Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3371 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 02 październik 2011 - 19:46

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Mam takie pytanie :)
W moim rejonie tzn. objetym ONW znajmuje sie MNÓSTWO łak a dokładniej jest to dolina nadnotecka objeta Naturą 2000 gdzie wiekszość dzierżawców sa to mieszkancu miast mający łaki tylko pod dopłaty /ptaszki itd. rozmumiecie/ bez ŻADNEGO SPRZETU !! a wiec co za tym idzie była by mozliwosc zrobienia na koszeniu owych łak :)
A wiec jeśli bym złożł wniosek o pomoc z w/w programu na zakup:

nowego ciągnika o mocy ok 80-100KM
-kosiarki dyskowej
-i jakiejs prasy

mam szanse na odtrzymanie takiego dofinansowania i to w jakim stopniu? bo z tego co czytalem to jedno miejsce pracy to 100tys. 2 to 200tys no tak ale jak to dokladniej jest

czyli musze mniec 50% własnych środków TAK?
i przez okres 2lat utrzymac miejsce pracy

A dokladniej jestem studentem na studiach technicznych i w tym roku skladalem wniosek o Młodego Rolnika ale jestem poza listą w Wielkopolsce jak myslicie mam jakies szanse?? nigdy nie oplacalem KRUSu obecnie mam rente KRUS po zmarłym ojcu
pozdrawiam

Edytowany przez janczar810, 02 październik 2011 - 19:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 01:48
  •  

#1262 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 02 październik 2011 - 20:27

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Pomyliłeś programy dofinansowania. Myślisz o ,,różnicowaniu w kierunku działalności nierolniczej,, a pytasz o ,,mikroprzedsiębiorstwa,, A więc na różnicowanie możesz dostać max 100000 zł zwrotu i nie więcej niż 50% inwestycji. Możesz skorzystać z tego programu jeśli nie opłacasz osobiście KRUS, ale jesteś np domownikiem w gospodarstwie.
tu:
http://www.arimr.gov...ta/wnioski.html
masz opisane różne działania. 2 pierwsze to te o których mówisz.

#1263 Share gabione

gabione

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 02 październik 2011 - 20:53

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Witam
Wraz z ojcem prowadzę małe gospodarstwo(uprawa zboża i fasoli)12ha swoich i 6ha dzierżawy.Chcielibyśmy skorzystać z jakiegoś dofinansowania na zakup nowego ciągnika. Niestety ani ojciec ani ja nie opłacamy składki KRUS.Ojciec opłaca składkę zusowską ja natomiast jestem pracownikiem mundurowym. Słyszałem o programie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw-osoba fizyczna" który daje możliwość takim osobom jak my skorzystania z dofinansowania na zakup ciągnika.Niestety słyszałem też że nie bedzię to mocno opłacalne dla nas gdyż wzrosną nam jakieś składki itd. Czy ktoś mógłby mi coś na ten temat powiedzieć, wyjaśnić? Dodam, że nigdy nie korzystaliśmy z żadnych programów unijnych(niestety).Gospodarstwo stoi na ojca który ma 59 lat. Z góry dziękuje za wypowiedzi.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 03 październik 2011 - 06:25

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej O dzięki już mi się trochę rozjaśniło w główce jednak mam jeszcze pewne pytanie oferty raczej bende odbierał osobiście nie pocztą więc to zapytanie jak będziemy wypełniać to tam jest data tam trzeba podać date kiedy będzie pisane czy wtedy jak pojedziemy do dilera tam w tym zapytaniu jest jeszcze coś takiego termin składania ofert upływa w dniu i chyba trzeba tam podać date i niżej Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w oparciu o następujące kryteria:. Ale to chyba już nie dla nas tam mi się wydaje że tam coś agencja wypełnia czy jak to jest.? Aha i czy muszą być po 3 oferty nie wystarczy np po 2 bo akurat tylko dwóch dilerów mam w okolicy.?

#1265 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 03 październik 2011 - 07:38

Arek, wystarczy wystawić sobie fakturę i zapłacić podatek Vat... Albo dopuścić się przestępstwa i w księgowości zaniżyć koszt usługi aby obniżyć wartość podatku. Ale to wszystko jest do wykrycia, chociażby porównać ilość mtg z danymi z faktur.

A czy ktoś miał już kontrolę z agencji lub us, która sprawdzała stan licznika?
Na fakturach chyba nie trzeba pisać stanu licznika? Przy prasie moge sobie pisać ilość sprasowanych bel a czas przy prasowaniu 1 beli bywa różny bo przecież mogę jechać np. 50km żeby sprasować 3ha ?

#1266 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 03 październik 2011 - 08:52

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej ok. ale czy jak dostane Młodego rolnika tzn 75tys. (obecnie jestem poza listą wlkp.)to chyba musze byc ubezpieczony w KRUSie i chyba jedno z drugim programem sie wyklucza :(
to moge to wliczyc do kosztów poniesionych na rozwój przedsiewziecia jak juz w/w w moim poscie
mam na mysli zakup ciagnika za kwote z MR i zwrot z mikroprzed. na 50% jest to realne czy nie za bardzo.

A jeszcze jedno wowczas jak złoże wniosek o dotacje z mikro.. to bede musiał przejść na VAT?? czy moge pozostac na ryczałcie?

Edytowany przez janczar810, 03 październik 2011 - 09:04.

#1267 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 03 październik 2011 - 09:07

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej badyl321. Na górze datę z dnia wypełnienia zapytania. Termin składania ofert upływa w dniu, wpisz np 2 dni przed rozpoczęciem naboru (dokładną datę). Wybór nastąpi w oparciu o następujące kryteria, musisz sam to wypełnić, albo doradca to zrobi. Na ciągnik potrzebujesz 3 oferty, a na resztę maszyn nie wiem, ale bym nie ryzykował i też bym załatwił po 3 ofert na każdą z maszyn.
Co do tego zapytania zrób tak jak ci wcześniej napisałem. Powiedz dilerowi aby się na nim podpisał, postawił pieczątkę i napisał: otrzymałem i datę. A ty nic tam nie wypełniaj, żadnych dat i niczego tylko od razu mu to zabierz i weź do domu. Jak przyjdzie oferta pocztą to razem z tym zapytaniem zawieź to wszystko do doradcy. On będzie wiedział jak to wypełniać. A diler to raczej od ręki nie da ci tych ofert. Pewnie wyśle pocztą.

Arek Tu chyba wcale nie chodzi o kontrolę z agencji. A wpisać można wszystko nawet nie zgodnie z prawem, lecz wszystko jest do sprawdzenia. Chyba komuś wystawiasz tą fakturę, to on też może być sprawdzony czy faktycznie ma 3ha pola oddalonych od ciebie o 50 km. Po za tym o czym my tu rozmawiamy. Nie można i tyle. Jak nie wierzysz to zadzwoń do US. Wtedy się dowiesz czy można takie bajki w księgowości pisać aby zaniżyć wartość podatku.

Edytowany przez damianzbr, 03 październik 2011 - 09:14.

#1268 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 03 październik 2011 - 11:30

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej chce składać wniosek na różnicowanie ale wyczytalem żę trzeba być mieszkancem wsi a ja jestem zameldowany na stałe w mieście a nie chce mi sie wymeldowywać bo ciagnie to ze sobą zmiane danych w kilku urzedach itp.

do sie składac wniosek mieszkając w mieśćie lub da sie to jakość obejść?

#1269 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 03 październik 2011 - 13:16

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Byliśmy dzisiaj u pani robiącej wniosek ta pani jest całą kierowniczką odru znam wielu co u niej wniosek i wszystko podobno przechodziło opinia jest taka ze jak ta pani zrobi to wniosek przejdzie i ta pani twierdzi ze to zapytanie jest nie potrzebne i że przedział mocy zostanie uwzględniony w wniosku więc teraz już zgłupiałem bardzo prosiłbym też innych użytkowników o pomoc jak się z tym uporali.?

#1270 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 03 październik 2011 - 13:31

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Jeśli ta pani się zajmuje wypełnianiem tych wniosków oraz pełni funkcje kierowniczą w odr to na pewno ma racje. Właśnie o to chodzi, musisz sobie znaleźć konkretnego doradce, który ci to wszystko wypełni i wyjaśni co, kiedy i gdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 03 październik 2011 - 13:51

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej to trzeba być zameldowanym na wsi czy nie ???

#1272 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 03 październik 2011 - 13:51

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Co do zapytania to najwyżej wezwą do uzupełnienia w trakcie rozpatrywania wniosku.
Jeśli chodzi o us to nie wiem czy będzie chciało im się sprawdzać licznik itd. Więcej wątpliwości mogą wzbudzić faktury miedzy fiormą a gospodarstwem należącymi do jednej osoby. Chociaż to chyba nie jest niezgodne z przepisami. Nigdzie nie jest napisane, że ten biznes ma wypalić. Można prowadzić prace w swoim gospodarstwie i nic nie pisać. Oczywiście gdy nie będzie dochodów nie można też wykazywać żadnych kosztów.
Endurak 91 można by chyba zadać sobie choć troszkę trudu i o tym poczytać.

Edytowany przez hubertuss, 03 październik 2011 - 13:53.

#1273 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 03 październik 2011 - 16:14

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj byłem u dwóch różnych dilerów i bez żadnego zapytania napisali oferty i dali do ręki.

#1274 Share Rider

Rider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 03 październik 2011 - 19:04

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Brałem prasę i ładowacz i brałem po jednej ofercie na każdą maszynę, nie wysyłałem żadnych zapytań ofertowych i nikt o nie nie pytał, oferty są wystawiane od ręki, jeśli nie, należy zmienić dealera :) Moim zdaniem oferty do wniosku brać na maksymalne wyposażenie, w zasadzie na ofercie najlepiej jak będzie tylko maszyna np ciągnik marki NH 5060 o mocy 100KM lub agregat uprawowy marki Unia KOMBI o szerokości 4m, nie wpisywać wyposażenia na ofertę tylko żeby cena je uwzględniała, bo potem przy rezygnacji lub stwierdzimy że przydało by się coś jeszcze będą się czepiać. Najlepiej zrobić dwie oferty dla Agencji na osobę która składa wniosek, a drugą na ojca, matkę lub kogoś innego szczegółową co ma być i za ile, i wtedy zadatek można zrobić i maszynka poczeka pół roku ale cena będzie już teraz ustalona :) (na prasie opłaciło się) Niech dealer najlepiej trochę zawyży ofertę. Przy zakupie to co było na ofercie musi być słowo w słowo napisane na fakturze inaczej będą poprawki.

Edytowany przez Rider, 03 październik 2011 - 21:25.

#1275 Share bernatziom1996

bernatziom1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 03 październik 2011 - 19:19

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Jakie dokumenty potrzebne mi są gdy składam wniosek na agroturystykę?

#1276 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 03 październik 2011 - 19:59

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej No dobra odnośnie oferty nie było z nią problemu ale np kolega Rider mówi żeby nie wpisywać konkretnego ciągnika a powiedziano mi że musi być dalej na ofercie mam deutz fahr cena i wyposarzeniem tam klimatyzacja skrzynia szyber dach instalacja chamulców pneumatycznych co będzie jakbym chciał z czegoś zrezygnować pozatym przecież nie musze chyba kupić u tego dilera a co by było np gdyby powiedzmy chciał sobie kupić zetora albo np redliniarkę wziołem oferte na agregat do formowania redlin aur2 weremczuk a raczej kupić bende chciał kupić agregat do formowania redlin aur 2 tylko ze firmy akpil po jest 10 tyś tańsza a oferte wziołem na weremczuka bo akurat miał diler tylko to jak to wygląda gdy np chce się coś zmienić.?

#1277 Share Rider

Rider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 03 październik 2011 - 21:19

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Źle się trochę wyraziłem w poprzednim poście, już poprawione. Oferta jest na konkretną maszynę np Ciągnik DF Agrofarm420, pług Unia IBIS XXL 4-skibowy, natomiast we wniosku jest ciągnik rolniczy 80KM, pług obrotowy 4-skibowy. Co do ofert to chodziło mi o to żeby na ofercie nie było wyposażenia, ewentualnie wpisać tylko to co jesteś pewien że będziesz chciał mieć a na resztę zawyżyć cenę bo po prostu jak z czegoś będziesz chciał zrezygnować bądź doposażyć to będą prosić o wyjaśnienia, a tak bierzesz ofertę na maszynę i potem wyposażenie sobie dobierasz wedle uznania w ramach sumy z oferty. Oferta nie jest chyba wiążąca, w ramach parametrów (moc, szerokość robocza itd) można zmieniać dealerów i producentów maszyn

Edytowany przez Rider, 03 październik 2011 - 21:26.

#1278 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 03 październik 2011 - 22:56

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej No pewnie, najlepiej połowy dokumentów nie dołączyć do wniosku a później jeździć na poprawki, o ile by jeszcze była taka szansa. Ktoś się pyta, to odpowiadam jak bym zrobił na jego miejscu. A czy tak zrobi to jego sprawa. Może znajdzie lepsze rozwiązanie, czego życzę jeśli wypełnienie zapytania jest tak uciążliwe i zbędne bo chyba sami już nie wiecie co bardziej :blink:
hubertus właśnie o to chodzi że nie można prowadzić pracy w własnym gospodarstwie. I nie ma tu różnicy czy chodzi o US czy o ARiMR. Jedni jak i drudzy mogą sprawdzić mtg z fakturami i z powodu tego dla swojego dobra nie można nic nie pisać robiąc usługę u siebie. Z tymi dochodami i kosztami coś ci się pomieszało. A np. amortyzacja?
Arek wcale mnie to nie dziwi. Jedź do obojętnie jakiego dilera z obojętnie jakiej branży. Powiedz mu że chcesz kupić jako osoba prywatna jego towar, niech ci przedstawi ofertę. I co myślisz że będzie robił problemy do puki mu nie wyskoczysz z zapytaniem ofertowym? Mam nadzieje że znasz odpowiedź.
Rider to i tak masz kiepskich dilerów, skoro musisz się tam fatygować i dostawać ofertę od ręki. Ja to tylko dzwonię, przedstawiam czym jestem zainteresowany. Następnie zaczynam tłumaczyć jak i jakie papiery mają mi przygotować, oni przerywają w połowie zdania i mówią że wiedzą bo nie pierwszy raz się z tym spotykają. Za 3 dni mam ofertę wraz z zapytaniem z rąk kuriera. W dalszej części twojego posta jak najbardziej cię popieram, jak najmniej szczegółów na tych zapytaniach i ofertach aby zapobiec uprzykrzania nam życia przez agencję.
bernatziom1996 wszystkie te co do każdego normalnego wniosku, jeśli budujesz to pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania kosztorys z elementami scalonymi możesz załączyć później, bo na prawdę trudno jest to zorganizować w przeciągu tygodnia. A i w gminie podbity wniosek że chcesz budować. I żeby nie było, ja na twoim mjejscu bym zrobił tak jak napisałem ja ci nic nie każe. Gdyby ktoś w dalszych postach mnie atakował że za dużo kartek ci kazałem składać to może niech od razu wie, że jak dla mnie to możesz złożyć nie wypełniony ten wniosek bez żadnych załączników.

Edytowany przez damianzbr, 03 październik 2011 - 22:59.

#1279 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 04 październik 2011 - 06:54

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Z kosztami chopdziło mi o to, aby np brać faktury na paliwo i nie wykazywać zadnych prac. Amortyzacja wiadomo, że być musi. Co do kontroli to sprawa jest dyskusyjna bo jak zwykle wszystko zależy od tego kto na kontrole przyjdzie i jak to zinterpretuje.
Nie wiem jak zinrerpretuje fakt wystawiania faktur samemu sobie US? Chodzi mi o to, że właściciel firmy jest często gęsto właścicielem gospodarstwa. Czy tak wogóle można? Z drugiej strony jak zinterpretuje to ARiMR przecież jest to praca we własnym gospodarstwie.
Mam tez pytanie o pomoc de minimis. Czy nalezy uwzglednić każdą kwotę pomocy z tego roku kalendarzowego i dwóch poprzednich? W 2009 brałem trochę żyta. Wniosek złożyłem w 2010 roku na smieszną kwotę 200 zł. Teraz mam problem, faktura gdzieś się zawieruszyła nie jstem vatowcem więc nie przechowuje. Decyzji z arr też nie mam. Dodam jeszcze, że pomoc była brana na ojca na którego jest gospodarstwo. Róznicowanie ma być na mamę.
Jeśli chodzi o zapytania ofertowe to we wniosku w opisie załączników jest napisane. Ze przy zakupie powyżej 10 tys netto zapytanie ofertowe musi być. O ilości zapytań nic nie piszą. Zapytanie musi tez byc na zadania np budowę itd.

Edytowany przez hubertuss, 04 październik 2011 - 07:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 04 październik 2011 - 06:54

Arek wcale mnie to nie dziwi. Jedź do obojętnie jakiego dilera z obojętnie jakiej branży. Powiedz mu że chcesz kupić jako osoba prywatna jego towar, niech ci przedstawi ofertę. I co myślisz że będzie robił problemy do puki mu nie wyskoczysz z zapytaniem ofertowym? Mam nadzieje że znasz odpowiedź.

Obaj dilerzy wiedzieli, że chodzi o maszyny na różnicowanie, 40% maszyn sprzedają na ten program więc wiedzą co robią.