Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lucerna

560 odpowiedzi na ten temat

#521 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 570 postów

Napisany 12 sierpień 2016 - 20:57

Lucerna

zalezy od wilgotnosci i prasy. Moje po prasie kuhn 125cm robione z 14 nozami waza ok 700kg jednego dnia ciete drugiego robione czyli dosc mokre ale taka musi byc zeby miala wartosc i lisci nie gubic :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lucerna Dzisiaj, 19:04
  •  

#522 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 18:54

Lucerna Wczoraj zebrane wieczorem 10 balotow konkretnie zbitych z jednego hektara w tym 20 arow takiej lichoty co by trzeba jeszcze raz wsiac. Nie wiem czy dobry plon

#523 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 09:07

Lucerna

zakwitła czy nie? Moja siana 25maja koszona 15 lipca jeszcze będzie stała dwa tygodnie wiec chyba za wcześnie skosiłeś?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 15:24

Lucerna Zakwitla w 80-90% siana 25 ale kwietnia

#525 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 20:57

Lucerna

Witam siać jeszcze lucernę w czystym siewie do końca sierpnia, czy lepiej wsiać  wiosną  z jęczmieniem jarym jako roślina ochronna ,który siew będzie lepszy.

#526 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 21:18

Lucerna

nie ma odpowiedzi który siew będzie lepszy, a który bardziej pasujący do warunków. Jak by była łagodna zima i sucha wiosna to jesienny się sprawdzi o wiele lepiej. Zaś mroźna zima może zaszkodzić lucernie(chociaż też tak od razu nie powinna). Ja rok temu siałem na jesieni i nie narzekam, zaś ci co siali wiosną narzekają na swoją.  

#527 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 18:40

Lucerna No w tym roku siana na wiosnę koniec kwietnia i słabe warunki byly zimno i malo opadów. Dwa tygodnie temu zasiałem 20arow bo zostało mi nasion z wiosny a pastwisko do likwidacji było bo po tygodniu na wierzchu już była i wzrost idealny. Co do tej co kosilem dwa tygodnie temu to już bardzo ładnie odrasta. Pogoda w tym roku dla traw w moim rejonie jest idealna. Dosłownie w oczach rosnie

#528 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 19:52

Lucerna

Dałem teraz wapno jak zasieję w przyszłym tygodniu to mi przezimuje ?

#529 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 21:01

Lucerna

Powinna. Planujesz siać w czystym siewie, czy ze zbożem? Jak z jakimś zbożem, to nie za gęsto. Jak się zacznie krzewić, to może być problem z pleśnią śniegową

#530 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 08:20

Lucerna

nie ma odpowiedzi który siew będzie lepszy, a który bardziej pasujący do warunków. Jak by była łagodna zima i sucha wiosna to jesienny się sprawdzi o wiele lepiej. Zaś mroźna zima może zaszkodzić lucernie(chociaż też tak od razu nie powinna). Ja rok temu siałem na jesieni i nie narzekam, zaś ci co siali wiosną narzekają na swoją.  

Dzień dobry,

Zgadzam się z Tobą Adrian. Zarówno wiosenny jak i jesienny siew jest w przypadku lucerny w porządku. Rolnicy, którzy uprawiają lucernę nie wskazują konkretnie, który termin jest lepszy. Istotne są warunki pogodowe jakie w danym roku występują.

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share MariuszRogowski

MariuszRogowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 15:42

Lucerna

Firma alfahusar sprzedaż lucerny suszonej w suszarni tasmowej,wysoka jakość

Edytowany przez MariuszRogowski, 18 wrzesień 2016 - 19:40.

#532 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 24 wrzesień 2016 - 18:11

Lucerna Czy ja wiem czy w tych terminach siewu lucerny nie ma różnić. Siew jesienny dla lucerny jest zawsze obarczony ryzykiem nieprzezimowania jej. Za to daje plon od wiosny. Przy siewie wiosennym na porządny plon trzeba poczekać.

#533 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 25 wrzesień 2016 - 11:14

Lucerna No ja dosialem w sierpniu 20ar lucerny co z wiosny zostało i wyszła mega szybko bo padało a potem susza i raczej do zaorania. Z wiosny będzie trzeci pokos teraz i pytanie kiedy najpóźniej ściąć lucerne jako ostatni pokos?

#534 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 26 wrzesień 2016 - 08:15

Lucerna

Witam serdecznie,

Najbezpieczniej będzie zrobić pokos do końca września/początku października, dość wysoko ok 8-10 cm - odbije jeszcze trochę na zimę, wyższe pokoszenie sprawi, że lepiej przezimuje, a wiosną łatwiej odbije. Co też jest dość istotne, to wysianie nawozów potasowo-fosforowych na jesień, a wiosną można pomyśleć o bronowaniu tak aby napowietrzyć glebę i odsłonić trochę szyjki korzeniowe.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#535 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 26 wrzesień 2016 - 13:28

Lucerna Nikt tak wysoko nie skosi bo to praktycznie nie wykonalne. 7 cm to i tak wysoko dla kosiarek dyskowych. Powyżej trzeba inne slizgi.
Bronowanie też bym odpuścił. Lucerna źle na nie reaguje. A szyjki uszkodzone giną.
Tylko nawozenie pk jesienią wykonać z czego raczej P dal bym w pełnej dawce A potas podzielił.

#536 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 27 wrzesień 2016 - 07:21

Lucerna Dzieki wielkie a jeszcze jakie ilości pk polecacie, to mój pierwszy rok i wole dopytać doswiadczonych

#537 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 07:52

Lucerna

Nikt tak wysoko nie skosi bo to praktycznie nie wykonalne. 7 cm to i tak wysoko dla kosiarek dyskowych. Powyżej trzeba inne slizgi.
Bronowanie też bym odpuścił. Lucerna źle na nie reaguje. A szyjki uszkodzone giną.
Tylko nawozenie pk jesienią wykonać z czego raczej P dal bym w pełnej dawce A potas podzielił.

Witam serdecznie,

Wyższe koszenie spokojnie można wykonać na 7-8 cm - zasada im wyżej tym lepiej! - sprawdza się ona zarówno w przypadku koszenia lucerny jak i użytków zielonych. Ważne by lucerna na zimę miała ok 12cm co zwiększy jej szanse na lepsze przezimowanie i ułatwi odrost na wiosnę. Bronowanie broną zębową na lucerniku w pełni wykształconym, gdzie korzeń jest już bardzo dobrze rozwinięty i sięga głęboko nie jest złym rozwiązaniem - daje lucernie więcej powietrza, niszczy chwasty i spulchnia wierzchnią warstwę gleby. Bronowanie w pierwszym roku odpada i tak samo, gdy lucerna źle sobie radzi na danym stanowisku - lepiej zainwestować w dobre nawożenie, najlepiej wg zaleceń stacji rol-chem i analizy wyników zasobności gleby. Co do nawożenia - fosfor w głównej dawce najlepiej dawać właśnie na jesień ponieważ wilgoć z zimy najlepiej go rozpuści (druga dawka również wczesną wiosną bdb się sprawdza), a sam fosfor nie jest zbyt szybko przemieszczającym się pierwiastkiem w glebie. Co do potasu - ten w przeciwieństwie do fosforu dość szybko jest wypłukiwany z gleby, dlatego warto podać go co najmniej 3/4 razy w ciągu roku, m.in. po ostatnim pokosie - będzie to gwarantowało nam lepszą zimotrwałość i szybsze odbicie na wiosnę.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#538 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 15:02

Lucerna

Nikt tak wysoko nie skosi bo to praktycznie nie wykonalne. 7 cm to i tak wysoko dla kosiarek dyskowych. Powyżej trzeba inne slizgi.

Student może dziś są inne odmiany lucerny bo dawniej słabe lucerniki to wiosną kultywatorem traktowano w celu lepszego krzewienia B)

#539 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 16:45

Lucerna ile dać PK na tą lucerne. zostało mi trochę tarnogranuPKCaMgS (12-23-6-4-10) I akurat pasowało by dla mnie dać go w dawce 400kg/ha tylko obawiam sie że fosforu trochę za mało. Prawdopodobnie sa tez niedobory siarki ale badania bede robił dopiero pod koniec nastepnego tygodnia a w planach jest jeszcze wapnowanie kredą 18-19 października
Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 02 październik 2016 - 11:16

Lucerna

jaką odmianę lucerny polecacie na stanowiska bardziej suche, piaszczyste gleba klasy 4/5??  a którą na 3/4 klasę ale lekko gliniasta? zależny mi by  otrzymać  największe ilości masy sianokiszonki ;)

Edytowany przez Kamilek1, 02 październik 2016 - 11:16.