kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    582

dzis podpisałem umowe w lubelskim a skłądałem pierwszego dnia naboru nr 110. umowa była przygoitowana juz od grudnia ale mi sie nie spieszyło a dzis przy okazji składanina mgr podpisałem umowe.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie są rozpatrywane wnioski na róznicowanie? Czy jeśli miałbym dobry biznes plan z którego wynikałoby że interes będzie opłacalny, to czy dostałbym poztywną opinię? Chodzi mi o usługi rolnicze, na co mógłbym składać papiery, żeby dostać kase. Mieszkam w regionie gdzie wszyscy mają krowy mleczne.


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz89    0

A można kupić maszyny i liczyć na zwrot częsci kosztów, jeżeli wniosek na różnicowanie nie został jeszcze rozpatrzony i w póżniejszym czasie zostanie rozpatrzony pozytywnie. Czy w tej sytuacji agencja zwróci mi pieniądze za maszyny które zakupiłem 2 miesiące wcześniej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Agencja zwróci dokładnie tyle ile będzie wynikało z umowy, za zakupy zrealizowane już następnego dnia po złożeniu wniosku. Ale tylko pod warunkiem pozytywnie rozpatrzonego wniosku.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz89    0

Czyli mogę kupić maszyny czekając za decyzją! a maszyny muszą być kupione razem czy można kupić najpierw jedną poczekać na zwrot kosztów a dopiero póżniej następne maszyny na różnicowanie??? Czy muszę najpierw kupić wszystkie maszyny a póżniej wystąpić o zwrot kosztów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Kupować możesz osobno a o zwrot występujesz jednorazowo na podstawie faktur lub w odstępach czasowych jeśli masz tak podpisaną umowę z ARiMR


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

panowie jak to jest z tym wystawianiem faktur na usługi np orka i wystawiam fakture na kwote 100zł netto plus 23% vat i ten vat musze odpowadzić do skarbowego czy nie? i czy oprócz tego musze oddać jeszcze 8,5% jak jestem na ryczałcie tak? jeśli sie myle to czy mógł by mi to ktoś wytłumaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Nie 23% tylko 8 albo 9% bo jeszcze się nie pytałem księgowej i nie wystawiasz faktury tylko ewidencje prowadzisz. podatek dochodowy płacisz z różnicy między kosztami a przychodem. Oczywiście trzeba w to wszystko wkalkulować koszt zakupu maszyn (kilkaset tys zł).


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale jesli byłby na ryczałcie to nie płaci od róznicy przychodu i kosztów tylko od całych przychodów. a vat to swoja droga. jesli by sie rozliczał z dochodowego na zasadach ogólnych czyli liniowy 18% od dochodu netto a to w tej sytuacji jest najbardzioej opłacalne bo bedziesz miał przez 7 lat spora amortyzacje maszyn. 14% rocznie wartosci maszyn tylko jescze nie iwem czy pomniejszonej o zwrot agencji czy całosci bo w arimr mówiła ze sa rózne wersje. ze niby w róznicowaniu nie odlicza sie zwrotu a ze w mikro i makro juz odlicza sie zwrot od amortyzacji. takze to trzeba bedzie skonsultowac a moze nawet prosic o interpretacje US.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia24    0

a dlaczego piszesz ze przez 7 lat..?? przecież bylo mówione ze obowiazkowe jest 5lat.. jak to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

kasia24 amortyzacja maszyn rolniczych to 7lat, 14% wartości rocznie ;) auto zamortyzujesz w ciągu 5lat (20%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

5 lat jest w ARiMR, czyli przez ten okres musisz posiadać daną maszynę. A 7 lat jest na Vat, bo jest 14% amortyzacji rocznie, tak jak koledzy wyżej piszą ;)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

pronar a ty płacisz vat od kazdej faktóry i jesli tak to ile i ile srednio rocznie wypisywałeś godzin na ciągnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Wcześniej na Różnicowanie brał mój ojciec ciągnik, to było w 2004 roku, to miał wpisane usługi takie jak: koszenie, prasowanie, orka, załadunek obornika cyklopem i chyba coś jeszcze. Pisał dość symboliczne fakturki, rocznie to około 15 godz wpisywał na faktury u tych ludzi co wykonywałem usługi (ojciec nie jeździł tylko ja ;) ) Ciągnik był kupowany przed wejściem Vatu na maszyny rolnicze i nie było potrzeby żeby działalność była na Vacie.

 

Teraz ja będę brał kombajn na różnicowanie to działalność będzie na Vacie, a wszystkim będzie zajmował się mój księgowy, chce on 200 zł na kwartał, także ja tylko fakturki będę mu dostarczał a on będzie musiał tak robić aby było dobrze :lol:


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia24    0

koledzy doradzcie... złożyłem wniosek na rożnicowanie,, mysle żę przejdzie.. i bede zakładał działalność ,, usługi rolnicze,, czy w takij sytuacji przechodzic na rozliczanie na ogolnych zasadach.., czy jak.. macie może doświadcznenie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Panowie, nie jestem w temacie za bardzo więc prosze o interpretacje kosztów.Przykład, na różnicowanie wezme suszarnie za 130tyś netto. Jestem na vacie. Przez ile lat muszę mieć zarejestrowaną działalność i co najważniejsze , jakie koszty przez te lata mi wyjda? Podatki, krus itp. Czy mi się opłaci to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

krus to dodatkowe 200zł co kwartał, ksiegowa 100-200zł miesiecznie lub kwartalnie, o dochodowym trzeba zapomniec - amortyzacja :) jescze dojdzie podatek od nieruchomosci chyba ze to suszarnia przewozna i bedziesz swiadczył usługi u klienta.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

panowie czy mógł bi mi ktoś zrobić jakąś symulacje kosztów jakie bede ponosił w różnicowaniu robiąc na usługach np. 100 godzin-chodzi mi o to ile dochodowego zapłace rocznie ile vatu od kazdej godziny i jaki rodzaj opodatkowania najlepiej wybrać-dzieki wielkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

krus to dodatkowe 200zł co kwartał, ksiegowa 100-200zł miesiecznie lub kwartalnie, o dochodowym trzeba zapomniec - amortyzacja :) jescze dojdzie podatek od nieruchomosci chyba ze to suszarnia przewozna i bedziesz swiadczył usługi u klienta.

Biały czyli przez 5 lat muszę tą działalność utrzymywać,krus około 4-5tyś przez ten okres.Rozwiń troche temat amotyzacji.Koszt suszarni przewoznej około 130tyś netto. Jestem vatovcem i działalnośc tez była by na vacie. Czyli z oleju opałowego bym vat odliczył? Ile rocznie usług muszę wykonać by nie dowalili mi podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wiec tak vat bedziesz odliczał od zakupu i od póznijszych czesci i materiałow czyli oleju takze. Z tym ze musisz wystawiac tyle faktur za usługe zeby sie nie wpakowac ze zbyt duzym zakupem oleju opłowego. wszytko mozna policzyc :) co do amortyzacji to wartosc netto mnozysz przez 14% i tyle w ciagu roku masz kosztów z samej amortyzacji. tylko jescze nie iwem czy bedzie to liczone od netto pomnijszonej o zwrot czy od całej sumy zakupu tu akurat nie ma jednomyslnego zdania ani ksiegowa ani arimr :) takze faktur bedziesz mógł sporo wystawic i nadal nie bedziesz podlegał podatu bo nie bedziesz miał zysku a dodatkowo jest jescze kwota zwolniona od opodatkowani czyli 550 podatku dochodowego, w koszty tez idzie czesc krusu, koszty ksiegowej. TakZe na 7 lat to masz spokój moim zdaniem z podatkiem :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Jasne. Dzięki za info. Faktury mozna zawsze wystawić na suszenie kukurydzy z 35% na 14, a tam to już trochę opału idzie. Z tego co wiem to jeszcze poprzedni nabór nie został rozpatrzony.Są jakieś przesłanki że będzie następny? Jak dorzucę do suszarni ciężką tależówkę którą będe ciągał ciągnikiem kupionym za gotówkę bez prowu to przejdzie takie coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

a czy nie lepiej prowadzić swoją działalność z różnicowania na ryczałcie. Wtedy podatek płacisz stały, vat i tak odliczasz, bo jako rolnik jesteś na vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ale nie odliczysz vatu od zakupu maszyn od materiałów eksplotacyjnych do nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

a czemu?? przecież kupując ciągnik na różnicowanie nie jest zabronione wykorzystywanie go we własnym gospodarstwie, które masz na zasadach ogólnych i vat możesz odzyskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj