kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Indiana    32

ok, czyli do ok 2900zł podatku dochodowego delikwent moze pozostac w KRUSie.....czy jako domownik opłaca wówczas jedną podstawowąskładkę jak np, wcześniej przez rok, czy z racji otwarcia nowej działalności płaci jakieś dodatkowe składki?

 

Pytam, bo rolnik jako właściciel gospodarstwa i firmy opłaca dodatkową składkę. A jak jest w przypadku domownika? Moze ktoś spotkał się z takim problemem?

 

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

według mnie podobnie dochodzi dodatkowa składka ubezpieczenia zdrowotnego ponad 200zł


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu19    1

witajcie mam pytanie jak jest z vatem na zróżnicowanie czy mozna go odliczyć od zakupu maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

W normalnej działalności gospodraczej można odliczyć VAT i amortyzację, jako koszty uzyskania dochodu. Więc i tu jest tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a agroturystyka np materialy do domu przeznaczonego na ten cel jak by to wygladalo z watem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Pewnie teżmożna znich vat odliczyć, jeśli dobrze pamiętam to jeśli prowadzi sie działalnosc to odliczyc mozna i kursy robione w celu podniesienia kwalifikacji.

 

Kuzyn poza tym, że pracuje na umowę o pracę w firmie XYZ, ma własną firmę jednoosobową, dzięki temu np. od nowego auta osobowego z homologacją odliczył 6tys. vat, i co roku odlicza sobie jako amortyzację 20% wartości samochodu ( 20% od jego ceny netto), itd.. Gdyby był tylko zwykłym pracownikiem z auta nic by nie odliczył, tak więc własna działalność daje duże możliwości.

 

 

A jak jest z przekazaniem środków UE z różnicowania? Po dokonaniu zakupu na podstawie faktur? czy jest jakaś przedpłata, tzn. część wsparcia przed realizacją inwestycji, a pozostałość po? jaki jest czas na realizację?

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia24    0

koledzy macie jakies odpowiedzi z agencji w sprawie roznicowania????

ja czekam juz ze dwa miesiace i nic sie nie odzywaja... :mellow:

Edytowano przez kasia24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

a agroturystyka np materialy do domu przeznaczonego na ten cel jak by to wygladalo z watem

Agroturystyka to specyficzna działalność pozarolnicza która nie wymaga pełnego otwarcia firmy.

Oznacza to, że tylko zgłaszasz w gminie ale nie podlegasz dodatkowym czynnościom ubezpieczeniowym i podatkowym, co oznacza, że VATu też nie odliczysz przy tego typu działalności. Oczywiście możesz przyjąć pełną działalność i standardowe procedury ubezpieczeniowe i podatkowe wtedy możesz odliczyć również VAT. Liczyłem obie wersje na własne potrzeby i przy bazie noclegowej bez zewnętrznych inwestycji VAT nie odliczy się 100%.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

Zaraz to jeśli ja przebudowuję budynek gospodarczy na domek dla turystów i korzystam z funduszy unijnych(różnicowanie )to nie mogę odliczać Vatu od zakupionych materiałów budowlanych?? Przecież będę odprowadzał podatek od faktur wystawionych klientom(turystom)

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Nie do końca tak, możesz odliczyć jeśli skorzystasz z pełnej rejestracji firmy (działalności pdt. wynajem pokoi i wyżywienie....), jeśli jednak skorzystasz z wersji uproszczonej, czyli tylko zgłoszenie w gminie to nie możesz odliczyć podatku VAT bo to w świetle prawa nie jest działalność gospodarcza a jednak można legalnie wynajmować pokoje i nawet nakarmić gości. Gorzej jest z usługami, które często gospodarstwa agroturystyczne oferują jako dodatkowe. Nie ma problemu dopóki wszystkie są w cenie noclegu ale już widniejące jako dodatkowo płatne, są rejestrowane jako usługa, która wymaga pełnej rejestracji firmy.

 

Może trochę zawile to opisałem ale starałem się ująć temat w pigułce.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
werter    0

Czyli nie mogę odliczyć częścu vatu (w US) z materiałów budowlanych na remont domu, jeżeli chcę skorzystać z RWKDN i otworzyć gospodarstwo agroturystyczne do 5 pokoi (zwolnienie z podatku)?

Edytowano przez werter

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Czyli nie mogę odliczyć częścu vatu (w US) z materiałów budowlanych na remont domu, jeżeli chcę skorzystać z RWKDN i otworzyć gospodarstwo agroturystyczne do 5 pokoi (zwolnienie z podatku)?

Rozmawiałem z kolegą który 2 lata temu taką inwestycję przeprowadził i mówił, że jest możliwość odzyskania różnicy między vat`em w budowlance a 23% (nie znam obecnych stawek vat w budowlance mieszkaniowej) więc nie potrafię określić ile można odzyskać.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

15% było do tej pory 22-7%


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Więc podsumowując:

- jeżeli wyremontuje część domu dla turystów (agroturystyka) i będę zwolniony z płacenia podatku (wynajmuje do 5 pokoi) będę mógł odzyskać różnicę vat-u zawartą w materiałach budowlanych użytych do remontu t.j. 23% - 8%.

Oczywiście jeżeli będę miał faktury wystawione na swoje dane i złoże odpowiedni wniosek do US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grigor51    0

Mam pare pytań do was i bardzo prosił bym o odpowiedz.

1. Czy można zkorzystać z różnicowania by prowadzić usługi krawieckie? (czytałem wiele artykułów i chyba tak ale wole się was zapytać).

2. W jakim terminie można składać wnioski. Mieszkam w woj. małopolskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

nabór na różnicowanie skończył się 31.12.2010 więc się spuźniłeś przynajmniej na ten nabór. Kolejny o ile będzie to pewnie na jesieni.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grigor51    0

dzięki bo właśnie nie byłem pewien czy ruszył nowy bo na jakiejś stronie przeczytałem że jest już nowy nabór ale nie byłem do końca przekonany. Więc będe musiał czekać do jesieni niestety :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia24    0

koledzy mam pytanie.. czy ktos juz dostal odpowiedz z agencji w sprawie roznicoeania.. i po jakim czasie od złozenia wniosku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Czytać i jeszcze raz czytać forum co się na nim dzieje a dopiero później zadawać pytania ;)

 

koledzy ile czeka sie od zlozenia wniosku do podpisania umowy

W moim przypadku to było niecałe 4 miesiące ;)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia24    0

Czytać i jeszcze raz czytać forum co się na nim dzieje a dopiero później zadawać pytania ;)

 

 

W moim przypadku to było niecałe 4 miesiące ;)

dzieki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Ten kraj jest piękny. Zadzwoniłem do ARiMR i dowiedziałem się że już wyczerpali limit i nie mają kasy. Pan kazał czekać na pismo że odmawiają mi pomocy. A kasy miało starczyć dla wszystkich. Parodia!!!!!!!!!! ;[ ;[ ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj