Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#1221 Share massey235

massey235

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 19:28

nie obniża ceny oficjalnie to walną parametry w  dół i tak chłop niema nic do gadania

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 12:17
  •  

#1222 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 13:11

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Darek u mnie w tym roku jak nigdy parametry się trzymają stabilnie. Po dołożeniu mocznika paszowego tłuszcz poszedł w górę i białko przyzwoite. Pasza mi się zmienia, ale parametry w miarę stabilne. Kiedyś była loteria.

#1223 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 20:49

W tym tempie produkcja mleka staje się mało dochodowa i zapowiada się jeszcze gorzej. Ciekawe co z gospodarstwami które mają kredy ale już najgorzej ci którzy te kredyty ukierunkowali w produkcje mleka tj. obora (przez co ciężej się przekwalifikować) a do tego mało prawdopodobne że zniosą kary za przekroczenia- no cóż ktoś musi z obiegu wypaść, komornicy już czekają .

Kryzys w mleczarstwie też nie ominie grup producentów ukierunkowanych w gosp. mleczne tj. producenci pasz itd. ale i też producentów maszyn. Dziwi mnie tylko że "dzisiejszy" PROW wymaga wzrostu produkcyjnego w kraju mimo iż na rynku światowym mamy nadpodaż zbóż, mleka, trzody chlewnej- widać że rząd albo ma to w d... lub chytry plan tanich płodów rolnych bez obniżek cen produktów na półkach sklepowych. Widoczne musowo zubożyć trochę wieś po czasach intensywnego rozwoju

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1224 Share rollnik83

rollnik83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 19:37

To ja jestem ciekawy na co byś przekwalifikował gospodarstwo????

#1225 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 12 marzec 2016 - 21:37

osm kosow lacki 3500 l  tluszcz 3.8 bialko 2.8  cena 78 gr.  w nastepnych miesiacach prognozuja dalsze obnizki.  trzeba pomyslec o zmianie brazny.

to ile ty masz mleka na odbiór ? Przy takiej ilości jak ty masz i cenie dawno bym się przerzucił na coś innego . Starcza ci chociaż na rachunki ?

Mega pytanie . Ile wam zostaje z wypłaty za mleko. Bo ja powiem tak że jeżeli od października do marca nie odłożę kasy to latem tym bardziej bo wychodzi na zero. A zimą coś zostanie + dopłaty.

Z żadnego PROW-u nie skorzystam i nie składam wniosku o modernizacje. Wole spokojnie przeżyć podobno 2 lata ma być zle z mlekiem.

A poza tym wykorzystałem cały poprzedni PROW na maszyny i kostkę na podwórku . Postawiliśmy oborę na 40 szt. Mam kredyt jeszcze do spłaty do 2018 6 tyś zł na kwartał . Odkładam teraz kase na kupno ziemi bo mam okazję kupić kilka h zawsze to jakaś inwestycja na lata i nie powinno być jakieś konkurecji bo ludzie albo składają na PROW albo siedzą w kredytach po uszy i modlą się aby cena jeszcze nie spadła

#1226 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 12:43

greg nie cwaniakuj nie cwaniakuj .... Wiesz ile jest ludzi którzy oddają jeszcze mniej mleka na miesiąc?... Byłem teraz u znajomego to za to że oddał 2000 litrów dostał po 60 gr... U mnie w okolicy oprócz może 10ciu procent mało kto ma na miesiąc powyżej 10 tys litrów. z reguły ok 5 tys litrów ... Tylko nie zrozumie jednego tyle lat było OK i nagle w przeciągu praktycznie jednego roku krach... i to drastyczny... Ile razy ludzie mi opowiadają że trzymało się kilka krówek kilka świnek i na wszystko było stać praktycznie bez kredytów. Sam pamiętam jak było u nas... nowe maszyny, kompleksowy remont domu i to bez złotówki kredytu? Teraz? Zainwestuj w cokolwiek bez kredytu... U nas na rozbudowę nie ma szans bo ziemia raz że droga a dwa że jej nie ma i każdy od lat ile miał tyle ma. Żyje się od wypłaty do wypłaty i tyle bez żadnych inwestycji praktycznie... Obory nowej nie postawię bo koszta są ogromne + zbyt mała ilość ha bez możliwości dokupienia. Przeinaczyć się tylko na co? Iść do roboty o której tata z mamą już dawno myślą ale za ile? 1500zł + koszty dojazdu czyli może zostanie z 1000zł kij nie biznes... Nic tylko zostaje wyjechać za granicę i to najlepiej po znajomości... Znam z okolicy masę rolników którzy sami mówią że pracują żeby dotrwać do emerytury a następców nie ma bo nikt z młodych nie chce się babrać w g.....nie, każdy woli iść do pracy od-do + wolny weekend i mieć to głęboko... Sam miałem kupować prasę tylko po co? Się najmie za 10zł od belki pasówką i bez inwestycji... W maszyny też nie inwestuje już bo gospodarstwa - przynajmniej w mojej okolicy nie mają najmniejszego sensu... 

#1227 Share michatek

michatek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, filmy sensacyjne

Napisany 14 marzec 2016 - 21:13

dokładnie Luke16 ....

trochę lżej mieli Ci co mają w domu rodziców co mieli te renty strukturalne ale ja nie mam pretensji takie były przepisy i komu się należało to korzystał

takie nie-pewne czasy nastały

hmm czy inwestować czy oddać w dzierżawę gospodarkę i mieć spokój nie martwić się o kontrole z agenci o susze, dziki i cene mleka

o to czy mi urośnie czy nie urośnie, a agencja kusi bierz prow kupuj maszyny buduj obory połowę Ci zwrócimy resztę kredyt i spłacisz....

najgorsze jest że pracujesz, dostajesz wypłatę np. za mleko - robisz opłaty/spłacisz rate itp i więcej nic nie zostaje

a ceny wszystkiego co potrzebne do pracy wzrosły i ciągle rosną: prąd/woda, nawozy, części do maszyn, folia do bel, usługi koszenia czy usługi weterynarzy, paliwko tylko tak skacze raz taniej raz drożej.

tanieje mleko i bydło ale w sklepie jakoś nie widać tylko jak coś drgnie to i w sklepie też do góry

agencja pisma wysyła "poczekaj na dopłaty" mamy czas do czerwca ale żebyś im był winien to od razu komornik ...

Edytowany przez michatek, 14 marzec 2016 - 21:17.

#1228 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 08:10

I tu masz całkowitą rację .

#1229 Share milano27

milano27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 14:48

Czyli nie warto inwestować w gospodarstwo , które liczy ok. 100 krów mlecznych? 

#1230 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 11:19

Nie wiem czy to 100 krów to mleczne czy wszystko z jałowizną... Ale liczmy że są to krowy mleczne czyli średnio 8500kg litrów od sztuki w całej laktacji 100 x 8500 = 850000kg licząc dalej na miesiąc 850000/12 = ok. 70833 kg dalej średnio licząc mleko przy takiej ilości po 1,10zł daje nam to na miesiąc 77916zł od tej kwoty należy odliczyć koszty związane z kredytami, rachunkami i paszą... Kiedyś po z 4 lata temu obliczyłem że krowa kosztuje dziennie ok. 12,50zł (pasza, prąd, woda, dojenie... Nie liczyłem usług weterynaryjnych i inseminacji) Czyli przy 100 sztukach daje nam to miesięcznie 37500zł ... Zostaje nam ok. 40 tys zł na inne wydatki wszystko zależy teraz od innych zobowiązań i ilości ha... Dla mnie gospodarstwo to już brak opłacalności a wiele ludzi dawno zamknęło by to w diabły gdyby nie kredyty... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1231 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 14:26

to ile ty masz mleka na odbiór ? Przy takiej ilości jak ty masz i cenie dawno bym się przerzucił na coś innego . Starcza ci chociaż na rachunki ?

Mega pytanie . Ile wam zostaje z wypłaty za mleko. Bo ja powiem tak że jeżeli od października do marca nie odłożę kasy to latem tym bardziej bo wychodzi na zero. A zimą coś zostanie + dopłaty.

Z żadnego PROW-u nie skorzystam i nie składam wniosku o modernizacje. Wole spokojnie przeżyć podobno 2 lata ma być zle z mlekiem.

A poza tym wykorzystałem cały poprzedni PROW na maszyny i kostkę na podwórku . Postawiliśmy oborę na 40 szt. Mam kredyt jeszcze do spłaty do 2018 6 tyś zł na kwartał . Odkładam teraz kase na kupno ziemi bo mam okazję kupić kilka h zawsze to jakaś inwestycja na lata i nie powinno być jakieś konkurecji bo ludzie albo składają na PROW albo siedzą w kredytach po uszy i modlą się aby cena jeszcze nie spadła

mozna policzyc 3500 litrow podzielic na 15 odbiorow, teraz jest wiecej bo krowy sie ciela, ok 550 litrow na odbior, i bedzie jeszcze wiecej, ale kolejna obnizka w marcu 5 gr,   Na rachunki mi wystacza, plus rata kredytu ok 900 zl, ktory na szczescie na koniec roku sie skonczy. ale po za tym to juz chyba na nic, nawet po zwiekszeniu mleka widze ze robota za darmo, jestem kawalerem, rodzice oboje na emeryturze, nie wiem jak sobie radza rolnicy ktorzy maja na utrzymaniu rodzine.  Posiadam 20 krow i wydaje mi sie ze takie gospodarstwa beda miec marne szanse na przetrwanie .

znam przypadki gdzie rolnik po 40 stce bez nastepcow kupuje nowy beczkowoz za 20 tys zl majac do wywiezienia ok 10 beczek gnojowki rocznie, i jeszcze sie cieszy ze ma swoja i nie musi placic,  dla mnie to zwykla bezmyslnosc, sam najmuje, i rowniez mam ok 10 beczek rocznie, za co place ok 400 zl rocznie,  teraz pytanie, ile rocznie kosztuje znajomego wywoz gnojowki, przy zalozeniu ze bedzie jeszcze gospodarzyl kilkanasie lat, no zaokraglmy do 20,  proste liczenie 20 tys beczka podzielic przez te 20 lat daje 1000 zl rocznie, plus koszty ropy, eksplatacji beczki przez ten okres, no i ciagnik, dodatkowe mtg i czas poswiecony na wywoz. Rolnicy zesto nieswiadomnie podnosza sobie koszty produkcji zadluzajac sie przy tym, czasami powodem jest zeby nie byc gorszym od sasiada,  byly przypadki gdzie rolnik sprzedawal prawie nowy beczkowoz z chojny sprawny i bral joskina bo sasiad taki kupil, dzis nie ma zadnej bo komornik juz zabral, wielu polskim rolnikom brakuje jakiej kolwiek ekonomi, jestesmy conajmniej 20 lat do tylu za niemcami w tej kwesti, dlatego koszty mamy wyzsze, i dziwimy sie ze ze eksporujemy z niemiec bo tam taniej.  

#1232 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 10:52

znam przypadki gdzie rolnik po 40 stce bez nastepcow kupuje nowy beczkowoz za 20 tys zl majac do wywiezienia ok 10 beczek gnojowki rocznie, i jeszcze sie cieszy ze ma swoja i nie musi placic,  dla mnie to zwykla bezmyslnosc, sam najmuje, i rowniez mam ok 10 beczek rocznie, za co place ok 400 zl rocznie,  teraz pytanie, ile rocznie kosztuje znajomego wywoz gnojowki, przy zalozeniu ze bedzie jeszcze gospodarzyl kilkanasie lat, no zaokraglmy do 20,  proste liczenie 20 tys beczka podzielic przez te 20 lat daje 1000 zl rocznie, plus koszty ropy, eksplatacji beczki przez ten okres, no i ciagnik, dodatkowe mtg i czas poswiecony na wywoz. Rolnicy zesto nieswiadomnie podnosza sobie koszty produkcji zadluzajac sie przy tym, czasami powodem jest zeby nie byc gorszym od sasiada,  byly przypadki gdzie rolnik sprzedawal prawie nowy beczkowoz z chojny sprawny i bral joskina bo sasiad taki kupil, dzis nie ma zadnej bo komornik juz zabral, wielu polskim rolnikom brakuje jakiej kolwiek ekonomi, jestesmy conajmniej 20 lat do tylu za niemcami w tej kwesti, dlatego koszty mamy wyzsze, i dziwimy sie ze ze eksporujemy z niemiec bo tam taniej.  

Najgorsza mentalność polaków najbardziej interesują się pieniędzmi sąsiada- co byś powiedział jakby sobie kupił nowiutki samochód z wyższej półki

Niech każdy się interesuje tym co ma sam a nie co sąsiad za płotem  <_<

Edytowany przez macin87, 03 kwiecień 2016 - 10:53.

#1233 Share milano27

milano27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 17:31

Nie wiem czy to 100 krów to mleczne czy wszystko z jałowizną... Ale liczmy że są to krowy mleczne czyli średnio 8500kg litrów od sztuki w całej laktacji 100 x 8500 = 850000kg licząc dalej na miesiąc 850000/12 = ok. 70833 kg dalej średnio licząc mleko przy takiej ilości po 1,10zł daje nam to na miesiąc 77916zł od tej kwoty należy odliczyć koszty związane z kredytami, rachunkami i paszą... Kiedyś po z 4 lata temu obliczyłem że krowa kosztuje dziennie ok. 12,50zł (pasza, prąd, woda, dojenie... Nie liczyłem usług weterynaryjnych i inseminacji) Czyli przy 100 sztukach daje nam to miesięcznie 37500zł ... Zostaje nam ok. 40 tys zł na inne wydatki wszystko zależy teraz od innych zobowiązań i ilości ha... Dla mnie gospodarstwo to już brak opłacalności a wiele ludzi dawno zamknęło by to w diabły gdyby nie kredyty... 

100 krów mleczne. Chodzi o prywatny teren , który niegdyś był PGR-ami.

#1234 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 05:14

Pociesze mleczarzy że w innych działach produkcji też nie wesoło. Musimy to jakoś przeżyć.  Tym bardziej dziwią mnie mega wysokie ceny ziemi, łatwość brania kredytów   i  kosmiczne czynsze dzierżawne. Pozdrawiam i wytrwałości

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#1235 Share Marcin133

Marcin133

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,piękne kobiety

Napisany 04 kwiecień 2016 - 08:00

Dokładnie jeżeli jest tak żle w rolnictwie to cena ziemi powinna drastycznie spadać a w zasadzie trzyma sie cały czas na stałym poziomie.

#1236 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 11:56

Najgorsza mentalność polaków najbardziej interesują się pieniędzmi sąsiada- co byś powiedział jakby sobie kupił nowiutki samochód z wyższej półki

Niech każdy się interesuje tym co ma sam a nie co sąsiad za płotem  <_<

samochod nie ma nic wspolnego z produkcja mleka. jesli ktos sobie wypracuje i stac go to dlaczego nie.

#1237 Share grzesiekxy

grzesiekxy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 12:05

Jak stać go na szambiarkę to czemu nie?

#1238 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 13:46

szambiarka przynajmiej dla mnie to tylko i wylacznie narzedzie pracy, ktore powinno na siebie zarobic, dobre auto to komfort i lepszy wizerunek dlatego jak kogos stac to czemu nie.  Ja jako kawaler wolalem kupic lepsze auto niz markowa szambiarke, ale co kto woli. 

#1239 Share grzesiekxy

grzesiekxy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 18:37

Gdyby kazdy tak myślał to nikt by nic nie kupił i kto By ci szambo wylał?A co ma kawaler do lepszego auta chociaż panny na auto nie podrywaj bo nie tendy droga.Ja myśle że jak ktoś poważnie myśli o rolnictwie to pożądne maszyny to podstawa.U  mnie w wiosce kilku myślało tak jak Ty ze taniej wynająć niż mieć swoje i jakoś już pozwijali interes.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1240 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 04 kwiecień 2016 - 19:31

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ale szambiarką na kawalerkę nie pojedzie :D . obory na plecach nie poniesie .