Damian154

Siewniki Pottinger Vitasem -Opinie

Polecane posty

Damian154    0

Witam  :)  Czy ktoś z was posiada siewnik Pottinger Vitasem ?? jakie jest wasza ocena ? 

 

Oraz jakie są różnicę pomiędzy siewnikiem: VITASEM 302 a VITASEM 302 CLASSIC ?? 

Wiem że różnią się pojemnością zbiornika na materiał siewny. 

Z góry dzięki  :D

Edytowano przez SZYMANOX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

classic to siewnik zaczepiany, którym można pracować solo bądź zawiesić na hydropaku dowolnego agregatu. wersja 'A' to siewnik nabudowany parcujący tylko  z dedykowanym agregatem. pojemność masz chyba do wyboru 600 lub 1000l. mam takiego i sobie chwale jak narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam zasialem narazie 80ha i nie mam do czego sie przyczepic sialem po orce i w mulcz bo w sama sciern to mi sie nie podobalo a roznica to chyba ze 302 to nabudowany a clasic to zwykly zawieszany,
ja mam 302 talerzowy z prostym komputerem skrzynia 600l zagarniacz perfekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian154    0

Mała poprawka chodzi mi o siewnik: Vitasem 302, oraz Vitasem 302 Classic.


mam zasialem narazie 80ha i nie mam do czego sie przyczepic sialem po orce i w mulcz bo w sama sciern to mi sie nie podobalo a roznica to chyba ze 302 to nabudowany a clasic to zwykly zawieszany,
ja mam 302 talerzowy z prostym komputerem skrzynia 600l zagarniacz perfekt.

Siewnik pracuje razem z hydropakiem czy sam, jakie jest zapotrzebowanie na moc ?  Dzięki za pomoc  :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Mam Vitasema 302 od 3 lat i jestem bardzo zadowolony. Jakosc wykonania- pierwsza klasa. A porównujac do naszej unii czy agromasza to w ogóle niebo a ziemia.

 

Pytanie jest do Ciebie takie, jak chcesz go uzywac, bo ja na dzień dzisiejszy, wiedząc to co wiem, zamówiłbym go z farbyki w zupełnie innej specyfikacji niż zrobiłem to przy zakupie.

 

Pytnie pierwsze czy chcesz nim jeżdzic solo i nie planujesz agregowac z zadna inna maszyną? (takie info ode mnie, ursusem c360 sie nie da, nawet przy pustej skrzyni staje dęba!)

Bo jesli tylko w głowie kiełkuje ci pomysł, zeby go łaczyc z jakas brona wirnikowa czy agregatem, to od razu bierz nadbudowany. Zupełnie inne sianie (lepsze manewrowanie, inny rozkład masy etc)

JA wziałem zwykły i załuje, bo przez hydropak jest bardzo daleko za traktorem, rozkład masy mocno sie zaburza i musze miec z przodu spory cięzar, zeby w miare manewrowac. Ponadto na wszelkich zboczch czy górach trzeba nieźle sie nakombinowc, zeby nie robic mijaków/nakładek, bo siewnik jest daleko z tyłu za kołami traktora i go znosi.

 

Drugie. Najlepsza opcja na poprawne sianie to kupienie go z redlica talerzowa i kołem kopiującym. Kazde inne rozwiąznie, w koncu sie zemsci.

Ja przyoszczędziłem i kupiłem stopkowy (bo myslalem, ze takim da rade siac bez kółek kopiujcych). Niestety nie dało rady- na piachach 5 klasy redlice dosłownie topią sie w ziemi (i to bez zadnego doscisku ustwionego) i wysiewja ziarno na 5 i wiecej cm, to jest bardzo, ale to bardzo niepozadane (np połowa żyta po takim wysiewie w ogóle nie wzeszła)

Wiec tak czy owak byłem zmuszony dołozyc koła kopiujące.

 

Co jeszcze

Jak masz koła kopiujce, to nie trzeba zakupowac z tyłu zadnych zagarniaczy. Nie sa po prostu potrzebne- pare tysi zostaje w suchym.

 

Podobnie ze znacznikami bocznymi. Po jednym sezonie zdemontowałem, zeby nie robiły niepotrzebnej masy, bo i tak (o ile nie siejesz solo tylko z gregatem) nie sa do niczego potrzebne- dobrze widac bez nich.

 

KOmputer do ścieżek, mierzenia hektarów prosty w obsłudze i przydatny. Warto go wziąć.

 

Jak masz jakies jeszcze pytania, to sie nie krępuj tylko pisz.

 

Masz tu kolego pare zdjęc mojego zestawu

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/74223-redlice-stopkowe-koła-kopiujące/?p=1888679

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian154    0

Wielkie dzięki kolego za dużo rad, Super zestawik masz :D Myśle nad takim samych Steyr. A co myślisz o hydropaku Pottinge FOX D ? 

Bardziej planował bym o zwykłym siewniku nie nabudowanym, tu chodzi mi żebym mógł poplon wsiać, a nawet samym siewnik (nie ursus c-360 tylko jak coś to 4514) bardziej bym siał.

Jak chce go kupić to tylko ful opcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2166

Skoro siejesz z agregatem to po co siać solo nie rozumiem?? Poplon raczej w niczym tutaj nie przeszkadza. 

 

 

 

Mam Vitasema 302 od 3 lat i jestem bardzo zadowolony. Jakosc wykonania- pierwsza klasa. A porównujac do naszej unii czy agromasza to w ogóle niebo a ziemia.

 

Pytanie jest do Ciebie takie, jak chcesz go uzywac, bo ja na dzień dzisiejszy, wiedząc to co wiem, zamówiłbym go z farbyki w zupełnie innej specyfikacji niż zrobiłem to przy zakupie.

 

Pytnie pierwsze czy chcesz nim jeżdzic solo i nie planujesz agregowac z zadna inna maszyną? (takie info ode mnie, ursusem c360 sie nie da, nawet przy pustej skrzyni staje dęba!)

Bo jesli tylko w głowie kiełkuje ci pomysł, zeby go łaczyc z jakas brona wirnikowa czy agregatem, to od razu bierz nadbudowany. Zupełnie inne sianie (lepsze manewrowanie, inny rozkład masy etc)

JA wziałem zwykły i załuje, bo przez hydropak jest bardzo daleko za traktorem, rozkład masy mocno sie zaburza i musze miec z przodu spory cięzar, zeby w miare manewrowac. Ponadto na wszelkich zboczch czy górach trzeba nieźle sie nakombinowc, zeby nie robic mijaków/nakładek, bo siewnik jest daleko z tyłu za kołami traktora i go znosi.

 

Drugie. Najlepsza opcja na poprawne sianie to kupienie go z redlica talerzowa i kołem kopiującym. Kazde inne rozwiąznie, w koncu sie zemsci.

Ja przyoszczędziłem i kupiłem stopkowy (bo myslalem, ze takim da rade siac bez kółek kopiujcych). Niestety nie dało rady- na piachach 5 klasy redlice dosłownie topią sie w ziemi (i to bez zadnego doscisku ustwionego) i wysiewja ziarno na 5 i wiecej cm, to jest bardzo, ale to bardzo niepozadane (np połowa żyta po takim wysiewie w ogóle nie wzeszła)

Wiec tak czy owak byłem zmuszony dołozyc koła kopiujące.

 

Co jeszcze

Jak masz koła kopiujce, to nie trzeba zakupowac z tyłu zadnych zagarniaczy. Nie sa po prostu potrzebne- pare tysi zostaje w suchym.

 

Podobnie ze znacznikami bocznymi. Po jednym sezonie zdemontowałem, zeby nie robiły niepotrzebnej masy, bo i tak (o ile nie siejesz solo tylko z gregatem) nie sa do niczego potrzebne- dobrze widac bez nich.

 

KOmputer do ścieżek, mierzenia hektarów prosty w obsłudze i przydatny. Warto go wziąć.

 

Jak masz jakies jeszcze pytania, to sie nie krępuj tylko pisz.

 

Masz tu kolego pare zdjęc mojego zestawu

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/74223-redlice-stopkowe-koła-kopiujące/?p=1888679

 

 

Nowy siewnik bez znaczników - tutaj kolego pojechałeś po bandzie bo to jest sianie na tzw pałę. 

Co do zgarniacza ja bym wzią ten prosty, zawsze można podnieść jak nie bedzie potrzebny i opuścić w razie potrzeby. 

 

Rolka też nie zawsze zdaje egzamin bo jak zbyt mokro to się oblepia. W amazone jest redlica rotec która trzyma wysokość, dodatkowo z tyłu zgarniacz rolkowy który można podnieść w razie potrzeby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian154    0

Bardziej bym siła poplony i dlatego jest mi potrzebna hydropak talerzowy. A co do siania solo to bardzie wole samym siewnikiem, nie przekonuje mnie sianie nasion razem z hydropakiem na plon główny. zdania są podzielone 50/50 wiec wijesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2166

Tutaj nie ma podzielonych zdań, wszystkie ZA praktycznie sa za siewem całym zestawem agregat + siewnik bo po co mam jeździć 2 razy?

Zamówiłem amazone na bronie aktywnej i też w razie potrzeby będę siał całym zestawem, a talerzowy? Jeszcze lepiej. 

 

Chyba że czegoś nie rozumiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Nowy siewnik bez znaczników - tutaj kolego pojechałeś po bandzie bo to jest sianie na tzw pałę. 

Co do zgarniacza ja bym wzią ten prosty, zawsze można podnieść jak nie bedzie potrzebny i opuścić w razie potrzeby. 

 

Rolka też nie zawsze zdaje egzamin bo jak zbyt mokro to się oblepia. W amazone jest redlica rotec która trzyma wysokość, dodatkowo z tyłu zgarniacz rolkowy który można podnieść w razie potrzeby. 

Do rolki można dołożyć skrobak. Rolki nie zalepi prędzej wał jak jest mocno mokro ( mowa o zestawie : brona wirnikowa Lion + Vitasem). Wg mnie zgarniacze są zbędne ~ 4.5tyś lepiej zainwestować w większą skrzynię ładunkową. Mając siewnik 3m, traktor o szerokości ~ 2.6m znaczniki to bajer :). Miałem na testach zestawy Pottingera i Kuhn, siałem "na pałę" jest dobrze posiane :)

 

Różnica między Kuhn a Pottinger:

Plusy Kuhn                                                Plusy Pottinger

+ Ładniej posiane                                       + Wygodniej chodzi się po podeście (szerszy)

                                                                 + Łatwiej wykonuje próbę kręconą

                                                                 + miseczki wysypywania ziarna po próbie ( mają uchylne boki)

 

Jeszcze nie wybrałem, ale bardziej skłaniam się do Kuhn Sitera.

Edytowano przez Majcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2166

Nie gadaj bajek nie masz prowadzenia równoległego czy nawet wału z przodu i chcesz mieć prosto? Zakładka za zakładką i wychodzi lipa na ścieżkach. Chyba że masz działki po 15m to nie mamy o czym mówić. Siać bez znaczników to można raps co drugą redlicę.  

Zgarniacz nie wiem, słyszałem/widziałem że sieją bez niego sam wziąłem bo nigdy nic nie wiadomo. Siejesz w mulcz? Bo ja zamierzam. 

Co do wału gumowego nie zalepia, przynajmniej tak mi mówił przedstawiciel amazone jak i 3 osoby mające te wały. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Cieszę się że wiesz co mam, czego nie. Akurat wał miałem :) Co do wału gumowego, tutaj czytałem i kolega mi mówił ( zmienił na oponowy w amazonce) po nim robi się beton. Na piachy jest lepszy, gliniaste odpada.
W Lion'ie miałem taki wał  http://www.raitech.pl/CMS/Data/MaszynyUzywane/Zdjecia/4214/4214_PSE.jpg
W kuhnie pakera.
Nie, nie sieje jeszcze w mulcz bo nie mam czym :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

 

 

Nowy siewnik bez znaczników - tutaj kolego pojechałeś po bandzie bo to jest sianie na tzw pałę. 

Co do zgarniacza ja bym wzią ten prosty, zawsze można podnieść jak nie bedzie potrzebny i opuścić w razie potrzeby. 

 

Rolka też nie zawsze zdaje egzamin bo jak zbyt mokro to się oblepia. W amazone jest redlica rotec która trzyma wysokość, dodatkowo z tyłu zgarniacz rolkowy który można podnieść w razie potrzeby. 

 

JAk napisałem wyżej, Niespełna rok poużywałem, potem mnie tylko to opuszczanie, podnoszenie, uwazanie na słupy irytowało i sobie odpuściłem.

JAk masz brone aktywną, to tak dobrze widac jak jechać, ze ciężko porobić mijaki.

Jedynie na zboczach i górach trzeba uważać, ale to i w przypadku znaczników równiez musiałbyś brac poprawke na "uciekanie" zestawu.

 

Z cała stanowczoscia powtarzam, ze wg mnie nie warto i bedzie ot kasa wyrzucona w błoto.

Lepiej już dopłącic za te znaczniki z tyłu, przedwschodowe, bo to sie moze czasami przydac.

Te boczne, jak tylko sie złapie odrobinę wprawy, sa zupełnie niepotrzebne.

 

Co do kółek- siałem juz w dosc mocno wilgotne stanowiska i problemów nie było. Tam przeciez sa skrobaki.

Owszem, biorę pod uwagę taka mozliwośc, ze problem mogłby sie w koncu pojawic, ale to juz by musiało być dosłownie błoto, a takiego siania w błoto to ja unikam.

 

Wielkie dzięki kolego za dużo rad, Super zestawik masz :D Myśle nad takim samych Steyr. A co myślisz o hydropaku Pottinge FOX D ? 

Bardziej planował bym o zwykłym siewniku nie nabudowanym, tu chodzi mi żebym mógł poplon wsiać, a nawet samym siewnik (nie ursus c-360 tylko jak coś to 4514) bardziej bym siał.

Jak chce go kupić to tylko ful opcja.

 

Steyra, tak szczerze to nie bardzo polecam.

Cudów nie ma. poczytaj sobie moje wypociny w dziale traktory/steyr.

 

Tego hydropaka na oczy nie widziałem, wiec sie nie bede wypowiadał.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2166

Przecież znacznik masz w standardzie, na chyba że chcesz na bronie to dopłata (tak miałem w amazone i wziełem na bronie, nie ma problemu z załadunkiem). 

Problem znacznik przerzucić to było w mtz albo ursusach nie tutaj stary, raczej wszystko pod ręką. Ostatnio 100ha posiane bez znaczników i raczej do tego nie wrócę. 

 

 

 

Cieszę się że wiesz co mam, czego nie. Akurat wał miałem :) Co do wału gumowego, tutaj czytałem i kolega mi mówił ( zmienił na oponowy w amazonce) po nim robi się beton. Na piachy jest lepszy, gliniaste odpada.
W Lion'ie miałem taki wał  http://www.raitech.pl/CMS/Data/MaszynyUzywane/Zdjecia/4214/4214_PSE.jpg
W kuhnie pakera.
Nie, nie sieje jeszcze w mulcz bo nie mam czym :)

 

 

Oponowych już nie ma. Beton, niby czemu? Nie widziałem lepszego wału na mozaikę u siebie. 

Wał miałeś i zrezygnowałeś? :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Pożyczyłem od kolegi jak wałem siałem Kuhn'em, później on już siał i musiałem oddać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musso    0

Witam.Może jest ktoś kto posiada siewnik vitasem 302?Jestem nowym posiadaczem tej maszyny i chciał bym zapytać o trochę informacji bo z książki nie za wiele rozumiem.pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musso    0

Chodzi mi np.o tabelę wysiewu.Napisane jest ze pszenica i pszenżyto sieje się do 236kg niepamietam dokladnie bo nie mam katalogu przy sobie i po tej wartosci nie ma juz nic
., pusto.A jak ja chcem siac np 280to jak ustawic skalę?czy po prostu podwyższać skalę i próbę kręcone robić aż wyjdzie te 280?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

oni po prostu nie przewidzieli, że ktoś tyle bedzie chciał siać.

Podnosisz na oko sugerujac sie tym, ze wcześniej powiedzmy jedna kreska na skali, to było 10kg różnicy w tabeli, wiec w twoim wypadku to jakies piec kresek i robisz próbe.

NA podstawie próby oceniasz, czy jest ok, czy jeszcze trzeba skorygować.

 

TYlko pamietaj, ze jak zjeżdzasz w dół z ustawieniem, to zawsze musisz najpierw wrócic do zera i ustawiac od nowa.

 

POnadto póki siewnik jest nowy, przez pierwsze pare dni siewu moze sie zdarzyc, ze pomimo ustawienia powiedzmy 200kg, on ci po kilkudziesieciu arach zwiekszy samoistnie wysiew o jakies 10 czy nawret 20%

 

Wiec dlatego, jak juz wszystko ustawisz i zaczniesz siac, to po jaskims pół hektarze przystań i zrób próbe kontrolną. JAk bedzie ok, to git. JAk nie to skoryguj. Potem juz powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musso    0

Dzięki bardzo za odpowiedź,nie bede juz meczyl pytaniami chodz mam ich sporo.Zadzwonie do sprzedawcy niech mi podeslä kogoś od nich co się zna i mi wytłumaczy na prosty rozum bo ja za głupi jestem na to co piszą w tej książce instruktarzowej poplätane z pomieszanym.
Ale jeszcze mnie jedna rzecz ciekawi.Zamówiłem w siewniku wysiew górny ziarna to chodzi chyba o rzepak tylko,i z tego co się domyślam do wysiewu górnego zakłada się na kółka wysiewajace takie plastiki a ja ich nie mam i nie dostałem.Choć ja tak uważam że te plastiki to do wysiewu górnego choć mogę się mylić do czego one są zakladane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musso    0

Nunu85.przeglądałem ten temat i widzę że masz kola kopiujace swojej roboty,mam ja taka proźbe czy mógł byś zdradzić mi tajemnicę jak Ty te koła zrobiłeś ze wszystko się trzyma kupy i regulacja działa. Pozdr.ps.mozesz na priv bo ja świerzy i nie wiem jak sie privem tu poslugiwac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy 

Właśnie jestem nowym właścicielem takiego siewnika Vitasem 302a i kupiony bez zagarniaczy ale z kołkami kopijącymi jak radzil kolega nunu. Zauważyłem jednak że niema mieszadła a w starej amazonce była, czy wy macie mieszadło czy nie i jak sie wam sieje? 

Czy siejecie tylko kwalifikatem czy swoim materiałem?  bo ja tylko swoim

agregat kupiłem wcześniej tanio znalazłem, foxa300 czekam jeszcze na zestaw montażowy ale może pazurki dadzą radę 

z góry dzieki za odpowiedzi 

pozdrawiam wszystkich 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2018 o 00:54, Kos_pl napisał:

Mieszadło jest za dopłatą.

tak teraz juz wiem ze jest za dopłatą ale czy inni tez mają bez mieszadła i jak im sie sieje ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Panowie mam pytanko. Czy ma ktoś z was ten siewnik i wie czy sieje on dobrze?
      Najważniejsza napewno jest ta skrzynia bezstopniowa do regulowania dawki wysiewu. Czy jest ona precyzyjna?
      Myślałem by kupić jakiegoś nowszego poznaniaka albo Famarola-a  używanego no i tu jest problem bo te używane to przeważnie są już albo dojechane albo redlice pogięte.
      Dlatego chciałbym sie dowiedzieć jak to z tymi euromaszami jest?
    • Przez Stonka36
      Witam. Potrzebuję zdobyć instrukcję obsługi do siewnika Kutnowiak S068 /1. Z góry dziękuję za pomoc 😁. 
    • Przez damian315
      Posiadam siewnik nordsten 3m i taki oto sterownik, może mi ktoś wytłumaczyć jak on działa bo próbowałem różnych kombinacji i w żaden sposób nie może załączyć ścieżek . Z góry dziękuje za pomoc .

    • Przez rolnikgospodarny95
      Panie i Panowie mam pytanie odnosnie siewnika poznaniaka 6 2.7m chodzi mi o skrzynkę przekładniową w której znajduje się olej powiedzcie mi ile musi być tego oleju w skrzyni dodam ze siewnik jest z oku 1995 i skąd zabrać miarkę lub gdzie kupić taką mam zaślepionę taką srubą plastikową jak to było orginalnie bez miarki i jaki olej tam można wlać
    • Przez Blusik
      Witam
      sprzedam siewnik konny na drewnianych kołach. Koła uszkodzone, siewnik stoi pod chmurką od roku ale działał do końca. Pewnie po wymianie kół będzie nadal działać .
      cena 300 zł do negocjacji 
      slaskie powiat raciborski 
      kontakt PW lub pod postem
       
      pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj