yacenty

Rzepak rozstaw rzędów

Polecane posty

maciek    29

Moim skromnym zdaniem wysiew punktowy rzepaku w szerokie rzędy 22-25cm nie ma najmniejszego sensu bez zastosowania nawozu w podsiewacz pod korzeń ,tak samo jak w przypadku kukurydzy ,w innym razie zwyżki plonu będą znikome,z tym że w rzepaku nawóz dajemy 15-20 cm pod rządkiem ,a nie jak w kukurydzy 5cm obok . Zrobienie tego żeby siać na 1 ciągniku jest trudne technicznie ale nie niemożliwe.

trzeba by zrobić ramę na której zamocować talerze np.od grubera koło nich puścić węże wysiewające od

nawozu a jako siewnik nawozu wykorzystać np.starego poznaniaka ,za tym naszym "podsiewaczem" uchwyty do brony wirnikowej a za broną siewnik punktowy 12 rzędowy w 2 rzędach po 6 sekcji (oczywiście odpowiednio przerobiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesomorph    0

ja siałem siewnikiem hassia 3m co druga lejke, w tym roku posialem accordem siewem zbożowym czyli kazdą redlica. Widziale4m u znajomego ze ladnie rośnie gdy sieje kazda lejke. black08 to bsrdzo dobrze wytlumaczyl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    959

Moim zdaniem należy siac tak jak pszenice bo:

-Korzenie mniej konkuruja ze sobą gdyż są mniej zageszczone w rządku

- chwasty nie mają takich szans gdyż szybciej ziemia jest zakryta przez rzepak

- rzepak ma budowę <krzak> i nie ma tak jak u pszenicy że łan sie przewietrzy. i Można zmnniejszac norme wysiewu na dobrych stanowiskach.


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

222 - 2,6 kg


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Mowisz o 18 redlicach?  222 i 2.6? jak wedlug tabeli  222 to gdzies 12 kg. o chyba ze mieszasz rzepak z czyms?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boris    2

ja mam plan jedno pole posiac co kazdy czyli 14.3 a drugie pole co 2 czyli co 28.6cm, zobaczymy co wtedy wyjdzie

i jak wyniki eksperymentu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Ja dwa lata siałem poznaniakiem ze skrzynią bezstopniową o szerokości 2,7m co drugą rurkę w ilści ok 4,5 kg/h. Obsada w miarę ok - w porównaniu z sąsiadami, a siali leprzymi siewnikami ja nie chwaląc mam najlepszą, ale ... są przestrzały na polu bo np jedna redlica szła w którymś momencie w powietrzu i już się robi dziura. Równiutkie pole musi być. Druga sprawa jak wiadomo - lekka piaszczysta ziemia lepsza na wschody niż cieższa gliniasta z grudami w czasie oczywiście deficytu wilgoci.

 

W tym roku przerabiam siewnik na 3m, by pasował do poryskiwacza (ścieżki technologiczne) i chcę spróbować siać wszystkimi rurkami w ilości 4,5kg/h - a czy bedzie lepiej - czas pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj