Skocz do zawartości

Zdjęcie

Użyzniacz Glebowy

794 odpowiedzi na ten temat

#721 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 15:59

Użyzniacz Glebowy Powiedz czy stosowales tez UG że tak się upierasz przy "nie"?? Jeśli nie warto spróbować nawet na jeden przejazd opryskiwacza i bedzie widać czy coś daje, przeciez to nie majątek. Mówisz że nie orzesz juz 4 lata, a rzepak uprawiasz? Jeśli tak to siejesz przy spulchnionych tych 12cm?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Użyzniacz Glebowy Dzisiaj, 19:15
  •  

#722 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 19:46

Użyzniacz Glebowy Z drugiej strony przechodze na uprawę bez pługa, ale popełniam błędy i po 20 ha muszę orać rocznie.

#723 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 21:28

Użyzniacz Glebowy Ne niestosowałem żadnych UG no i nie mam zamiaru, bo niby, po co skoro efekty, które tu opisujecie uzyskuje bez tych UG, jeśli chcecie, aby się wam ziemia ładnie rozsypywała wystarczy siać strączkowe i motylkowe ja siałem łubin a w tym roku przeszedłem na soję łubin siałem w uprawie bez orki i soje też tak posiałem jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda soja przed zbiorem u mnie na polu to polecam w temacie czy ktoś w polsce uprawial już soję wstawiłem linki do zdjęć z mojego pola jak by ktoś nie wiedział to soje można już siać w Polsce Są odmiany, które można zbierać bez dosuszania plony wahają się od 2-4ton z 1ha w Głubczycach uprawiają soję już 3 lata i stosowali te wasze UG i stwierdzili, że żadnych efektów na korzyść nie stwierdzili a po soi owszem efekt był, dlatego ja nie mam zamiaru stosować czegoś, co jak już tu niektórzy pisali u jednych działa a u drugich nie gwarantuje wam, że jak posiejecie strączkowe czy motylkowe to efekt będzie gwarantowany i to u każdego a nie tylko u niektórych wiec pytam po raz kolejny, po co mam płacić jak mogę mieć to za darmo. Rzepaku w bez orkowej nie siałem przestałem go siać z powodu kiły przeszedłem na łubin a teraz na soje siew rzepaku w mulcz jest podobno ryzykowny ze względu na słomę płytki siew powoduje ze nasiona nie kiełkują, dlatego że część z nich leży na słomie, która nie zdążyła się rozłożyć, bo i niby, w jaki sposób skoro od zbioru zbóż do siewu rzepaku jest za krótki okres czasu nie sadzę, aby UG cos tu pomógł

Ale wiadomo, że jest coraz to nowszy sprzęt do uprawy jak i siewu, więc to tylko kwestia czasu jak będzie można siać rzepak metodą uproszczoną bez ryzyka

tomek73

Nie wiem, co masz na myśli mówiąc, że popełniasz błędy?? Ta technologia jest tak prosta, że popełnianie błędów jest dużo mniejsze niż przy technologii płużnej tak naprawdę nie wiem, o czym mówisz może rozwiniesz, o co ci chodzi podaj jakieś konkret

#724 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 20:56

Użyzniacz Glebowy W tamtym roku nie zrobiłem 2 podorywki na czas po rzepaku i poplon wyszedł mi z 30 cm, i nie dałem rady do agregatem przeorać i musiałem orać pługiem .
W tym roku po pszenicach też nie mogłem od razu zrobić podorywki, tylko na 2 ha zrobiłem od razu, słoma była tak duża że po uprawie agregatem i potem talerzówką zdenerwowałem się i zaorałem 18 ha z 27 pod rzepak. Jeden kawałem 4,5 ha tak posiałem w taką słomę i o dziwo bardzo fajny rzepak wyszedł.
Teraz wracając do tematu polonów to masz rację,, znajomy z Dalgety robił doświadczenie z poplonami i 4 typami preparatów typu UG. Wyszło że dużo lepszy efekt daje poplon niż te preparaty.

#725 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 23 wrzesień 2013 - 09:00

Użyzniacz Glebowy pstaszek ty poważnie uprawiasz tylko na 12cm? czy tylko tak ludzi podpuszczasz?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#726 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 21:42

Użyzniacz Glebowy Całkowicie poważnie nikogo nie podpuszczam używam do tego dwóch talerzówek ruskich jedna 6m druga 7m 6metrowa jest ustawiona na maksymalny kont i jest używana do pierwszej uprawy zaraz po kombajnie to jest najgłębsza uprawa do 12cm później używam 7metrowej z minimalnym kątem tak żeby niszczyć samosiewy i chwasty ta talerzówka pracuje od 5-10 cm maksymalnie robię nią 6ha w ciągu 1godziny taki przejazd jest tańszy niż oprysk glifosatem oczywiście te talerzówki maja swoje wady, dlatego mam zamiar kupić 6metrową talerzówkę kompaktową można dokładniej ustawić głębokość pracy i pole po przejeździe takiej talerzówki jest idealnie równe można od razu siać i nie Trzeba dodatkowo wyrównywać pola, czego nie można powiedzieć o ruskich Talerzówkach, które pracują z sekcjami w kształcie X, co powoduje nierówności po ich pracy trzeba przed siewem wyrównać pole, czyli dodatkowy przejazd a co za tym idzie i koszty większe a i nie można ustawiać głębokości pracy

#727 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 09:16

Użyzniacz Glebowy znam te talerzówki, bo tak się składa ze mam środek z tej większej (ok 3.7m) i nią uprawiam. Idzie zaraz po zbiorach, ale później i tak leci pług.
Kilka razy próbowałem przelecieć 2 razy talerzówką, ale drugi przejazd to ona już idzie prawie po oś - jak próbowałem mierzyć to wychodziło mi koło 15 czy nawet 18 cm.

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#728 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:21

Użyzniacz Glebowy Musisz zmienić kont ustawienia talerzy na jak najmniejszy ‘w tedy będzie płyciej pracować ja mam dwie jedna jest ustawiona na jak największy do pierwszej uprawy zaraz po kombajnie a druga na jak najmniejszy do drugiego i następnych przejazdów oczywiście zmiana konta jest dość upierdliwa, dlatego mam dwie żeby tego nie robić a najlepiej kupić talerzówkę kompaktowa tam regulacja głębokości odbywa się za pomocą wału ugniatającego można nawet na 5cm ustawić taką mam zamiar w przyszłym roku kupić po takiej talerzówce pole jest równe jak stół można od razu siać

#729 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:32

Użyzniacz Glebowy tez bede szukał takiej maszyny ale moze byc ciężko - na nową mnie nie stać a uzywek jeszcze nie widac

#730 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 21:41

Użyzniacz Glebowy @pstaszek robisz błąd najpierw talerzuje się ściernisko płytko by pobudzić samosiewy i chwasty do kiełkowania i przerwać parowanie dopiero przed siewnie pogłębia się uprawkę. Jeśli za pierwszym razem zbyt głęboko wykonasz uprawę ścierniska nasiona chwastów i osypane nasiona rośliny uprawnej zakopiesz głęboko przejdą w stan uśpienia ale odbiją się czkawką w następnych latach uprawy.

Edytowany przez west, 30 wrzesień 2013 - 21:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 październik 2013 - 20:17

Użyzniacz Glebowy yacenty
Używki są tylko, że zachodniej produkcji a te są w cenie naszych nowych a nawet droższe niestety, ale na razie nie zanosi się, aby staniały, ponieważ u nas to nowość i jest duże zainteresowanie tymi talerzówkami
west
Masz pewnie racje w tym, co piszesz, ale jak pisałem, że nie uprawiam głębiej jak 12cm, więc o zbyt głębokiej uprawie niema mowy a trzeba tu nadmienić, że talerzówka bardzo dobrze miesza resztki pożniwne słomę, nasiona chwastów i zbóż, więc jak się nie trudno domyślić nasiona nie leżą na głębokości 12cm tak jak by to miało miejsce przy podorywce pługiem, ale są dobrze wymieszane z glebą, co sprzyja ich szybkim wschodom a także szybszemu rozkładowi słomy następne talerzowanie jak pisałem to 5-10cm, więc co nie powschodziło za pierwszym razem to powschodzi przy następnych talerzowaniach, ale to, co piszesz już przerabiałem I się nie sprawdziło szczególnie, gdy ziemia była przesuszona tak jak w tym roku w takich warunkach niestety nic nie powschodzi i będzie sobie leżeć aż przyjdzie deszcz, dlatego wolę robić tak jak pisałem a to wynika z mojego własnego doświadczenia, bo to, co ty napisałeś to teoretycznie masz rację, ale w praktyce nie zawsze się sprawdza, dlatego radzę wam abyście opracowali własną technologię a nie sztywno trzymali się tego, co piszą w książkach, bo tam piszą tylko jak robić, gdy warunki są idealne nie uwzględnia się tego, co jest w rzeczywistości na waszych polach, dlatego warto samemu opracować coś Co w waszych warunkach będzie najlepsze ja tą teorię bardzo dobrze znam, ale wiem, że to nie zawsze się sprawdza

#732 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 02 październik 2013 - 20:13

Użyzniacz Glebowy A jak zaczynałeś uprawiać na płytko to zauważyłeś jakiś spadek plonów czy od razu było w miarę dobrze?
Zwykłe zboże też można tak uprawiać?

#733 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 październik 2013 - 22:21

Użyzniacz Glebowy Przejście na uprawę bez orkowa wiąże się ze spadkiem plonu mówi się tu nawet o 30% spadku plonów, dlatego ja po przejściu na płytką uprawę przestałem intensywnie nawozić i chronić zboża, aby uniknąć strat, bo czym wyższe koszty tym większe straty, ale w tym roku po łubinie pszenica ozima bez ochrony na choroby i przy dawce azotu 100kg na 1ha dała średni plon 4,8T z 1ha, więc myślę, że jest dobrze i dlatego w przyszłym roku zamierzam wrócić do intensywnego nawożenia i ochrony wtedy zobaczę czy plony są takie jak kiedyś czy też mniejsze podobno gleba przy przejściu z orki na Bez orkową uprawę potrzebuje 5lat, aby wrócić do naturalnej żyzności, struktury. Oczywiście, że wszystkie zboża można tak uprawiać nawet rzepak i buraki tylko ze do rzepaku i buraków trzeba mieć specjalne siewniki, aby wschody były porównywalne do tych po orce inaczej może być zbyt niska obsada roślin, co spowoduje nieopłacalność tych roślin przy takiej uprawie ważne, aby samemu na własnym polu dobrać taką uprawę bez orki, aby się u ciebie sprawdzała nie koniecznie musisz naśladować innych

#734 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 październik 2013 - 22:50

Użyzniacz Glebowy Nie czerpie swojej wiedzy z podręczników prowadzę gospodarstwo od 15 lat i sporo już w życiu widziałem i doświadczyłem. Jak się komuś wydaje że może prowadzić uprawę bezorkową wyposażony tylko w talerzówki i z monokulturą zbożową to życzę mu powodzenia.
Co do zrywania ścierniska i mieszania resztek pozostanę przy swoim zdaniu.
Tylko odpowiednie zaplecze sprzętowe + umiejętnie ułożony płodozmian daje gwarancje sukcesu a i to wielu naprawdę doświadczonych fachowców poległo na tego typu uprawie i po kilku latach przepraszali pługi.
Ja też próbowałem szczęścia w oszczędnościach uprawowych i ostatecznie dopracowałem się technologii w której pługa używam wyłącznie przed siewem rzepaku i awaryjnie gdy na polu wypadają po sobie zboża ozime. Czyli średnio co 4 lata pole jest przeorane.

#735 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 03 październik 2013 - 08:48

Użyzniacz Glebowy A jak według ciebie powinno wyglądać odpowiednie zaplecze sprzętowe?

#736 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 03 październik 2013 - 16:39

Użyzniacz Glebowy Przykładowo skoro pytasz:
1) brona talerzowa do zerwania ścierniska Vaderstad Carrier
2) drugi przejazd kultywator Amazone Centaur
3) likwidacja ścieżek technologicznych i ruszenie co 4 lata całości głębosz Gaspardo Pinocchio
4) siew siewnikiem Horsch Pronto DC
Maszyn jest wiele i producenci prześcigają się w rozwiązaniach.
Lecz najważniejszy jest płodozmian przynajmniej 3-4 rośliny na pewno monokultury lub duży udział jednej z grup roślin ograniczają ten sposób uprawy.
A co do różnego rodzaju użyźniaczy i tego typu wynalazków to nie dajcie się naciągać, tylko regulacja ph, płodozmian i umiejętne zagospodarowanie resztek pożniwnych oraz poplony zapewnią wysoką kulturę i życie biologiczne gleby.

#737 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 październik 2013 - 22:41

Użyzniacz Glebowy No cóż tak jak powiedziałem każdy musi sam na swojej skórze doświadczyć, co dla niego jest dobre, ale jeśli ty uważasz, że dobrze robisz stosując pług raz na 4lata to powinieneś wiedzieć ze w glebie żyją mikroorganizmy tak zwane tlenowce i beztlenowce a orka właśnie niszczy obydwa rodzaje tych mikroorganizmów i żaden płodozmian ci nie pomoże w uratowaniu tych mikroorganizmów jedynie całkowite wyeliminowanie orki może je uratować i pozwolić im się swobodnie rozmnażać owszem głębosz zamiast orki jak najbardziej, ale ja osobiście uważam, że rolę orki u mnie zastąpią strączkowe ich system korzeniowy jest fenomenalny a resztę czarnej roboty zostawiam Dżdżownicą nie Wiem skąd ci przyszło do głowy, że ktoś ma zamiar stosować uprawę bez orki i to jeszcze w monokulturze zbożowej no, ale to pozostawiam w domyśle a co do twojej teorii, że aż tyle sprzętu potrzeba do bez orkowej uprawy to musisz wiedzieć, że uprawa bez orki właśnie na tym polega, aby jak najmniej ingerować jakimkolwiek sprzętem technologia bez orkowa idzie w kierunku całkowitego wyeliminowania uprawy a jedynie siew bezpośrednio w ściernisko, jeśli ty chcesz inwestować w taki sprzęt to proszę bardzo ja pozostanę przy swoim i będę minimalizował uprawę jak tylko się da i do pługa nie Mam zamiaru Wracać już dawno temu ktoś bardzo mądry powiedział, że pług to zło konieczne, ponieważ kiedyś nie było sprzętu a chodzi mi tu o siewniki, które były by wstanie po…siać w mulcz czy tez bezpośrednio w ściernisko, dlatego zalecano to zło konieczne, aby można było posiać nasiona zwykłym siewnikiem dzisiaj już niema takiego problemu wiec orka jest zbędna myślę, że w nie długiej przyszłości będą takie siewniki, które wyeliminują całkowicie uprawę

#738 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 październik 2013 - 09:19

Użyzniacz Glebowy Uprawa bezorkowa to bardzo ciekawe zagadnienie ale dlaczego rośliny uprawne od tysięcy lat uprawiano za pomocą pługa? Dlaczego po wynalezieniu tego narzędzia zyskało tak dużą popularność?
Wcześniej przecież były sochy które bardziej mieszały niż odwracały glebę.
Jestem laikiem w tym sposobie uprawy ale oranie raz na kilka lat moim zdaniem niszczy całą strukturę i równowagę gleby która wykształciła się gdy nie orano
Z tym siewem w ściernisko to tak przypomniało mi się że już próbował tego jakiś radziecki "uczony", chyba Łysenko czy jakoś tak ;)

#739 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 październik 2013 - 09:30

Użyzniacz Glebowy Wątek dyskusji zaczyna odbiegać od tematu, a o uprawie bezorkowej czy też uproszczonej piszmy w innych istniejących.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share patryk141

patryk141

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 00:50

Użyzniacz Glebowy Mam nadzieję że ktoś z was już stosował ten produkt i chciałby się podzielić własnymi doświadczeniami na temat tego produktu.
Opinie na ten temat można przeczytać u osób które zajmują się uprawami sadowniczymi oraz warzywniczymi i widać efekty stosowania gołym okiem.
http://sklep.agrosim...umus-10-kg.html
Zastanawiam się nad zastosowanie przedsiewnie w kukurydzy nie ukrywam ze nie jest to tani produkt i jak będzie wyglądał na tle obornika.
Myślę że jest to dobry sposób żeby zwiększyć plony.

Jeszcze znalazłem filmik promocyjny

Edytowany przez patryk141, 14 styczeń 2014 - 00:52.