad 2016 - 22:53

Lucerna

Dzięki za odpowiedź, ale dodam jeszcze parę szczegółów. Lucerna jest dosyć nierówna, susza jej nieźle zaszkodziła. Miejscami dopiero odbija po deszczach, ale część pola jest dosyć bujna. Co będzie wiosną jeśli zostawię taką kilkudziesięciocentymetrową?

Jeśli ma Pan taką możliwość to na części pola, na którym jest lucerna znacznie wyższa można spróbować pokosić ją jak najwyżej (min. 7-8cm), najlepiej kosiarką dyskową - nie szarpie tak roślin i nie uszkadza łodyg, reszty pola nie ruszać. Natomiast całe pole należałoby nawieźć fosforem i potasem, a jeśli pH nie będzie zbyt wysokie to można rzucić wapno za 3-4  tygodnie ;)

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#556 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 05 listopad 2016 - 07:25

Lucerna

Jeszcze raz dzięki. Co zaś pH, to jest ono na tym polu stabilne. 7.5 odkąd pamiętam.

#557 Share tom79

tom79

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 08 listopad 2016 - 06:54

Lucerna

witam czy mogę rozsiać wapno +kizeryt teraz jesienią czy teraz wapno a wiosna resztę lucerna 2 letnia

Edytowany przez tom79, 08 listopad 2016 - 09:59.

#558 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 08 listopad 2016 - 13:09

Lucerna

witam czy mogę rozsiać wapno +kizeryt teraz jesienią czy teraz wapno a wiosna resztę lucerna 2 letnia

Jesienne wapnowanie jak najbardziej teraz, natomiast z nawożeniem kizerytem może Pan poczekać do wiosny.

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

#559 Share tomeczek281996

tomeczek281996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 listopad 2016 - 18:18

Lucerna

na wiosne planuje siew lucerny odmiana amerykanska i chce ja zasiac ze zbozem zeby skosic zboze na kiszonke wiec jakie zboze było by najlepsze do zasiania z lucerna 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 19 listopad 2016 - 20:02

Lucerna

ja siałem z owsem i jestem zadowolony gdybym go nie dał nie  miałbym co zbierać. Owies ma ten atut ze odbija po skoszeniu i zrobisz 2 pokosy bo na pokos z lucerny mało realny.

siałem takze mieszanke owies jeczmien pszenica ale to był nie wypał, 

Troszke dałeś ciała było trza siać na jesień z miesznaką gorz0wską bądź inna jedno roczna . << nie praktykowałem ale po galeriach AF fajnie wyglada i daje ładne pokosy