Kamil97

Sadzarki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Camry    52

Dzięki kolego ,przyglądając się sadzarce podobne miałem przeczucie ,takie kółeczka już znalazłem 20-30 zł za szt żaden koszt jeszcze raz dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kelton    5

a co powiecie o sadzarce kora2 do ziemniaków podkiełkowanych?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21

Szukam instrukcji i katalogu części do sadzarki polskiej 2-rzędowej Spomasz Żary S-206. Posiada ktoś i mógłby udostępnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123p    1

słyszałem opinie jednego użytkownika że bardzo dobra ale w pracy  to jej nie widziałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

koledzy szukam sadzarki do c 360 dwu rzędowej na talerzach z podsiewaczem nawozu i zaprawiarką, dobrze żeby była jakaś regulacja gęstości sadzenia, mam tego 20 ha a męczę się zwykłym akpilem, doradził by ktoś jakich szukać ? marka, model ? może widział ktoś takie do kupienia ? albo ma do sprzedania w dobrym stanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stuart    121

Co sądzicie o zakupie sadzarki Bomet s239/1 zbiornik 300l rozstaw 709-75 cm? Nie będą ziemniaki za rzadko na polu? Anna chyba sobie poradzi z takimi skibami? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123p    1

zależy jakiej wielkości sadzeniak masz zakres regulacji 29-32-35 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co ma do tego wielkość sadzeniaka ? :huh: I o jakim zakresie regulacji napisałeś ?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Chodziło mu zapewne o zmianę ilości sadzeniaków przy kołach metalowych jest regulacja ich średnicy, a przy kołach gumowych ja się nie mylę stosują wartość uśrednioną (32 cm). Wielkość sadzeniaki jak dla mnie wpływa raczej na ilość jaką go wysadzimy.

Co do Anny jak się nie mylę ogarnia ona rozstaw 62,5-75 cm więc powinno być ok

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie . Ta sadzarka nie ma takiej regulacji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stuart    121

Ma taką regulacje w tańszej wersji z kołem metalowym.  (Nie wiem jaka jest korzyść z koła gumowego) sadzeniaki właśnie mam mieszane o śrenicy od 2-3cm do nawet 6-7cm. Ale to ostatni rok bo chyba kupie sortownik sitowy i przez niego będę segregował. Z resztą i tak będę sadził co 29cm w ubiegłym roku sadziłem co 32 sadzarką 63,5cm i ojciec twierdził że za rzadko. Jeszcze wyłączę ten wytrząsacz na łańcuchach, taki bolec by więcej szło ziemniaka (po 2 w kubku), chociaż za gęsto to będę miał jesienią pełno sadzeniaka. Widzę że inne zachodnie mają po 2 rzędy kubków na 1 skibę 75cm (pewnie dla tego że mniej niszczą sadzeniak) biorę też opcje z tą gumą na dno zbiornika a będę sadził i uprawiał LTZ lub MTZ na oponach o szerokości 13.5 Ona jest produkowana na rynek rosyjski nawet dedykowana pod te ciągniki. Na Polskę bardzo mało się ich sprzedaje. Boję się najbardziej tego że posieje mało sadzeniaka na polu. Chodzi o to że Z jednej strony dobrze, bo nacina będzie miała miejsce się rozrastać i więcej miejsca do rozrastania bulw, mniej zielonych itd.Ale co z tego jak na polu o szerokości 100m parek 2x75cm będę miał 66 a z parek 2X63,5 będę miał ok 78 a ziemniaków z każdej parki tele samo . myślę że rozumiecie o co chodzi. O koszt się nie martwię ok 2tyś netto i jest mój pomysł który w dużym stopniu sponsoruje ze swoich pieniędzy. Ale wiecie jak na Jesieni okaże się że ziemniaka tyle samo albo i mniej kg to gadania będę miał tyle co nie miara, myślę że zrozumie ten kto gospodarzy z rodzicami, stare sprawdzone technologie najlepsze a nie te wynalazki... :D I powiedzcie jeszcze jak idzie kopanie anną tych skib 75cm odległość między krojami na przodku to ok 50cm nie będzie to przeszkadzać? Wytrząsacz taśmy sprawny.


bomet-sadzarka-do-ziemniakow-nowa-2rzedo


p4040144_0.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do Anny to bym się nie martwił , o ile w takim polu już dawała radę . Wydaje Mi się że zbyt małe sadzeniaki i dlatego masz problem z kilkoma w kubeczku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Młody jesteś ale widzę że masz chęci coś zmienić w gospodarstwie i to się chwali choć pewnie do szkoły rolniczej nie chodziłeś bo inaczej wiedziałbyś jaki jest związek między rozstawem redlin, wielkością sadzeniaka a gęstością jego sadzenia. Te bzdury co niektórzy tu wypisują że nie ma to żadnego znaczenia można między bajki włożyć. Twoje rozumowanie że mniejszy rozstaw rzędów to więcej redlin na polu a tym samym większy plon ziemniaków też jest błędne. Idąc tym tokiem rozumowania to zboża też powinno się wysiać więcej bo będzie więcej roślin jednak nikt nie sieje pół tony tylko niecałe 200 kg. Tak jak w przypadku zbóż tak i w ziemniakach znaczenie ma obsada roślin na metrze kwadratowym czy też hektarze. I nie ważne czy sadzisz na 62,5 , 75 czy też 90 cm ilość łodyg na ha ma być taka sama dla danego kierunku uprawy a związane jest to z konkurencją roślin o wodę, składniki pokarmowe oraz światło. Zwróć uwagę że użyłem słowa łodyga a nie krzak, każde oczko sadzeniaka wypuszcza jedną łodygę która jest osobną jednostką produkcyjną. Nie chce mi się rozpisywać więc zacytuję jedno z opracowań które w miarę łopatologicznie to wyjaśni:

 

"Technika sadzenia uwzględniająca rozstawę rzędów i gęstość w bardzo dużym stopniu decyduje o strukturze, jakości i wielkości plonu. Pojęcie struktury plonu określa nam udział w plonie bulw o różnej wielkości, co jest głównym czynnikiem jakości dla każdego kierunku użytkowania. Przyjęte wymagania, co do wielkości bulw dla poszczególnych kierunków użytkowania to:
- ziemniaki jadalne - -średnica bulw powyżej 40 mm,
- ziemniaki na frytki - średnica bulw powyżej 50 mm,
- ziemniaki na chipsy - średnica bulw 40 - 75 mm,
- ziemniaki skrobiowe - średnica bulw powyżej 25 mm,
- ziemniaki sadzeniaki - średnica bulw 30 - 60 mm.

Efektywność ekonomiczna każdego kierunku produkcji zależy od wysokości plonu handlowego, na który składają się wyłącznie bulwy o wymaganych wielkościach. Dlatego też bardzo istotnym elementem w technologii produkcji ziemniaków dla uzyskania maksymalnego plonu przy poszczególnych kierunkach użytkowania staje się precyzyjne określenie ilości łodyg na 1 ha. Ilość łodyg na jednostce powierzchni zależy od wielkości sadzeniaków, gęstości sadzenia i właściwości odmianowych. Znajomość tych czynników daje możliwość zaplanowania architektury łanu. Istnieje ścisła zależność między wielkością sadzeniaka a ilością oczek i wyrastających z nich łodyg. Polega ona na tym, że im większy sadzeniak tym więcej wytwarza oczek i więcej ich kiełkuje. Plon i jego struktura zależą wyłącznie od zagęszczenia pędów, niezależnie od tego czy to zagęszczenie uzyskano wysadzając bulwy małe, średnie czy duże. Dysponując sadzeniakami określonej wielkości można wyliczyć ile łodyg wyrośnie z jednej rośliny. Pozwala to dość dokładnie zaplanować pożądaną liczbę pędów na jednostce powierzchni dla określonego kierunku produkcji. Z dotychczasowych badań ustalono średnią liczbę łodyg wyrastającą z sadzeniaków różnej wielkości, która przedstawia się następująco:

 

Masa sadzeniaków (średnio w g)  Średnica sadzeniaka (w mm)  Liczba łodyg wyrastająca z bulwy (średnio w roślinę)

30                                                                       30 - 40                                                 3,3                         

50                                                                       40 - 45                                                 3,8

70                                                                       45 - 50                                                 4,3

90                                                                       50 - 55                                                 4,8

110                                                                     55 - 60                                                 5,3

130                                                                        > 60                                                  5,9

 

   Na podstawie tych badań ustalono również zalecenia dotyczące zagęszczenia pędów dla podstawowych kierunków użytkowych ziemniaka. Dla ziemniaków uprawianych na frytki zaleca się około 100 tys. pędów na 1 ha, na chipsy i jadalne 200 tys. dla skrobiowych i sadzeniaków 300 tys. na 1ha. Ziemniaki wczesne zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości zapewniają najwyższy plon przy zagęszczeniu 200 tys. łodyg na 1 ha. Jednak w uprawie na zbiór najwcześniejszy zastosowanie zagęszczenia 400 - 500 tys. łodyg na 1 ha znajduje często ekonomiczne uzasadnienie, pomimo, że znacznie wzrasta masa wysadzanych sadzeniaków. Jak obliczyć gęstość sadzenia w rzędach w zależności od wielkości sadzeniaków dla uzyskania założonej liczby łodyg na 1 ha?. Służy do tego poniższy wzór: 
                        10 000 m2 x Lp
               G = -------------------------
                              Zlp x RM 

G - zalecana gęstość sadzenia ( m. )
LP - liczba pędów wyrastająca z wysadzanej bulwy sadzeniaka ( szt.)
Zlp - zalecana liczba pędów dla danego kierunku produkcji ( tys. szt. na 1 ha)
Rm - rozstawa rzędów (m)

Przy każdym kierunku użytkowym mniejszą masę sadzeniaków wysadzimy, jeżeli do sadzenia użyjemy sadzeniaki mniejsze. Biorąc pod uwagę, że przy wysadzaniu bulw większych nie uzyskujemy wymiernych korzyści w plonie i jego strukturze, uzasadnione jest używanie do sadzenia bulw mniejszych. Jednak planując najwcześniejsze terminy zbioru ziemniaków uprawianych na zbiór w niepełnej dojrzałości, nie należy wysadzać sadzeniaków małych o średnicy poniżej 5 cm, gdyż wschodzą one później w stosunku do bulw większych. W przypadku zbioru ziemniaków wczesnych w późniejszych terminach po osiągnięciu pełnej dojrzałości, problem ten ma mniejsze znaczenie."

 

Tak więc jeżeli zastosujesz się do powyższego to raczej zjebki od ojca na jesieni nie dostaniesz. Niestety podejrzewam że problemem jest ta sadzarka którą chcesz kupić bo jeżeli posiada tylko trzy ustawienia to kiszka. Sadzarka nie może również brać po kilka sadzeniaków bo cała obsada się rozjedzie. Sadzeniaki też powinny być posortowane najwyżej co 20 mm a najlepiej co 10.

Większy rozstaw rzędów to lepsze przewietrzenie łanu oraz możliwość uformowania większej redliny która zatrzyma więcej wody i jednocześnie ochroni przed zazielenieniem przerośnięte bulwy.

Edytowano przez mikad

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stuart    121

Dzięki wielkie. :) Miałem na myśli by specjalnie zrobić tak by brała po kilka ziemniaków, jak ktoś ma taki problem to u góry jak kończy się prowadnica wysuwa się takie bolce po których jak jedzie łańcuch cały się trzęsie i zrzuca nadmiar ziemniaka. Oczywiście nie należy przesadzać. No dobra jutro potwierdzę zamówienie. Uważam że 2 tyś netto to nie jest tak dużo. Ludzie całe gospodarki tracą, ciągniki im kradną a ja się sadzarką przejmuje. :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stuart    121

A jaki obsypnik do tego typu skib? Bo większość dostępnych jest na max 67.5.
Tradycyjny jak by poszerzyć do tego rozmiaru będzie się nadawać? Bo mam w planach zakup/budowę 5 rzędowego.

 

Edytowano przez stuart

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

trzeba dospawać ramy i w pole.. a z sadzarek to najlepsza jest s211, lepiej kupić używaną niż nową na 1 rządek kubeczków.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Mam problem z moją gruse vl 18 z obsypnikami talerzowymi mam ją dopiero 1 rok była w kiepskim stanie, ale ją wyremontowałem i nawet całkiem nieźle się prezentuje. Mój problem polega na tym, że nie potrafię jej ustawić mam ustawienie szerokości redlin na 72 cm, ale nie wiem, dlaczego ziemniaki zamiast być na środku są po lewej stronie koziołka. A po uformowaniu redlin obsypnikiem leżą już obok koziołka.

Edytowano przez piotrek111111111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

sprawdź stan redlic. zużyte nie będą równo wysadzać sadzeniaka.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bears    540

Jakie macie opinie o sadzarkach czeskich talerzowych? Są do niej dostępne części?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Witam. 

Zna ktoś rozstaw rzedow sadzarki polskiej firmy inspro model S221/01? 

Bardzo podobna jest z wyglądu  do remprodexa S211. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez prometeusz
      witam :rolleyes:
      proszę o porady użytkowników sortowników, który sortownik będzie lepszy, wydajniejszy, oraz będzie miał mniejsze straty, tj będzie mniej kaleczył ziemniaki
      rolkowy, coś takiego
      http://www.iagro.pl/sortownik-do-okopowych,at-20993.html
      czy może sitowy, coś takiego
      http://www.krukowiak.com.pl/kfmr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=190&lang=pl
    • Przez BELLAAGRO
      Witam wszystkich
      czy posiada ktoś z was instrukcje obsługi do sadzarki s211 na taśmie? Potrzebuje zmienić szerokość na 75 i sprawdzić gęstość siewu i chciał bym to zrobić zgodnie z instrukcja.
    • Przez SanchoPansa24
      Witam, musze kupic kombajn do ziemniakow i chcialbym abyscie doradzili mi jaki wybrac, i wyjasnili kilka niewiadomych. A wiec tak posiadam 10ha ziemniakow pierwszy rok. Przed posadseniem zostaly wybrane kamienie odkamieniaczem stone system nastepnie uformowane redliny radlem oraz zasadzone ziemniaki sadzarka grimme 32b. Nastal czas wykopu wiec jaki kombajn kupic? Budzet w tym.roku to jakies.20/25 tys, kombajn raczej jednorzedowy ze zbiornikiem i separatorem kamieni zastanawialem.sie nad grimme sl 750 ? Drugie pytanie : czy wykopie normalnie rzadek tym Kombajnem ? najpierw chcialem kupic kombajn anne ale podobno rzadki po.sadzarkach grimme w tym.systemie uprawy sa zbyt szerokie aby je wykopac anna.
      Tak jak mowie nie mialem.nigdy stycznosci z uprawa ziemniaka i zbiorem wiec za.kazda cenna rade bede bardzo wdzieczny pozdrawiam.
    • Przez Tomek12
      Czekam na wskazówki
    • Przez MlodyRolnikWLKP
      Witam!!!
      Interesuje mnie czy są jeszcze produkowane gdzieś nowe Kombajny buraczane (tak jak kiedyś NEPTUN czy POSEJDON)
      Może wiecie coś na ten temat bo ja nic nie mogę znaleść. Pozdrowienia
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj