Skocz do zawartości

Zdjęcie

Użyzniacz Glebowy

794 odpowiedzi na ten temat

#641 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 grudzień 2012 - 22:31

Użyzniacz Glebowy To ten szkodzi tylko w nadmiarze :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Użyzniacz Glebowy Dzisiaj, 11:47
  •  

#642 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 09 grudzień 2012 - 18:47

Użyzniacz Glebowy gwozd. tak wiesz aby się pozbyć zapachu dodaj garśc zielonego grochu a po za tym ten UG Max wcale nie taka rewelacja

#643 Share BRAVO1988

BRAVO1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 13:54

Użyzniacz Glebowy W tym roku zastosowałem ugmax na wiosne pod jęczmień jary(0,9/ha) po żniwach również(0,6/ha). Czytając cały temat mam wątpliwości co do działania tego preparatu(130zł za 0,9l to troche dużo- policzyć na wszystko to wychodzi ładna sumka)
Jęczmień jary w miejscach w , których zawsze wypalało rośliny, był troche słabszy-ale był- lepiej niż przed . Tylko mogło to być zasługą wapnowania rok wcześniej :( . Będe informował na forum o moich ''doświadczeniach''
Dodam ,że powodem zastosowania tego preparatu było butwienie resztek pożniwnych sprzed uwaga 7 lat, słoma jęczmienna miała jeszcze kolor :o . Na wiosne zrobię odkop w ziemi i sprawdze czy coś to dało czy tylko kasa w błoto poszła...

#644 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 15:27

Użyzniacz Glebowy knoro21 - ja robię to już 3 sezon w ten sam sposób - resztki po kukurydzy /bardzo dużo tego zostaje po omłocie/ są zaorane jesienia a na wiosnę przed siewem kukurydzy, w odstępach tygodniowych po siewie nawozów i tyleż samo przed siewem qq lub przed siewem nawozów, jak pasuje, opryskuje glebę Ugmaxem 0,6l/ha.Gołym okiem widac potem działalnośc bakterii.

#645 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 15:32

Użyzniacz Glebowy Witam przeszedłem na uprawę bez orkową, czyli siew w mulcz nie zbieram słomy w ogóle, więc resztek pożniwnych jest, co roku sporo oczywiście nie sprawiają mi jakiegoś problemu podczas siewu używam siewnika
Vaderstad Rapid 400 ale zalegają dosyć długo na powierzchni, więc chciałbym przyspieszyć ich rozkład z tego, co tu wyczytałem to UGmax powinien to załatwić (azot stosuję tak jak zalecają ale to widać że skutek nie jest taki szybki), więc może UG max?
Ale po prześledzeniu tematu zadaję sobie pytanie czy to, co producent pisze jest prawdą a mianowicie pisze tak - UGmax jest naturalnym płynnym koncentratem zawierającym mikroorganizmy oraz makro i mikro elementy. To czy nie powinno być tak, że po jednorazowym zastosowaniu UG te mikroorganizmy powinny zacząć żyć własnym życiem i same się namnażać, ponieważ trafiły do środowiska, w którym maja świetne warunki do rozmnażania a więc następne dawki powinny być nie potrzebne, bo tych mikroorganizmów powinno być tam już wystarczająco dużo żeby przetrwać?
Dlaczego taki wniosek? A to, dlatego że sieje sporo łubinu i on też potrzebuje bakterii brodawkowych, ale jeśli na danym polu dawno nie było żadnych roślin strączkowych, motylkowych to tych bakterii jest bardzo mało i trzeba zaprawić nasiona nitraginą, która właśnie zawiera takie bakterie, ale po jednorazowym zastosowaniu w następnych latach nie musimy już ich stosować, bo jest ich wystarczająco dużo, dlatego że się rozmnożyły czy nie powinno być tak samo z tymi mikroorganizmami z UG? A jeśli nie to, dlaczego tak się dzieje, że one się nie rozmnażają w glebie giną lub nie wiem, co się z nimi dzieje?

Edytowany przez pstaszek, 31 grudzień 2012 - 16:16.

#646 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 14:09

Użyzniacz Glebowy Panie pstaszek,

Glebę zasiedla bardzo duża masa różnego rodzaju organizmów. Posiadają różną żywotność i wymagają właściwych dla siebie warunków do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.
Ponadto każdy z nich bierze udział w odpowiednich procesach.

Tymczasem rozwiązania stosowane we współczesnym rolnictwie powodują, że w glebie następuje coraz większe ich zubożenie.

Do skutecznego rozkładu masy organicznej potrzebne są między innymi mikroorganizmy zymogenne, które wraz z odpowiednimi substancjami wspomagającymi zawarte są w UGmax.
W obecności świeżej masy organicznej i sprzyjających warunków organizmy zymogenne gwałtownie się rozmnażają i bardzo szybko zasiedlają resztki pożniwne. Uzyskują przewagę nad mikroorganizmami autochtonami zawsze występującymi w glebie, które stanowią główną masę mikroorganizmów glebowych. Organizmy autochtoniczne rozmnażają się powoli i nie fermentują sacharydów. Skład rodzajowy mikroorganizmów zymogennych zapewnia prawidłowy przebieg zarówno procesów mineralizacji jak i humifikacji. Po rozłożeniu świeżej masy organicznej szybko spada ich liczebność, zamierają i częściowo przechodzą w stan anabiozy.

#647 Share DonPedro

DonPedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 14:52

Użyzniacz Glebowy Mamy więc rozumieć ze preparat który pan zachwala posiada w sobie mikroorganizmy zymogenne? Z posiadanej mi wiedzy wiem ze mikroorganizmy z tejże mikroflory w sprzyjających im warunkach same potrafią zwiększyć swoją liczebność 10-20 krotnie a ich aktywność wynosi okolo 3-4 tygodni czyli do momentu mineralizacji wprowadzonej substancji . W naszym kraju kraju biomasa drobnoustrojów w poziomie akumulacyjnym gleb wynosi od kilkuset kg nawet do 10t na 1 ha. Jak wiec ma się tez preparat w dawce 1 litra na ha w porównaniu do tego co mamy w glebie?

#648 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 17:29

Użyzniacz Glebowy No to teraz mam całkowity mętlik w głowie i nadal nie wiem czy warto stosować tego rodzaju preparaty, ponieważ nie jestem specjalistą to nie mogę rozstrzygnąć tych dwóch przeciwstawnych wypowiedzi, ale na tak zwany chłopski rozum biorąc to wypowiedz Pana DonPedro bardziej do mnie przemawia niż wypowiedź Pana BOGDANA, czyli jestem bardziej skłonny uwierzyć w to, co mówi Pan DonPedro niż Pan Panie BOGDANIE oczywiście mogę się mylić w mojej ocenie, bo nie jestem specjalistą, ale faktycznie, co może zdziałać 1l nawet gdyby mikroorganizmy zwiększyły swoją liczebność 20 krotnie?

#649 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 16:42

Użyzniacz Glebowy

Mamy więc rozumieć ze preparat który pan zachwala posiada w sobie mikroorganizmy zymogenne? Z posiadanej mi wiedzy wiem ze mikroorganizmy z tejże mikroflory w sprzyjających im warunkach same potrafią zwiększyć swoją liczebność 10-20 krotnie a ich aktywność wynosi okolo 3-4 tygodni czyli do momentu mineralizacji wprowadzonej substancji . W naszym kraju kraju biomasa drobnoustrojów w poziomie akumulacyjnym gleb wynosi od kilkuset kg nawet do 10t na 1 ha. Jak wiec ma się tez preparat w dawce 1 litra na ha w porównaniu do tego co mamy w glebie?

Zadałem kiedyś te same pytanie i odpowiedzi niedostałem.

@pstaszek
jeżeli masz uregulowane pH gleby to bakterie mają dobre warunki do bytu i rozmnażania się.
Również uprawa roślin okopowych przyśpiesza rozkład resztek pożniwnych.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#650 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:34

Użyzniacz Glebowy Czyli rozumie, że odradzacie stosowanie UGmax. Dzięki pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:37

Użyzniacz Glebowy Mnie osobiście nie przekonuje. Uzasadnieniem jest również mój ostatni post, oraz czysta kalkulacja.
Ug max kosztuje około 120zł/ha na rok. Czyli około 360 zł w ciągu 3 lat/ha. Za te pieniądze co trzy lata możesz przeprowadzić wapnowanie. Mam rację?
I nie wieżę w to, że jeżeli ktoś stosuje UG nie musi wapnować, bo jest to niezgodne z zasadą intensywnej produkcji.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#652 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:48

Użyzniacz Glebowy ja wapnuje i stosuje ug max

#653 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:53

Użyzniacz Glebowy A jaką różnice zauważyłeś z UG lub bez?, Czy robiłeś jakieś doświadczenie polowe część pola z UG druga, bez jeśli tak to, jaka była różnica w szybkości rozkładu słomy czy to w ogóle jest zauważalne?

#654 Share DonPedro

DonPedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:15

Użyzniacz Glebowy Ja wciąż czekam na odpowiedz specjalisty. Mam troszkę wiedzy na ten temat wiec jeśli ktoś coś mi zachwala proszę o konkrety poparte wynikami badan.

#655 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 23:38

Użyzniacz Glebowy Może warto zrobić doświadczenie zastosuje 1l UG na 10metrów kwadratowych dobrze pociętej słomy resztę pola potraktuje standardowo, czyli sam azot później to wymieszam z glebą broną talerzową oznaczę opryskany kawałek kołkami i zobaczymy, co się będzie działo oczywiście po 2-3 tygodniach powtórzę talerzowanie na całości, jeśli zaobserwuję widoczna różnice to może dam się skusić a jeśli nie zauważę takowej różnicy to będzie to ostateczny gwóźdź do trumny dla UG

#656 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 00:19

Użyzniacz Glebowy Moim zdaniem nie będzie różnicy. Stosowanie takiego preparatu ma sens tylko przez dłuszy czas, no i przy właściwej agrotechnice. Czyli słoma pozostaje na polu , siejemy poplony, stosujemy obornik.

#657 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 00:53

Użyzniacz Glebowy Ale chodzi mi tylko o sam rozkład słomy czy będzie zauważalny po zastosowaniu UG a nie o podniesienie żyzności czy tez zawartości próchnicy, bo to wiadomo, że nie da się tego zaobserwować w tak krótkim czasie. Czyli chodzi mi oto czy jest sens stosowania UG do szybszego rozkładu słomy a przez szybszy rozumiem, że będzie zauważalny dużo szybciej niż w standardowej technologii, czyli stosując sam azot, bo jeśli nie to po kiego czorta mam wydawać kasę? A to, że w przez dłuższą i właściwa agrotechnikę można podnieść poziom próchnicy to żadna nowość i do tego nie jest wcale potrzebny UG chodzi o te specyfiki, które ostatnimi czasy są rolnikowi proponowane między innymi właśnie UG czy to w ogóle działa? Bo taka mowa, że w dłuższej perspektywie to tak to mnie nie przekonuje, bo ile to według ciebie jest dłuższa perspektywa 5lat czy może 10 lat wiec jak w takim czasie bym miał to testować to ktoś nieźle by się obłowił a ja mógłbym się nieźle zdenerwować jak by się okazało ze to nie działa, dlatego jak piszą ze przyspiesza rozkład słomy to rozumiem, że będzie szybszy niż w normalnej technologii a jeśli nie to niech nie piszą bzdur i nie naciągają rolników

#658 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:49

Użyzniacz Glebowy wiesio ale jaki ma sens używania jakiegokolwiek super działającego specyfiku przy prawidłowej agrotechnice, płodozmianie, poplonach i nawozach organicznych?

#659 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 22:56

Użyzniacz Glebowy No cóż, być może nie ma to aż takiego znaczenia (tak mi się wydaje na chłopski rozum), bo mamy glebę aktywną biologicznie, jednakże niektóre gospodarstwa stosują te wynalazki na resztki pożniwne. Być może te mikroorganizmy nie mają aż tak dogodnych warunków do rozwoju z powodu chemii którą stosujemy (znów mi sie wydaje).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 07:55

Użyzniacz Glebowy wiesio: Produkcja różnych bio dodatków nie wymaga wielkich kwot na badania czy rozwój. Działanie ich jest dyskusyjne. Na jednym hekatrzze jest około 2 ton bakterii. Jeśli dodasz nawet 50 litrów na hektar to czy coś to zmeni.. A jeśli nie zadziała ... to zawsze można powiedzieć - nie było warunków... Sztuką jest produkować środki których działanie możemy zobaczyć bez uzbrojonego oka. Ale tutaj "cudowne firmy" nie potrafią działać, bo po prostu brak zaplecza naukowego. Zobaczcie jak ciężko jest wyprodukować środek na chwasty (herbicdy) na owady (pestycydy) jak przeciwko słodyszkowi, który się uodparnia. Tutaj widzicie od razu.. Bakterii nie zobaczycie. Suma sumarum my prosci chłopi nie mamy wiedzy i wykształcenia. Handlowcy bazują na ulotkach, są szkoleni jak mają coś sprzedać. Są przygotowani na standardowe nasze pytania i robią nam mętlik w głowie. Oczywiście nie mówię tylko o preparatach bio czy innych. Ale ponieważ chłop wolną wolę ma, to jego sprawa gdzie wyrzuci pieniądze.

W/g mnie 300 zł/ha w ciągu 3 lat za te cuda zapłacić to lepiej dajce na orkiestrę świątecznej pomocy co roku 100 zł i przynajmniej jakieś dobro z tego będzie...