Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lucerna

560 odpowiedzi na ten temat

#501 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 17 lipiec 2016 - 13:01

Lucerna

Panowie i Panie jesienią chciałbym posiać lucernę z rośliną osłonową tj żytem.Działka przeznaczona pod zasiew w większości IVA jest zasobna w składniki o uregulowanym ph, utrzymana w dobrej kulturze.W tej chwili rośnie tam jęczmień jary przedplonem były ziemniaki na oborniku-sadzone po życie na kiszonkę również na oborniku(obornik był dawany pod żyto jesienią i po życie wiosną),po skoszeniu jęczmienia słoma zostanie zebrana i pójdzie ok 3,5t wapna węglanowo-wapniowego...I tyle co mogę napisać o mojej wiedzy na ten temat  :P

Proszę o podpowiedzi

-jakie dać nawożenie

-jaką odmianę wybrać

-ilość nasion na ha

-termin siewu

-czy w ogóle jest możliwy siew z taką rośliną osłonową

Z góry dziękuje za sensowne wypowiedzi  ;)

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lucerna Dzisiaj, 13:12
  •  

#502 Share mati2411

mati2411

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 22:40

Lucerna

Też myślę nad zasiewem lucerny z żytem jesienią a potem żyto w maju na kiszonkę. Próbował ktoś? Jakie odmiany polecacie?
Czy może lepszy jest siew czysty? 
Lepiej jesienią czy wiosną? 

Edytowany przez mati2411, 20 lipiec 2016 - 22:46.

#503 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 23:10

Lucerna

Żyto nie zadusi lucerny?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 07:53

Lucerna

Też myślę nad zasiewem lucerny z żytem jesienią a potem żyto w maju na kiszonkę. Próbował ktoś? Jakie odmiany polecacie?
Czy może lepszy jest siew czysty? 
Lepiej jesienią czy wiosną? 

Ja zasiałem teraz w siewie czystym i ładnie powschodziła bo akurat przyszły deszcze

#505 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 11:13

Lucerna

w tamtym roku sialem pod koniec marca a w tym polowa kwietnia , lucerna z DSV a roslina oslonowa byla zycica jednoroczna i jest git tylko ze pelne plonowanie bedzie dopiero w nastepnym roku bo w roku siewu zbieralem po 8-10 bel przy czym glownie tej zycicy bo lucerna ma slabe ukozenienie i nie dazy rosnac      

3lata temu mialem posiana w pszenice jara tez DSV 30kg na ha przy czym lucerny tam jest 80% w 1 pokosie jak dobrze poszukac to gdzies trwawe mozna dostrzec ale w nastepnych pokosach niema szans.

w ubiegłym roku zbieralem odpowiednio : 1 pokos 19szt, 2 pokos 14szt, 3 pokos 7 ,4 pokos 1 . W tym roku 1 pokos 17 a drugi 17-14 zalezy od dzialki w poniedzialek bede kosil 3 raz bo juz jest w kolano.

Nawozenie 80kg saletry kedziezynskiej i po 100kg soli, na trawy dawalem po 300 saletry a w drugim pokosie 7-8 bel. Wszystko robione prasa z rotorem i na 14 nozach bele ponad 700kg  

jezeli mozecie posiac na poznym lecie np polowa sierpnia to po co zawracac sobie gitare tym zytem 

#506 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 21 lipiec 2016 - 16:39

Lucerna

jakie ceny za bela 120 lucerny  , siana  u was może ktoś   się orjentuje koszenie kupującego

#507 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 lipiec 2016 - 20:16

Lucerna

w tamtym roku sialem pod koniec marca a w tym polowa kwietnia , lucerna z DSV a roslina oslonowa byla zycica jednoroczna i jest git tylko ze pelne plonowanie bedzie dopiero w nastepnym roku bo w roku siewu zbieralem po 8-10 bel przy czym glownie tej zycicy bo lucerna ma slabe ukozenienie i nie dazy rosnac      

3lata temu mialem posiana w pszenice jara tez DSV 30kg na ha przy czym lucerny tam jest 80% w 1 pokosie jak dobrze poszukac to gdzies trwawe mozna dostrzec ale w nastepnych pokosach niema szans.

w ubiegłym roku zbieralem odpowiednio : 1 pokos 19szt, 2 pokos 14szt, 3 pokos 7 ,4 pokos 1 . W tym roku 1 pokos 17 a drugi 17-14 zalezy od dzialki w poniedzialek bede kosil 3 raz bo juz jest w kolano.

Nawozenie 80kg saletry kedziezynskiej i po 100kg soli, na trawy dawalem po 300 saletry a w drugim pokosie 7-8 bel. Wszystko robione prasa z rotorem i na 14 nozach bele ponad 700kg  

jezeli mozecie posiac na poznym lecie np polowa sierpnia to po co zawracac sobie gitare tym zytem 

To sądzisz,ze jesienny siew będzie lepszy od wiosennego??A zima?zdąży sie odpowiednio ukorzenić żeby wytrzymać bez rośliny osłonowej??

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#508 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 21:20

Lucerna

Czy jest szansa na dosianie lucerny w miejsce które wypadła? Siałem na jesieni, ale zima i susza zrobiła swoje i jest kilka placów, gdzie wypadła. Ogólnie tam gdzie została jest bardzo ładna i szkoda by było znowu to przesiewać. Jak by rozsypał nasiona i przebronował to jest szansa, że coś wzejdzie? Czy może jednak sprowadzić siewnik do podsiewu? Ktoś używał takich siewników? Podsiew się udaje? 

#509 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 23 lipiec 2016 - 15:32

Lucerna

jakie ceny za bela 120 lucerny  , siana  u was może ktoś   się orjentuje koszenie kupującego

orjęntuje się ktoś w cenach

koledzy ile waży bela 120 zielonej lucerny 

#510 Share ThePerkins

ThePerkins

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 09:32

Lucerna Czym zasilić lucerne po zniwach? Bo jest zasiana z mieszanka zbożowa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 12:30

Lucerna U mnie pierwszy pokos lucerny dal 9 balotow ale na dwóch kawałkach dużo komosy było ale teraz już pięknie rośnie sama lucerna i przy tych opadach ładnie teraz wygląda. Ogólnie jest jeden hektar i balem się ze nic nie wyjdzie z niej bo po siewie malo sprzyjające warunki byly

#512 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 12:22

Lucerna

Ktoś kiedyś pisał o lucernie na 5 klasie spodobała mi się ta roślina: http://imgur.com/a/WfdzJ coś takiego mi wyszło z tym że tutaj trawa lucerna i koniczyna
Wyjdzie mi na tej 5 klasie? Teraz pójdzie obornik orka, wapno późna jesień i wiosna siew

#513 Share potrekk

potrekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 12:58

Lucerna panowie na zasiana w tym roku na wiosnę lucernie rośnie jakąś inną rośliną która się po niej wije i jest koloru żółto pomarańczowego. przypomina mi to kanianke. jest jakiś sposób aby pozbyć się tego z pola?

#514 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 sierpień 2016 - 23:20

Lucerna

Ktoś kiedyś pisał o lucernie na 5 klasie spodobała mi się ta roślina: http://imgur.com/a/WfdzJ coś takiego mi wyszło z tym że tutaj trawa lucerna i koniczyna
Wyjdzie mi na tej 5 klasie? Teraz pójdzie obornik orka, wapno późna jesień i wiosna siew

Jeśli bardzo słabe gleby to polecam komonicę, czyli lucernę słabych gleb :) Cena nasion powala (do 50 zł/kg) ale czasem warto :)

Niezbyt rozumiem tą pszenicę jarą z DSV z lucerną... ale chyba chodzi o mieszankę Country 2056 - 80% lucerny + 15% kostrzewy + 5% tymotki :)

Napisałem pod Pana postem bo zgadzam się z:

1. Lucerna z DSV - Planet albo Fraver - super odmiany + nasiona szczepione Rhizobium. Polecam! (mamy w ofercie również ekologiczne lucerny DSV).

2. Siew najlepiej wiosenny (nie traci się sezonu) albo letni (jeśli są warunki ku temu - lucerna nie znosi pośpiechu)

3. Co do rośliny osłonowej... to żadne żyta. Letni siew raczej czysty. Wiosenny czysty lub dodatek Futtertrio, czyli życic westerwoldzkich - jednorocznych.

Pozdrawiam.

dzis skosiłem perfekte i musze powiedziec iz miejscami była po 1m :o he i to od ulicy. Ale za to na b.mocnej glinie juz tak nie było. Ciekawe czy to kwestia bardzo suchego ub roku kiedy była siana czy w ziemi czegoś brak ? a siałem jej 11kg/ha z rośliną ochronną i po pierwszym i drugim pokosie w tamtym roku stwierddziłem ze bedzie rzadko, a że obsiewałem dodatkowe 3ha lucerniaka juz nie kupiłem perfect tylko jakąś tam ja targu ciekawi mnie jaki bedzie tego efekt a cena była 2xniższa ale ogółem zapłaciłem tyle samo (prawie) perfecte kupywałem po 34zł/kg a tą z targu 17zł. z tym ze tej siałem za to podwojoną ilość na hektar. 

ps. jakbym wiedział ze perfecta ma taki wigor posiał bym ją ponownie. 

Perfecta, Legend, Legendairy - najniższe wysiewy ale oczywiście ilość kg/ha zależy od warunków...

"Wigor" swoją drogą ale po pierwsze jest to zupełnie inny plon jak z innych odmian, nie mówiąc o cudach ryniaczowych...

Są to odmiany wielolistkowe, z olbrzymimi plonami i ich świetną jakością. Do tego doskonała zimotrwałość.

Polecam również odmiany DSV - Planet i Fraver - tutaj z praktyki powiem, że wymagany lekko większy wysiew. Pozdrawiam.

#515 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 10 sierpień 2016 - 09:39

Lucerna

U mnie pierwszy pokos lucerny dal 9 balotow ale na dwóch kawałkach dużo komosy było ale teraz już pięknie rośnie sama lucerna i przy tych opadach ładnie teraz wygląda. Ogólnie jest jeden hektar i balem się ze nic nie wyjdzie z niej bo po siewie malo sprzyjające warunki byly

Daj jej teraz zakwitnąć dobrze to jeszcze trzeci pokos będzie dobry. W tym roku zakwitła mi po raz pierwszy lucerna siana rok temu( w tamtym roku było za sucho i nie dała rady) to jak pojechałem potas rozsiać po 2 tygodniach od skoszenia to się zastanawiałem czy w nią wjeżdżać bo była do kolana.

Ja zasiałem teraz w siewie czystym i ładnie powschodziła bo akurat przyszły deszcze

W siewie czystym lucerna rośnie jako pierwsza o ile jest wilgoć przez miesiąc

Edytowany przez fireseba, 10 sierpień 2016 - 09:42.

#516 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 10 sierpień 2016 - 15:17

Lucerna U mnie jest prawie do pasa lucerna i kwitnie w 75%. Chce teraz skosić i powiedzcie mi czy później jak skoszę trzeci pokos to do zimy odbije na tyle aby przezimowała.

#517 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 sierpień 2016 - 16:25

Lucerna

U mnie jest prawie do pasa lucerna i kwitnie w 75%. Chce teraz skosić i powiedzcie mi czy później jak skoszę trzeci pokos to do zimy odbije na tyle aby przezimowała.

Zależy kiedy będzie kolejny pokos i kiedy przyjdzie zima. Raczej śmiało.

#518 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 11 sierpień 2016 - 10:36

Lucerna

ja swoja juz 2 tygodnie temu 3 raz kosiłem

#519 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 11 sierpień 2016 - 19:03

Lucerna Dziś skoszona. Moja była w tym roku siana ale dzieki deszczom drugi pokos bardzo szybko wybujał do gory

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów