Skocz do zawartości

Zdjęcie

Użyzniacz Glebowy

794 odpowiedzi na ten temat

#621 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 grudzień 2012 - 10:59

Użyzniacz Glebowy siejesz tam tylko qq cze coś jeszcze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Użyzniacz Glebowy Dzisiaj, 09:27
  •  

#622 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 11:18

Użyzniacz Glebowy Teraz akurat była kukurydza po kukurydzy na wiosne zamierzam posiać pszenzyto jare a potem sie zobaczy ale ogólnie jakis płodozmian staramy sie wprowadzać.

#623 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 grudzień 2012 - 12:55

Użyzniacz Glebowy

No problem jest z pewnościa a zwłaszcza ze jest to słaba gleba 5 klasa takze tlen bez problemu powinien sie dostawac do głebszych warstw ziemi. Chodzi mi o to ze nigdy nie widzialem na forum zeby ktos stosował te użyźniacze glebowe na resztki pożniwne kukurydzy i to mnie troche dziwi czyżby nie mozna?? I dlatego chcialbym sie spytac czy mozna zastosować ugmax gdzies za tydzien dwa czy wgl zadziała w takich temperaturach jakie obecnie sa.

Ja Ci powiem że zawsze tez się nad tym zastanawiam. Gdzieś czytałem wypowiedz profesora żeby dawać na słomę kukurydzianą od razu mocznik, tyle że czasami na taka słomę by trzeba było dać ponad 70kgN, biorąc pod uwagę że aktywność biologiczna gleby jest obecnie znikoma to jest wysokie prawdopodobieństwo wypłukania N. A czy UG max jest do tego dobry? Tego nie wiem, w sumie w takich temp te drobnoustroje maja ciężko.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 16:49

Użyzniacz Glebowy Z tego co napisales i wczesniej czytalem to tak jak piszesz bakterie sa teraz mało aktywne czyli w sumie jakbym opryskał teraz tym ugmaxem to malo by to dalo bo bakterie slabo by rozkładały te resztki pożniwne i mysle ze spora czesc by zgineła. Mysle ze dobrym rozwiazaniem by było pozostawic kukurydze do wiosny wtedy opryskac resztki i przyorac ale wiosenna orka nie wchodzi w gre. Nie wiem moze sobie odpuszcze w tym roku i za rok opryskam resztki pozniwne pszenzyta.

#625 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 19:15

Użyzniacz Glebowy Powiem Ci kolego tak, najlepiej przetestować bo myślę że takie nasze gadanie to tylko gdybanie, nikt dokładnie nie powie do kiedy bakterie rozkładają resztki itd. Wiosna z kolei temp gleby tez jest niska, siejemy zboże jare, i może się okazać że N który podaliśmy przedsiewnie jest cały związany przez mikroorganizmy które próbują walczyć z resztkami. Na Twoim miejscu bym na polowe pola dał UG i zaorał, a na 2 połowie dał wiosna i wtedy zaorał. Tyle że teraz już jest to niemożliwe, mamy grudzień lada dzień ma przyjść zima a w takich warunkach ciężko o rozkład resztek.
Zapraszam na swój profil

#626 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 21:20

Użyzniacz Glebowy A co uprawiasz oprócz qq i pszenżyta i czy siejesz poplony?

#627 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 12:16

Użyzniacz Glebowy No właśnie o to mi chodzi czy teraz jeszcze mógłbym cos zrobic z tymi resztkami ale skoro mowisz ze w niskich temperaturach resztki sie nie rozkładaja wiec ugmax nic nie pomoze teraz. Wiosenna orka na tym kawałku byłaby nie wskazana ponieważ jest to słaba ziemia a wiosenna orka wysusza glebe bardzo. Mysle ze zastosuje wapno na wiosne przedsiewnie ph troche pójdzie w góre a wtedy na resztki pożniwne pszenzyta zastosuj ugmax. No na tym kawałku nie mam zbyt wielkiego wyboru co do płodozmianu miejscami jest zywy piach a nawet żwir dlatego siejemy tu qq i pszenzyto jare i ozime. Poplonow narazie nie uprawialismy wychodzac z założenia ze kukurydza duzo wnosi do gleby poprzez resztki pożniwne. Gdzies czytalem ze resztki pożniwne kukurydzy odpowiadaja 25 tonom obornika bydlęcego.

#628 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 12:47

Użyzniacz Glebowy Najlepiej żeby się wypowiedział @BOGDAN. Bo teraz do rozkładu nie dojdzie, ale może np te bakterie by przetrwały zimę, tego nie wiem. Na Twoim miejscu bym to teraz zaorał, zima się zbliża a zawsze lepsza jest orka przedzimowa niż wiosenna. Jeżeli uprawiasz kukurydze na takiej słabej glebie to ja bym proponował jednak siać poplony, zawsze to więcej materii organicznej.
Zapraszam na swój profil

#629 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 13:25

Użyzniacz Glebowy No właśnie qq zostawia dużo resztek ale wolno rozkładających się, można powiedzieć zdrewniałych.Poplony wprowadzą do gleby masę organiczną którą będą rozkładać bakterie. Zaorz teraz a najlepiej jakbyś przed orką zimową dał wapno. Po zebraniu pszenżyta na słomę oprysk mocznikiem(taniej wyjdzie niż UG) a najlepiej jakbyś załetwił gnojowicy, wymieszaj to z glebą i zasiej polon najlepiej z roślin strączkowych. Ale tylko jak bedzie wilgoć po żniwach, bardzo dobry byłby łubin ale żeby wykiełkować potrzebuje dużo wody. Jak nie będzie zbyt dużo wilgoci to możesz posiać gorczyce, facelie a nawet gryke ale pod te rośliny na słabej glebie dobrze dać azotu. Jak będzie sucho to nie warto siać polonu...

Edytowany przez gwozd, 02 grudzień 2012 - 13:26.

#630 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 13:53

Użyzniacz Glebowy Czy mocznik wychodzi tak zdecydowanie taniej to bym polemizował. Do rozkładu każdej t słomy trzeba dać 7kg N, po kukurydzy tych resztek może być nawet 10t. Licząc obecna cenę mocznika to UG max wypada taniej. Nie żebym reklamował, patrze tylko na cenę. Nie stosowałem go ale kiedyś spróbuje.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 14:12

Użyzniacz Glebowy Spytaj Bogdana jak jemu wierzysz. Czy dasz UGszajs czy nie i tak musisz dostarczyć azot bo inaczej te cudowne bakterie z UGgówna nic nie zrobią z tymi resztkami. Ludzie nie dajcie się robić w wała !!!

#632 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 16:27

Użyzniacz Glebowy Zaraz zapytam. West o ile pamietam na opakowaniu pisze ze stosowanie ugmaxu zastepuje stosowanie azotu na sciernisko ( o ile pamietam ) wiec troche to sie nie pokrywa z tym co mowisz. Z drugiej strony bakterie do rozkladu masy potrzebuja azotu wiec sam nie wiem kto ma racje. Gnojowicy raczej nie załatwie. Poplony byc moze posieje nie wiem jaka bd roslina nastepcza po pszenzycie jarym jesli kukurydza to napewno posieje a jesli psznzyto ozime to chyba nie. Azot zaaplikowac w jakiej postaci i kiedy przesiewnie w postaci mocznika? W tym roku własnie sialismy gorczyce słoneczniki troche łubinu na poplon pod kukurydze zobaczymy jak wyrosnie nam po tym. Gnojowicy niestety nie mam mozliwosci zalatwic. Oczywiscie w gre na tak słabej piaszczystej glebie wchodzi tylko orka zimowa.

Edytowany przez knoro21, 02 grudzień 2012 - 16:28.

#633 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 11:42

Użyzniacz Glebowy Szanowni Państwo,
UGmax jest preparatem przeznaczonym do rozkładu i przemiany masy organicznej (zamiast azotu) w materię organiczną. Podanie azotu z UGmax do rozkładu słomy nie jest potrzebne i ekonomicznie nie uzasadnione. Azot jest potrzebny uprawianym roślinom i proszę go podawać według ich zapotrzebowania. Jedynym wyjątkiem jest zastosowanie UGmax bezpośrednio przed siewem, wówczas należy podać przedsiewną dawkę azotu dla uprawianej rośliny.

Knoro21,
Jeżeli Pan decyduje się na zimową orkę, to proszę wykonać ją jak najpłycej, gdyż dla prawidłowego przebiegu procesu humifikacji masy organicznej potrzebny jest dostęp powietrza. Ze względu na pojawiające się zbyt niskie temperatury UGmax proszę zastosować wiosną przed uprawą gleby, można ten zabieg połączyć z poprawą jej odczynu wapnem węglanowym. Więcej informacji: http://www.ugmax.pl/...nie__UGmax.html

#634 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 19:58

Użyzniacz Glebowy Myślę ze zastosowanie na wiosne ugmax przedswchodowo będzie mało efektywne i dlatego chyba zastosujemy ten preparat dopiero po zbiorach na resztko pożniwne w każdym razie dziękuje za rady.

#635 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 21:11

Użyzniacz Glebowy Żeby bakterie rozkładały słomę nie muszą obowiązkowo być rozprowadzone po tych resztkach. Jeżeli zastosujesz je po żniwach to cały azot który dasz pod pszenżyto będzie zużywany na rozkład słomy. Wg mnie lepiej daj na wiosnę niż latem.
Zapraszam na swój profil

#636 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 22:53

Użyzniacz Glebowy Najwyżej podziele dawke 0.6 dam wiosna a drugie 0.6 po żniwach. Tak moze troche bd drozej niż gdybym dał dawke 0.9 po żniwach ale faktycznie efekt moze bd lepszy.

#637 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 09:49

Użyzniacz Glebowy UG to napewno "złoty środek" który działa na wszystko. Cudowny preparat bez którego nic nie bedzie prawidłowo rosło. Podnosi pH gleby, rozkłada resztki pożniwne, zwieksza ilość próchnicy, chroni przed chorobami i odstrasza smoki

#638 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 10:48

Użyzniacz Glebowy Nie przesadzaj z tymi własciwosciami :)

#639 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 23:25

Użyzniacz Glebowy @gwozd co prawda to prawda. Ciekawe czy można sobie to aplikować w celach zdrowotnych ..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 21:49

Użyzniacz Glebowy Aplikuje sobie preparat własnej roboty z cukru i drożdzy... B)