Skocz do zawartości

Zdjęcie

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży?

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 maj 2008 - 15:25

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? Trzeba obniżać ksozty produkcji, więc mam pytanko jak to wygląda w Waszych gospdarstwach mlecznych bilans paszowy, ile na sztuke wychodzi kilogramów paszy treściwej ile na krowę ile na młodzież, u mnie na 15 krów i około 12 - 18 sztuk młodzierzy (4-5 jałówek ) jeden buchaj 500 -600kg i kilka mniejszych ogółem 25 - 30 sztuk stado potrzebuje rocznie ponad 40 t pasz treściwych, czyli na krowę przypada 5 - 6kg paszy treściwej, objętościowe tylko sianko.
Przeprowadzałem obliczenia sam jak i z mleczarni i wychodzi koszt wyprodukowania litra mleka około 70gr (nawet mniej) bo koszty związane z kiszonkami folią itd pokrywa pasza treściwa, więc pytanko czy przy skarmianiu sianokiszonką kiszonką z kukurydzy itd można zmniejszych ilość pasz treściwych?
bo to co zasieje sorgiem lub kuku nie zasieje zbożem i te kilka ton ziarna będe musiał dokupywać :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? Dzisiaj, 17:31
  •  

#2 Share Tomasz1515

Tomasz1515

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 13 maj 2008 - 20:00

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? ja powiem tak, mamy 15-16 krów, 9-11 sztuk młodzieży, jeżeli chodzi o pasze treściwą to na rok schodzi nam 20 ton zborza ześrutowanego, co tydzień przywozimy 6 ton wysłodków z browaru którymi karmimy krow, jałówki i byki, oczywiście ciągle zajadają to sianem(siano zebrane z ponad 20 ha) i jeszcze do tego buraki, najwięcej krowy dostają wysłodków jak łatwo sie domyślić bo w trochę ponad 2 miechy pochłaniają właśnie około 40 ton a jakieś niecałe 10 pochłaniają byki i młodzież, nie karmimy krów kiszonkami z kuku bo nie mamy czym tego kuku "uprawić" a w okolicy też nikt go nie uprawia

#3 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 13 maj 2008 - 20:49

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? dokładnie tak jak u mnie, coś mało tych treściwych schodzi u Ciebie - to szacunkowe dane czy dokładne? nie dokupujesz treściwych pełnoporcjowych?
Możesz się pochwalić wydajnością roczną mleka z obory? ;)

#4 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 maj 2008 - 21:46

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? Moje gospodarstwo - 20 krów, 10 jałówek zużywa rocznie 32 tony zboża po 16 ton jęczmienia i pszenżyta, oraz 9 ton koncentratu.Do tego 300 balotów siano kiszonki i 3,5 ha kukurydzy, wydajność 7200 kg , ale ma być więcej ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? Dzisiaj, 17:31
  •  

#5 Share Tomasz1515

Tomasz1515

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 19 maj 2008 - 20:58

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży?

dokładnie tak jak u mnie, coś mało tych treściwych schodzi u Ciebie - to szacunkowe dane czy dokładne? nie dokupujesz treściwych pełnoporcjowych?
Możesz się pochwalić wydajnością roczną mleka z obory? :)

sory że tak pużno ale nie miałem czasu(praca,praca...)
z tą wydajnością nie ma sie co chwalić, wiadomo że przy takim karmieniu rewelacji nie będzie, my rocznie oddajemy nieco ponad 85 tysięcy litrów, tak jak wcześniej pisałem z 15-16 krów, pasz nie dokupujemy, dane są dokładne chociaż czasami braknie wysłodków bo w zimie browar mało gotuje :)

#6 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 19 maj 2008 - 21:10

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? U mnie przy 35 sztukach dojnych i 25 sztukach młodzieży rocznie muszę przeznaczyć ok. 100ton pasz treściwych. Zboże zbieram z 30 hektarów a resztę pasz dokupuję. Do tego kukurydza z 7 ha i około 400 belek sianokiszonki i ze 150 bel siana (ale siano szczególnie daje młodzieży)

#7 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 maj 2008 - 21:14

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? tylko 400 belek sianokiszonki schodzi? no i kuku oczywiście, a możesz pochwalić sie wydajnością? i jakie masz bydło typowy hf czy mieszańce?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:48

ile ton zboża (pasz tresciwych) zużywacie przy ilu krowach melcznych i młodzieży? A ile paszy tresciwej podajecie przez cały dzień?
W przeliczeniu na 1 krowe,opasa.