Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sadzarki

180 odpowiedzi na ten temat

#21 Share wlado

wlado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 31 maj 2009 - 22:21

Sadzarki Witam użytkowników Sadzarek.
Właśnie nabyłem starą z roku 1980 sadzarkę czeską, dwurzędową chwytakową - tak ona chyba się nazywa. Wg mnie jest w bardzo dobrym stanie. Dopiąłem ją do mego Też staruszka T25 i sadziłem ziemniaki. Chyba szło mi nieźle gdyż ziemniaków ubywało z sadzarki i nawet nieźle wschodzą. Ale chyba jest ona ustawiona na zbyt głębokie sadzenie i dużo kłopotu sprawiało mi przestawianie tej wajchy - dźwigni - sterującej kołem podporowym. Nie wiem kiedy w jaką stronę ją przestawić. Upłynie kilka sezonów zanim metodą prób i błędów dojdę do właściwych ustawień. Poszukuję instrukcji obsługi do tej sadzarki ewentualnie katalogu jeśli ktoś byłby w stanie mi je udostępnić to proszę o info na pocztę : mibo55@o2.pl
Mimo moich kilkudziesięciu lat dopiero zaczynam pracę na roli, tak się życie ułożyło i na naukę nigdy nie jest za późno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sadzarki Dzisiaj, 01:14
  •  

#22 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 01 czerwiec 2009 - 15:22

Sadzarki Przy T-25 tej wajchy nie musisz przestawiać. To jest do większych ciągników.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#23 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 04 czerwiec 2009 - 08:18

Sadzarki To jest koło napędowe, w czasie pracy powinno być ustawione prosto,regulacja jest po to gdy koło np. trafi w bruzdę i przestaje się kręcić wtedy zmienia się jego położenie. Głębokość sadzenia ustawia się przednimi redlicami, ale wątpię żeby T-25 był w stanie aż tak głęboka sadzić. Optymalna głębokość sadzenia to 6-8 cm.

#24 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 04 czerwiec 2009 - 09:39

Sadzarki Ja mam sadzarkę polska i jakoś tak patrze to mało osób ma taka sadzarkę tak wynika z tego tematu, w mojej wiosce to nie ma innych sadzarek jak polskie i czeskie.
A co do awaryjności sadzarki to nie przypominam sobie żeby były problemy.
AF - to Jest To:)

#25 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 16 grudzień 2009 - 13:46

Sadzarki A ma ktoś może instrukcję do czeskiej sadzarki?? Bo chciałem zobaczyć jak zmienia się szerokość przednich redlic bo wyczytałem że można nią sadzić na 70cm.
-----

#26 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 09 styczeń 2010 - 09:51

Sadzarki Ja przestawiłem bez instrukcji. Masz 2 śruby na jedną redlicę na blasze osłonowej koła z chwytakami. Tej z przodu sadzarki. Odkręcasz, rozsuwasz na boki i skręcasz. I masz 70. Trochę roboty jest. I musisz rozsunąć obsypniki.Potrzebuję kupić zębatki do czeskiej na rozstaw 21,30,40cm.Na 25 i 35 mam.Często nikt ich nie używa.A ja je bardzo potrzebuję.

#27 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 17 styczeń 2010 - 23:04

Sadzarki Czy spotkał sie ktoś z was z sadzarką tego typu?? Chodzi mi tu głównie o to jak się spisuje ten mechanizm http://allegro.pl/it...elkowanych.html
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#28 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 15 marzec 2010 - 17:40

Sadzarki Czy ma ktoś sadzarkę z Akpilu na gumowych kołach tą co szersze rządki sadzi 70i 75cm. Ile jest tam możliwości odległości sadzenia. Bo w tej na żelaznych kołach to chyba tylko trzy.

#29 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 16 grudzień 2010 - 20:36

Sadzarki Co sądzicie o sadzarkach akpil planter i bomet?

#30 Share prorok

prorok

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 403 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,akwarystyka

Napisany 16 grudzień 2010 - 21:52

Sadzarki Witam Panowie jak w temacie która sadzarka jest lepsza i dlaczego? Tarczowo Chwytakowa czy przenośnikowa?

Kilka aspektów które można ( a nawet trzeba wziąć pod uwagę):

1.Dokładność sadzenia (która mniej przepuszcza sadzeniaki)
2.Uszkadzanie sadzeniaków
3.Dostępność części i ich cena
4.Awaryjność

Liczę na wasze spostrzeżenia. Nie koniecznie muszą one dotyczyć moich punktówDodany obrazek

Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 22:53

Sadzarki Teraz w zasadzie nie ma już tarczowych jak kiedyś w czeskich sadzarkach.
Obecnie 95% to czerpakowe, i tu są prostsze na łańcuchach (prymitywne, ale daje rade) albo na pasach z wymiennymi miseczkami.

W zwykłej łańcuchowej masz 2 rozstawy redlin: 62,5 i 67,5cm. Bez przerabiania. Obecnie standardem jest sadzenie na 75cm, co z kolei standardem jest w sadzarkach czerpakowych na pasy. I tam jest większa możliwość ustawienia gęstości sadzenia. Tu także jest zwykle dużo większy zbiornik na sadzeniaki, można dużo szybciej jechać z uwagi na ułożenie dwóch rzędów miseczek na jednym pasie, gdzie w łańcuchowej jest tylko jeden.

Wszystko przemawia za sadzarkami czerpakowymi na pasach. Jest szeroki wybór używanych sprzętów, jak i także nowych rodzimej produkcji - Unia, Remprodex, Akpil.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#32 Share prorok

prorok

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 403 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,akwarystyka

Napisany 17 grudzień 2010 - 09:14

Sadzarki Nie uściśliłem chodzi mi o porównanie sadzarek używanych....Czy warto dokładać do czerpakowej czy wystarczy na mały areał tarczowa(tarczowa średnio 600zł-czerpakowa 1200zł)? Najbardziej w tarczowych boję się o to że nie będzie chwytać ziemniaka i potem będą "dziury" w rzędach.Jak to z tym jest?
Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

#33 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 10:12

Sadzarki Ponoć czerpakowa też gubi sadzeniaki. Ja mam tarczową i przy prędkości 6 km i sadzeniaku do 4,5 cm sadzi prawie idealnie. Sadziłem też takie 6-8 cm to dokładność trochę mniejsza ale nie ma tragedii. Trzeba tylko jechać góra 2 km/h. A uszkodzeń sadzeniaka nie zauważyłem. Ważne aby sprężyny na chwytakach były nie naciągnięte za bardzo. A sadziłem 6 ha w tym roku

#34 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 17 grudzień 2010 - 10:19

Sadzarki Czerpakowa musi być z wyższej półki, żeby nie trzeba było stać na niej i wybierać podwójnych ziemniaków. Ja mam czeską i na przejazd o długości ok 200m to może jedna łapka nie złapie ziemniaka. A ile będziesz sadził lub ile sadzisz tych ziemniaków??
-----

#35 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 17:29

Sadzarki Co sądzicie o sadzarce czeskiej tarczowej. Kolega chce za nią 1000zł. Tanio czy drogo? Jest bardzo zadbana. Jest u niego od nowości i wiele nie zrobiła.

#36 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 18:29

Sadzarki Można znaleźć taniej. Ale jak ta jest w stanie jak piszesz to bierz. Ja tam na czeską nie narzekam. Chociaż maksymalny fabryczny rozstaw to 70 cm. Ja będę przerabiał swoją na 75 cm

#37 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 18:39

Sadzarki Naucz się pisać. Po kropce, przecinku stawiamy spacje. Zdanie zaczynamy z wielkiej litery!!

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#38 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 21:29

Sadzarki Jakie ma wady sadzarka czeska?

#39 Share Arturo

Arturo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 22:42

Sadzarki W czeskiej ziemia jak jest lekka to kolo lubi się ślizgać jak jest już wytarte, sadzenie podkiełkowanych nią odpadają, czasami ziemniaki nie łapią w te palce przerabiałem znajomemu czeska na 80 ale ja opchnął po sezonie za jakieś grosze, ja swoja akpila czerpakowa kupiłem nowa za 900zl 13 lat temu łącznie sadze u siebie i na usłudze ok 10ha rocznie do tego zdejmuje kibel zakładam łapy, brony i obsypuje nimi swoje ziemniaki. To co z tego ze czasami chwyci 2 ziemniaki a co niech chwyci za to robotę wykonuje wzorowo ja mam takiej wielkości sadzonki ze tylko jeden się mieści i nie wypadnie a drugi spadnie a jeżdżę na 3ce szosowej wiec na wytrzasaczu zawsze zostanie tylko jeden :P
Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 18 grudzień 2010 - 22:56

Sadzarki Śmiać mi się chce jak widzę ludzi którzy siedzą na sadzarce i wyrzucają podwójne bulwy w miseczce, jadąc przy tym najwolniejszym biegiem jaki jest możliwy w ciągniku. :P

Nawet w najprostszej sadzarce czerpakowej na łańcuch za 1200zł/nowa lub więcej, da się tak ustawić aby ziemniaki spadały kiedy miseczka złapie więcej niż jedną bulwę! Od tego są bolce które podczas ruchu łańcucha zahaczają o ogniwa i w ten sposób wprawiają łańcuch w drgania. Oczywiście im szybciej pojedziemy tym samym efekt będzie lepszy. Odwagi! ;)

Generalnie wydaje mi się ze ryzyko niedokładnego sadzenia jest jednak większe po stronie sadzarkach tarczowych czyli potocznie czeskich - czasami wpada mała bulwa która zatyka jedno miejsce na stałe, a tarcza się kręci - standardowy problem w czeskich, jeśli ktoś sadzi nieregularne wielkościową bulwy.
Mamy czerpakową - ok 10-15ha co roku, w ciągu dnia ok 3ha na spokojnie.

Z używanych polecam jeszcze zachodnią Gruse (polski Agromet miał kiedyś ich licencje na najprostsze egzemplarze), w miarę tania, konstrukcyjnie tak jak teraz nowa KORA z Unii, czy zwykła sadzarka z Remprodexu. Do ugryzienia za ok 3-4tys.
Warto.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.