Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#1141 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 16 luty 2016 - 21:45

Przyszłość produkcji mleka w Polsce dzikijohn w moich rejonach też ludzie się rozwijali jedni z umiarem drudzy nie. I Ci, którzy korzystali z umiarem dziś godnie żyją i jest w tym cień prawdy że ludzie kupowali po nie wiadomo ile zwierzęta do powiększania stada. Ale muszę stanąć pod obroną tych którzy kupowali po cenach opłacalnych stawiali dobudówki lub obory ale z halą nie każdy myslał że bedzie po 2zł nie można też tak na każdego krzyczeć i traktowac jako ogół :). Wiadomo, że trzeba to poruszyć żeby ich ambicję trochę ostudzić i aby nie znajdowali się w przyszłości kolejni tacy,którzy pójdą za zbyt bogato.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 12:46
  •  

#1142 Share matik123

matik123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 16 luty 2016 - 21:56

Ci co tak krzyczą to właśnie nabrali kredytów bo słuchali doradców że ciągniki będą same robić i jest potrzebnych 5 na 30 ha albo kupowali jałówki po kilkanaście tysięcy co miały dawać 10-12 tyś na laktację, tylko mało kto pomyślał że taka jałówka wytrzymuje 2-4 laktacje i na rzeź, albo że takiej jałówce trzeba dać odpowiednią dawkę pokarmową, wystarczy wtedy drobna zmiana w żywieniu i nie dopilnowanie i wtedy chorują zwierzęta i zazwyczaj już nie wychodzą z tego, trzeba się zastanowić czy chce się mieć zysk z tego czy rekordy bić, 

#1143 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 16 luty 2016 - 22:02

Tylko kredyt a kredyt to też różnica. Mieć za co go spłacać a brać tyle, z myślą o tym że wie się że nie da się rady spłacać to co innego w zupełności.

Edit:

Przepraszam za nieodpowiednie treści w nieodpowiednim temacie

Edytowany przez poziomka, 16 luty 2016 - 22:04.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1144 Share tomo12

tomo12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 16 luty 2016 - 22:39

A 6 zł za godzine pracy to nie jest śmieszna cena?

Mówiłem o średniej z 5 lat gdzie były okresy że mleko kosztowało 2 zł, 1,6zł, 1,2zł, 1zł - było różnie ale średnia i tak wyjdzie znacznie powyżej 1,2zł. To że komuś krowy zdychają w dużej ilości jest przypadkiem niezwykle rzadkim i nie ma sensu brać tego pod uwage. 

W moim przypadku mleko w ostatnich latach napewno nie przekroczyło ceny 1,5zł.

#1145 Share BarteqD

BarteqD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 17 luty 2016 - 09:47

Ja inaczej niż większość tutaj się udzielajacych rozumiem pojęcie hodowca. Krowę trzeba sobie wyhodować a nie kupić po kilkanaście tysięcy. Dając takie pieniądze jesteście w 100% pewni co kupujecie? Koszty 1,04 zł?! Jeśli ktoś ma tak wysokie koszty tzn że ma przeinwestowane gospodarstwo. To jest moje zdanie.

Inter Milk s.c. 9000 l. 1,06 brutto

#1146 Share matik123

matik123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 17 luty 2016 - 11:33

Ja inaczej niż większość tutaj się udzielajacych rozumiem pojęcie hodowca. Krowę trzeba sobie wyhodować a nie kupić po kilkanaście tysięcy. Dając takie pieniądze jesteście w 100% pewni co kupujecie? Koszty 1,04 zł?! Jeśli ktoś ma tak wysokie koszty tzn że ma przeinwestowane gospodarstwo. To jest moje zdanie.

zgadzam się, tak wysokie koszty to przeinwestowanie i chęć wyciągnięcia od krowy jak najwięcej mleka. Co za tym idzie krowa daje mleko max 4 laktacje i jest strasznie wrażliwa na zmiany, co za tym idzie trzeba w nią kłaść pieniądze. prosty przykład przy wydajności 12 tyś i cenie 1.3 zł, gdzie koszty są 1.05 zł to zostaje nam z laktacji od sztuki 3 tyś zł przy założeniu że nie będzie chorowała. Gdzie przy wydajności 8 tyś i cenie 1.3 przy kosztach 0,75 zł zostaje nam 4,4 tyś. Więc z prostych obliczeń widać że czasami warto się zastanowić czy chcemy bić rekordy wydajności, czy chcemy zarobić dużo mniejszym nakładem pracy,a oprócz tego krowa jest dużo zdrowsza i nie potrzebuje takiej uwagi . 

Mlekpol 15-20 tyś 1.29 brutto 

#1147 Share grzesiekxy

grzesiekxy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 luty 2016 - 10:39

Witam Nie wiem jak Wy zyjecie .Mam 17 ha w tym 7 kuk 10 traw .30 krów dojnych i 20 jałówek.paszy wystarcza z pół rocznym zapasem dokupuje pełnoporcjową ok 50 ton i 100 bel słomy czyli około 70 tys.Za mleko 200 tyś x1,2= 240tyś +10 krów na rzeż x3tyś=30tyś+ dopłata30tyś czyli ok300tyś .Koszt pasz nawozów ,paliwa wet to ok 150tyś Czyli połowa mi zostaje.Nie brałem nigdy dofinansowania z unii mam 4 ciągniki ,wszystkie maszyny i śmiać mi sie chce z sasiada który ma dwie obory po 150 szt. i buduje 3 bo nie ma z czego żyć.ciągle tylko mówi że jest jakiś nowy program na dofinansowanie wię trzeba korzystać.....i tak wkoło,.z taczką nie chodzi tylko biega spi w ciągniku na pracownika go nie stać, ale przecież "kto się nie rozwija ten się cofa"więc do przodu no bo sąsiad.....Ludzie zastanówcie się bo życie jest krótkie.

#1148 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 18 luty 2016 - 11:35

Witam Nie wiem jak Wy zyjecie .Mam 17 ha w tym 7 kuk 10 traw .30 krów dojnych i 20 jałówek.paszy wystarcza z pół rocznym zapasem dokupuje pełnoporcjową ok 50 ton i 100 bel słomy czyli około 70 tys.Za mleko 200 tyś x1,2= 240tyś +10 krów na rzeż x3tyś=30tyś+ dopłata30tyś czyli ok300tyś .Koszt pasz nawozów ,paliwa wet to ok 150tyś Czyli połowa mi zostaje.Nie brałem nigdy dofinansowania z unii mam 4 ciągniki ,wszystkie maszyny i śmiać mi sie chce z sasiada który ma dwie obory po 150 szt. i buduje 3 bo nie ma z czego żyć.ciągle tylko mówi że jest jakiś nowy program na dofinansowanie wię trzeba korzystać.....i tak wkoło,.z taczką nie chodzi tylko biega spi w ciągniku na pracownika go nie stać, ale przecież "kto się nie rozwija ten się cofa"więc do przodu no bo sąsiad.....Ludzie zastanówcie się bo życie jest krótkie.

Kolego, nazywajmy rzeczy po imieniu.... To jest już zwykła CHCIWOŚĆ.... Jeżeli ja z 12 ha wykarmię 4 osoby i dla mnie starczy, a ktoś mówi że z 200 ha ledwo na chleb starcza, to powinien zawód zmienić bo jest słabym ekonomistą.... Głupi by wiedział (bez urazy do nikogo) że im wiecej będzie produkował tym cena będzie niższa a koszta coraz większe m.in. z wykarmieniem.... Jeszcze dobrze że ropa jest tania :)

#1149 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:32

i tu jest ta ekonomia a raczej niewiadoma :huh: bo i można mieć 200 ha i żyć na skraju biedy albo odwrotnie na skraju ... bogactwa

bo jak ktoś ma z 20 ha 200 ha to rzeczywiście nie coś nie halo, ale mieć 180 ha  ha to wystarczy "połknąć" 20 ha i jest 200 hektarów ;)

sam mam okazję mając 47 ha nabyć 40 ha ale to za duża poprzeczka dla mnie ... -_-

#1150 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:42

Jeżeli planujesz się dalej rozwijać i masz dla kogo i z czego, to trzeba to dobrze przemyśleć przekalkulować i działać a jak nie to odpuścić:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1151 Share Karol323

Karol323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:- KPK Kumurun Team - Forever xD
    - Rolnictwo i wszystko po troszku :)

Napisany 19 luty 2016 - 04:38

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No jeśli możesz wziąść tyle ziemi a chcesz dalej się rozwijać to bierz. Nie zaszkodzi :) U mnie też teraz 9ha dojdzie bo kupujemy tylko teraz cienko z kasa bo trzeba było szybko decydować się bo kochany sąsiad chciał zabrać i jeszcze cenę podbijal... Ale mniejsza z tym.. Rodzice nie wiedzieli czy brać czy nie i się mnie pytają co robić a ja mówię że ja będę robił i się rozwijał więc jak chcecie no i będzie 9ha pola nowego gdzie już mamy sporo uporządkowane na nim bo trzeba posprzątać troszkę:) Dojdą dopłaty na następny rok a jeszcze z jednym wpisze na 7ha też umowę dzierżawy to też coś wpadnie grosza i trzeba kombinować. Co do mleka to trzeba mieć dobra nadzieję że będzie wszystko ok. U mnie trzeba i tak brać kredyt więc przy okazji się weźmie trochę więcej żeby zrobić obore aby bylo lżej robić i poprawić jakość mleka. I myślę że trzymając trochę byczkow i wgl małym kroczkiem damy rade spłacić kredyt aby było tylko lżej robić :)
Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

#1152 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1963 postów

Napisany 19 luty 2016 - 08:34

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Podziwiam ludzi młodych którzy chcą się bawić w gospodarstwa. My oddaliśmy teraz 5500litrów mleka z ceną 89gr za litr. Zboże się nam skończyło. Kredyt też trzeba spłacać. Moi rodzice i nie tylko oni bo u mnie w okolicy nie znam takiej osoby która by swoim dzieciom nakazywala zostać na gospodarswie. Wręcz przeciwnie. Ja mogę na palcach jednej ręki policzyć i jeszcze któryś palec zostanie następców. Większość gdzieś pracuje czy dorabia i tyle

#1153 Share Karol323

Karol323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:- KPK Kumurun Team - Forever xD
    - Rolnictwo i wszystko po troszku :)

Napisany 19 luty 2016 - 12:03

Przyszłość produkcji mleka w Polsce A Ty Luke co będziesz dalej robił? :) Renia już pojechała czy nie? Teraz niestety ale trzeba kombinować, myśleć i słuchać się ludzi co mówią bo można dużo się dowiedzieć jak postępować dalej
Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

#1154 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1963 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:46

Co ja dalej będę robił? Zawód mam i to ten który zawsze mi się marzył... Z resztą już i tak w nim pracuję ewentualnie Irlandia zostaje i tam też na gospodarstwo... Angielski znam na 4- bo sporo zapomniałem ale idzie sobie przypomnieć... Uwielbiam ciągniki, maszyny i zwierzęta hodowlane i raczej dziedziny nie zmienię bo praca za biurkiem nie jest dla mnie... 

#1155 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:53

Wiadomo że jak ma się mało np. mleka i tylko z tego się żyje to na pewno  bardzo ciężko tym bardziej za taki pieniądz jak pisze kolega @Luke16, u mnie płacą więcej ale zajmuje się różnymi usługami, własną działalnością czasem nie ciężko jest znaleźć wolny czas, ale z czegoś trzeba żyć.

Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#1156 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 19 luty 2016 - 18:04

A powiedzcie mi jedną rzecz, jeżeli się mylę to poprawcie mnie i się nie denerwujcie :)  Jeżeli ktoś ma powiedzmy 200 ha i mówi że nawet 50 tys zł nie zostaje z tego, to czy nie lepiej puścić to w dzierżawę? Sami policzcie, 200* 1000 zł (liczę swoją okolicę bo już tyle śpiewają niektórzy) + ewentualnie dopłata dla was no i podatek dla dzierżawcy i wychodzi czysty zysk i błogie nic nierobienie :mellow:  Mylę się czy nie? :ph34r:

#1157 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 19 luty 2016 - 19:35

Przyszłość produkcji mleka w Polsce 1000zl/ha i dopłaty oddajesz, dobrze rozumiem?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#1158 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:40

Nie no, napisałem że dla nas właścicieli... Nie znam nikogo kto dopłaty oddaje bo u nas w okolicy właściciele biorą, chociaż nie wiem czemu :mellow: Ale nawet powiedzmy że oddaję to i tak na czysto masz 200 tys za nic nie robienie  :)  dobrze mówię czy źle?  :unsure: 

#1159 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:41

no to nieźle u nas za dzierżawę to na razie biorą tyle co dopłata bo dalej na siebie ale to tzw warszawiacy tylko że jak ekologiczna dopłata to może i 2000 tyś wychodzi :huh:  ale jeden z okolicy to daje za zwykłe dopłaty  -_- 

kris91 jak ktoś z 200 ha nie zarabia 50 tys to wcale nic dziwnego wyżej napisałem wszystko zależy bo powiedz ile czasu ma te 200 ha :huh:

sąsiad też z 20 lat do tyłu biedę klepał-nawet taczki opony w ciągniku do zera prawie zjeździł i to na 50 ha a teraz to jak Pan nowy ciągnik zachodni , samochód na wszystko ma ale wcześniej inwestował to w oborę , bydło , trochę ziemi potem powoli sprzęt i dopiero teraz odżył -_-

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1160 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:50

Znam takich co 100 ha nabrali w dzierżawę za 1000/ha i dopłat nie biorą, i robią i robią i robią od rana do wieczora na kredytach bo nie starcza ciągle..... A chodzą już tacy garbaci a dopiero po 40 mają lat..... A jak gadałem z tym co wydzierżawił im, bo starą słomę kupowałem od niego to powiedział: "A co mamy się zapieprzać całe życie? Czasu teraz mamy na wszystko i pieniędzy więcej, bo wydatków mniej" :mellow:

A i zapomniałem że krowy miał i puścił w dzierżawę jak mleko staniał.

Edytowany przez kris91, 19 luty 2016 - 19:51.