Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3371 odpowiedzi na ten temat

#2301 Share nowy333

nowy333

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 20:36

Wracając do tematu Vat-u,a może jest różnica ,między tym,że chcę prowadzić usługi w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego czyli używam sprzęty ,którym pracuje w tym gospodarstwie i nie rejestruję odrębnej firmy ,a tym ,że zakładam odrębną firmę i na tą firmę kupuję maszynę i tą maszyną prowadzę usługi.Interpretacja przepisów naczelnika US z Łodzi wyraznie dotyczy rolnika ryczałtowego , a nie przedsiębiorcy ,kiedy założę firmę jestem przedsiębiorcą ,a nie rolnikiem.(nie zbyt ogarniam te przepisy ale prubuje je zrozumieć ,i mam z tym problem gdyż jestem rolnikiem ryczałtowym założyłem firmę usługi dla rolnictwa, odzyskałem Vat i nie wiem co dalej.

zarejestruj gos.do vatu bo bedą problemy i mozna z data wsteczna,chyba do 3 miesiecy,ale tu nie jestem pewny(ja rejestrowałem sie o 1 miesiac wstecz)
za rejestracje juz nic sie nie płaci ,a jezeli sa to usługi rolnicze to prowadzisz ewidencje w tych samych ksiazkach..taka moja rada:)najlepiej podpytaj swój US..POWODZENIA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 15:48
  •  

#2302 Share jenot

jenot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 21:40

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzięki za informacje, muszę coś z tym zrobic.

#2303 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 08:22

zarejestruj gos.do vatu bo bedą problemy i mozna z data wsteczna,chyba do 3 miesiecy,ale tu nie jestem pewny(ja rejestrowałem sie o 1 miesiac wstecz)
za rejestracje juz nic sie nie płaci ,a jezeli sa to usługi rolnicze to prowadzisz ewidencje w tych samych ksiazkach..taka moja rada:)najlepiej podpytaj swój US..POWODZENIA

Też uważam, że w świetle tych interpretacji lepiej zarejestrować gospodarstwo do Vatu wcześniej.
Jednak co do książek VAT do polecam osobne ksiażki na działalność, a osobne do gospodarstwa. Oczywiście potem z tych 4 książek robisz 1 deklarację miesięczną lub kwartalną. Czemu tak? Będzie Ci prościej, ponieważ nie zgubisz się w fakturach. Bo przecież te z działalności wpisujesz jeszcze do Książki Przychodów i Rozchodów, a te z gospodarstwa już nie. Również z ON możesz się zgubić i potem problem z US, bo ten ON który wypalisz na usługach nie możesz z niego dostać zwrotu akcyzy w Urzędzie Gminy, a tylko na ten z gospodarstwa. Dlatego prowadząc 4 książki będzie ci łatwiej się odnaleźć. Poza tym podczas kontroli z US, będzie im łatwiej Ciebie skontrolować :unsure:. Są tacy co prowadza na dwóch ewidencjach, jednak u nas rolnicy prowadzący działalność gospodarczą w większości prowadza 4 książki VAT bo niby więcej książek, a prościej to ogarnąć.

Edytowany przez tata1, 09 marzec 2012 - 08:25.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2304 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 09:57

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej właśnie po to prowadzi się książkę przychodów i rozchodów, aby nie było bałaganu, śmiem przypuszczać, iż za komplikowanie ewidencji (nieprawidłowe jej prowadzenie) US podczas kontroli może nas sowicie nagrodzić, natomiast odnośnie do zwrotu akcyzy to chciałbym zauważyć, iż gospodarstwo i rolnicza działalność usługowa to dla VAT jedno i to samo, czyli pracując ciągnikiem w swoim gospodarstwie mamy prawo do odliczenia VAT od paliwa oraz prawo do zwrotu akcyzy

#2305 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 10:11

właśnie po to prowadzi się książkę przychodów i rozchodów, aby nie było bałaganu, śmiem przypuszczać, iż za komplikowanie ewidencji (nieprawidłowe jej prowadzenie) US podczas kontroli może nas sowicie nagrodzić, natomiast odnośnie do zwrotu akcyzy to chciałbym zauważyć, iż gospodarstwo i rolnicza działalność usługowa to dla VAT jedno i to samo, czyli pracując ciągnikiem w swoim gospodarstwie mamy prawo do odliczenia VAT od paliwa oraz prawo do zwrotu akcyzy

U nas US się cieszy jak ktoś prowadzi osobne ewidencje, bo mają prościej kontrolować. A wzięło się z stąd to iż w 2010 roku znajomy miał kontrolę z US i słono zapłacił za to iż odliczył akcyzę za to paliwo, które zużył do działalności 01.61.Z. Musiał oddawać tą akcyzę z odsetkami. Tłumaczył właśnie że skoro prowadzi jedną ewidencję (2 książki) to myślał że może odliczyć akcyzę. Powiedzieli mu że akcyza przysługuje w ilości 83 litry do hektara, a nie do usług dla gospodarstw. Nic nie wskórał i musiał zwracać akcyzę i zapłacił też jakąś karę. Wtedy mu zasugerowali by prowadził osobne ewidencje (4 książki) to nie będzie takich niejasności na przyszłość. Jego śladem, biura podatkowe zasugerowały prowadzenie osobnych ewidencji innym rolnikom i tak to się teraz toczy. (dwie ewidencje i dwie osobne "kupki" z fakturami za ON).

Ale to tylko potwierdza to co wiemy od zawsze - co US to inny obyczaj.

Edytowany przez tata1, 09 marzec 2012 - 10:12.

#2306 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 10:31

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej no właśnie;D ja dla jasności wystawiałem sobie fakturę wewnętrzną na usługi rolnicze - co oczywiście zakwestionował mi US, więc teraz piłka po ich stronie jak udowodnią mi, który ON zużyłem na usługi świadczone na zewnątrz, a który zużyłem we własnym gospodarstwie - ja niestety nie mam możliwości rozdzielenia tych kosztów, gdyż nie mam takich narzędzi

#2307 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 10:41

no właśnie;D ja dla jasności wystawiałem sobie fakturę wewnętrzną na usługi rolnicze - co oczywiście zakwestionował mi US, więc teraz piłka po ich stronie jak udowodnią mi, który ON zużyłem na usługi świadczone na zewnątrz, a który zużyłem we własnym gospodarstwie - ja niestety nie mam możliwości rozdzielenia tych kosztów, gdyż nie mam takich narzędzi

U nas ludzie radzą sobie tak że na gospodarstwo biorą fakturę jako GOSPODARSTWO ROLNE Jan Kowalski, a na firmę na nazwę firmy jaką zarejestrowali we wpisie do ewidencji gospodarczej - FIRMA USŁUGOWA Jan Kowalski. Nawet pieczątki mają dwie. Dzięki temu i osobnych ewidencjach mają jasność w papierach - co nie zmienia faktu iż deklaracja VAT jest wspólna, a paliwo w baku się chlapie jednio z drugim.

Edytowany przez tata1, 09 marzec 2012 - 10:43.

#2308 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 11:36

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej jest nowa lista i zielona wydłużyła się o 438 pozycji

Niestety ja spadłem -10 pozycji w porównaniu do poprzedniej. I tak brakuje mi jeszcze 37x do zielonej.

#2309 Share stachu19

stachu19

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 20:45

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej ciekawe zkąt kase wydarli jescze z tak z 500 miejsc i jest git

#2310 Share jan77

jan77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 21:11

ciekawe zkąt kase wydarli jescze z tak z 500 miejsc i jest git

Najprawdopodobniej z "biogazowników" przesunęli bo ich mocno przetrzebili, wedle moich wyliczeń odzrzucili ich około 100. Może jest tu na forum jakiś "biogazownik " i się pochwali czemu ich tak nie lubią

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2311 Share Dlok

Dlok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 21:31

Najprawdopodobniej z "biogazowników" przesunęli bo ich mocno przetrzebili, wedle moich wyliczeń odzrzucili ich około 100. Może jest tu na forum jakiś "biogazownik " i się pochwali czemu ich tak nie lubią

Coś słabo liczysz bo na razie z biogazu ubyło 9 wniosków (176 na początku a jest 167). Ale to ma znaczący wpływ na listę bo to prawie 50 wniosków z normalnego naboru. Po prostu powoli wykruszają się wnioski z poprzednich lat - każdy odrzut to więcej kasy.

#2312 Share jan77

jan77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 21:58

Coś słabo liczysz bo na razie z biogazu ubyło 9 wniosków (176 na początku a jest 167). Ale to ma znaczący wpływ na listę bo to prawie 50 wniosków z normalnego naboru. Po prostu powoli wykruszają się wnioski z poprzednich lat - każdy odrzut to więcej kasy.

Ze sprawozdania z realizacji PROW z dnia 24.02.2012 wynika, że odrzucono 148 wniosków na kwotę 45 mln złotych , a więc na jeden wniosek przypada ok 304000 zł. Biorąc pod uwagę maksymalny zwrot dla "niebiogazownków" 100 tyś zł. to musiało by ich być 450, a było około 20 paru , a więc średnią musieli nabić "biogazownicy ". Też śledziłem listę dla biogazowników i widziałem , że ubyło ich tylko 9. Więc może ktoś ma inne pomysły i podpowie z kąd dodatkowa kasa?

#2313 Share Bugsik

Bugsik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 22:12

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej nie ważne skąd, ważne, że teraz jestem na zielonej i to na 38xx, wiec raczej bezpiecznie ;)

#2314 Share stachu19

stachu19

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 23:05

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej a ciekawe czy dojdzie jeszcze z 1000 do zielonej a sawicki mial jeszcze kase pszesunoci a ktoś tu juz pisał że to chyba z odrzuconych wniosków

#2315 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 23:55

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej dostałem dziś pismo z łodzi, że trzeba nanieść poprawki - miejsce na liscie 12**

#2316 Share adam85235

adam85235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 12:10

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej jeszcze 100 miejsc i jestem na zielonej :rolleyes:

#2317 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 12:35

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Czyli jednak jest jakaś szansa.

#2318 Share nowy333

nowy333

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 11 marzec 2012 - 17:35

U nas US się cieszy jak ktoś prowadzi osobne ewidencje, bo mają prościej kontrolować. A wzięło się z stąd to iż w 2010 roku znajomy miał kontrolę z US i słono zapłacił za to iż odliczył akcyzę za to paliwo, które zużył do działalności 01.61.Z. Musiał oddawać tą akcyzę z odsetkami. Tłumaczył właśnie że skoro prowadzi jedną ewidencję (2 książki) to myślał że może odliczyć akcyzę. Powiedzieli mu że akcyza przysługuje w ilości 83 litry do hektara, a nie do usług dla gospodarstw. Nic nie wskórał i musiał zwracać akcyzę i zapłacił też jakąś karę. Wtedy mu zasugerowali by prowadził osobne ewidencje (4 książki) to nie będzie takich niejasności na przyszłość. Jego śladem, biura podatkowe zasugerowały prowadzenie osobnych ewidencji innym rolnikom i tak to się teraz toczy. (dwie ewidencje i dwie osobne "kupki" z fakturami za ON). Ale to tylko potwierdza to co wiemy od zawsze - co US to inny obyczaj.

Ale jedna istotna rzecz na gospodarstwo bierzemy rachunak na paliwo jako
GOSPODARSTWO ROLNE xxxxxxxxxx a na działalnosc-
USŁUGI ROLNICZE xxxxxxxxxx i ten pierwszy idzie do gminy o zwrot akcyzy ,

#2319 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 marzec 2012 - 18:05

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej o ile ktoś zarejestrował takie właśnie nazwy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2320 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 11 marzec 2012 - 18:51

o ile ktoś zarejestrował takie właśnie nazwy

właśnie, widzę że u kolegi nowy333 praktykują tak jak u mnie (osobne nazwy i faktury). To własnie ten którego opisałem co miał kłopoty z akcyzą to miał jedną nazwę i też zarejestrował ją do firmy "Gospodarstwo rolno-usługowe". Dlatego polecam osobne nazwy, faktury i ewidencje - jest czytelnie.