kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

vvojtas1    26

bosman

gospodarstwo na ryczałcie pozostaje

a różnicowanie czyli otwierasz 2 firmę która prowadzi działalność i masz do wyboru ryczałt lub pełne rozliczenie- proponuję to drugi

czyli

1 firma - gospodarstwo ryczałt

2 firma (za którą płacisz drugi KRUS) - pełne rozliczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Nie ma opcji zebys rozszerzył dziłąlnosc rolnicza. Musisz załozyc odrebna dziłalnosc gospodarcza. To całkiem inna bajka w porównaniu z VAT ogólnym w gosppodartswie. Co do ryczałtu w tej dziłalnosci to nie iwem czy ci sie opłaca. bo po pierwsze z maszyn nie odzyskasz vat-u, kazdy póznijszy zakup paliwa, czesci podobnie vatu nie odbierzesz. A usługi robisz na 7 w 2011 8%. PAliwo czesci maszyny masz na 22 a bedzie 23%.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

Dowiedziałem sie w ARiMR że ci którzy zawieszą działalność na różnicowaniu oddadzą w swoim czasie po kontroli np.100000+ustawowe odsetki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

a moga sie spodziewqac kontroli pod koniec 5 lat od wypłaty to pewne :D


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narcotic    0

ale z tego co ja czytam to koledzy chopdziło o cos całkiem innego. tzn. o połączenie vat w rolnictwie na zasadach ogólnych i prowadzenie dziłąlnosci gospodardzej pozarolniczej tez z vat na zasadach ogłonyc. A wiec w takim wypadku musisz prowadzic całkiem odrebne 2 rachunkowosci. Gospodarstwo nie ma nic wspólnego z działallnoscia pozarolnicza. Nawet sa inne zasady rozliczania vat.

Biały czy aby napewno trzeba prowadzić dwie odrębne rachunkowości? Jedna osoba nie może przecież płacić dwóch vatów. Masz jeden numer NIP i płacisz jeden vat nie ważne ile masz gospodarstw czy przedsiębiorstw zliczasz wszystko "do kupy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

z vatu rozliczasz się oddzielnie. vat rolnik osobno, działalność gospodarcza osobno, a jak byś miał spółkę to jeszcze inaczej. Podatek dochodowy rozliczasz osobno dla gospodarstwa rolnego i łącznie dla pozostałej działalności pozarolniczej.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

A od kiedy to płaci się podatek dochodowy od gospodarstwa rolnego kolego (nie chodzi o działy specjalne)?

 

Mam jeszcze jedno pytanie: można wziąć samochód dostawczy z HDS do rozwożenia towarów i nowy wózek widłowy na różnicowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale samochód nowy i wózek tez nowy wiec za 200netto to raczej deno lub drugie ;) dostawczy z hds raczej tak z zastrzezeniem ze nie bedziesz swiadczył usług transportowych tym samochodem :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

No 200 netto jak w morde strzelił, a zwrotu mozna dostać max 100, jednak nie więcej niż 50 procent, czyli pasuje jak ulał. Tylko żeby to przeszło.

 

No samochód na potrzeby własne - rozwózka nawozów, cementu itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale dziłalnosc juz masz ?? i cchesz rozwijac ? jestes na krus ? i masz ziemi troszke ;)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

A więc tak:

 

 

Działalnośc ma ojciec, ojciec jest rolnikiem, prowadzi pozarolniczą działalnośc gospodarczą, ha jest 28, świń też nie brakuje,

Ja jestem domownikiem, KRUS płace od 3 lat jako domownik.

Ja złożyłem na MR papiery, dostałem już decyzję o przyznaniu, ojciec złożył na Strukturalną, czekamy na decyzję.

Poprzejęciu gospodarstwa chcę równiez prowadzić dzialalnośc i dodatkowo składać papiery na MGR. Szczerze przyznam, że mi się już te wszystkie programy zaczynają mylić.

Samochód i wózek wykorzystywałbym do sprzedaży nawozów i stali i drobnej budowlanki.

 

Tylko ciężko to wszystko powiązać, bo ARiMR rzuca kłody jak może teraz, żeby tylko się nie wyrobić z MGR, a na różnicowanie u nas kasa jeszcze jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

z vatu rozliczasz się oddzielnie. vat rolnik osobno, działalność gospodarcza osobno, a jak byś miał spółkę to jeszcze inaczej. Podatek dochodowy rozliczasz osobno dla gospodarstwa rolnego i łącznie dla pozostałej działalności pozarolniczej.

 

 

Z Vatu razliczasz się na jednej deklaracji. Mam działalność na VAT i jako rolnik też jestem na VAT.

Jako podanik masz jeden numer NIP i rozliczasz sie z Vatu łącznie. Do spraw księgowych tylko prowadzisz dwa oddzielne rejestry. Np jak mam do zapłaty VAT z dziełalności 1000 zł i zwrot Vatu z rolnika 1500 zł to W deklarcji miesięcznej mam do zwrotu 500 zł. Co innego jest opodatkowanie, dziś działalność rolnicza prowadzona przez rolnika nie podlega opodatkowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Adamj24 i właśnie o taką odpowiedż mi chodziło. Tutaj niektózy to w ogóle nie wiedzą o co chodzi, ale głos zabierają i wprowadzają w błąd, bo lepiej coś napisać i "błysnąć" niż nic nie napisać ;) Mój ojciec się wystraszył, że trzeba będzie do Podaktowej Księgi Przychodów i Rozchodów wpisywać np. sprzedaże świń i będzie wychodził duży dochodowy, na co ja do niego, że jest w błędzie. Z resztą... nie jest tak łatwo określić dochód, jak jest swoje zboże itp....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale dzilalnosc pozarolnicza i róznicowanie moze chyba pozostac na ojca. Jedyny warunek to to zeby zostawił sobie z 1ha ziemi ;) A ty bys miał mgr i MR


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Wczoraj dzwoniłem do ARIMR do Olsztyna, mówili, że są gdzieś koło 200 wniosku i max zrobią do 220 bo kasy więcej nie ma. Facet powiedział mi, że trzeba czekać do połowy stycznia, bo wtedy się okaże czy ministerstwo przeznaczy więcej środków na to działanie. Mój nr wniosku 320, mam jakieś szanse na szczęśliwe zakończenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dario13    0

Jako nowy użytkownik forum witam wszystkich serdecznie.

W jednym z wpisów jest informacja, że "maszyma rolnicza amortyzuje się 14% rocznie a jednocześnie trwa to 12" lat.

Jeżeli 14% rocznie to 7 lat po 14% wychodzi 98% zostaje ułamek na 8 rok. Jak się mylę proszę o sprostowanie (może jakiś akt prawny gdzie można to znaleźć).

Czy takiej działalnośći dotyczy podatek od nieruchomości na której znajduje się firma. Tak jak w przypadku innych działalności trzeba płacić od metra kwadratowego do gminy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Co do amortyzacji to kolego dobrze liczysz B) 7 lat z haczykiem 14 %. Jestem juz przed podpisaniem umowy i nawet poprawiałęm ta amortyzacje bo zrobiłem na pałe 5 lat - 20% i co wazne ze robi sie amortyzacje całej kwoty netto choc moja prowadzaca powiedziłą ze jak by wyszło NPV na minusie to moge policzyc amortyzacje pomnijszona o kwote dofinansowania :D ALe według rozporzdzenia w róznicowaniu jest od całosci a w mikro od kwoty pomniejszonej o dofinansowanie.

 

Włąsnie tez jestem ciekawy jak do tematu podatku podchodzi gmina. o ze maszyny maja byc garazowane na nieruchomsci mojej mamy której czesc mam w uzyczeniu ( 2 budynki i plac manewrowy) to czy bedzie ten garaz na maszyny traktowany jako powierzchnia dziłalnosci ? Bo wydaje mni sie ze raczej nie powinno byc bo działalmnosc bedzie odbywala sie u klienta a nie u mnie na działce czy w garazu.:)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Coraz więcej osób chce dowiedzieć się o sprawach księgowych od rolników którzy coś słyszeli na ten temat lub radzą sobie z różnym skutkiem z fiskusem i innymi zawiłościami prawno-podatkowymi. We wcześniejszych postach też pisałem kilka informacji o rozliczeniach które robiłem za pośrednictwem biura księgowego. Jak życie pokazuje wiem tylko tyle ile się dopytam lub z łaski swojej księgowa mi powie.

 

Dla zainteresowanych informacjami z opodatkowaniem i formami rozliczeń: większość biur księgowych informacje o możliwościach i porady podatkowo rozliczeniowe są bezpłatne i najbardziej aktualne.

Tutaj są porady osób które chcą pomóc ale nie wiadomo kto ma racje.

 

A co nowego w różnicowaniu?


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dario13    0

Witam

I tu jest właśnie kilka niedomówień bo jeżeli całość musi być zamortyzowana to należy w planie przyjąć, że wykona się określoną ilość usług i osiągnie się określony dochód czyli oddamy fiskusowi ten VAT który nam zwrócił. A z fiskusem tu jest gorzej niż z agencją bo z tego co wiem to agencję interesuje czy sprzęt jest na podwórku przez 5 lat. A US czy się zgadza kasa i jak życie uczy każdy US może po swojemu interpretować przepisy tak, że ktoś napisał 12 lat może założył małe dochody z tej działalności a co za tym idzie dłuższy okres amortyzacji???

A jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości to również z moich informacji wynika, że to jest firma i podatek od nieruchomości należy płacić.

Najlepiej żeby wypowiedział się ktoś kto jest już w trakcie realizacji projektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

i co nowego wniosłes do tematu poza swoimi gdybaniami ? Amortyzacji nie przyjmuje sie na płae tylko sa odpowiednie wytyczne rozporzadzenia które mówi tak jak napisałem wyzej 14 % rocznie na maszyny rolnicze!!! Amortyzacja nie ma za wiele wspólnego z vatem. Jesli interes nie pojdzie po mysli ( według biznes planu) to nie osiagniesz nigdy dochodu ( nie zapłącisz dochodowego) i to tyle a vat oddasz taki na jaki wystawisz faktury.

Z podatkiem od nieruchomoci to nie jest tak jak piszesz mam dziłalnosc juz na brata i interesowała ich powierzchnia która jest wykorzystywana do prowadzenia dziłalnosci pozarolniczej. podałem swój pokój 4x4 i to na tyle B) Bo tyle potrezbuje zeby handlowac przez internet. A zeby swiadczyc usługi rolnicze ciagnikiem nie potrzebuje do tego swojego garazu czy placu manewrowego. W razie draki podam jakis mały garaz 4x4 i nara bo ten podatek to nie sa małe stawki!!!!!


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaruus320    0

A jak w woj. Lubelskim z umowami?? Rusza u was już coś? Bo coś słyszałem, że w agencji wgl nie mają jeszcze przygotowanych umów, choć już miały być dwa tyg temu... B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wczoraj dostali wzór umowy w lubelskim B) JA mam miec do swiat podpisana umowe.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Jeśli nie musicie robić biura w domu to piszcie oświadczenie w urzędzie gminy, że działalność gospodarczą prowadzicie w siedzibie i na terenie zleceniodawcy.

 

Kolega powyżej napisał, że przeznaczył pokój 4x4, w mojej gminie z automatu proszą o mapkę na której będą wszystkie budynki droga od granicy posesji do wymienionego pokoju, pomieszczenie socjalne (wc),parking o powierzchnie nie mniejszej niż powierzchnia maszyn, droga do parkingu jeśli jest on usytuowany wewnątrz posesji, tablica informacyjna (nazwa firmy , adres na elewacji budynku lub ogrodzeniu posesji).

 

Powyższa treść jest pomocą i nie komentujcie jej bo nie jest na to miejsce.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Akurat w mojej gminie tez chcieli mi wecej metrów zrobic ale sie nie dałem i dołozyłem jeszcze 10m powierzchni pomocniczej. Nie pamietam juz jak to sie fachowo nazywało. Z tym ze to dotyczyło9 innego PKD i wiecej teoretycznie nie jest mi potrzebne. A przy usługach rolniczych to trzeba robic tak jak kolega pisał z tym oswiadczeniem. Jeszcze dowiem sie jak to bedzie u mnie w gminie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Mam pytanie: brał ktoś może kombajn zbożowy na róznicowanie? Jak to wszystko wygląda? Bo ja chce skorzystać z tego programu, tylko jeszcze nie mam sprecyzowane, co brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj