Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#741 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 18 luty 2014 - 15:33

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Sytuacja: masz kredyt na 10 lat bo budujesz wielką oborę, zaczynasz produkcję i zakładasz że 40 gr wyprodukowanego litra idzie na spłatę (biorę pod uwagę fakt że już jedna duża obora stoi). Koszt produkcji mleka to 1 zł. Aby spokojnie spłacać kredyt, utrzymać się i funkcjonować musisz dostawać minimum 1,45zł za litr. Przy cenie 1,3zł nie wyrabiasz się ze spłatą. Poniżej 1zł odwiedziny komornika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 22:14
  •  

#742 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 luty 2014 - 15:47

Chyba nie ma tu takich którzy wierzą że ceny mleka już nigdy nie spadną poniżej progu opłacalności? Bo jeśli ktoś się łudzi że 1,8zł będzie trwało wiecznie to jest zwyczajnie naiwny. Ciekawi mnie kto stawi obory na 100 sztuk... W takim przypadku trzeba mieć minimum 50ha wolnego pola...

Biorący kredyty przy spłacie uwzględniają obecne ceny mleka - ale co będzie gdy cena spadnie do 1,3zł? Opłacalność jest ale zostaje tylko na życie... Krew się znów poleje jak to miało miejsce 5 lat temu?

wbrew pozorom sporo jest takich gospodarzy,
przykład niedaleko mnie, 100szt bydła z czego ok 40 to krowy dojne, reszta to opasy, zlikwiduja opasy na rzecz krów i hektarów wcale nie trzeba zwiekszac
sporo jest takich co maja i opasy i krowy, po zniesieniu kwot i dzieki niskiej cenie na wołowine, jaka jest teraz, wielu poprostu da sobie spokój z opasami i zacznie produkowac mleko

#743 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 18 luty 2014 - 16:03

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Człowiek myślący nie zadłuża się w tak niepewnych czasach na miliony ,ale takich myślących wiem z doświadczenia jest niewielu każdy robi firmami obory bierze kredyty i w ten sposób się pogrąża bo wiadomo że jak mleko zjedzie na 1 zł to ci myślący będą mieli co kupować za grosze maszyny urządzenia nawet i całe gospodarstwa a bank nie dostanie 3000 tyś zł z 300 000 tyś prawie spłaconego kredytu i wszyzdko idzie pod młotek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 18 luty 2014 - 17:46

wbrew pozorom sporo jest takich gospodarzy,
przykład niedaleko mnie, 100szt bydła z czego ok 40 to krowy dojne, reszta to opasy, zlikwiduja opasy na rzecz krów i hektarów wcale nie trzeba zwiekszac
sporo jest takich co maja i opasy i krowy, po zniesieniu kwot i dzieki niskiej cenie na wołowine, jaka jest teraz, wielu poprostu da sobie spokój z opasami i zacznie produkowac mleko

Opasów to tam pewnie jest z połowa a reszta to na remont stada sztuki. No w tym wypadku można tak zrobić ale wtedy przybędzie cielaków z automatu i się zrobi wołowa górka.

#745 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 19:09

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dobrze się czyta teoretyków, którzy nigdy w życiu nie wzięli poważnego kredytu. Zawsze robi się dwa biznesplany, jeden optymistyczny dla banku, gdzie pod uwagę bierze się średnią cenę mleka z 3 a nawet 5 lat w wstecz (wytyczne banku). I drugi osobisty tzw pesymistyczny, gdzie pod uwagę jest brana tylko najniższa z uzyskanych cen. Tylko idiota bierze pod uwagę przy kalkulacjach najwyższą z możliwych opcji cenowych.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#746 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 luty 2014 - 19:26

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Idiota bierze kredyty ponad wysokość dopłat. Jak się noga powinie to o chlebie i smalcu można przeżyć. Auto sprzedać a kredyt spłaca dopłaty

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#747 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 luty 2014 - 20:24

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ja się nie zgodzę trochę z Tobą statek
moi rodzice mają bardzo mało ziemii, ale dużą hodowlę i moim zdaniem przy dobrym planowaniu raty kredytów w ciągu roku mogą nawet kilkakrotnie przewyższać wartość dopłat.
Oczywiście jeśli ma sie zastaw, bo nie wyobrażam sobie kupowania ziemii po 40 tyś za 1 ha bez kredytu. Ale wszystko zależy od planowania, nieruchomości, oraz przemyślenia wszystkich możliwości nawet tych najgorszych
a przy zakupie części paszy oraz przy sporych kredytach oraz cenie mleka 1zł przy dobrym zaplanowaniu można wyjść na plus ( nie duży ale takie czasy można przetrzymać)

#748 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:33

Przyszłość produkcji mleka w Polsce W takim razie pogratulować jeśli się udaje ale nigdy w mleku nie było dwóch lat chudych pod rząd połączonych z susza a takie mogą nastąpić. Dlatego lepiej nie ryzykować na styku możliwości. Ale każdy ma swoją recepte na sukces. 1zl to już jest granica której nie można przekroczyć

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#749 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:35

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @statek masz na myśli ratę roczną czy całość?.

Edytowany przez agromatik, 18 luty 2014 - 20:36.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#750 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:36

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Rate roczna oczywiscię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:37

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No to taki kredyt to leszcz, a bank go da bez zbędnych ceregieli i przysłowiowej pisemnej zgody obydwojga pradziadków na wzięcie kredytu.

Edytowany przez agromatik, 18 luty 2014 - 20:39.

#752 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:39

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Zależy kto ile ma dopłat. Jeśli ktoś na 200 tys dopłaty to kredytu może mieć i 2 mln. A jeśli ktoś ma 25 tys to głupota jest branie kredytu na 100 dojnych.

#753 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:49

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @statek wiesz na pewno jak się planuje powiększanie stada (stado podstawowe x2). A to dla tego, że te dodatkowe gęby już przed powiększeniem produkcji karmisz w postaci młodzieży i remontów. Doskonale wiesz na ile można zwiększyć produkcję mając obecne zaplecze paszowe i czy ma się szanse na zapasy. Nie wyobrażam sobie bez tych wyliczeń powiększenia stada. Mając 50szt sp. dodatkowe 50szt nie jest już takim wielkim wyzwaniem.

Edytowany przez agromatik, 18 luty 2014 - 20:51.

#754 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:55

Przyszłość produkcji mleka w Polsce To przy pesymistycznym scenariuszu jak splacisz kredyt? Skąd wiesz że jakiekolwiek które kupisz będą świetne i że wszystkie wytrzymają? Teraz 1.5mln na 4.5 to 150 tys na samą obiera rocznie. A doisz 100 sztuk i masz około 800 tys rocznie i z każdego litra zostaje 40 gr więc razem 320 tys rocznie. Minus kredyt na obieranie to 170 na czysto. A gdzie maszyny? Zakup ziemi i inwestycje?

#755 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 21:14

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Po pierwsze 50 już mam, 25 remontów już też mam, więc zostaje 25szt do kupienia. Nie bawię się w jałówki w.c. bo to znacznie większe ryzyko, biorąc pierwiastki mam jako taką orientację w jej wydajności. Nie mam wymagań, że wszystko ma lśnić nowością, hala może być przechodzona już 50% zaoszczędzam, i tak tnę koszty gdzie się da. Obora to konstrukcja nośna, eurofala, ściana kolankowa, a reszta to siatka, żadnych ociepleń bo przy wolnym-stanowisku to zbędny luksus. Maszyny przy starym stadzie już są, a kłopoty może sprawić tylko przyciasny wóz paszowy, ale da się wytrzymać.

#756 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 21:15

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Ale ja Cię nie oceniam i nie krytykuje. Mam swoje zdanie i tyle. Moim zdaniem bardzo dobrze robisz tnac koszty. Ile taka obora Ci wyniesie i w jakim systemie?

#757 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 18 luty 2014 - 21:16

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Bezpieczny poziom zadłużenia w przeliczeniu na krowę to ok 8000zł. Przy inwestycjach można zaakceptować 12000zł. Powyżej to może być "ruska ruletka" :-)

Tak przy okazji Niemcy i Holendrzy szykują się do zniesienia kwot mlecznych od kilku ładnych lat. Nie chodzi bynajmniej o nowe obory ale o rynek zbytu.

#758 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 18 luty 2014 - 21:25

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Ja tego nie odebrałem jako krytyki czy oceny, po prostu przedstawiłem swój punkt widzenia. Ten post miał ukazać mój sposób podejścia do problemu budowy nowej obory, wybór technologi, budynku ,kosztorys to długie godziny przed internetem i na słuchawce telefonu.

#759 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 18 luty 2014 - 22:39

Bezpieczny poziom zadłużenia w przeliczeniu na krowę to ok 8000zł. Przy inwestycjach można zaakceptować 12000zł. Powyżej to może być "ruska ruletka" :-)

Tak przy okazji Niemcy i Holendrzy szykują się do zniesienia kwot mlecznych od kilku ładnych lat. Nie chodzi bynajmniej o nowe obory ale o rynek zbytu.

na jakiej podstawie masz takie wyliczenia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 18 luty 2014 - 23:29

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Zgadzam sie ze Statkiem względem wielkości kredytu tylko z jedym "ale" bo dopłatę możemy uzyskiwać także z dzierżawy. A niektórzy planując budowe obory często nie przeliczają realistycznie zaplecza paszowego bo liczą ze np wezmą ziemie w dzierżawę lub co gorsza bazują na dzierżawie co w moim odczuciu jest skrajną głupotą bo dzierżawa dziś jest jutro nie ma ,a dziś coraz cieżej o ziemie i co mamy kredyt trafia sie jakiś kataklizm (susza itp) i co wtedy?
Ja jestem zwolenikiem wielokierunkowego gospodrstwa bo jak pokazały ubiegłe lata dziś płaci zboże ,a jutro płaci mleko i wielokierkunkowe gospodarstwo bedzie w stanie nawet przez jakis czas dołożyć do jednego i przeczekac. A ktoś kto żyje np tylko z krów co zrobi?
Wielokierunkowoś moim zdaniem jest kluczem do przetrwania tego strasznego 2015 ! :D