Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3371 odpowiedzi na ten temat

#1821 Share jan77

jan77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 18:07

tez myśle ze to było sprawiedliwe bo z jakiej racji ktoś kto brał MGR ma teraz korzystać z różnicowania...co innego gdyby był nabór na MGR to właśnie powinni dać dodatkowe pkt tym co wcześniej brali by rozwijali swoje gospodarstwa dalej

Ja też uważam , że punkty były sprawiedliwe.
Dziś zrobiłem dokładne wyliczenia w oparciu o poprzednie lata i wychodzi na to, że wszyscy do 4500 miejsca na liście mają realne szanse, ponieważ jak pokazują poprzednie lata odpada dużo wniosków i tak w 2010 odpadło na dzień dzisiejszy 26% wniosków, zostało do rozpatrzenia jeszcze około 800. A kasy to raczej nie dołożą bo niema z czego na pewno nie z różnicowania bo tu pozostało na nabór 2012 i 2013 tylko 220 mln. Tak więc wszyscy do 4500 miejsca śpią spokojnie
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 19:48
  •  

#1822 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 18:22

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Punkt nic tu nie zmienią. Poprostu z jednej strony rosła by liczba pożądkowa tj kolejność z drugiej malała by liczba punktów. te wartości wynikaja jedna z drugiej. Musiała by byc podana liczba ha, czy jest onw, czy brał coś z prow, w jakiej gminie jest gosp itd. Nie wiem tylko co na to ustawa o ochronie danych

#1823 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 19:12

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1824 Share kamil41

kamil41

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1654 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 19:15

Wtedy zamyka się drogę innym. Ktoś to przejął niedawno gospodarstwo miałby już zamkniętą szansę na rozwój bo za późno przejął?

jeśli brał młodego to moim zdaniem powinien dostać dodatkowe pkt jako dobrze rokujące gospodarstwo

ale możliwość połaczenia różnicowania i MGR to jest szalony pomysł (zakładam że nie kupujemy maszyn do gospodarstwa na różnicowanie)

#1825 Share bgbg

bgbg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 20:20

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

zapewniam,że stać.powierzchnia to jedno,a mądre prowadzenie takiego gospodarstwa to inna bajka

#1826 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2815 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 20:27

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

Czemu akurat 200 tys? Jeśli to ma być teoretyczny przykład, to bardziej pasuje 100tys. kredytu do spłacenia przez te teoretycznie biedne 6-cio ha gospodarstwa.

@kamil41 zakladając że nie kupujemy maszyn do gospodarstwa to szalonym pomysłem były by punkty przyznawane za łączenie różnicowania z MGR jak i także z młodym rolnikiem. Więc bardzo dobrze że nie ma takich szalonych punktów, sprzyjających stosowaniu magicznych sposobów łączenia tych dotacji.

Edytowany przez damianzbr, 12 grudzień 2011 - 20:29.

#1827 Share donborys

donborys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze
    motoryzacja
    nowe technologie

Napisany 12 grudzień 2011 - 20:51

Nie każdy chce kupić ciągnik z ładowaczem, w takim przypadku może to i droga do bankructwa. Przeważnie Ci co mają po 5-6 ha jakoś dorabiają, a różnicowanie pomogłoby im poprawić jakość świadczonych usług i zacząć działać legalnie, wyjść z szarej strefy. Myślę, że taki jest cel tego programu. Więc śmieszy mnie mówienie o przyszłych bankrutach. Inna sprawa, że taka osoba musi przedstawić szereg zaświadczeń i ma problemy z uzyskaniem kredytu (tak jak mówisz, nie jest wiarygodna dla banku), tutaj powinny iść też zmiany.

#1828 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2815 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 21:22

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej @donborys tutaj właśnie są zmiany, o ile można nazwać to zmianami jak nie udogodnieniami. Są kredyty specjalnie stworzone by finansować operacje poparte dotacją z unii. Nie zapominajmy też o poręczycielach i zastaw, np. kredytowanych maszyn i lizingach.
P. S. Miłe zaskoczenie, widzę że zmienił się twój pogląd na temat różnicowania, a ja cały czas myślałem że chcesz kupić kombajn do swojego gospodarstwa ;)

#1829 Share bog83

bog83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 21:51

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Znam człowieka, który na ok.4 ha. posiada 4 kurniki, pieczarkarnie, 5 szklarni. teoretycznie punkty mu sie należą. jak można wyżyć z 4 ha? On jednak nie składał wniosku, lecz znam autentyczny przykład gdzie pan z zielonej listy posiada całe mnóstwo krówek, lecz niewiele ha. Rozdzielność majątkowa. Jedna rzecz przychodzi do głowy czemu nie wzieli tak popularnego wskażnika ESU? Pozdrowienia z białej części listy

#1830 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 23:33

A kasy to raczej nie dołożą bo niema z czego na pewno nie z różnicowania bo tu pozostało na nabór 2012 i 2013 tylko 220 mln.

To na różnicowanie mają być jeszcze nabory? Zdaje się MGR i MR tym roku były ostatnie do 2014r.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1831 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 23:37

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Bo to całe działanie jest chore. Nie powinno wspierać zakupu maszyn rolniczych na tzw. pseudo "usługi rolnicze", tylko inne formy działalności na obszarach wiejskich.

#1832 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 23:40

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Chciałbym uniknąć pomyłki ale ESU to też nic krzepiącego. Nie da się go zmanipulować..w moim przypadku to złożenie wniosku było by niepoważne przy uwzględnianiu ESU. Po za tym nikt do końca nie wie czy agencja nie posiłkowała się wskaźnikiem ESU...

#1833 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 08:22

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej No dobra, a powiedzcie mi jakie warunki muszę spełnić jakbym chciał skorzystać z tego programu (składałem na usługi rolnicze) tzn.
1. W urzędzie gminy założyć działalność gospodarczą,
2. ewentualnie przejść na vat,
3. wyrobić pieczątkę
4. przez 5 lat płacić w KRUSie podwójną składkę zdrowotną, tj. na tą chwilę dodatkowe 73 zł/miesiąc
5. i od wykonanych usług odliczać 8% do US.

Czy mam jeszcze jakieś inne zobowiązania?

#1834 Share malin

malin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 08:37

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Czy mam jeszcze jakieś inne zobowiązania?

Jeszcze trzeba wyliczyć powierzchnię budynków, gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Zgłosić do urzędu gminy i płacic podatek od nieruchomości.

#1835 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 09:06

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej W krusie nie tylko składkę chorobową płaci się podwójnie.

http://www.krus.gov....eczne-rolnikow/

#1836 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 09:56

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Arek z tej tabeli wynika tak jak napisałem, że zamiast 73 zł/miesiecznie płaci się 146zł. Reszta bez zmian.
malin - a wiesz może jak to jest liczone, tzn. od metra kwadratowego czy jak? I jakie stawki obowiązują?

#1837 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 10:04

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Ale łączna składka do 50ha wynosi 564zł zamiast 345zł.

#1838 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 10:09

W krusie nie tylko składkę chorobową płaci się podwójnie.

http://www.krus.gov....eczne-rolnikow/

zgadza się, ale kwartalnie a nie miesięcznie, czyli 73zł x 3 miesiące = 219 zł na kwartał więcej trzeba zapłacić
Różnica w kwartalnych rozliczeniach to 564 - 345 = 219 zł :)
Tylko nie wiem jeszcze jak z tym podatkiem co malin pisał :(

Edytowany przez jarekmalina, 13 grudzień 2011 - 10:10.

#1839 Share malin

malin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 12:07

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Byłwm w zeszłym tygodniu w swoim urzędzie Gminy i Pani z wymiaru podatków powiedziała mi że na rok 2012 rada naszej gminy ustaliła podaek od nieruchomości na poziomie 20 zł/ m kw. budynku i 0,43 zł za m kw. gruntu. Czyli jak np. maszyny będą stały w garażu to liczba m kw. przeznaczonych dla nich razy stawka albo jak pod chmurką to powierzchnia podwórka przeznaczona dla nich. I o ile dobrze zrozumiałem to w przypadku działalności "usługi..." to tyle z podatku od nieruchomości. Ale stawki nie są takie same w każdej gminie, a cała reszta to wydaje mi się zalęży w dużej mierze od urzędnika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1840 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 12:34

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej a to są stawki które się opłaca co kwartał czy roczne?