Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3371 odpowiedzi na ten temat

#2981 Share wladek

wladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:29

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej wybierz formę opodatkowania ryczałt+Vat a wtedy wszystki Vat odzyskasz z prowadzonej działalności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 09:23
  •  

#2982 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 czerwiec 2013 - 13:20

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Tak naprawdę to jeszcze nic dokładnie nie wiadomo, ale dochodowy prędzej czy później wejdzie. Te info o areale czy stawce (podobno 19%) wziąłem z topagraru, a ci z zapowiedzi min. rolnictwa. Myślę, że tylko PSL jest przeciw dochodówce, zaś inne partie są jak najbardziej za i chyba kwestią czasu jest kiedy ten podatek wejdzie. Wyczytałem gdzieś, że na zachodzie to rolnik jest opodatkowany VAT-em, dochodowym i od nieruchomości (od ziemi i od budynków). @zyga: musisz sobie przekalkulować co się będzie bardziej opłacać-czy zwrot VAT za maszyny i zrezygnowanie ze zwolnienia w gospodarstwie czy brak zwrotu i pozostanie na ryczałcie zarówno w działalności jak i w gosp.

@wladek
A czy tak można? Rozwiń tę myśl bo nie rozumiem

Nie cytujemy poprzedniego posta

Edytowany przez KRISTOFORn, 27 czerwiec 2013 - 19:04.

#2983 Share wladek

wladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 18:53

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej od każdej wystawionej faktury płacisz 8% vatu - ale masz też możliwość odliczenia pełnego Vatu z maszyn i innych rzeczy które kupujesz na działalność np. paliwo,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2984 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 czerwiec 2013 - 07:50

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej @wladek: czyli wtedy jesteś na zasadach ogólnych tzn., że działalność i gospodarstwo masz na VAc-ie.

#2985 Share wladek

wladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 09:51

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej działalność i gospodarstwo mam na ryczałcie

#2986 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 czerwiec 2013 - 14:34

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Jeżeli piszesz "od każdej wystawionej faktury płacisz 8% vatu - ale masz też możliwość odliczenia pełnego Vatu z maszyn i innych rzeczy które kupujesz na działalność np. paliwo" tzn., że działalność masz na zasadach ogólnych i jesteś płatnikiem VAT, a nie prowadzisz działalności na ryczałcie! Co do gospodarstwa to jeszcze "teoretycznie" możesz mieć na ryczałcie tyle tylko, że skarbówka w ciągu 5 lat od rozpoczęcia działalności (na zasadach ogólnych) zadzwoni do Ciebie i powie, że musisz zrezygnować z ryczałtu i przejść na VAT (korekta VAT) - tak było w moim przypadku. Jeszcze jedno: działalność musi polegać na świadczeniu usług innym rolnikom, a nie na np. usługach komunalnych czy dla ludzkości bo w tych przypadkach gospodarstwo zostaje na ryczałcie podczas gdy działalność na VAT. Kiedy rozpocząłeś działalność bo do mnie skarbówka odezwała się po ok. 1.5 r?

#2987 Share owocowy

owocowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 29 czerwiec 2013 - 16:02

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Witam,
własnie do moich rodziców zapukał US, oczywiście w związku w wszczętą kontrolą VATu. Mam pytanie: w których US wejście na VAT nie było wsteczne, tj. od momentu rejestracji działalności. Może ma ktoś namiary na jakiś korzystny wyrok sądu administracyjnego? Jak zostały potraktowane f-ry zakupowe wystawione na osobę niebędącą podatnikiem tj małżonka? Czy konieczne było wystawianie not księgowych? Co z odsetkami? I karą z kodeksu karnego skarbowego? Czy ktoś odwoływał się od decyzji podatkowej, jeśli doszło do postępowania podatkowego? W jaki sposób oszacowali dochody z gospodarstwa? W naszym przypadku działalność jest otworzona od połowy 2010. Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowany przez owocowy, 30 czerwiec 2013 - 07:38.

#2988 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 czerwiec 2013 - 18:47

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej nie bardzo rozumiem problem, działalność była na zasadach ogólnych vat, a gospodarstwo na ryczałcie i us oczekuje teraz wpłaty vat należnego od sprzedaży, czy też sytuacja dotyczy małżonków?

#2989 Share owocowy

owocowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 07:37

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej gosppodarstwo wspólne małżonków, działalność gospodarcza jednego z nich PKD 01.61z uslugi kombajnem zbożowym PIT-zasady ogólne i VAT.

#2990 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 11:40

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej ale na jakich zasadach rozlicza się gospodarstwo i w czym dokładnie tkwi problem? rozumiem, że działalność gospodarcza jest zarejestrowana na małżonka osoby prowadzącej gospodarstwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2991 Share owocowy

owocowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 14:48

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej wspólne gospodarstwo - ryczałt, działalność jednego z małżonków zasady ogólne PIT + VAT, problem jest taki, że planują opodatkować VAT również sprzedaz z gospodarstwa od momentu rozpoczecia działalności w 2010 r. i złożenia wówczas VAT-R rezygnacja ze zwolnienia na podstawie art. 113. Niestety nikt wtedy nie brał f-r na zakupy tylko same paragony.....

#2992 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 czerwiec 2013 - 16:56

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej @owocowy: niestety mają takie prawo. Gospodarstwo musi w tym przypadku zrezygnować z ryczałtu, a tylko od US zależy od kiedy (czy pójdzie na rękę). Wyciągnij z gminy faktury za zakup paliwa - nic nie kosztuje

#2993 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 17:07

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Koledzy mam pytanie,przy składaniu wniosku i w trakcie podpisania umowy byłem Domownikiem, a teraz stałem się Rolnikiem czy będzie to Agencji przeszkadzać?Muszę aneksować wniosek?

#2994 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 01 lipiec 2013 - 09:00

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej A co do zakupu nowych maszyn to po pokazowe nie wchodzą w gre, ale jedno roczne czy dwuletnie które stały na placu a sa nowe nieużywane to zaliczają sie na zwrot czy nie?

#2995 Share wladek

wladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 18:24

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej takie maszyny które stoją na placu a rok produkcji mają inny niż obecny też się kwalifikują - ważne aby były ,,nowe-nie używane", Można poprosić aby dealer na fakturze dopisał taką notkę.

#2996 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 01 lipiec 2013 - 20:55

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Przy zakupie takiej maszyny za pewne cena już jest troche niższa, korzystnie wtedy :D dzieki :D

Edytowany przez zyga2905, 01 lipiec 2013 - 20:56.

#2997 Share agroszymon

agroszymon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 03 lipiec 2013 - 21:55

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzięki za podpowiedzi. Przynajmniej wiem jaki mam wybór. Jak dla mnie to i tak bez sensu że US wrzuca do jednego kotła firme i gospodarstwo....działasz na rzecz rozwoju gospodarki narodowej (firma to miejsce pracy), płacisz podwójny KRUS, a tu cie zaraz po łbie i z powrotem do szeregu co byś się nie wychylał. Dobrze, że chociaż nie musze oddawać VATu wstecz jak niektórzy. A czy ktoś próbował zmienić kod PKD ??

#2998 Share martin0000

martin0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Sport

Napisany 09 lipiec 2013 - 07:58

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Witam,właśnie dostałem się na zieloną listę wnioskowałem o zakup ładowarki teleskopowej wiem że mogę się powtarzać ale chciałbym się zapytać jak to jest z tymi usługami tzn.ile ich musze wykonać i co się stanie jeżeli nie będzie popytu na tego typu usługi, co powie na to ARiMR? Bardzo bym prosił o odp(szczególnie te osoby które już miały taki przypadek)albo jak są jakięs konkretne wymagania odnośnie tak prowadzonej działalności. Z góry dzięki.

#2999 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 lipiec 2013 - 09:44

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

A czy ktoś próbował zmienić kod PKD ??

teoretycznie jest to możliwe, ale:

"Mając na uwadze ogólnie obowiązujące zasady dotyczące swobody działalności gospodarczej, do umowy został wprowadzony zapis, który w § 14 ust. 2 pkt. 2 stanowi, że w przypadku zaistnienia w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy wyjątkowych okoliczności, Beneficjent może wystąpić do Agencji o wyrażenie zgody na zmianę zobowiązania w zakresie rodzaju wykonywanej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Powyższy zapis umowy wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” z dnia 17 października 2007r., którego treść mówi, iż niektóre zmiany mogą zostać dokonane za zgodą Agencji. Jednak żaden przepis, nie stanowi, iż udzielenie przez ARiMR takiej zgody jest bezwzględnie obligatoryjnie, a mając na uwadze fakt, iż nie ma dokładnych zapisów w istniejącym prawodawstwie odnośnie zdefiniowania „wyjątkowych okoliczności”, decyzja taka jest podejmowana w oparciu o indywidualną ocenę występujących w danym przypadku okoliczności. Przy podejmowaniu takiej decyzji brane są pod uwagę takie okoliczności jak: zdarzenie losowe, nietypowa sytuacja, zasady współżycia społecznego w odniesieniu, do których brak wyrażenia zgody na przeniesienia praw własności z przyczyn formalnych stawiałoby beneficjenta w trudnej sytuacji."

czyli już po podpisaniu umowy musimy liczyć na misia ze strony ARiMR, pozostaje jednak pytanie na jaki kod chciałbyś zmienić dotychczasowy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3000 Share sobek112

sobek112

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 18:10

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Czy jest jeszcze nabór na ten program ?