Skocz do zawartości

Zdjęcie

Użyzniacz Glebowy

794 odpowiedzi na ten temat

#381 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 25 maj 2011 - 17:48

Użyzniacz Glebowy Wierze że gdy gleba nie jest odpowiednio traktowana to dzięki EM żyzność wzrośnie ale chodzi o to że najtańszy sposób na zwiększenie żyzności to profilaktyka. Wapnowanie, terminowość, nawożenie itd. (już nieraz o tym było pisane)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Użyzniacz Glebowy Dzisiaj, 14:49
  •  

#382 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 25 maj 2011 - 18:55

Użyzniacz Glebowy w gnojowicy tez niby są bakterie a kozuch się wytraca
dolejesz trochę em i kozuch po 3 miesiącach prawie znika
anomalia a jednak działa

#383 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 25 maj 2011 - 20:09

Użyzniacz Glebowy dobrze się mówi jak się pracuje na glebach w dobrej kulturze klasy 3,4-ja o takich klasach gleb mogę pomarzyć(nawet z bliska takiej nie widziałem),mam 5,6-piaszczyste-takie są z natury skłonne do kwasowości,mam również łąki torfowe-podmokłe-też z natury kwaśne-mówisz że w glebie bakterie są-owszem ale warunki w których one żyją są utrudnione-nie z powodu moich zaniedbań,lecz warunków glebowych.

kolega(raczej mój najgroźniejszy konkurent)ma najsłabsze gleby klasy 4,obornika i pomiotu to zwozi prawie z całego powiatu,Ph idealne,NPK jakby szuflą sypał,herbicydy i fungicydy-i co osiągnął:kapusta się nie kisi,główki średniej wielkości(nie zależnie od odmiany),kalafior jak kobieca pięść,z innymi warzywami podobnie,o ziemniakach już nie wspomnę-bo to z kombajnu na przyczepę zupa się wylewała,a dalej gwiazdki nawet w chłodni mu nie leżało.przedstawiciel z BOGDANa nabił go na kasę i wcisnął cud preparat "EFEKTYWNE MIKROORGANIZMY" z firmy Grenland(napisałem to twoim językiem),od kilku lat on to stosuje wiernie-powiedz to jemu że to nie działa i jest to wyrzucenie kasy-z pewnością cię pogoni.

ja takim jak on wiernym nie jestem-tylko szczepiłem,obornika prawie nic,płodozmian jako taki,NPK tak poprószone i rośnie(zbiory jak na moje ziemie obfite) i się nie psuje,a fungicydów jakoś nie stosuję(marchew to jeszcze mam-jakaś się trafia sporadycznie),jeszcze ci dodam że pszenicy ani nie zaprawiam i nie stosuję fungicydów-grzyba w niej nie znajdziesz,i tu nie czaruję,samemu było ciężko w to uwierzyć,a 5 ton na 5 klasie może mało.dodam że stosuję EKOSOL+mocznik+siarczan+jakiś składnik z chelatowany w zależności od rośliny:marchew-chelat żelaza,chelat miedzi,burak chelat żelaza+bor(chelat żelaza w buraku wiesz na co?)

a co do szkół rolniczych z mojej strony to ja mam alibi-mnie tam nie było,a wykwalifikowani doradcy też chcieli mnie uświadamiać-gdybym ich słuchał niejednokrotnie straciłbym część plonu.badania gleby-na oko po roślinie uprawnej,po rodzaju chwastów-niemożliwe?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 26 maj 2011 - 08:49

Użyzniacz Glebowy a ja wam powiem ze z obornikiem i gnojowicą też można przesadzić
zam to zauważyłem jak leję 60 ton gnojowicy na trawę to często efekt jest mizerny
ale wystarczy podzielić to na 3 dawki i efekt jest dużo lepszy

tak samo jest z pomiotem kurzym, zbyt wysokie dawki to często śmierć dla ziemi
a ja wszyto wybijesz to co zostaje patogeny i dla tego wszystko gnije i się nie przechowuję
zastosujesz bakterie dasz im trochę luki i na jesień znów pomiot w dawce max i znów to co było dobre zabijesz
dlatego wszystkie czynniki są ważne

#385 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 09:01

Użyzniacz Glebowy @rolstudent-masz rację-to wszystko musi być robione z głową,zastąpić"cud preparatami"się nie da-ale uzupełnić(życie w glebie),wspomóc-jak najbardziej.

#386 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 26 maj 2011 - 13:09

Użyzniacz Glebowy bo o to chodzi w tych wszystkich preparatach ze one mają działać tak jak by osłonowo
jak pigułki osłonowe dla antybiotyków
jak wszystko się dobrze robi to efekty są, z doświadczeń KWS z lat temu u mnie na polu
średni plon wyniósł 63 tony zielonej masy o zawartości 37 % suchej
jak na moje gleby rewelacja, 30 ha wyżywiło 100 krów i 60 sztuk młodzieży

#387 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 15:23

Użyzniacz Glebowy podsumowanie zrobiłeś-jakbyś z ust mi wyjął-nie zamiast lecz wspomóc,i o to właśnie w tym chodzi.

#388 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 26 maj 2011 - 15:24

Użyzniacz Glebowy Co do gleb to działam na północy kraju.

IV a to u mnie bardzo dobre stanowisko, na które daję rzepaki i pszenice,
III klasy mam jak na lekarstwo,

I i II klasę widziałem kiedyś we Wrocławiu :)

Na piachu też można zbierać dobrze.

#389 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 15:35

Użyzniacz Glebowy wiem że można,bo zbieram-i wcale nie dzięki NPK-są inne metody-nawet takie że z ha w jednym roku nic nie zbierasz,za to przez kilka następnych masz efekt.

#390 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2011 - 16:51

Użyzniacz Glebowy

i wcale nie dzięki NPK-są inne metody

możesz to rozwinąć? :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 18:31

Użyzniacz Glebowy mogę-łubin,saradela,itp-hodowli mam 0szt-to sobie dopowiedz po co to sieję(a zbieram mulczerem),z łąk też zbieram.pola+łąk (2ha) ok 15,a z 10 zbieram plon.NPK jak pisałem wyżej"poprószone"-dolistnie z mocznikiem to owszem,góra dwa razy i to nie w pełnej dawce.bo jak czytałem w tematach ile niektórzy sypią-włos mi się jeżył-u mnie by wypaliło.

mówcie se co chcecie-ale jak gleba jest w jako takim porządku to z upływem lat z powrotem się "przyzwyczaja"do niskich dawek.

saradela z owsem najlepsza,jak owies idzie w kłos,to mulczer,saradela ruszy-to do jesieni jeszcze 3 razy koszę mulczerem-efekt-pomiot to się schować może-a jaka zdrowotność roślin następczych.

#392 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2011 - 18:40

Użyzniacz Glebowy no tak co do łubinu ok bo zwiększa przyswajalną ilość N w glebie, ale serdela? to nie wiem nigdy nie siałem
Jednak obie rośliny pobiorą P i K które oddadzą w mniejszej ilości, co prawda dostarczą sporą ilość S.O. do gleby co przyczyni się do wzrostu próchnicy, jednak nie wiem czy zrekompensuje to straty K i P z gleby.
Co należy zauważyć, każdy włada po swojemu jeśli u Ciebie się to sprawdza to ok, Ja jednak wolę uzupełniać P i K oraz mikro makro i spokojnie przyglądać się jak wzrasta zawartość próchnicy w glebie, która wiadomo co powoduje :P

#393 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 26 maj 2011 - 19:29

Użyzniacz Glebowy Gleba klasa 3-4. Typowa ciężka glina, b.kwaśny odczyn <4,5, wapna nie widziało od Starego Testamentu, b.niskie PK. System orkowy, siew pszenżyta ozimego, długość źdźbła wysokie, Odmiana Moderato. Do czego zmierzam.

Ug max polecane wzdłuż i wszerz. Pokusiło mnie. Zamiast wapna cudowny wynalazek (tak jak kazali a nawet ciut więcej), oszczędnie 250 kg/ha polifoska6 przedsiewnie, wiosną saletra 130 N/ha w dwóch częściach.

Kolejny rok identyczne nawożenie, żyto hybrydowe, system orkowy.

I ponownie to samo, po raz drugi pszenżyto, metoda z pługiem.

Wnioski.
Nie piszę nic o plonach, bo to rzecz drugoplanowa. Głównie rozchodzi się o strukturę gleby, jej właściwości, które pomimo stosowania UG na nie wapnowaną glebę, nie uległa zmianie. Orka oraz uprawa po niej była katastrofą dla środowiska oraz ratunkiem dla dilerów maszyn. Wschody kiepskie, co za tym idzie słabe zimowanie.

Nastąpił czas na zmianę. Pług odstawiony, wapno zamiast UG, 3 lata po t/ha kredy nawozowej + t/ha typowego tlenku.
System bezorkowy okazał się strzałem w 10, nadzwyczajne "żerowanie" dżdżownic widzialne gołym okiem, ph po 3 latach >6, zawartość PK średnia.
W roku 4 poplon (talerzowany po osiągnięciu 100-150cm) i pszenica, następnie rzepak, równe wschody, doskonała retencja.

Może coś nie tak zrobiłem?

Edytowany przez TOREZ, 26 maj 2011 - 19:32.

#394 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2011 - 19:44

Użyzniacz Glebowy a uprawiałeś głęboko czy tylko talerzem na 15cm? głębosz stosowałeś?
Zaobserwowałeś zwiększoną ilość różnego rodzaju soli w górnej strefie gleby?
jak oceniasz rozkład resztek pożniwnych?
spadło zapotrzebowanie na uciąg ciągnika przy stosowaniu tych samych maszyn?
o ile % zwiększyło się zachwaszczenie w pierwszym okresie?
zaobserwowałeś spadek plonów w pierwszym okresie czy już nie było z czego spadać?
Jak uprawisz poprzeczniaki nie masz problemu z nadmiernym ubiciem gleby?
sorki że tyle pytań ale na forum jest nas mało bez pługa :unsure:

#395 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 19:45

Użyzniacz Glebowy pobiorą i gdzieś w sobie zatrzymają i jak tych roślin nie wywieziesz z pola,tylko tam je zostawisz to gdzie te P,K zostanie-nic ponoć w przyrodzie nie ginie(tylko zmieni właściciela-ale to osobny temat :lol: ).

bardziej przekonałem się do saradeli bo-ścinam i to dalej rośnie,ptaki tego nie wyjedzą,jak przed strąkami się skosi wtedy odrasta jak głupie-suchej masy jest od groma,a łubin to tylko raz.

próchnica skąd jest-wiadomo:słoma lub obornik(chyba że torf).z marchwi i kapusty słomy nie da,co najwyżej trochę liści co mają tendencje do kiszenia(bardzo niewskazane-bo to kwas),obornik musiałbym kupić-też koszt i roboty od groma-więc robię inaczej,najlepsze że pierwsze chwasty co wyjdą to się zniszczy przed nasionem,a później saradela wszystko zadusi.

#396 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2011 - 19:48

Użyzniacz Glebowy

pobiorą i gdzieś w sobie zatrzymają i jak tych roślin nie wywieziesz z pola,tylko tam je zostawisz to gdzie te P,K zostanie-nic ponoć w przyrodzie nie ginie

Jakby nie patrzeć część poplonu nie rozkłada się na S.O. tylko gnije co powoduje bezpowrotną stratę składników. ;)
Ja pomimo stosowania poplonów i od tego roku gnojowicy B) to jednak pod poplon coś P i K rzucę, w końcu jak się dopłaty na poplony bierze to należy je dobrze spożytkować :P

#397 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 26 maj 2011 - 20:27

Użyzniacz Glebowy Gruber 12, talerz 15. Bez głębosza.
Resztki rozłożone jak należy, w 3 roku najwyższy przyrost dżdżownic, glina krucha, efekt "napowietrzenia" gleby (gleba-puch). Wcześniej z pługiem i broną aktywną efekt "asfaltu" twardo i brak tlenu.
W tym przypadku o spadku nie było mowy, wyraźny wzrost plonu.
Poprzeczniak zwykle ze 2-3 razy powtarzam głębiej o 3-4 cm.
Jakoś większego zachwaszczenia nie zauważyłem.
Spalanie w gruberze pomniejszone o 25%, pod najgorsze pagórki nie wciskam żółwika, to się czuje, naprawdę.

Po UG nawet dżdżownicy nie znalazłem :(

#398 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2011 - 20:32

Użyzniacz Glebowy to muszę, przyznać, że płyciutko uprawiasz :unsure:
jeździsz na ciśnieniu 1,2 czy 0,8 bara czy też jeszcze niższym?
z tym zachwaszczeniem to dziwna sprawa bo z kim bym nie rozmawiał to przyznaje się że po 2 do 4 lat następuje wzrost zachwaszczenia, który następnie znacząco spada, co obecnie obserwuję u siebie :)
siejesz jakieś okopowe czy tylko zboża?

#399 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 26 maj 2011 - 22:07

Użyzniacz Glebowy @JanekJelonek-zielone gnije,musi być ładnie przywiędnięte(jesienią o suche trudno),poprzednie pokosy są przez mulczer rozdrobnione i pozostają na powierzchni(saradela przez to przerasta-i jakby jest przez to nawożona-trochę grzeje,trzyma wilgoć w ziemi) do jesieni-wyglądają podobnie jak sieczka,zwykle suche lub deszczem nawilgocone.

wiesz co planuję-rozdrobnioną trawę na wschodzący ziemniak roztrzepać-cienko to szybciutko wyschnie,przytrzyma wilgoć-gdzieś już o takich próbach słyszałem,ponoć fajna sprawa(tylko jakiś leciutki rozrzutnik muszę sobie zrobić,bo zwykłym szkoda ziemniaka,a próba na paru krzakach chyba niemiarodajna),można by jeszcze to potem obredlić z jakąś garścią saletrzaku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 26 maj 2011 - 22:37

Użyzniacz Glebowy Wiesmag proponuje helikopter z rozrzutnikiem :rolleyes: nie a tak na serio mulczujesz te mieszanki saradeli i inne w poplonie czy jako plon główny, ja nie mam problemów z erozją , ani z niedostatkiem wody, a raczej z jej nadmiarem, i u mnie takie coś napewno by się nie sprawdziło, ale pomysł masz niezły
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.