kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

lukaszejro    0

Witam wszystkich jestem nowy na forum, ale przeczytałem ten temat od A do Z.

Mam podpisaną umowę na zakup ciągnika i maszyn, realizuję w październiku (mija mi 3 lata w krusie J ). Gospodarstwo rodziców podzieliliśmy, 15ha ja, 20 rodice (bo w 2012 dostałem MR) , hodujemy bydło mleczne, rodzice oddaja mleko. Jak uważacie jeżeli przeszedł bym na wat ze swoim gospodarstwem to dało by radę odliczać cały wat z naszego „wspólnego gospodarstwa”i czy to jest dobre posunięcie w perspektywie jesiennych zakupów maszyn? Będę wdzięczny za jakieś cenne rady jak to najlepiej zrobić ,żeby US mi się do tyłka mi się nie dobrał. (czy po założeniu działalności gospodarczej z różnicowania istnieje możliwość rozszerzenia działalności, bo chce się jeszcze zająć agroturystyką). Trochę się tych pytań nazbierałoJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odnośnie vatu czy to jest dobre posunięcie nie pomogę, po prostu nie wiem co w gospodarstwie mlecznym generuje obroty i w jakiej skali, a nawet takie gospodarstwa różnią się od siebie więc to sam musisz stwierdzić co się bardziej opłaci.

Na pewno w pewnym stopniu udało by się odliczać vat z gospodarstw rodziców. Nawóz jak i ON jesteś w stanie wykorzystać w proporcji 100% - na 15ha za równo jak i 200% na 15ha.

Nic nie stoi na przeszkodzie ze str. ARiMR do poszerzenie działalności gospodarczej o dodatkowe funkcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszejro    0

Odnośnie zwrotu watu. chcąć odzyskać wat z ON muszę mieć na siebie zarejstrowany ciągnik ? Czy wystarczy jakaś umowa między mna na ojcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31
Napisano (edytowany)

Ważne jest że pole jest na ciebie, a czy paliwo wlejesz do ciągnika czy do kombajnu to nikogo nie obchodzi, musisz mieć tylko rachunki na paliwo wystawione na siebie. Tak jest, jeśli rozchodzi się o zwrot dla rolnika, a w działalności pozarolniczej, to nie wiem.

Edytowano przez niebieski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do wniosku o płatność mam dowód rejestracyjny, potwierdzenia przelewów, fakturę sprzętu , wniosek lecz z tego co wyczytałem potrzebne jest potwierdzenie posiadania konta banku lub umowa z bankiem o jakie zaświatczenie, oświatczenie powinienem wnioskować w banku w związku tym kontem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forterra11441    109

Panowie, powiedzcie mi, ile czekaliście od czasu dostania się na zieloną listę do realizacji inwestycji? Bo moja mama załapała się na zieloną dwa tygodnie temu i teraz zastanawiamy się czy uda nam się kupić kombajn do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

po trzech tygodniach przysłali wezwanie do uzupełnien.... wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie jestem zielony wtemacie, czy do tych wszystkich programow trzeba byc ubezpieczony w krusie w pelnym zakresie czy tez tylko jako domownik?

 

a sugestia do kolegi a czy nie dało się opalcvić skaldek za wczesniejszy okres tak aby było 12 miesiecy, pewnie jedynie trzeba wtedy złożyć oświadczenie, że jużwcześniej pracowąlos ie wgospodarstwie, anie płaciło składek

 

ile czasu trzeba być ubezpieczonym w krus-ie bo ja mniałem 8 miesięcy a podobno trzeba było mieć co najmniej 12?

Babka z ODR-u nic mi o tym nie mówiła,a wniosek odrzucili :( .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

a czy na Różnicowanie też dorzuca jakieś pieniądze tak jak na MGR? Ktoś wie coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"W druku CEiDG-1 wskazany został wybór formy prowadzenia księgowości, niemniej warto dodatkowo dopełnić obowiązku zgłoszenia w organie podatkowym w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia jej prowadzenia, obowiązku dodatkowego zgłoszenia prowadzonej KPiR (o ile właśnie taka forma została wybrana). Termin na zgłoszenie wskazany został w rozporządzeniach w sprawie prowadzenia KPiR." http://www.pit.pl/zgloszenie-w-urzedzie-skarbowym--zakladanie-firmy-11660/

 

na jakim formularzu zgłasza się prowadzenie KPiR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukiT6030    0

Koledzy proszę o odpowiedz, wczoraj podpisałem umowę z agencją i muszę założyć firmę, ale nie wiem jaki podatek wybrać? firma bedzie swiadczyła tylko usługi rolnicze przy zbiorze i uprawie roślin!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

@LukiT6030 zgłoś się do jakiegoś biura co prowadzi firmą dokumentację i tam się popytaj, przedstaw swoją sytułącję i tam na 100% poradzą ci jaką formę opodatkowania wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimpik111    1

Myślicie ze jeszcze będzie jakiś nabór w 2013 roku na różnicowanie bo to składanie wniosków przez lokalne grupy działania jest prawie ze nie niemożliwe, albo dostaje się 20 tyś co jest kwota śmieszna???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

witam , nie wiem gdzie o to zapytac wiec zadam to pytanie tutaj, czy w ramach programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw moglbym kupic samochod dostawczy do 3,5 t ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arko2255    8

Jak długo trzeba być ubezpieczonym w krusie, aby dostać taka pomoc? Bardzo proszę o odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

Jak myślicie załapię się na zieloną listę? brakuje mi 400 miejsc ;/ . Ma ktoś jakieś dane procentowe ile kasy zostało wykorzystane z tego programu a ile zostało ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w temacie o modernizacji znajdziesz odnośniki do danych z realizacji PROW 2007-2013,

 

macie jakiś pomysł na świadczenie usług innych niż rolnicze za pomocą ciągnika rolniczego lub opryskiwacza rolniczego, chodzi mi o usługi inne niż wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o vat http://vat.wieszjak....laczniki.html

 

 

 

czy spotkaliście się bądź znacie przypadki małżonków, którzy skorzystali z różnicowania i świadczą usługi rolnicze?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Starlit    0

moje pytanie jestem zielony wtemacie, czy do tych wszystkich programow trzeba byc ubezpieczony w krusie w pelnym zakresie czy tez tylko jako domownik?

 

a sugestia do kolegi a czy nie dało się opalcvić skaldek za wczesniejszy okres tak aby było 12 miesiecy, pewnie jedynie trzeba wtedy złożyć oświadczenie, że jużwcześniej pracowąlos ie wgospodarstwie, anie płaciło składek

 

W PROW 312 nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS.Trzeba mieć za to nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Jest to jeden numer, czyli jak masz gospodarstw mniejsze niż hektar możesz mieć numer jako producent, itd.

 

Koledzy proszę o odpowiedz, wczoraj podpisałem umowę z agencją i muszę założyć firmę, ale nie wiem jaki podatek wybrać? firma bedzie swiadczyła tylko usługi rolnicze przy zbiorze i uprawie roślin!

 

Przy wyborze podatku nie chodzi tylko o rodzaj prowadzonej działalności, ale o też o wielkość dochodu i parę innych spraw. Sam będziesz rozliczał dofinansowanie? Możesz to zlecić niektórym biurom rach. Gdy czegoś nei dopatrzysz bądź złożysz nieodpowiednie dokumenty możesz nie dostać części refundacji. Najlepiej zapytaj się w biurze księgowym, ktore bedzie Cie rozliczać. To już standard, że udzielają takich porad.

Edytowano przez Starlit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1984    25

Mam takie pytanie mama skorzystała z dofinansowania w ramach programu różnicowanie, założyła działalność zakupiła ciągnik i sprzęt do świadczenia usług wspomagających produkcję rośliną, czy ja jako syn mogę pomagać mamie w prowadzeniu działalności tzn. jeździć tym ciągnikiem i świadczyć usługi? Jaka jest interpretacja arimr i urzędu skarbowego? Czy transport zboża podlega pod to pkd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

które PKD 01.61.Z? jeździć możesz i najprościej będzie jeśli ani ARiMR ani US nie będą posiadać o tym wiedzy, usługi transportowe to inny kod pkd, ale wynajem zestawu ciągnik + przyczepa z obsługą już pasuje, co prawda transport zboża może być traktowany odmiennie (to już musisz wyjaśnić w urzędzie statystycznym)

 

W PROW 312 nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS.Trzeba mieć za to nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Jest to jeden numer, czyli jak masz gospodarstw mniejsze niż hektar możesz mieć numer jako producent, itd.

 

dla jasności: wątek dotyczy działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" stąd jeśli już ktoś bardzo odchodzi od tematu to bardzo proszę wskazywać pełną nazwę działania, gdyż użytkownik, dla którego są to "jakieś programy" może nie zrozumieć w czym rzecz i wykreowany w ten sposób zamęt dotknie również pozostałych użytkowników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Starlit    0

 

 

dla jasności: wątek dotyczy działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" stąd jeśli już ktoś bardzo odchodzi od tematu to bardzo proszę wskazywać pełną nazwę działania, gdyż użytkownik, dla którego są to "jakieś programy" może nie zrozumieć w czym rzecz i wykreowany w ten sposób zamęt dotknie również pozostałych użytkowników

 

 

Racja. Zatem dla jasności: PROW 312 Tworzenie i rozwój mikro przedsiębiorstw. W tym programie nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Bonex157
      Cześć, 
      Chciałbym zgłosić działki do doplat 1 raz.  Przeprowadzi mnie ktoś przez ten proces 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj