kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bratgarka    2

powiem tak jestem gdzieś tam koło 9 tysięcznego miejsca :) szkoda było nam z bogatszych województw głowe zawracać:) składaniem tych wniosków strata czasu i kasy. Załapał się ktoś z dolnośląskiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratgarka    2

A ja mam nr.28xx,we wniosku wpisane 15 ha,ONW ,niekorzeysałem z niczego wcześniej,w biednej gminie typowo rolniczej.Lecz wcale niejestem taki wniebowzięty, straszą kryzysem,wcale bym niepłakał jak bym sie nie załapał.A teraz co można zamawiać ciągnik ponoć są kolejki

spokojnie zanim podpiszesz umowę to minie rok czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahos    0

powiem tak jestem gdzieś tam koło 9 tysięcznego miejsca :) szkoda było nam z bogatszych województw głowe zawracać:) składaniem tych wniosków strata czasu i kasy. Załapał się ktoś z dolnośląskiego ?

JA JESTEM Z DOLNOSLĄSKIEGO I MAM 27XX MIEJSCE(24HA,CAŁOŚĆ NA ONW,GMINA ŚREDNIO BOGATA)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek
powiem tak jestem gdzieś tam koło 9 tysięcznego miejsca :) szkoda było nam z bogatszych województw głowe zawracać:) składaniem tych wniosków strata czasu i kasy. Załapał się ktoś z dolnośląskiego ?

 

Moich 3 znajomych oraz ja znaleźliśmy się na liście ok 10000 miejsca (Dolny Śląsk). Taka ciekawostka z nas wszystkich tylko ja korzystałem z różnych działań oraz mam najwięcej gruntów. Dlatego wydaje mi się bardzo dziwne, iż wspomniani znajomi są za mną... ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

panowie i panie nie ma co sie denerwować, kazdy przecież wiedział że wiekszość wniosków nie przejdzie a składał bo może sie uda i teraz wielki szum...z drugiej strony strony policzcie koszty jakie niesie za sobą różnicowanie...najprawdopodobniej premier zmusi przedsiebiorców którzy mają działalność do przejscia na zus a to przez 5lat jest wydatek rzedu 50tys dochodzi jeszcze podatek z gminy na budynek w którym jest działalność (przy ciagniku jest to np garaz) ale to i tak małe koszty bo jeśli ktoś ma siedzibe na 3klasie ziemi i bedzie musiał odrolnić teren bo przecież już jest przedsiębiorcą to koszty idą w setki tysiecy złotych wiec nie wiem czego sie martwicie że nie jesteście na zielonej liście

Edytowano przez kamil41

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że znów się udzielam nie wnosząc do dyskusji żadnych merytorycznych konkretów, ale krew mnie zalewa i za przeproszeniem zacytuję Cygana: "...oszukali mnie banda złodziei polskich decydentów, kxxxa!..."

Składałem wniosek jako domownik oficjalnie nie mam żadnych dochodów, specjalnie z myślą o tym programie od dwóch lat opłacałem KRUS, mamy małe gospodarstwo 14 ha z którego utrzymuje się siedmio osobowa rodzina, z niczego nie korzystałem wcześniej i jestem prawie na końcu listy (112xx). I tak w ogóle skoro mam 0 ha to dlaczego jestem oceniany według gospodarstwa którego nie jestem właścicielem. Ten program jest przypisany do konkretnej osoby a nie do gospodarstwa.

A to kryterium z wsaźnikiem G jest dla mnie niedorzeczne, co ja mam z tego że gmina w której mieszkam ma mniej lub więcej kasy przecież to nie przekłada się bezpośrednio na moje dochody, to nie zależy ode mnie.

Wiedziałem że jest duże zainteresowanie i mogę się nie załapać ale nie liczyłem na to że zostanę zepchnięty na szary koniec przez ich punktacje.

Edytowano przez prezesandrew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

najprawdopodobniej premier zmusi przedsiebiorców którzy mają działalność do przejscia na zus a to przez 5lat jest wydatek rzedu 50tys

 

nie liczyłbym na to jednak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jak wynika z expose nie ma zamiaru zmuszać taksówkarzy i innych dwuzawodowców a co dopiero rolników którzy zobowiązali się na 5 lat w oparciu o program ue.. Pocieszać się można jak kto potrafi np odralnianiem ziemi za kilkaset tys nie wiadomo po co itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

punktacja była przed składaniem wniosków wiec nie wiem o co ci teraz chodzi

masz racje punktacja była znana, tylko dlaczego w wcześniejszych naborach jej nie stosowano, w 2010 decydowała kolejność, wnioski przyjmowano aż do złożenia ich na 120% puli przyznanej na dane województwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

Jak wynika z expose nie ma zamiaru zmuszać taksówkarzy i innych dwuzawodowców a co dopiero rolników którzy zobowiązali się na 5 lat w oparciu o program ue.. Pocieszać się można jak kto potrafi np odralnianiem ziemi za kilkaset tys nie wiadomo po co itd.

akurat ja juz w poprzednim naborze wziąłem te 100tys i myśle że jednak premier spojrzy na to inaczej i wprowadzi nam w obecnej sytuacji zus, mam nadzieje że troche czasu mu zejdzie z tym a problem odralniania juz jest w wielu gminach nawet program w TV był że rolnicy musza oddać te 100tys z odsetkami badz odrolnić 3klase ziemi co kosztuje fortune

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Dawniej nie było tylu chętnych, a teraz wielu i do tego pula na działanie się mocno zmniejszyła, warunki też są łagodniejsze, wielu na MGR nie weszło...

Sporo przyczyn jak widać.

Mogłeś złożyć wniosek w poprzednim naborze. To nic, że nie miałeś KRUS-u 3 lata. Realizacje trzeba było zaplanować na 2012 rok i już...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Były kolejki był problem z listami, koczowanie po nocach a i tak wszyscy nie dostali. teraz są punkty i też źle. Niestety kasy jest mniej niż chętnych więc jakie rozwiązanie byśmy nie przyjeli i tak by byli niezadowoleni.

Co do odralniania nie wiem czy jest potrzebne przy każdej działalności bez względu na klasę gleby. No chyba, że siedliska traktowane są jako ziemia rolna? Ale nie wydaje mi się zważywszy, że wiele biznesów na wsi działało jeszcze zanim pojawiło sie różnicowanie jak i powstają bez różnicowania. Potrzeba odrolnienia to sporadyczne przypadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

Albo mogli podzielić pieniądze na pule wojewódzkie ;) Najlepiej jeżeli będzie nowy prow zrobić nabory krajowe tak jak teraz to wystarczył by jeden nabór np na mgr i wielkopolska i inne województwa zachodnie by wytrzepały całą kasę. To tak półżartem, ale niestety jak chcę na coś złożyć wniosek to albo nie ma już limitu wojewódzkiego, albo jest krajowy i punktacja.


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

W sumie z ta punktacja to dobry pomysł. Nawet przed naborem gdy jeszcze nie wiedziałem czy dostanę czy nie cieszyłem się. Nie trzeba było koczować dniami i nocami pod arimr jak to miało miejsce wcześniej. Pozatym mądrze ułożona punktacja jak choćby dodanie punktów za nie branie udziału w prow wcześniej pozwala dac większe szanse ludziom którzy nie korzystali wczesniej. To samo tyczy się punktów za onw czy zamożność gminy. Ja się z tego nie cieszyłem ponieważ gosp mam w dość zamożnej gminie. Ale rozumiem, że chciano pomoć gospodarstwom w biedniejszych regionach gdzie trudno jest np o pracę. Słyszałem, że zostało trochę kasy na działania doradcze jeśli na młodego nie będzie dużo chętnych może coś jeszcze rzucą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Punktacja niby sprawiedliwa tylko powiedz jakim cudem niektórzy co mają ponad 20 a nawet i 40 pare ha są na liście bliżej początku niż ci, którzy mają po 5-6ha? Bo jak widać z forum i są takie przypadki. Nie wiem jak bogata musi być gmina i co uprawiać na tych 5ha żeby mieć większy dochód niż taki, którzy ma 25ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

jeśli chodzi o gmine to im mniejszy dochód na mieszkańca tym więcej punktów. co do hektarów to nie wierz we wszystko co czytasz. Już niektórzy mylili się z obliczaniem swojch punktów, niektórzy pisali, że słyszeli, że ktoś dostał itd. Tak rodzą się plotki. Urzednicy nie mają żadnego interesu by promować pana x kosztem pana y. To, że ktoś znajomy złozy wniosek to żadki przypadek. Nikt nie będzie ryzykował pracy i groźby kary aby sobie machlojki z lista robić. Jak byście stali w kolejce zabrakło by miejsc to też by było, że niesprawiedliwie itd. Dopóki bedzie więcej chętnych niż kasy doputy będą niezadowoleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

tez myśle ze to było sprawiedliwe bo z jakiej racji ktoś kto brał MGR ma teraz korzystać z różnicowania...co innego gdyby był nabór na MGR to właśnie powinni dać dodatkowe pkt tym co wcześniej brali by rozwijali swoje gospodarstwa dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Wtedy zamyka się drogę innym. Ktoś to przejął niedawno gospodarstwo miałby już zamkniętą szansę na rozwój bo za późno przejął?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

jeśli chodzi o gmine to im mniejszy dochód na mieszkańca tym więcej punktów. co do hektarów to nie wierz we wszystko co czytasz. Już niektórzy mylili się z obliczaniem swojch punktów, niektórzy pisali, że słyszeli, że ktoś dostał itd. Tak rodzą się plotki. Urzednicy nie mają żadnego interesu by promować pana x kosztem pana y. To, że ktoś znajomy złozy wniosek to żadki przypadek. Nikt nie będzie ryzykował pracy i groźby kary aby sobie machlojki z lista robić. Jak byście stali w kolejce zabrakło by miejsc to też by było, że niesprawiedliwie itd. Dopóki bedzie więcej chętnych niż kasy doputy będą niezadowoleni.

 

Łapówki i kolesiostwo jestem pewien, że można wykluczyć ale punktacja na liście powinna być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

tez myśle ze to było sprawiedliwe bo z jakiej racji ktoś kto brał MGR ma teraz korzystać z różnicowania...co innego gdyby był nabór na MGR to właśnie powinni dać dodatkowe pkt tym co wcześniej brali by rozwijali swoje gospodarstwa dalej

Ja też uważam , że punkty były sprawiedliwe.

Dziś zrobiłem dokładne wyliczenia w oparciu o poprzednie lata i wychodzi na to, że wszyscy do 4500 miejsca na liście mają realne szanse, ponieważ jak pokazują poprzednie lata odpada dużo wniosków i tak w 2010 odpadło na dzień dzisiejszy 26% wniosków, zostało do rozpatrzenia jeszcze około 800. A kasy to raczej nie dołożą bo niema z czego na pewno nie z różnicowania bo tu pozostało na nabór 2012 i 2013 tylko 220 mln. Tak więc wszyscy do 4500 miejsca śpią spokojnie

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Punkt nic tu nie zmienią. Poprostu z jednej strony rosła by liczba pożądkowa tj kolejność z drugiej malała by liczba punktów. te wartości wynikaja jedna z drugiej. Musiała by byc podana liczba ha, czy jest onw, czy brał coś z prow, w jakiej gminie jest gosp itd. Nie wiem tylko co na to ustawa o ochronie danych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

Wtedy zamyka się drogę innym. Ktoś to przejął niedawno gospodarstwo miałby już zamkniętą szansę na rozwój bo za późno przejął?

jeśli brał młodego to moim zdaniem powinien dostać dodatkowe pkt jako dobrze rokujące gospodarstwo

 

ale możliwość połaczenia różnicowania i MGR to jest szalony pomysł (zakładam że nie kupujemy maszyn do gospodarstwa na różnicowanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bgbg    5

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

zapewniam,że stać.powierzchnia to jedno,a mądre prowadzenie takiego gospodarstwa to inna bajka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj