Skocz do zawartości

Zdjęcie

Użyzniacz Glebowy

794 odpowiedzi na ten temat

#181 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 02 grudzień 2009 - 00:10

Użyzniacz Glebowy Zainteresował mnie wątek o zaprawianiu nasion Nitraginą. Jaki jest koszt tego zabiegu?
W tym roku mieliśmy 3 ha w sumie bobowatych ( Łubin wąskolistny - Kalif i trochę grochu pastewnego w mieszance z nim), siejemy zawsze na najgorszych glebach, zdegradowanych, w tym roku był wyjątkowo ładny, bo był maj mokry. I tak zastanawiam się, nad doświadczeniem w przyszłym roku z nitraginą.

Co do UG, to moje największe obawy dotyczą właśnie samego zabiegu. Po żniwach nastają u nas letnio-jesienne okresy posuchy i wykonanie oprysku w tak niskiej polowej wilgotności gleby moim zdaniem mija się z celem. Miedzy innymi dlatego stosujemy azot pod roślinę ozimą, a nie na słomę. Może to zła praktyka...
A jeśli opryskiwać rośliny juz wegetujące? Co o tym myślicie?
Pozdrawiam!

PS. Marcin muszę kiedyś wpaść do Ciebie przejrzeć te Twoje pokaźne zbiory literaturowe :blink:
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Użyzniacz Glebowy Dzisiaj, 10:56
  •  

#182 Share marcinkopec

marcinkopec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 grudzień 2009 - 18:32

Użyzniacz Glebowy Hej
Masz rację co do problemu z terminem stosowania UGmax podobnie sprawa wygląda w przypadku EM, a na dodatek Efektywne Mikroorganizmy należy wcześniej namnożyć co trwa ok 7 dni (chyba że kupisz już namnożone). Gdy stosowałem te preparaty to czekałem na deszczowe dni a jeśli te czekanie przedłużało się to w pochmurny dzień zaraz za opryskiwaczem uprawialiśmy glebę talerzówką. Jednym z sposobów częściowego ograniczenia tego problemu jest też zwiększenie ilości cieczy roboczej na hektar ale jak wiemy to zwiększa koszt zabiegu i podnosi jego pracochłonność.
Co do opryskiwania nawozami bakteryjnymi w trakcie wegetacji to jest ono korzystne według producentów, lecz efekty takiego stosowania są inne niż użycie doglebowe. Zabiegi nalistne mają wpływać według producentów EM i UGmax głównie na podniesienie zdrowotności roślin poprzez ograniczenie występowania chorób i szkodników. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że ma to swoje korzyści zwłaszcza w przypadku gospodarstw ekologicznych jak i ogródków działkowych. W rolnictwie konwencjonalnym według mojej wiedzy stosuje się te preparaty prewencyjnie, a jeśli ich działanie okaże się zbyt słabe dopiero używa się chemicznych środków ochrony roślin.
Co do terminu stosowania azotu to skłoniłbym się do opryskiwania słomy mocznikiem lub RSM w dalszej kolejności nawozy w postaci stałej. Z tego co pamiętam stosunek C/N jest najbardziej zachwiany w glebie tuż po wprowadzeniu do niej dużej ilości biomasy więc dlatego uznaje starą szkołę dawania azotu na słomę. A tak wogóle to deszczowe dni przy stosowaniu preparatów bakteryjnych mają zapobiec ginięciu bakterii które by wyschły na suchej powierzchni gleby, a przez to nie rozłożyłyby słomy. Natomiast bakterie żyjące naturalnie w glebie nie zginą od zbytniego przesuszenia wierzchniej warstwy tylko przejdą stopniowo w formy przetrwalnikowe. Tak więc przeprowadzając zabieg we właściwym terminie dbamy o to żeby stosowane przez nas preparaty mogły działać.

Jak myślicie co lepiej będzie działać na glebę co roku? (duże uogólnienie)
1. 0,9 l/ha UGmax za 126 zł
2. 40 l/ha EM aktywnego za 240 zł
3. 250 kg/ha nawozu wieloskładnikowego za 350 zł
4. Bogaty płodozmian z roślinami strączkowymi i międzyplonami oraz obornik co 4-5 lat za 0 zł

Na koniec przepraszam za dużą objętość postów, ale i tak uważam, że niekiedy nie wyczerpuje tematu do końca. Jestem początkujący i może już niebawem będę w stanie odpowiadać na posty jednym zdaniem.

#183 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 grudzień 2009 - 19:00

Użyzniacz Glebowy Wszystkie wynalazki typu UG max, EM, PRP sol mają to do siebie, że efekty 100% są po kilku latach stosowania. Nie ukrywam, że koszty stosowania wyżej wymienionych produktów nie są niskie, a i nie neguje działania bo i efekty są. Po doliczeniu do nich kosztów nawozów PK uzbiera się niezła sumka. Jednak prawidłowy płodozmian, bądź chociaż trochę go przypominający (strączkowe, okopowe, motylkowe, min. raz na cztery lata), poplony, oraz wapnowanie co 5,6 lat znacznie ograniczają koszty produkcji i utrzymują glebę w należytej kulturze rolnej. Bez stosowania w.w. wynalazków.
Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share weterynarz

weterynarz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 07 styczeń 2010 - 14:10

Użyzniacz Glebowy panowie a próbował może ktoś z was polepszacz glebowy robiony z mączek mięsno konstnych. skład mączka miesno kostna - 90% i wapno 10%

#185 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2010 - 17:59

Użyzniacz Glebowy mam pytanie czy mógłbym dać ten UG max na wiosnę przed wiosennym siewem, czy poczekać a i dać dopiero na ściernie

#186 Share pk109

pk109

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 22:37

Użyzniacz Glebowy jeśli możesz Marcin Kopeć to możesz wrzucić te informacje o EM i UG max
Z góry dziękuje
Piotr Kręzel

#187 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 14 styczeń 2010 - 18:20

Użyzniacz Glebowy Zacznij od zastosowania przed uprawkami pożniwnymi.

#188 Share marcinkopec

marcinkopec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 06:31

Użyzniacz Glebowy Hej
Do pk109. Spis książek i artykułów o EM i UGmax masz już wysłany na gg.
Pozdrawiam

#189 Share Marciano

Marciano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 20:03

Użyzniacz Glebowy mogę tez prosić o te książki o EM i UGMax na gg lub maila?

#190 Share Robertsuw

Robertsuw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 15:05

Użyzniacz Glebowy witam ostatnio rozmawiałem z przedstawicielem firmy Proagro która oferuje uzyzniacz glebowy HUMOBAK i BIOKAT słyszał ktos o tym
--:::: ZETOR 8045 :::--
--:::: ZETOR 5211 :::--
--:::: RUSAK T-25 :::--
Musza wytrzymac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 14 luty 2010 - 11:12

Użyzniacz Glebowy hej,
z cyzm można połączyć UGmax na wiosnę?
na jesieni na sciernisko dałem 0.6l a teraz na wiosnę trzeba dać pozostałe 0.3 - pytanie tylko z czym połączyć ten zabieg tak aby ograniczyć koszty poszczegolnych zabiegów.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#192 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 luty 2010 - 11:14

Użyzniacz Glebowy Lepiej dać osobno, bo ciężko określić, jak środek wpłynie na UGmax.

#193 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 14 luty 2010 - 12:56

Użyzniacz Glebowy A Ja sie podlacze w sprawie UGmax,,mianowicie czytalem ze UGmax stosuje sie tez na obornik ido gnojowicy.W kwietniu mam miec dosarczone ok.100ton pomiotu kurzego i mysle wymieszac do niego troszke slomy zeby lepiej bylo rozwozic po zniwach.Jako ze nawoz bedzielezal 4 miesiacena pryzmie no chcialem podczas mieszani polewac UGmax zeby obornik tak nie smierdzial i nie ulatnily sze skladniki,czy to dobry pomysl?

#194 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 14 luty 2010 - 20:30

Użyzniacz Glebowy zajebiaszczy ^^

#195 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 luty 2010 - 21:43

Użyzniacz Glebowy @szmergiel ja dolewałem UGMAX do beczki gnojowicy. Na 17m3 wlałem jedno opakowanie 0,9l UGmax. Nawiozłem 7ha i od razu jak tylko ciągnik się zwolnił to zaorałem. Na efekty neistety bedzie trzeba troche poczekać, ale stosowanie UGmaxa z nawozami organicznymi jest chyba na porządku dziennym

#196 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:21

Użyzniacz Glebowy Czyli nic zlego sie nie stanie i tylko moga byc pozytywne rezultaty.dzieki za info

#197 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:33

Użyzniacz Glebowy @YacentY z niczym nie możesz łączyć UGmaxa. Zawiera on min. mikroorganizmy, które potraktowana innymi preparatami zginą i nie spełnią swego zadania. Należy także zastosować okres karencji między stosowaniem użyźniacza a innymi środkami (herbicyd, fungicyd, regulator wzrostu i witaminki). Tydzień przed UGmaxem i tydzień po nim żadnych nawozów i powyższych środków.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#198 Share gregorius

gregorius

niepokorny

• Members
  • PipPipPip
  • 739 postów
  • Zainteresowania:Historia, polityka, geografia, rolnictwo, motoryzacja no i kobiety :)

Napisany 25 luty 2010 - 18:04

Użyzniacz Glebowy ja zastanawiam sie właśnie nad UG tylko coś to da gdy zbieram słome i robie płodozmian, będą tego jakieś efekty?? oczywiście po kilku latach stosowania :P
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

#199 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 15 marzec 2010 - 19:06

Użyzniacz Glebowy panowie jeszcze nie stosowalem nigdy powiedzcie mi jak z tym ruszyc czy cala dawke 1l na hektar na sciernisko moge dac nawet jak zbiore slome?? czy moge dac ug a potem zrobic podorywke?? powinienem robic podorywke zaraz po zjechaniu z pola opryskiwaczem czy powinienem troche odczekac??
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 15 marzec 2010 - 20:46

Użyzniacz Glebowy

Wszystkie wynalazki typu UG max, EM, PRP sol mają to do siebie, że efekty 100% są po kilku latach stosowania. Nie ukrywam, że koszty stosowania wyżej wymienionych produktów nie są niskie, a i nie neguje działania bo i efekty są. Po doliczeniu do nich kosztów nawozów PK uzbiera się niezła sumka. Jednak prawidłowy płodozmian, bądź chociaż trochę go przypominający (strączkowe, okopowe, motylkowe, min. raz na cztery lata), poplony, oraz wapnowanie co 5,6 lat znacznie ograniczają koszty produkcji i utrzymują glebę w należytej kulturze rolnej. Bez stosowania w.w. wynalazków.
Takie jest przynajmniej moje zdanie.

moje też :)
prawidłowa agrotechnika czyni cuda , świat istniał bez tych wynalazków i nadal będzie istniał :)