Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow

108 odpowiedzi na ten temat

#61 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 23 kwiecień 2012 - 05:13

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow wyczytałem że wystarczy. Ale zależy od kształtu redliny. Jak zrobisz 30 cm wysoką to 8 cm jest za płytko. Jeszcze zależy jaką odmianę sadzisz. Ja w tym roku robię redliny 20-22cm czyli wychodzą szerokie a sadzę na 12 cm( 75 rozstaw). Pewnie na 8cm by wystarczyło.
Wczoraj 2 ha pękło :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Dzisiaj, 06:45
  •  

#62 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 24 kwiecień 2012 - 20:58

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow ja czekam na deszcz bo formować na sucho to lepiej wcale tylko później podsypać jak już będą na wierzchu , generalnie to jest problem z deszczem u nas, jak uformuje to można by prysnąć doglebowo, a tak nie ma co przewracać ziemi bo za sucho,odkryte pyrki czekają na deszczyk, oj przydał by się teraz bo później jak wzejdą będzie drożej i to dużo.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#63 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 21:30

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow ja mam za sadzarka walec wiec redlina jest juz przy sadzeniu formowana, potem przed wschodami wjezdzam obsypnikiem z grabkami z tylu i nigdy nie bronuje a potem zaleznie od potrzeb obsypuje.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 12:06

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Mam takie pytanie do ekspertów ziemniaczanych . Opiszę co zrobiłem po kolei i powiedzcie mi co dalej robić
Odmiana : Vineta .
Rodzaj uprawy : późne .
Gleba : lekka ,słaba zakamieniona .
Nawóz : sól potasowa i saletra .
Kompost i trawa w sporej ilości
Przedpoplon: na części ziemniaki , reszta to poplon jeczmienia , owsa .
Sadzone co 20 cm , na dość znaczną głębokość są kilka cm pod ziemią + dość wysoka redlina
Ilość wysadzenia : coś ponad 30 kg ale pewien nie jestem
Sadzenie : Ręczne
Po kilku dniach je zwałowałem , wczoraj zsypałem ziemię grabiami tak , że są tylko małe redliny . Co robić dalej by ziemia była pulchna , mało przesuszona i wydała dobry plon ? Ziemniaki są zasadzone w ogródku
Tak to wyglądało po sadzeniu : http://www.agrofoto....837_119_445.jpg
Mogę dać aktualne zdjęcie

#65 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 maj 2012 - 13:10

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Może ekspertem ziemniaczanym nie jestem, ale biorąc pod uwagę twój areał zabiegi herbicydowe można wyeliminowac i cieszyc sie po części trochę zdrowszym ziemniakiem. Z mojej strony polecam dobrze przygotowac grabie do sezonu i w razie potrzeby walczyc z chwastem. Oczywiscie po wschodach polecam uformowac w miare ostateczny kszalt redlin. Na koniec zaznacze jeszcze że kluczem do sukcesu jest dokładnie monitorowanie plantacji w cyklu wegetacyjnym i wyciąganie odpowiednich wniosków. Pozdrawiam

#66 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 13:28

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Rok temu bez zabiegów na zarazę po kwitnieniu ziemniaki zeschły i ich rozwój się zatrzymał . Z Chwastami tak źle nie jest ludzie pryskają i mają gorsze badyle rok temu było prawie czysto :)

#67 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 03 maj 2012 - 13:54

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow najwazniejsze to woda. jak ziemniaki beda mialy w kazdej fazie wzrostu dostateczną ilosc wody, to urosną nawet przy minimalnym programie fungicydowym. Jednakze spora wilgotnosc to tez dobre warunki do rozprzestrzeniania sie patogenówi zarażania kolejnych roślin.

wg mojej wiedzy, wałowanie miało/ma na celu zatrzymanie jak najwiekszej wilogci w ziemi. Podobnie jak wałowanie po siewie zbóż. Więc moim zdaniem troszke pospieszyles sie z walowaniem. Po posadzeniu, jesli zalezy nam na szybszych wschodach, nalezy usunac 'nadmiar' ziemi z redliny - czyli u Ciebie grabki w dłon i jazda, robisz płaskie redliny. Dopiero jak bedziesz widzial ze wschody są tuż tuż, wtedy okrywasz je ziemią i nadajesz ostateczny kształt redlinom. Wtedy wałowanie ma sens. Ale tak jak napiaselm wyzej, jesli bedziesz je regularnie podlewal, to bedzie ok. I walowanie juz nie jest takie wazne.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#68 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 14:10

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Rok temu rok był wilgotny ale ja też nie żałowałem podlewając je obficie . I właśnie przez to zaraza je tak szybko zniszczyła .Płaskie redliny już zrobiłem wczoraj dokładnie tydzień po sadzeniu . Ten wał to był śmiesznej konstrukcji , że się tak wyrażę (lepiej żebyś nie widział jak on wygląda bo pękniesz ze śmiechu) . Redlina usypana ręcznie była trójkątna chciałem ją zrobić w trapez i lekko przyspieszyć w wschody . Teraz jak puszczają kiełki to podlewać czy nie ? Bo jak pamiętam to podlewanie teraz sprzyja chorobom .

#69 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 03 maj 2012 - 14:22

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow ziemniak potrzebuje najwiecej wody w czasie zawiązywania bulw oraz w czasie ich wzrostu. Zawiązywanie dzieje sie od momentu gdy czesc nadziemna osiąga wys 20-30cm. A przyrost plonu az do konca wegetacji.

#70 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 15:25

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow u mnie wegetacja rok temu skonczyła się zaraz po kwitnieniu ...

Jak będzie lepiej podlewać i wtedy zaraza je szybko zniszczy czy nie podlewać i dłużej by rosły ?

Edytowany przez BizonFan321, 03 maj 2012 - 15:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 03 maj 2012 - 15:43

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow sam musisz sobie odpowiedziec na to.
nie wiem czy i ile chcesz wykonac zabiegow od grzyba, czy nic.
Dla Twoich potrzeb wg mnie minimum 3-4 zabiegi pozwolą cieszyć sie w miare przyzwoitym plonem

#72 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 19:53

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Jeśli nawadniając intensywnie będzie można uzyskać przyzwoity plon to raczej nie . Ale wydaje mi się , że oprysk będzie konieczny
Mógłbym kupić np. to http://allegro.pl/ri...2317775615.html według moich wstępnych obliczen na 3 zabiegi jakoś ledwo powinno starczyć

Edytowany przez BizonFan321, 03 maj 2012 - 19:55.

#73 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 03 maj 2012 - 20:51

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow musisz jednak pamiętać o zmianie substancji aktywnej w każdym kolejnym zabiegu

#74 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 03 maj 2012 - 21:15

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow dokładnie. chodzi o to zeby patogeny nie uodparniały się na zadane substancje aktywne.

#75 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 03 maj 2012 - 21:55

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow jeśli kupię dwa rózne srodki w mniejszym opakowaniu np. śr. A i śr B . To będę mógł je zastosować na 2 opryski i zrobic je tak A-B-A-B

#76 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 03 maj 2012 - 22:13

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow bedzie zdecydowanie lepiej.

#77 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 05 maj 2012 - 16:47

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Napiszę w punktach co będę robił a wy powiecie mi co jest nie tak i trzeba zmienić .
1. Dosypanie nawozu
2. Nadanie ostatecznemu kształtu redlinie poprzez obsypanie
3. Pielenie i oczywiscie podlewanie jak sucho
4. Kwitnienie
5 . Zastosowanie środka działającego wgłębnie i układowo np. Bayer Infinito 687,5 SC lub tylko wgłębnie Acrobat MZ 69 WG ,Curzate M 72,5 WP
6. Środek jeden z tych : Miedzian 50 WG , Miedzian 50 WP ,Miedzian Extra 350 SC na I oprysk .
7. Kolejny oprysk za 2 tygodnie : Bravo 500 SC , Penncozeb 80 WP ,Gwarant 500SC .
8. Poprawka jednym z : Miedzian 50 WG , Miedzian 50 WP ,Miedzian Extra 350 SC
9. No i oczywiscie podlewanie jak sucho .
Napiszcie jest nie tak ;)

#78 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 05 maj 2012 - 18:24

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow na pierwszy pyton a nie infinito. Bo działa na alternariozę a ta jest zazwyczaj przed zarazą. A na drugi infinito. W górnych dawkach masz miesiąc spokoju. Żadne kontaktowe nawet jak pryskanie co 5 dni nie dają takiego efektu jak systemiczne. Już wgłębny jest lepszy od kontaktowego chociaż też ich nie używam. Tylko systemiki. W ub sezonie 4 opryski infinito i pytonem wystarczyły żeby krzaki do sierpnia utrzymać. A później i tak musiałem
desykować.
Nie planuj teraz oprysków bo przebieg pogody może być taki że jeden oprysk wystarczy a może `10 będzie mało

#79 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 05 maj 2012 - 20:23

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Pyton jest strasznie drogi i tylko w butelkach 1l a powierzchnia którą mam pryskać jest strasznie mała . Wgłębny czyli Acrobat MZ 69 WG . Podaję to co mogę dostać w małych dawkach . Pogoda pogodą ale wilgotno i tak będą miały bo mam zamiar je podlewać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 05 maj 2012 - 20:38

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow Może mas zw okolicy jakiegoś rolnika z większa powierzchnią to Ci odpali bańkę oprysku i po kłopocie , ja bym tak zrobił :)

2 razy opryskasz nawet tym samym i będzie git, stonkę miotłą obgonisz na takim kawałku:)
wschodni koniec mazowsza.