Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Karol323    104

No jeśli możesz wziąść tyle ziemi a chcesz dalej się rozwijać to bierz. Nie zaszkodzi :) U mnie też teraz 9ha dojdzie bo kupujemy tylko teraz cienko z kasa bo trzeba było szybko decydować się bo kochany sąsiad chciał zabrać i jeszcze cenę podbijal... Ale mniejsza z tym.. Rodzice nie wiedzieli czy brać czy nie i się mnie pytają co robić a ja mówię że ja będę robił i się rozwijał więc jak chcecie no i będzie 9ha pola nowego gdzie już mamy sporo uporządkowane na nim bo trzeba posprzątać troszkę:) Dojdą dopłaty na następny rok a jeszcze z jednym wpisze na 7ha też umowę dzierżawy to też coś wpadnie grosza i trzeba kombinować. Co do mleka to trzeba mieć dobra nadzieję że będzie wszystko ok. U mnie trzeba i tak brać kredyt więc przy okazji się weźmie trochę więcej żeby zrobić obore aby bylo lżej robić i poprawić jakość mleka. I myślę że trzymając trochę byczkow i wgl małym kroczkiem damy rade spłacić kredyt aby było tylko lżej robić :)


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Podziwiam ludzi młodych którzy chcą się bawić w gospodarstwa. My oddaliśmy teraz 5500litrów mleka z ceną 89gr za litr. Zboże się nam skończyło. Kredyt też trzeba spłacać. Moi rodzice i nie tylko oni bo u mnie w okolicy nie znam takiej osoby która by swoim dzieciom nakazywala zostać na gospodarswie. Wręcz przeciwnie. Ja mogę na palcach jednej ręki policzyć i jeszcze któryś palec zostanie następców. Większość gdzieś pracuje czy dorabia i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

A Ty Luke co będziesz dalej robił? :) Renia już pojechała czy nie? Teraz niestety ale trzeba kombinować, myśleć i słuchać się ludzi co mówią bo można dużo się dowiedzieć jak postępować dalej


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Co ja dalej będę robił? Zawód mam i to ten który zawsze mi się marzył... Z resztą już i tak w nim pracuję ewentualnie Irlandia zostaje i tam też na gospodarstwo... Angielski znam na 4- bo sporo zapomniałem ale idzie sobie przypomnieć... Uwielbiam ciągniki, maszyny i zwierzęta hodowlane i raczej dziedziny nie zmienię bo praca za biurkiem nie jest dla mnie... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Wiadomo że jak ma się mało np. mleka i tylko z tego się żyje to na pewno  bardzo ciężko tym bardziej za taki pieniądz jak pisze kolega @Luke16, u mnie płacą więcej ale zajmuje się różnymi usługami, własną działalnością czasem nie ciężko jest znaleźć wolny czas, ale z czegoś trzeba żyć.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

A powiedzcie mi jedną rzecz, jeżeli się mylę to poprawcie mnie i się nie denerwujcie :)  Jeżeli ktoś ma powiedzmy 200 ha i mówi że nawet 50 tys zł nie zostaje z tego, to czy nie lepiej puścić to w dzierżawę? Sami policzcie, 200* 1000 zł (liczę swoją okolicę bo już tyle śpiewają niektórzy) + ewentualnie dopłata dla was no i podatek dla dzierżawcy i wychodzi czysty zysk i błogie nic nierobienie :mellow:  Mylę się czy nie? :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

Nie no, napisałem że dla nas właścicieli... Nie znam nikogo kto dopłaty oddaje bo u nas w okolicy właściciele biorą, chociaż nie wiem czemu :mellow: Ale nawet powiedzmy że oddaję to i tak na czysto masz 200 tys za nic nie robienie  :)  dobrze mówię czy źle?  :unsure: 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no to nieźle u nas za dzierżawę to na razie biorą tyle co dopłata bo dalej na siebie ale to tzw warszawiacy tylko że jak ekologiczna dopłata to może i 2000 tyś wychodzi :huh:  ale jeden z okolicy to daje za zwykłe dopłaty  -_- 

 

kris91 jak ktoś z 200 ha nie zarabia 50 tys to wcale nic dziwnego wyżej napisałem wszystko zależy bo powiedz ile czasu ma te 200 ha :huh:

sąsiad też z 20 lat do tyłu biedę klepał-nawet taczki opony w ciągniku do zera prawie zjeździł i to na 50 ha a teraz to jak Pan nowy ciągnik zachodni , samochód na wszystko ma ale wcześniej inwestował to w oborę , bydło , trochę ziemi potem powoli sprzęt i dopiero teraz odżył -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

Znam takich co 100 ha nabrali w dzierżawę za 1000/ha i dopłat nie biorą, i robią i robią i robią od rana do wieczora na kredytach bo nie starcza ciągle..... A chodzą już tacy garbaci a dopiero po 40 mają lat..... A jak gadałem z tym co wydzierżawił im, bo starą słomę kupowałem od niego to powiedział: "A co mamy się zapieprzać całe życie? Czasu teraz mamy na wszystko i pieniędzy więcej, bo wydatków mniej" :mellow:

A i zapomniałem że krowy miał i puścił w dzierżawę jak mleko staniał.

Edytowano przez kris91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

To ładnie płacą w waszych stronach u nas za ha, u nas jak byś puścił za 500zł to juz jest bajka tak średnio to po 300zł chodzi w chwili obecnej. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a co z tym co ma 200 ha ;) :huh:

 

a co to tej możliwości co ma kupić 40 ha przy swoich 47 żebym miał lepsze warunki to może ... a tak to z 80 tyś rocznie gdzieś za 40 ha by wyszło kredytu to produkcja musiałaby byc niezła żeby z tych 40 ha wyciągnąć 80 tyś na rok -_- . Sam mam 47 ha ale muszę jeszcze popracować nad wydajnością no i remonty budynków jeszcze ... no to nie mam "wolnej" kasy .

 

PS a moja produkcja to mleko od 22 krów można by jakoś upchac może i z 4 krowy tylko czy aż tyle mieści obora -_- , ale przy tej cenie to za dużo na inwestycje nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

Nie wiem czy jest jakiś temat o dzierżawach, ale trudno :)  Za 300 to i ja bym wziął, ale teraz się schytrzyli wszyscy i biorą ile się da, chyba że po znajomości trochę taniej. Jeszcze w tpr pisali że dzierżawa po 1200 zł :lol:

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/ekonomika/ponad-tysiac-zlotych-za-dzierzawe-ziemi-rolnej/

 

Edytowano przez kris91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

1000zl/ha i dopłaty oddajesz, dobrze rozumiem?

Niedaleko mnie jest to normą, żaden dzierżawca w okolicy nie bierze dopłat a czynsz u mnie zaczyna się od 500 zł a kilka km dalej normą jest czynsz nawet 1200 a dopłaty oczywiście właściciela, sam osobiście płacę 600 zł/ha z tym że są to dobre gleby momentami zdarzy się piasek lecz ogólnie klasa 3 w porywach do 2 miejscami, tutaj na kilkunastu metrach ziemia przechodzi z piasku w glinę czerwoną nawet. Mamy też typowe wzgórza morenowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

daremw to tak jak u nas... dzierżawa bez żadnej umowy, dopłaty bierze właściciel plus 600-800 zł/ha... nie podoba się dwóch innych już czeka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

dokładnie, a co lepsze to i tak ziemi tu brakuje, żeby ktoś dorzucił ze 300-400 ha (mogło by być jeszcze mało) to by się unormowało... może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

u nas  teraz poszlo 10 ha dzierzawy za 2,5 tys zł za kazdy ha  w tym 5 ha gleba 4-5 klasa orna i 5 ha łąki a wszystko w 5 KAWAŁKCH, doplaty ten co wydzierzawil, ale dla mnie to bezsenes takie cey dzierzaw... nic nie zostaje z tego wiec po co to brac?  za 25 tys rocznie to mozna dukpic po okazyjnej cenie mnostwo paszy bez pracy...

 

 

a w innym miejscu 3 tys zł za ha dziewrzawy ale tam bylo zjedym kawalku ponad 20 ha i ten co to wzial to ma warzywa to moze jeszcze cos mu zostanie.. moze, paranoja te ceny w wlkp

Edytowano przez Kamilek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

Ci co wydzierżawiaja to wiedzą że lepiej wyjdą na tym niż by pracowali na tej ziemi :mellow:  z warzywami też za kolorowo nie jest bo jak susza to nie urośnie, a jak podlewać to koszta jak jasny gwint. A z drugiej strony jak mokry rok to zgnoić się może. Rolnictwo Panowie (i Panie :rolleyes: ) to jest ruletka :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Podziwiam ludzi młodych którzy chcą się bawić w gospodarstwa. My oddaliśmy teraz 5500litrów mleka z ceną 89gr za litr. Zboże się nam skończyło. Kredyt też trzeba spłacać. Moi rodzice i nie tylko oni bo u mnie w okolicy nie znam takiej osoby która by swoim dzieciom nakazywala zostać na gospodarswie. Wręcz przeciwnie. Ja mogę na palcach jednej ręki policzyć i jeszcze któryś palec zostanie następców. Większość gdzieś pracuje czy dorabia i tyle

 

człowieku to ty masz 5500 l mleka i kredyt. Hehe śmiać mi się chce pewnie kupiłeś sobie zachodni ciągnik za ponad 200 tyś bo co będę gorszy jak sąsiad ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

 kupił nowego Zetora Majora co wynika z jego postów innych


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A to mi już nie wolno kredytów brać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2993

A co myślicie np o mlekomatach jako "dorobienie" poza mleczarnią? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Znajomy miał mlekomat niestety szybko się go pozbył tracąc sporo kasy na tym. Koszty wynajmu miejsca w marketach były tak duże że mlekomat nie zarabiał na siebie... dodatkowo były dwie wady jeszcze. Nie było aż tylu klientów i w zbiorniku mniej mleka czyli niższa stawka z mleczarni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

A mlekomaty mogą być przecież chyba poza marketami, w miejscach często odwiedzanych gdzieś na miejscu poza budynkami tam gdzie inwestycja by się opłacała, czy tak nie jest?. No ale powiedzmy, że jest cennik od ilości mleka i ktoś mieści się w przedziale gdzie i tak nie dostanie większej ceny to tą nadwyżkę może przeznaczyć na mlekomat przecież.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Najlepszy przykład opłacalności mlekomatów... Paweł z 1 edycji rolnik szuka żony -50 tys zł na dwóch mlekomatach, dane ujawnił w zeznaniu dochodów (jako radny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj