Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak dbać o zasiew lucerny?

Zdjęcie

Lucerna

560 odpowiedzi na ten temat

#201 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 21:56

Lucerna rysiek1965 Ja siałem raz w sierpniu i wzeszła ładnie , wiosną sieję jak ludzie zaczynają jęczmień siać. Ważne żebyś nie posiał głębiej jak 2-3 cm. ;)

Edytowany przez PALAX, 16 kwiecień 2013 - 21:58.

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lucerna Dzisiaj, 20:02
  •  

#202 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 12 maj 2013 - 13:20

Lucerna Witam serdecznie forumowiczów. Przeczytałem sporo tematów o lucernie jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Pojawia si ę sporo głosów, że lucerna na siano się nie nadaję ze względu na straty powstałe podczas zbioru. Nurtuje mnie czy jeśli posiałbym lucernę z trawą na siano to czy te straty byłyby mniejsze oraz jak szybko trawa wypierała by lucernę?

#203 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 13 maj 2013 - 13:39

Lucerna Straty nie były by mniejsze a jesli chodzi o wypieranie to wszystko zależy od sposobu użytkowania. Wpuść na taką łąkę krowy i bye bye lucerna

Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share pawlikk18

pawlikk18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 17 maj 2013 - 08:21

Lucerna witam,
chcialem zapytac czy starym siewnikiem poznaniak uda mi sie zasiac mieszankę lucerny z trawą?

Bydło Mięsne

#205 Share bartek88

bartek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 17 maj 2013 - 08:27

Lucerna Idzie zbierać na siano lucernę zasianą w czystym siewie, ale jest trochę zabawy z nią. Przy sprzyjającej pogodzie jestem w stanie osiągnąć 90 % liści na łodygach.

#206 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 21 maj 2013 - 21:08

Lucerna Witam wszystkich siejacych lucernę
Mam duzy problem mianowicie zasiałem ja rok temu w lipcu pieknie powschodziła lecz jeden kawałek zjadły myszy przesiałem teraz na wiosne tydzien temu zaorałem pole to sie bieliło od pedraków (przynajmniej wrony je wyzbierały) a na drugim kawałku jest ładna lecz zaczyna usychac ale nie z braku wody . na 100% zjedza ja pedraki moje pyt brzmi
czy jest sens ja przesiewac czy zasiac trawe bo juz sie pogubiłem

#207 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 22 maj 2013 - 18:48

Lucerna

Idzie zbierać na siano lucernę zasianą w czystym siewie, ale jest trochę zabawy z nią. Przy sprzyjającej pogodzie jestem w stanie osiągnąć 90 % liści na łodygach.

Możesz opisać jak ją zbierasz na siano?

#208 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 25 maj 2013 - 15:38

Lucerna witam mam zamiar posiać lucerne po ściętym życie na kiszonkę co sądzicie o tym poomyśle

#209 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 28 maj 2013 - 08:24

Lucerna witam mam zamiar posiać lucerne po ściętym życie na kiszonkę co sądzicie o tym poomyśle

#210 Share bartek88

bartek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 28 maj 2013 - 11:33

Lucerna Co do zbierania lucerny na siano to 4 dni upalnej pogody lub 5 dni ciepłej muszą być bo inaczej nie da rady i bez deszczu. Pierwszy dzień do południa koszenie i od razu to rozrzucić, drugi dzień do południa rozrzucić. Na trzeci dzień już jest trochę podeschnięta więc zgrabianie rano na cienkie rządki ( zbierane z szerokości ok 1,5 m). Na 4 dzień rano między 7-8 przegrabienie ostatnią gwiazdą zgrabiarki (wolno ok 5km/h) na drugą stronę. Jak jest upalnie to można ją prasować wieczorem jak wejdzie rosa, lub rano jak jeszcze będzie rosa. Jeżeli jest temp koło 20 stopni to powtarzamy 4 dzień i wieczorem w 5 dzień prasujemy. Prasowanie na obrotach ciągnika ok 1400 obr i wysoki bieg. Zwracać uwagę na prędkość podbieracza żeby nie rozrywał warkoczy ( ma to iść płynnie do komory) Zgniot na pełen luz i bez podajnika belek na przyczepę tylko na ziemię.Przy ostatnim zgrabianiu przed prasowaniem można zgrabić z dwóch rządków jeden. Ogólna zasada to jak lekko podeschnie lucerna to ją traktować delikatnie i najlepiej wcześnie rano. Problem może wystąpić przy pierwszym pokosie bo łodygi są trochę grubsze i dłużej schną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 31 maj 2013 - 23:05

Lucerna Mam zamiar zasiać lucernę po skoszeniu rzepaku gdzieś około połowy lipca mogę tak zrobić czy nie bardzo

jeszcze jedno po jakim czasie od skoszenia można ją z balować na kiszonkę

po jakim czasie od skoszenia można ją prasowac na kiszonke

#212 Share Tomek1215

Tomek1215

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 19 czerwiec 2013 - 14:26

Lucerna Mam pytanie.....lucerne zasiałem 15 maja....na polu wczesniej była gryka kl.3 w wiekszośći glina pow.1ha.......pole było urobione jak na stole oczywiscie wczesniej dany był gnój z bydła i świn.....lucerna zaczeła wychodzić ale z nia także perz......jest na to jakiś oprysk????Tak żebym pozbył sie perzu i nie wypalił lucerny. bo ona dopiero zaczyna sie ukorzeniać..?Czy w przypadku nie pryskania tego i skoszenia perzu z lucerna w kolejnym koszeniu na wiosne perz juz sie nie pokaże?Dokładna nazwa tego oprysku.....

#213 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 21 czerwiec 2013 - 08:54

Lucerna Jak to kiedyś ktoś napisał "Perz to też trawa, tylko ma słabą wydajność". Perzu ścięciem nie wytępisz a o oprysk raczej zapytaj w okolicznym sklepie z opryskami to Ci wszystko powiedzą.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#214 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 13:24

Lucerna na studiach profesor nam tłumaczył że perz to trawa pastewna średniej jakości więc nie jest tak źle :)

#215 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 czerwiec 2013 - 23:20

Lucerna Nie jest źle bo w 10 stopniowej skali Liczby Wartości Użytkowej ma 6. Byłby więcej gdyby nie średnie plony i szybkie drewnienie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#216 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 21:56

Lucerna

Mam pytanie.....lucerne zasiałem 15 maja....na polu wczesniej była gryka kl.3 w wiekszośći glina pow.1ha.......pole było urobione jak na stole oczywiscie wczesniej dany był gnój z bydła i świn.....lucerna zaczeła wychodzić ale z nia także perz......jest na to jakiś oprysk????Tak żebym pozbył sie perzu i nie wypalił lucerny. bo ona dopiero zaczyna sie ukorzeniać..?Czy w przypadku nie pryskania tego i skoszenia perzu z lucerna w kolejnym koszeniu na wiosne perz juz sie nie pokaże?Dokładna nazwa tego oprysku.....

Glina i obornik- zapomnij o lucernie.
Pod lucernę gleba żyzna , ale przepuszczalna i poczytaj o motylkowych w połaczeniu z obornikiem.Nie wiem ile naładowałeś tego gnoju ,ale nie stosuje się go pod lucernę ,bo gonisz nim wszelakie badyle.Zaprawiłeś nitraginą?

#217 Share lolek200

lolek200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 22:30

Lucerna po prostu skoś pierwszy pokos, bedzie miał srednia wartosć, ale juz nastepne beda bardzo fajne ;) przynajmniej tak jest z koniczyna i trawa po zasianiu, dlatego ja trawe siałem w mieszance z owsem i juz mam 40 bel kiszonki z tego, z lucerna powinno byc podobnie, chciaz ostatnia jaka pamietam to była za kadencji mojego dziadka, juz dawno dawno temu wyorana :D

#218 Share wel

wel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 08:07

Lucerna Witam forumowiczów mam w tym roku do zasiania 8ha lucerki mieszanej razem z koniczyną i kostrzewą. I kilka pytań : Czy mieszanka jest odpowiednio dobrana? Czy nawozić pole obornikiem? Jakie nawozy pod to?
Pozdrawiam Wel

#219 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 lipiec 2013 - 00:20

Lucerna

Glina i obornik- zapomnij o lucernie.
Pod lucernę gleba żyzna , ale przepuszczalna i poczytaj o motylkowych w połaczeniu z obornikiem.Nie wiem ile naładowałeś tego gnoju ,ale nie stosuje się go pod lucernę ,bo gonisz nim wszelakie badyle.Zaprawiłeś nitraginą?

Jednym z najlepszych przedplonów dla lucerny jest ziemniak czy burak na oborniku, czyli ten obornik nie jest taki zły. Nalezy pamiętać że motylkowe wieloletnie maja ogromne potrzeby pokarmowe a obornik ma tych składników pełno a korzenie lucerny znacznie lepiej będą je wykorzystywać niż trawy. Azot z obornika nie będzie bardzo szkodliwy, to nie motylkowate jednoroczne gdzie azot jest szkodliwy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 20:42

Lucerna witam , co myslicie o siewie lucerny na jesien z wsiewka z zyta, ?