Skocz do zawartości

Zdjęcie

Drenaż

55 odpowiedzi na ten temat

#1 Share arbuz89

arbuz89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 02 maj 2008 - 20:46

Drenaż Czy ktoś z was zakładał dreny na swoich polach? Moglibyście pochwalić się czym je wkopywaliście, czy macie jakieś urządzenia do tego, jaki jest koszt założenia, co ile się je zakłada, na jaką głębokość itp?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Drenaż Dzisiaj, 15:09
  •  

#2 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 03 maj 2008 - 08:18

Drenaż Z głębokością to ci nie pomogę ale dreny zakłada się w odległości od 8 m ciężkie ziemie do 16 m lżejsze. Tak ostatnio mi mówili jak poprawiali dreny. Głębokość zależna gdzie będziesz miał wyjście odpływu wiadomo że min 0,7 m powinno być w najpłytszym miejscu żeby tego nie wyciągnąć np. głęboszem tak uważam.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 03 maj 2008 - 09:53

Drenaż Mi się wydaje że to powinno być trochę głębiej.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#4 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 07 maj 2008 - 12:47

Drenaż a moglibyscie powiedziec co to są dreny??
hoduję króliki

#5 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 07 maj 2008 - 13:11

Drenaż musisz porobic rowy na glembokosci do 1 metra drene nalezy przysywac zwirem aby byla warstwa przepuszczalna a reszta ziemia u nas sa drenowane ale nie wszystkie tam gdzie mokro tylko
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#6 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 08 maj 2008 - 19:47

Drenaż jak masz dobry traktor to i pługiem wykopiesz rowek a turem zawalisz,
sąsiad tak zrobił i mnie to zaskoczyło.

A najlepiej na spód jak położysz rurę to rozwal słomę nie będzie tez dren się zamulał.

#7 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 08 maj 2008 - 21:18

Drenaż nie używaj słomy tylko kup geowłóknine. bo przecież słoma ci zgnije. moj wujek jak drenował działke to sypał drobny kamyk pod rure owijał geowłukniną i zasypywał. troche to kosztuje ale jest 100% lepszy niz słoma...nie wiem gdzie wy taki pomysł wytrzasneliscie

a moglibyscie powiedziec co to są dreny??

drenaż polega na wpuszczenie w ziemie rur z dziurami które ściągają wode z powierzchni i odprowadzają do studzienki,rowu

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#8 Share Bodzio110

Bodzio110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 08 maj 2008 - 21:38

Drenaż To co ze sloma zgnije, ale pozostanie warstwa zgnitej i tez nie przepusci ziemi.
Kiedys kladli nawet zwiazane witki wierzby zamiast rurek i tez drenacja dzialala.
Takze ja mysle ze sloma na dren to dobry pomysl - oczywiscie kazdy ma swoje zdanie.

#9 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 10 maj 2008 - 10:33

Drenaż U nas drenowane było jakieś 40 lat temu ;) oczywyście drynki ceglane. Są na głębokości jakies 1,2 m i niczym nie przykrywane ale czasem się zapychaja

#10 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 10 maj 2008 - 14:55

Drenaż

To co ze sloma zgnije, ale pozostanie warstwa zgnitej i tez nie przepusci ziemi.
Kiedys kladli nawet zwiazane witki wierzby zamiast rurek i tez drenacja dzialala.
Takze ja mysle ze sloma na dren to dobry pomysl - oczywiscie kazdy ma swoje zdanie.

ale same też częsciowo zatkają wiec jak juz masz inwestować w drenaż pola to zrób raz a porządnie

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 11 maj 2008 - 09:09

Drenaż Co do maszyny do drenowania pól, sąsiad wykombinował coś takiego:
Mocna masywna rama, dotego duża sięgająca na dużą głębokość o odpowieniej szerokości łapa podobna do tej z głębosza i podajnik węża...
Ciągał to 180KM MF'em na bliźniaczych kołach...
Nie wiem czy ma to urządzenie jeszcze na stanie... fotek tego nie uda mi się zrobić...
Jak to się sprawdzało to też nie wiem.

#12 Share karol2611

karol2611

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 06 sierpień 2010 - 17:50

Drenaż u mnie pamiętam jak robili drenacje pola to było w 71 roku. mieli taki plug jednoskibowy i on odwalał taka skibę o głębokości metra i ciągało go dwa stalińce. nie wiem czy wiecie co to jest

#13 Share ARQ

ARQ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 sierpień 2010 - 16:29

Drenaż Witam. Orientuje się może ktoś jakiej średnicy daje się te perforowane rurki PVC i czy dawać rurki z filtrem syntetycznym czy wystarczy tylko żwirem obsypać na co najmniej 10 cm? Przez przypadek dokopałem się do jednej rurki (jest ceglana) przy końcu pola i chciałbym ją trochę pociągnąć dalej bo woda stoi na polu. Jak odkopałem to woda leciała nawet dużym strumieniem:)

A i jeszcze chciałbym zapytać o średnicę perforacji, bo różne są, zależ to pewnie od gleby, a jest to piach.

#14 Share JohnTheBulletTeacher

JohnTheBulletTeacher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 25 sierpień 2010 - 17:42

Drenaż Rurę daj takiej średnicy jak odkopałeś ceramiczną drenę. Filtr syntetyczny jest dobry bo na lata i masz pwność, że dreny nie zamuli. Ceramicznej dreny tak nie zamula, dlatego nie było konieczna ich izolacja. Cena ceramiki na dziś sprawiła, że najtaniej wychodzi perforowana rura i owinięcie geowłókniną. To jest tani materiał, więc warto troszkę dołożyć i być pewien porządnej roboty. Za trochę więcej można kupić gotową rurę perforowaną z nawiniętym już filtrem.

jak ktoś ma dużo do kopania to polecam, wypożyczyć tego typu maszynkę KLIK. Prawda jest taka, że drenaż im niżej, tym bardziej obniży zwierciadło wody i gleba będzie mogła więcej przyjąć wody. Podstawa to zachowanie spadku i drożności.

#15 Share ARQ

ARQ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 sierpień 2010 - 18:01

Drenaż Ciekawa maszynka, takiej jeszcze nie widziałem. Muszę wziąć sprawy w swoje ręce z tymi drenami bo woda na polu stoi i pszenżyto też stoi (80 arów), a na spółkę wodną nie ma co liczyć. Już 3 lata proszę się o przekopanie 30 metrów...

#16 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 25 sierpień 2010 - 18:16

Drenaż co tych dren ceramicznych kiedyś nie było innego materiału :) a poza tym ich układanie to jednak sztuka bo musi być równo i ściśle je trzeba układać
Stare jak rozwalałem to musiałem użyć młotka by wywalić jedną z ciągu :D

Co tych dren też mam problem bo popsute wiosną się zdenerwowałem i 50 m rowów nakopałem by w końcu znaleźć zarwane miejsca (jak by teraz to było dalej niedrożne to 1 ha by był sadzawką) i w końcu wyszło że ciąg ich był w inną stronę niż przewidywałem i dodatkowo posiada boczne podłączenie :)
a rów w końcu znajduje się powyżej wylotu dren :)

#17 Share Rolmarket

Rolmarket

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 06 październik 2010 - 11:41

Drenaż To prawda,kiedyś robiono dreny ceramiczne,ale jak widac były wytrzymałe:) U nas niedawno były kopane na głębokości 1,5 metra-mówili że to optymalna głębokość. Ale nie jestem pewny czy zasypali żwirem czy od razu ziemią...
www.Rolmarket.pl - sklep ogrodniczy, produkty dla rolnictwa.

#18 Share bobo84

bobo84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 19:37

Drenaż drenaz mozna wykonac na rozne sposoby np. wykopac rowek i poukladac kamienie np. wapienne ,dreny pvc dreny ceramiczne wiazalkowe itd.

#19 Share farmkam

farmkam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 19:14

Drenaż Ja jak drenowalem to dawalem rure drenarksa chyba 100mm od spodu troche słomy na gore caly bal,to bylo jakies 5 lat temu, w tym roku kopałem row i odkopalem kawalek tych dren to sloma zgnila i zostalo tak z 5 cm pruchnicy. dreny czysciutkie zadnego mułu wiec ta słoma jak narazie sie sprawdza. A kopałem cyklopem ale to trzeba niec duuużo czasu na to.teraz kupilem ostrowka wiec o niebo szybciej i sprawniej to idzie.

Edytowany przez farmkam, 21 styczeń 2011 - 19:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1150 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 21 styczeń 2011 - 22:21

Drenaż Jedną skibą po ramę wyoruje rowek ,następnie oczyszczam i zarazem poziomuje (łapie spadek) szpadlem ,gdy już rowki są gotowe układam rury PVC i z przyczepy zasypuje je żwirkiem,następnie już czteroskibowym pługiem zasypuje wykop.I po robocie.
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]