Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3374 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 24 luty 2012 - 14:19

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dziękuje kolego czyli można zakupić na żone (bo to o ną chodzi bo ja już skożystałem z różnicowania) pług prase beczkowóz i inne pierdoły :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 12:17
  •  

#2242 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 24 luty 2012 - 14:54

możesz kupić dokładnie każdą maszynę lub urządzenie, polecam kod 77.31.Z (wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych); wykluczone ze wsparcia są wyłącznie usługi sklasyfikowane w ramach kodu PKD 49.41.Z źródło http://www.arimr.gov..._instrukcja.pdf

Z tym kodem 77.31.Z to nie tak pochopnie, potem musisz za wynajem wystawiać faktury z 23% Vatm, a jak zrobisz wniosek na 01.61.Z i (lub) 01.62.Z to na usługi wystawiasz faktury z 8 % Vatem. Jest więc lepiej mieć usługi.

#2243 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 24 luty 2012 - 18:14

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej masz rację, ale jeszcze bardziej komplikując nasz przypadek teoretyczny - proszę zauważyć, że działając na kodzie 01.61.Z ewentualna rezygnacja ze zwolnienia z VAT wiąże się z przejściem na zasady ogólne również z gospodarstwem, rozwiązaniem jest właśnie działanie na kodzie 77.31.Z wynajem maszyn osobie będącym czynnym podatnikiem VAT, który świadczy tym usługi na 8% VAT (ewentualnie wynajem i faktury dla rolników na zasadach ogólnych), niestety każdy krok implikuje bardzo szerokie konsekwencje dlatego dziękuję tata1 za głos w dyskusji

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2244 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 24 luty 2012 - 21:29

masz rację, ale jeszcze bardziej komplikując nasz przypadek teoretyczny - proszę zauważyć, że działając na kodzie 01.61.Z ewentualna rezygnacja ze zwolnienia z VAT wiąże się z przejściem na zasady ogólne również z gospodarstwem, rozwiązaniem jest właśnie działanie na kodzie 77.31.Z wynajem maszyn osobie będącym czynnym podatnikiem VAT, który świadczy tym usługi na 8% VAT (ewentualnie wynajem i faktury dla rolników na zasadach ogólnych), niestety każdy krok implikuje bardzo szerokie konsekwencje dlatego dziękuję tata1 za głos w dyskusji

Ciekawie piszesz. Czyżby mój księgowy o czymś nie wiedział? Bo mówił że na wynajem (77.31.Z) to zawsze 23% VAT, a ty sugerujesz że gdy wynajmuję maszynę rolnikowi ryczałtowemu to piszę fakturę na 23% VAT, a jak wynajmuję firmie na Vacie, lub rolnikowi na Vacie (zasadach ogólnych) to wtedy wystawiam mu fakturę na 8% VAT? Dobrze zrozumiałem? Gdzie potwierdzić te informacje?

#2245 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 24 luty 2012 - 22:41

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej trochę niedokładnie mnie zrozumiałeś, miałem na myśli to, iż dla nabywcy usługi (w tym przypadku wynajem maszyn) będącego czynnym podatnikiem VAT stawka VAT nie ma znaczenia (i tak to odliczy) a następnie mając koszt wynajmu maszyny na 23% VAT wyświadczy usługę już rolniczą na 8% VAT

#2246 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 24 luty 2012 - 23:17

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Teraz rozumiem. Jednak uważam że 23% Vat jest niewygodne nie tyle dla nabywcy usługi, ale dla mnie jako sprzedawcy usługi. Bo sprzedając usługi na 8% Vacie, a ponosząc koszty paliwa na 23% lepiej na tym wychodzę, bo przy pewnym poziomie usług nie będzie w ogóle Vatu do zapłaty. Gdy natomiast będę świadczył wynajem na 23% to wtedy nie mam kosztów paliwa (bo mam tylko wynajem, nie usługi) - i Vat trzeba płacić.

Edytowany przez tata1, 24 luty 2012 - 23:18.

#2247 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 24 luty 2012 - 23:57

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej <p>rzecz jasna nie jest to optymalne rozwiązanie w każdym przypadku, jednak w tym wskazanym przez marian892 wydaje się, że taki koncept jest całkiem wygodny, jak już pozwoliłem sobie zauważyć jeden podmiot wynajmuje osprzęt a drugi świadczy nim usługi tylko wtedy stawka vat nie ma znaczenia, gdyż dla rolnika ryczałtowca różnica między stawką 8% a 23% jest kolosalna i jednoznacznie wskazuje preferowane rozwiązanie</p>

#2248 Share domin26

domin26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 luty 2012 - 10:45

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Witam . Podpisał już ktoś umowe z Łódzkiego lub dostał już ktoś poprawki ? Bo ja jestem 25xx i nic ;/

#2249 Share DFDaro

DFDaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 25 luty 2012 - 21:35

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Jak myślicie zwróćą mi za ciągnik 100KM z turem i belownice metal-fach ?

#2250 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 26 luty 2012 - 08:51

niestety problem jest bardzo złożony:

http://www.podatki.e...cze,1,65,1.html

do końca tygodnia muszę wyjaśnić ten temat w moim US, więc również się tym żywo interesuję

Ciekawa interpretacje, ale zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, interpretacje wydawane danej osobie dotyczą tylko tej osoby której zostały wydane. Oczywiście można się posiłkować taką interpretacją w innym przypadku, ale wtedy nie ma mocy prawnej. Często więc jest tak że na dany problem prawny sa dwie, lub więcej interpretacji i są odmiennie różne.

Wróciłem do tego wątku, bo u mnie w US - ktoś kto prowadzi 01.61.Z traktowany jest jak przedsiębiorca i ma zwracany VAT od maszyn, nie będąc na Vacie na gospodarstwie.

poza tym analizując interpretację z linku, wydaje mi się że mylnie w interpretacji jest do "jednego wiadra" wrzucona praca maszynami na własne potrzeby i usługi podmiotom obcym.

Idąc tropem tej interpretacji i traktując usługi jako działalność rolniczą - to po co rejestrować firmę do usług, skoro prowadząc działalność rolniczą nie trzeba mieć działalności gospodarczej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share Haczi

Haczi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 26 luty 2012 - 15:18

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Po podpisaniu umowy w ciągu jakiego czasu muszę kupić maszyny?

#2252 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 26 luty 2012 - 15:22

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej termin sam wyznaczasz sobie przy podpisywaniu umowy.

#2253 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 26 luty 2012 - 16:06

Idąc tropem tej interpretacji i traktując usługi jako działalność rolniczą - to po co rejestrować firmę do usług, skoro prowadząc działalność rolniczą nie trzeba mieć działalności gospodarczej.

cały w tym ambaras, że działalność rolnicza jest definiowana inaczej w ustawie o VAT niż w ustawie o PIT, w związku z tym działalność polegająca na świadczeniu usług rolniczych wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku dochodowego oraz rejestracji działalności gospodarczej, wracając jednak do tematu VAT proszę zwrócić uwagę na treść części C.1 formularza VAR-R, gdzie pola 32 oraz 34 odnoszą się do artykułu 43 ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładniej do zwolnienia (ryczałtu) dotyczącego nierozłącznie działalności rolniczej i świadczenia usług rolniczych, cytując art. 43 ust. 1 pkt 3 zwalnia się od podatku
dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej,
dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych
przez rolnika ryczałtowego;

także można zrezygnować z tego zwolnienia bądź nie, jedynym polem do popisu może być definicja usług rolniczych

#2254 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 26 luty 2012 - 19:47

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej OK, zaczynam do tego dochodzić że najbezpieczniej jednak przejść na VAT - też w gospodarstwie, bo to ucina wszelkie interpretacje, a w końcu nie taki diabeł straszny.

Jednak nie zmienia to faktu iż znam kilku rolników ryczałtowych, a 01.61 mają na VAT.

Tak sobie myślę, jak by to wyglądało prawidłowo, gdy rolnik ryczałtowy ma 01.61 i 77.31 . To jak wtedy wystawia faktury? Na 01.61 bez Vat, a 77.31 z Vat. Co wtedy z odzyskaniem Vat przy zakupie.
To jest ciekawy przypadek.
Jestem w przeddzień umowy i analizuję wszystkie przypadki, by się nie wpędzić w kozi róg. zaczynam się przekonywać do tego Vatu w gospodarstwie, ale sam nie wiem.
Po przeszukaniu różnych treści w internecie, myślę iż napiszę o interpretację indywidualną przed rozpoczęciem działalności, bo wtedy jestem kryty. Nie należy do końca wierzyć swojemu księgowemu, ani nawet informacjom z US, tylko pisać o interpretację.

Edytowany przez tata1, 26 luty 2012 - 19:50.

#2255 Share malin

malin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 26 luty 2012 - 20:14

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Co do interpretacji to jest najpewniejsza sprawa ale ja osobiście jak vjuż podpisze tą umowe to raczej przejde na VAT z gospodarstwem też. Po pierwsze obliczyłem że raczej do tego w żadnym przypadku raczej nie dołoże, po drugie dla spokoju przy działalności a po trzecie to chyba i tak nas nie minie i czy teraz czy za rok to co to za różnica.
tata1 a masz już zaproszenie do podpisania umowy? z ostatniego naboru? z jakiego woj. jesteś?

#2256 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 26 luty 2012 - 22:02

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej umowa już niedługo. Biorę na 01.61 i 77.31 w jednym wniosku (traktor i maszyny). Pracuję jednak na etacie więc biorę na mikro, a nie na różnicowanie.

#2257 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 26 luty 2012 - 23:17

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej niestety na interpretację czeka się 3 miesiące (o ile ma się dobrze sporządzony wniosek), ja opierałem się na jednej z interpretacji, które cytowałem w tym wątku albo w wątku o VAT i niestety US zakwestionował moje działania, na szczęście zabezpieczyłem się w dostateczny sposób i rozeszło się po kościach, ale trochę strachu się najadłem, dlatego teraz skłaniam się ku dmuchaniu na zimne i zachęcam do przerzucania odpowiedzialności na księgowych, bo współpraca z US do przyjemnych nie należy i trzeba się dobrze czuć w temacie

#2258 Share 6pablo9

6pablo9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 luty 2012 - 12:36

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Witam :) wiedzą państwo co z różnicowaniem w woj Łódzkim ja jestem na miejscu 197* i nadal nie dostałem żadnej odp a znajduje sie dosyć wysoko na zielonej liście. Podpisał ktoś może juz umowę lub też dostał pismo o poprawkach ?? pozdrawiam

#2259 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1311 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 28 luty 2012 - 13:52

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Podobno rolnicy którzy nie składali wniosku o dopłaty w 2010 dostana decyzje odmowną przyznania pomocy . Mój kolega który był za zielonej liście wlasnie dostał taką decyzje bo podobno był to główny warunek zeby dostać róznicówke. Przejoł on gospodarstwo w lipcu 2010 juz po wnioskach na obszarówke i lipa. Podaje to informacje bo pewnie wiecej MR składało na zróznicowanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share Mateusz319

Mateusz319

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:01

Podobno rolnicy którzy nie składali wniosku o dopłaty w 2010 dostana decyzje odmowną przyznania pomocy . Mój kolega który był za zielonej liście wlasnie dostał taką decyzje bo podobno był to główny warunek zeby dostać róznicówke. Przejoł on gospodarstwo w lipcu 2010 juz po wnioskach na obszarówke i lipa. Podaje to informacje bo pewnie wiecej MR składało na zróznicowanie.

wystarczy, że w 2010 bylo się ubezpieczonym jako domownik w tym przejetym przez siebie gospodarstwie