yacenty

Rzepak rozstaw rzędów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yacenty    3828

Witam,

jaki rozstaw rzędow stosujecie w rzepakach?

my do tej pory poznaniakiem sialismy co 2 lejek wiec wychodziło 15-18cm przy wysiewie 4.2kg na ha

teraz mam siewnik z rozstawem 14.3cm i sie zastanawiam czy dalej siac co drugi lejek.

 

Jak to wyglada u was?

 

Pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

My Mazurem siejemy co 2 rurka tj co 21 cm.

I jest OK.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

no własnie a u mnie byloby wtedy 28.6cm


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
My Mazurem siejemy co 2 rurka tj co 21 cm.

I jest OK.

Tez sieje Mazurem co druga rurke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

ja sieje jak zboze. jesli ma ktos mozliwosci ustawienia małej ilosci wysiewu to polecam siać nie co 2 tylko normalnie


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

jakie sa zalety siania rzadek w rzadek? no ja niby moge wysiac od 2kg ale ile w tym prawdy to sie dopiero okaze przy siewie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
jakie sa zalety siania rzadek w rzadek? no ja niby moge wysiac od 2kg ale ile w tym prawdy to sie dopiero okaze przy siewie

 

po 1 jesli ci wiadomo to najlepszy siew to siew rzutowy (teoretycznie) brak mozliwosci technicznych aby go przeprowadzić w 100% dokładnie ( pare firm stosuje np agrisem ) wiec jesli siejesz co 2 to masz nawalone w 1 rządek a obok pusto czyli jakby nie patrzeć daleko mu do odpowiedniej równomiernosci wysiewu nasion na 1 m, oczywiscie rzepak to nie zboze i tak pusci boczne pedy i wyrówna łan ale jak patrzysz na łan przed kwitnieniem to co widzisz rzedy a w siewie jak zboze tego nie uswiadczysz bo jakby niepatrzeć to równomierność wysiewu na 1m jest lepsza. ja wyznaje zasade taka przestrzegaj normy i siej normalnie czyli np 2,5 czy 3 kg i jak zboze wtedy roslinka ma wolne z kazdej strony, pozatym jak wpadnie ci np rolnica na pole lub zima ostra jak pojdzie ci rządek to lipa zostaje kawał pola a tak jakoś rozejdzie sie po kosciach ( ale to juz takie czepianie sie ), dochodzi jeszcze kwestia ewentualnych chwastów maja durzo wolnego jak w co 2 ale nie posądzam ludzi na af ze nie dbaja o odchwaszczenie rzepaku ( czasami nie zwiny rolnika chwasty sa), najlepiej zasiej 1 kawałek tak i 1 tak i sam zobaczysz


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4
Witam,

jaki rozstaw rzędow stosujecie w rzepakach?

my do tej pory poznaniakiem sialismy co 2 lejek wiec wychodziło 15-18cm przy wysiewie 4.2kg na ha

teraz mam siewnik z rozstawem 14.3cm i sie zastanawiam czy dalej siac co drugi lejek.

 

Jak to wyglada u was?

 

Pozdrawiam

YacentY

 

 

Ja  siałem w tym roku co 2 czyli co 25 cm  i 4,5 kg    narazie jest OK

 

Rok wcześniej siałem   agr.  podorywkowym + siewnik poplonów  i na  1 kawałku  3ha  rzepak  poschodził  gdzieś  w rzędach co 45cm  i rzadko   , miałem go zarać na wiosene  ale zostawiłem  i plonował  najlepiej :)

 

Myśle że możesz siać  spokojnie co 2   ale  poniżej  4 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej626    0

Są też teorie że duży rozstaw ułatwia wysychanie łanu przez co mamy mniej chorób grzybowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DonPedro    4

Ja sam osobicie do tej pory poznaniakiem co 2 lejek i około 4.5 kg/ha.Natomiast teraz w accordzie nie mam mozliwosci siania co 2 wiec będe siał normalnie a co z tego wyniknie zobaczymy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor165    1

Jak i koledzy wyżej poznaniakiem sialiśmy co drugi ale teraz Amazone D8 to normalnie wszystkimi (jest ich 29). W sumie u nas nowszymi siewnikami to wszyscy jadą na wszystkie lejki.


Praca, pasja, zamiłowanie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

ja mam plan jedno pole posiac co kazdy czyli 14.3 a drugie pole co 2 czyli co 28.6cm, zobaczymy co wtedy wyjdzie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I to jest droga do sukcesu: próbować i porównywać! Ogólnie ostatnio robi się tendencja, żeby siać rzadko. Nawet podobno dobre efekty przynosi siew punktowy rzepaku. Na glebach dość dobrych, przy intensywnej agrotechnice, myśle,że będziesz zadowolony z 28.6. Tym bardziej przy takich suchych latach jak teraz. Te poszczególne rośliny nadrobią sobie mniejszą obsadę lepszym rozwojem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

sam rzepaku nie sieje

w zeszłym roku widziałem doświadczenia rzepak siany co 45cm

widziałem go na początku czerwca - nie wyobrażam sobie piękniejszego

jak przyszło do zbioru to dał ledwo 3 tony a obok normalny 3,5

A z tego co wiem to nie wyszedł z prostej przyczyny był siany tak jak u większości na kilogramy, a nie na planowana obsadę która powinna wynosić 70-80 roślin na metr kwadratowy wiosną, dla hybrydowych odmian trochę rzadziej. Więc radze sprobować ale najpierw policzyć masę tysiąca czy to jest 3 czy 5 gramów bo różnica 66% to trochę sporo żeby siać na kilogramy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszZduny    1

rzepak mozna siac nawet co 45cm ale optymalny rozstaw to 20-25cm lan musi miec przewiew zeby nie bylo grzyba a rzepak i tak sie zagesci. ja sieje poznaniakiem co 2 czyli co 21,6cm zreszta jak wszyscy u nas w okolicy i ok 3,5 do 4 kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Ja wyczytałem w jakimś opracowaniu że najlepiej plonuje w rozstawie co 18 cm i że siewy 1-3 kg/ha częsciej dają lepszy plon jak 4kg i więcej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Wg mnie:

 

Najlepiej co 28-32 cm

Widziałem siane co 45 cm, plonem nie zachwycił, ale też nie przeraził.

 

Trzeba się oduczyć siać zbyt gęsto, to polska przypadłość. Usłyszałem kiedyś: "dużo sieje dużo zbiera". :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

myśle ze u ciebie co drugą rurke bedzie najlepiej! widziałem sinay co 45 cm i był bardzo ładny , takze plon (4,5 tony). a wszystkimi siać to napewno za gęsto! wtedy napewno wieksze porażenie chorób!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Sialiśmy co 45 siewnikiem do buraków, rzepak wyglądał super, ale niestety roślin było zbyt mało aby utworzyć super plon. Może gdyby to były bardziej plenne odmiany, ale ja takich nie znam. Chyba jeszcze trzeba poczekać. No i doświadczenie powinno być ścisłe, tak czy siak ja przekonania nie mam.

A zagęszczać w rzędach to bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Może odnowimy temat ?

Kupiłem jakiś niemiecki punktowy 12 rzedowy siewnik do buraków który ma regulowany rozstaw rzędów.

Chcę zwężyć go na 3 m i wstawić 12 sekcji to 25cm lub 11 to 27,2cm

Siewnik zamierzam powiesić na bronie amazone z packerem i siać w świerzą rolę zaraz za pługiem.

Myślę o odmianach hybrydowych i zagęszczeniu 35 roślin na metrze.

Ma ktoś jakieś doświadczenia lub pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Bez różnicy który.

Obydwa zdadzą pożądany rezultat.

 

Zagęszczenie 35, w porządku, może okazać się nieco kosztowniejsze.

 

Z odmianą Betty zszedłem poniżej 2 kg/ha, (1,6-1,9) przy rozstawie 25 i 30.

Odmiana charakteryzuje się dużą skłonnością do rozgałęzień, stąd takie rozwiązanie.

Z osiągniętych wyników jestem zadowolony.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy w/w rozstawach? Przygotowanie gleby do siewu, chwaściory, dawki N, regulator wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Ja widzę Torez po postach,że Ty nie na darmo nosisz głowę na karku.

Myślę o odmianie mieszańcowej Artoga bo dyrektor coboru mówił ,że to odmiana przydatna do siewu w lubelskim i plonuje na poziomie 140% wzorca.

Gleba ma być przygotowana dobrze bo to uprawa w świerzej roli broną wahadłową(mam maschio,ale on dużo mocy potrzebuje) na pierwszej klasie kompleksu pszennego.Na chwasty planuję chlomazon czyli np.Ninbus 3l na ha bo zawsze mam problemy z przytulią

Azot to przynajmniej 200 na ha.Regulator to trochę Toprexu na próbę jesienią i Toprex wiosną a na połowie tebukonazol jesienią i Toprex wiosną

Ok.140 ha będę siał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj