kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

kissmy...    67

Mam zamiar kupić ciągnik na różnicowanie. Czy po pięciu latach jak będę chciał zamknąć działalność to będę musiał sprzedać ciągnik?

nie

 

Witam Mam Takie pytanie w tym tyg bierzemy ciagnik na róznicowanie Jestesmy na Vat i co trzeba po kolei zrobic??Jak wyglada rozliczanie sie roczne ? Jaki musze miec dochod aby zostac na Krus a nie przechodzic na Zus?? Mozecie dac jakies Mądre Rady co robic aby było dobrze??Dziękowac Za Rady

rejestrujesz DG, kupujesz ciągnik i prowadzisz działalność, aby pozostać w KRUS maksymalna kwota należnego podatku dochodowego nie może przekroczyć limitu na 2012 rok 3011 zł

 

A np. zakup paliwa do świadczenia takich usług, vat zawarty w cenie paliwa odzyskujemy tą samą drogą jak do gospodarstwa ?

Dobrze to teraz podatek dochodowy. Rozliczanie z vat-u prowadzę samemu i wiem co i jak (chyba że wprowadzą jakieś zmiany).

Jak wygląda rozliczanie się z podatku dochodowego, to są ujęcia miesięczne kwartalne czy roczne. Wypełnia się jakieś druki coś na wzór deklaracji vat. Może jest to proste ale ja nigdy nie miałem z tym do czynienia?

vat rozlicza się na jednej deklaracji dla gospodarstwa i DG, bo to zasadniczo jedno i to samo

natomiast rozliczenie PIT nie jest już takie proste, przede wszystkim jaką wybrałeś formę opodatkowania?

 

chce kupic ciagnik na roznicowanie, ciagnik 130-150 km Miałbym nim swiadczyc usługi 3 maszynami ktore posiadam w gospodarstwie, jednak mam mały problem poniewaz te maszyny chciałbym w przyszłosci wymienic na nowe jesli sie uda dostac dofinansowanie na modernizacje!!! czy jedna z drugim koliduje ??????? i czy wyjsciem z sytuacji było by uzywanie tego ciagnika do wynajmu razem z kierowca ??? jest taka opcja ???? prosze o pilne odp

 

możesz wynajmować sam ciągnik wraz z obsługą a w rzeczywistości wykorzystywać te maszyny, które masz obecnie, a następnie je sprzedać, maszynami z modernizacji raczej usług świadczyć nie można, gdyż byłoby to niezgodne z celem wsparcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

ciągnik możesz kupić i założyć działalność w kodzie 01.61z i świadczyć usługi jako wynajem maszyn rolniczych z obsługą.

 

 

Lecz ciekaw jestem tego czy otrzymanie wpierw dofinansowania na różnicowanie automatycznie nie wykluczy Cię z możliwości startu w programie modernizacja. Na odwrót wiem, że na pewno można - czyli wpierw modernizacja a później różnicowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

to są chyba 2 osobne programy także raczej niepowinni wykluczyc go potem ze startu na modernizacje bo ja sam także planuje tak zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

obecnie można niezależnie korzystać z obu programów (o ile spełnia się wymogi), ale nie wiadomo jakie będą wymogi w kolejnym okresie finansowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

co myslicie o zainwestowaniu w sklep ze srodkami ochrony roslin i artykulami rolniczymi w ramach roznicowania? oplacalne by to bylo? nie mowie o jakiejs hurtownii od razu, na poczatek cos malego i zarobek na srodku ochrony okolo 5%. na dofinansowanie mialoby byc wybudowanie malego pomieszczenia na to wykonczenie go, pomalowanie itp, zakupienie mebli i sprzetu.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

ile lat musze być w krus zeby mnie nie wyrzucili do zus? na róznicowanie trzeba zakładać działalność gospodarczą?

 

bo obecnie jestem 2 lata w krus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroszymon    0

Mam zamiar kupić ciągnik na różnicowanie. Czy po pięciu latach jak będę chciał zamknąć działalność to będę musiał sprzedać ciągnik?

 

Teoretycznie nie musisz go sprzedać ale jeśli rozliczyłeś VAT od tego ciągnika to musisz po zamknięciu działalności ten VAT zwrócić. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli sprzedaż go po 5 latach po cenie rynkowej+VAT np.bratu. Tak się dowiedziałem na warsztatach o VAT. Najlepiej pytaj w US.

 

P.S. Mnie denerwuje to że nie można mieć firmy na Vacie a gospodarstwa na RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

@ENDURAK91 - Tak, płacisz tzw. podwójny KRUS.

Edytowano przez donborys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu20    0

a ja mam podobne pytanie czy jak ktoś po 5 latach idzie na ręntę to co w tedy zamyka i nic nie zwraca czy jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu20    0

a ja mam podobne pytanie czy jak ktoś po 5 latach idzie na ręntę to co w tedy zamyka i nic nie zwraca czy jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ciekawe po pięciu latach zamykam działalność i muszę oddawać podatek VAT ?? Niby z jakiej racji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kupuje maszynę w cenie netto za 10000 zł, podatek VAT 2300 zł = 12300 brutto. US zwraca ten VAT w określonym terminie (2300 zł wraca do kasy) , co roku maszyna się amortyzuje załóżmy 10 %, przez pięć lat po przez zużycie straciła na wartości 5000 zł, nagle zamykamy działalność a w kasie cały czas mamy VAT który nie jest naszą monetą a skarbu państwa. Więc komuś trzeba to oddać. Najlepiej zamykać działalność gdy już całkowicie zamortyzuje się sprzęt. VAT nie jest naszą monetą. Jest to podstępny podatek dla obrotu kasą w skarbie państwa. I się nie łudzić że coś tam zwracają, najlepiej całkiem go zlikwidować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

No dobra po pięciu latach zamykam działalność i oddaję podatek należny. A za następny rok chcę sprzedać ten sprzęt i co jak mam fakturę wystawić, ze stawką ZW.

 

To chyba będzie mieć znaczenie jak jest zarejestrowana działalność. Bo przecież kupując ten oblegany ciągnik rolniczy, to ten sprzęt w deklaracji VAT jest utwierdzany jak by był kupiony do gospodarstwa. Chyba że otwieramy działalność jakąś inną (z innego kodu podatkowego) to wtedy by to miało ręce i nogi.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

raczej nie ma kodu PKD umożliwiające świadczenie usług innych niż rolnicze (pomijając transportowe nieobjęte wsparciem), ciągnik można zamortyzować jednorazowo (o ile jego wartość nie przekracza bodajże 100tys. euro), zamknięcie działalności gospodarczej uniemożliwia wyłącznie świadczenie usług i rozliczanie pit, w kontekście vat nic się nie zmienia, gdyż maszyna i tak winna być wpisana w EŚT gospodarstwa, co jest moim zdaniem błędem w kontekście PIT, ale to ustawodawca jest wszechmocny z niezbadane są jego intencje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mamy amortyzację progresywną degresywną i liniową ale że jest jedno razowa to jakoś nie kojarzę.

Załóżmy że sprzęt się nie zamortyzuje w ciągu pięciu lat a działalność zamykamy po tych pięciu latach. I czyli co z dniem zamknięcia działalności temat amortyzacji się ucina ?

I co z tym sprzętem, pozostaje wpisane w EŚT , pozostaje w gospodarstwie i możemy z nim i nim robić co chcemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na PIT za dobrze się nie znam, ale można środek trwały do określonej wartości zamortyzować w całości jednorazowo, tylko zapewne po otrzymaniu dotacji trzeba tę amortyzację skorygować, jeśli przestaniemy prowadzić działalność gospodarczą to nie będziemy płacić PIT czyli amortyzacja jest nam nie potrzebna, a środek trwały cały czas ma związek z działalnością rolniczą czyli pozostaje w gospodarstwie i można go sprzedać korygując vat lub dalej użytkować (ale usług świadczyć już nie możemy jeśli wyrejestrujemy DG)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FajnyMarcus    1

A ja mam kilka pytań dt. tworzenia mikroprzedsiębiorstw, czy jakbym na to kupił ciągnik to ? Alby przypuścmy że ten ciągnik byłby na żonę a gospodarstwo jest na męża i on jest w krusie a ona w zusie i jak wygląda sprawa pracy ciągnika w gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w przypadku małżonków mogą być problemy z vat, ale teoretycznie taki układ jest możliwy, ciągnik może pracować w gospodarstwie na różnych zasadach, ale w takim przypadku będzie to raczej nie do zalegalizowania, gdyż musiałbyś świadczyć usługi sam sobie, co nie jest dopuszczalne ani przez ARiMR ani przez US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego Krisss takie pytanie czy na kupiony na zróżnicowanie traktor sprawdzaja mi Mth wedle faktur wykonanych usług?? czy moge go tez dla siebie uzywac??Jakies rady dla poczatkujacego w tym dziale")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niektórzy kontrolerzy robią zdjęcie deski rozdzielczej, ale czy ktoś to później weryfikuje nie wiem (ale śmiem w o wątpić), temat był podjęty na farmerze ( i oczywiście nic z tego nie wynika) http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/licytacja-wokol-roznicowania,38489.html

dlatego obiektywnie ciężko wskazać, czy maszynę można użytkować w gospodarstwie czy też nie (podatkowo nie jest to do rozwiązania, a podejścia ARiMR nie znam i raczej nie chcę poznać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj