kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

SOKAN    13

Ja się załapałem, i to dlatego że jakieś środki się znalazły. Ale co jak i gdzie to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zapewne rodzina Sawickiego wypadła z listy,

 

a wiecie jak wygląda podejście do świadczenia usług w swoim gospodarstwie? i jak w tym kontekście podchodzi ARiMR do zasadności zakupu maszyn w ramach modernizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

jak wyglada pogodzenie pracy z róźnicowaniem??

teraz bedac ponad 3lata w krusie i zakładajac działalność przejde na tzw 2krusy a co jeśli poszedłbym do jakiejś pracy?? wtedy przechodze na zus??

idac dalej co gdy zrezygnuje z pracy?? moge ponownie wrócić na 2 krusy czy nie bo nie mam ciagłości przez 3lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wszystko wygląda dokładnie tak jak wskazałeś, z działalnością z ZUS już na KRUS nie wrócisz, jeśli chcesz iść do pracy to rozszerz swoją działalność i zawrzyj z ewentualnym pracodawcą odpowiednią umowę zlecenia bądź umowę o dzieło i będzie bardzo klarownie i co najwazniejsze w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

jak wyglada pogodzenie pracy z róźnicowaniem??

teraz bedac ponad 3lata w krusie i zakładajac działalność przejde na tzw 2krusy a co jeśli poszedłbym do jakiejś pracy?? wtedy przechodze na zus??

idac dalej co gdy zrezygnuje z pracy?? moge ponownie wrócić na 2 krusy czy nie bo nie mam ciagłości przez 3lata?

 

tak jak pisał kissmy - prowadząc działalność masz dwa KRUSy, jak pójdziesz to pracy to będzie ZUS i już nie wrócisz do KRUSu bez zamknięcia dzialalności, a jak wiadomo, zamknąć nie możesz. Można zawrzeć z ew. pracodawcą TYLKO UMOWĘ O DZIEŁO, umowa zlecenie działa podobnie jak umowa o pracę wyrzyca Cię z KRUS, tak że uważaj. Ale przecież prowadząc dzialalność możesz świadczyć pracę w ramach usługi, czy współpracy (sam nie wiem jak to dokładnie, trzeba księgowego pytać) i wystawiać pracodawcy co miesiąc fakturę, zamiast figurowania na liście płac, wtedy zostajesz na liście płac. Ale pamiętaj NIE UMOWA ZLECENIE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to się Wam spodoba: http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/2-podatek-od-towarow-i-uslug/304-procedury-szczegolne/305-szczegolne-procedury-dotyczace-drobnych-przedsiebiorstw/306-drobni-przedsiebiorcy/199536-prawo-do-odliczenia-gospodarstwo-rolne-odliczanie-podatku-naliczonego-rezygnacja-ze-zwolnienia.html

 

jakie dostrzeganie rozwiązanie opisanego problemu (teraz już za późno, ale co można było zrobić)? moim zdaniem należało po otrzymaniu jednej dotacji zmienić dane osoby, na którą jest zarejestrowane gospodarstwo w US, tak aby zarówno US jak i ARiMR pasowały dane na fakturze i już, bo zgodnie z tekstem sprzedawcą usług już mogą być oboje małżonkowie, bez względu na to, na którego jest zarejestrowane gospodarstwo, tylko ciekawe na kogo są rozliczane koszty czy faktury kosztowe też mogą być rozliczane na oboje małżonków czy tylko na tego, na którego jest zarejestrowany vat w US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

A jak się sprawa ma w lubelskim, ile trzeba czekać na jakiś odzew od wskoczenia na zieloną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Ja dzisiaj dostałem telefon z Arimr z zaproszeniem do podpisania umowy.Północna Wielkopolska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Witam. Właśnie dostałem poprawki z tego działania i próbuje to jakoś ogarnąć. Dlatego miał bym parę pytań.

Działanie to świadczenie usług dla rolnictwa. Oczywiście chcę jak najdłużej pozostać w krus-ie.

- Jaką formę opodatkowania jest najkorzystniej wybrać ? I tak prowadząca wniosek napisała że jak ryczałt to amortyzacja wynosi 0. Jak było u was, bo nie rozumiem dlaczego nie występuje amortyzacja.

-Do jakiego pułapu kwotowego zostaje się w krus-ie ?

-Co wpisywaliście w tabelce (koszty działalności objęte operacją - wynagrodzenia i pochodne) ten krus też się tu wlicza ?

- Na jakim poziomie wychodził wam współczynnik NPV przy usługach dla rolnictwa? Bo u mnie wg. prognoz wyszło to dość dużo przez co wylądował bym w zus-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

1. ryczałt jest to podatek zależny wyłącznie od wielkości przychodu, amortyzacja jest kosztem i w przypadku tej formy opodatkowania nie ma znaczenia, stąd zgodnie z instrukcją http://www.arimr.gov...04.pdf��ostatni akapit na stronie 9 pozycję amortyzacja należy pozostawić niewypełnioną (to instrukcja dla naboru z 2010roku)

2. w KRUS pozostajesz jeśli nie przekroczysz granicznej wysokości podatku dochodowego za 2012 rok będzie to 3011 złotych

3. wpisujesz tu wszystkie koszty związane z utworzonymi miejscami pracy, czyli jeśli będziesz pracował samodzielnie to tylko krus,

4. jeśli przekroczysz kwotę podatku dochodowego 3011zł za 2012 rok to pracownik ARiMR to wychwyci i poprosi o uwzględnienie kosztu ZUS, ja miałem NPV około 9000, jeśli NPV masz za wysoki to ogranicz przychody

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

To NPV musi wyjść na + bo jak wyjdzie na - to operacja jest bez sensowna. I tu się rodzi pytanie. Czy da się tak tą prognozę utworzyć aby pozostać w krus-ie i NPV było na + ?? Bo mi to jakoś nie wychodzi, w prognozach muszę zwiększyć tak dochody że ląduje w zus-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

no dobra, ale jak wskoczę na pit to zamiast opodatkowania ryczałtowego na poziomie 9% jest chyba 19 % pit. I czy jak będę na na pit-cie to nie nie będzie się to kolidowało z pozostaniem na krus-ie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasady rozliczania z PIT nie mają wpływu na rodzaj ubezpieczenia społecznego, proponuję zasady ogólne i stawkę 18% (32% powyżej 85 tys. zł) podatek płacisz wyłącznie od osiągniętego zysku, czyli od nadwyżki przychodów nad kosztami, a to w większości przypadków powinno być lepsze rozwiązanie niż ryczałt, dochodzi tylko prowadzenie KPiR; 19% podatek liniowy opłaca się wyłącznie po przekroczeniu progu 85tys. zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

To w takim razie jak restrykcyjnie podchodzi do tych projekcji finansowych agencja. Rozchodzi się o to że są to założenia które mogą być spełnione ale nie zawsze może to wypalić i co w tedy. ?? Ja informuję agencję o zmianach w projekcji czy nie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie informujesz na sytuacje gospodarczą pojedynczy podmiot nie ma wpływu, musisz wywiązać się wyłącznie ze zobowiązań określonych w umowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ronik123    0

jutro podpisuję umowę z agencją na zakup ciągnika w ramach różnicowania. jestem rolniiem na VACIE. usługi które będę świadczył mam już wisane do regonu. Teraz muszę iść do gminy po wpis do działlaności? a podem US ze chcę być na KPiR ( bo to chyba najkorzystaniejsze). Pytanie czy moge miec jedna dziallanosć na ryczałcie ( rolnik) a druga na zasadach ogólnych (różnicowanie)? bo deklaracja VAT jedzie chyba jedna

POzdrawiam proszę o popowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli jesteś "rolnikiem na vacie" czyli złożyłeś deklaracje VAT-R, w której zrezygnowałeś ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy o vat to musisz rozliczać się z gospodarstwa na zasadach ogólnych, natomiast jeśli chcesz być podatnikiem czynnym w zakresie prowadzonej działalności pozarolniczej musisz również zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 lub 9 ustawy poprzez aktualizację VAT-R, należy przy tym zauważyć, iż działalność polegająca na wynajmie ciągnika rolniczego z obsługą czy bez (w ramach kodów PKD 01.61.Z i 77.31.Z) jest traktowana przez ustawę o VAT (załącznik 2) jako działalność rolnicza a nie pozarolnicza, czyli aby odliczyć podatek naliczony od zakupu ciągnika rolniczego to należy zrezygnowałeś ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy o vat (czyli nie można być rolnikiem ryczałtowym), czyli musisz zarejestrować działalność gospodarczą i skontaktować się ze swoim US w sprawie rozliczania podatku VAT, gdyż przepisy w tym przypadku niesłychanie komplikują życie i zdarza się, że niektóre US w tym zakresie opierają się na swojej indywidualnej interpretacji (niezgodnej z interpretacjami Izb Skarbowych), VAT jako rolnik rozliczający się na zasadach ogólnych i podatnik czynny w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej rozliczasz na jednej deklaracji VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seat    2

Powiedzcie czy ze strony agencji będą jakieś konsekwencje, jeśli we wniosku wpisało się że będzie robić się kombajnem 300 ha, a w rzeczywistości zrobi się 100 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

na różnicowanie będę swiatczył usługi zakuponym na program ciągnikiem i 3 innymi maszynami już będącymi w gospodarstwie cena ciągnika 200tys netto dofinansowanie 100tys i mój księgowy powiedział mi , że muszę sumę netto sprzętu minus dofinansowanie w moim przypadku 100tys zamortyzować w ciągu 5lat tj. 20tys/rok inaczej firma nie będzie dochodowa i co póżniej zrobią cofną dofinansowanie ? nie mam pewności czy dam rade co rok zrobić usługi na 20tys. stąd moje pytanie

Edytowano przez cipekfan69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@seat na sytuację gospodarczą nie mamy wpływu, więc nie sposób realizować plan jeśli brakuje popytu bądź możliwości technicznych na wyświadczenie danej ilości usług, konsekwencji nie poniesiesz, szczegóły w OR,

 

@ciapekfan69 maszyny rolnicze są amortyzowane stawką 14%, masz jeszcze możliwość zamortyzowania ciągnika w całości od razu, jak mniemam obawiasz się konsekwencji za brak rentowności przedsiębiorstwa, tym się nie przejmuj, bo większość beneficjentów nie realizuje przedsięwzięcia zgodnie z EPO i zapytam jeszcze z ciekawości jak rozliczyłeś VAT? jesteś ryczałtowcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

mam pytanie ale nim je zadam musze pierw przedstawic swoja sytuacje

 

jestem ubezpieczony w KRUS jako domownik juz od ponad 3 lat, gospodarstwo na ojca, gospodarstwo nieduze ok 10 ha we dwoch nie ma co robic wiec pracuje w innymi ponad 400ha gospodarstwie na umowe o dzielo zeby nie stracic KRUS, czy moglbym sie starac o wsparcie z roznicowania w kierunku dizalalnosci nierolniczej? potencjalny biznes mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli będzie nabór to owszem, a w jaki sposób rozliczasz się z umowy o dzieło? prowadzisz działalność gospodarczą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj