Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#461 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 09 listopad 2013 - 00:24

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Ale nie będziesz rozwijal sie w nieskończoność. Ja doje 60 reszta to opas i jalowki. Mi w tej chwili jest idealnie. Mam fajny plodozmian. Mam malo dzierzaw za ktore nie place. I ogarniam to praktycznie w gronie rodziny. A jesli mialbym zwiekszyc to pojawiaja sie nowe wyzwania i problemy.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 03:56
  •  

#462 Share MIKOLAJ276

MIKOLAJ276

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 16:27

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Witam wszystkich forumowiczów :)
Możliwe że moje pytanie będzie bez sensu lub odpowiedz na nie będzie znała tylko wróżka :/
Chodzę do ostatniej klasy Lo i po maturze zamierzam przejąć gospodarstwo po rodzicach. Jest do gospodarstwo o niedużym areale bo tylko 20ha, hodujemy 27 sztuk bydła z czego 15 to krowy mleczne reszta ta jałówki. Po przejęciu gospodarstwa zamierzam zwiększyć ilość krów do 25 sztuk. Wiem że nie jest to jakaś duża ilość ale obawiam się że więcej na tym areale nie dam rady uchować:/
Przejdę do setna sprawy :) Co będzie za np 5 lat z takim gospodarzem jak ja ?? Czy przetrwam na rynku mleczarskim czy zostanę wyeliminowany przez większych gospodarzy ??
Chętnie wysłucham wszystkich opini :)
Pozdrawiam Mikołaj :)

ZETOR TEAM

#463 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 16:37

Przyszłość produkcji mleka w Polsce nikt ci nie zakaze bydła mlecznego hodowac, problem jedynie moze byc z cena za mleko po zniesieniu kwot, podejrzewam ze sporo ludzi powróci do dojenia krów po zniesieniu kwot, a ci co juz to robia pewnie beda zwiekszac stada po trochu, to wszystko moze a nie musi doprowadzic do spadku cen

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 08:13

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ja bym rozroznil cos innego.
Moim zdaniem przetrwa ten ktory bedzie produkował najtaniej. Czyli nie do konca tacy ktorzy maja po 100 dojnych. Bo ten kto ma 20 sztuk i puszcza je na pastwisko, daje malo tresciwych, ma niska wydajnosc i nie ma zoobowiazań kredytowych paradoksalnie ma bardzo tanią produkcje choc mniej wydajna. i Wydaje mi sie ze przetrwa na rynku po zniesieniu kwot

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#465 Share MIKOLAJ276

MIKOLAJ276

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 11:08

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Ja mam taką nadzieje że sytuacja jaka jest teraz z produkcją mleka nie zmieni sie co najmniej przez 10 lat :)
Żeby nie było tak że ten co ma 20 sztuk dojnych bedzie znaczył za parę lat tyle co teraz ma np 6

ZETOR TEAM

#466 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 11:17

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Tego co będzie za kilka lat nikt nie jest w stanie przewidzieć ,ale ja myślę że z tymi mniejszymi gospodarstwami (100-200 tyś kg mleka ) nie będzie źle . Nie sądzę też ,że ci co teraz nie doją krów ,nagle po zniesieniu kwotowania mleka masowo do tego powrócą . Wielu co odeszło z tej branży i przekształciło się w inne profile produkcji (niejednokrotnie mniej pracochłonne ) nie będą inwestować w sprzęt do dojenia,krowy itp.
Nie obwiałabym się też, że większość gospodarstw ,które już produkuje mleko ,nagle po zniesieniu kwot zaczną go produkować dużo więcej . Do wzrostu produkcji mleka potrzeba zwiększenia pogłowia ,a co za tym idzie areału gospodarstwa . I właśnie ten brak możliwości zakupu ziemi jest głównym problemem rozwoju . Tak bynajmniej jest w mojej okolicy .Co z tego że są plany zwiększyć produkcję jak nie ma podstawy -ziemi . Dwa kłosy na jednej słomie nie urosną ... ;)

#467 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 10 listopad 2013 - 14:45

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dokładnie, zwiększenie pogłowia to też zwiększenia areału.
Ale u mnie zauważyłem że większość idzie na łatwiznę i nie zwiększają już ilości krów a idą w opasy. Kto wie, możliwe że i dużo młodych ludzi pójdzie w tą stronę.

#468 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 07:48

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ale interesu na opasie nie ma! nie raz to liczylem. Jakis tam dodatek jesli ktos ma miejsce i pasze. U mnie po odliczeniu zakupu cielaka (ktory kupuje od ojca;p) odchowaniu (robi to mama;p) i odpasaniu go do 800kg zostaje przy cenie 7 zl brutto 1800zl na sztuce przez srednio 22 miesiace.

#469 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 08:58

Przyszłość produkcji mleka w Polsce wielkiego interesu nie ma ale i roboty też dużo mniej niż przy krowach. No i zjedzą gorsza kiszonkę która dla krów się nie nadaje. Jak już są swoje cielaki to szkoda ich sprzedawać. Zawsze coś z tego zostanie.

#470 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 09:07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Jak zjedza gorsza kiszonke to musisz dodac wiecej bialka a to robi koszt. Nic z powietrza sie nie wezmie. Dodatek jakis jest ale zebym mial miec taki dochod z opasow co z krow to bym musial miec kolo 300szt i 100 rocznie sprzedawac. A odpadaloby dojenie insemniacje i porody. Reszta ta sama.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 11 listopad 2013 - 09:15

Przyszłość produkcji mleka w Polsce zawsze zostanie obornik to napewno..a z zarobkiem to jest roznie.kolega statek dobrze to opisuje tylko nikt prawdy nie przewidzi co bedzie po zniesieniu kwot z produkcjia mleka..moze byc wiele nie przewidzianych niespodzianek typu choroby itp.i celowych spekulacji...nie rozumiem jak bedzie z limitem po zniesieniu kwot..jak to sie bedzie mialo??? a takowo ma byc jakis limit czego nie kumam

#472 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 11 listopad 2013 - 09:28

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dokładnie, a takie gadanie że opasy to na słabszą paszę się postawi i też urosną to bzdura. No fakt, urosnąć urośnie. Ale nie w 22-24 miesiące tylko w 30 miesięcy.!
Jakie by to zwierze nie było to zawsze musi dostać najlepszą paszę objętościową bo wtedy można dużo zaoszczędzić na treściwych :)

#473 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 14:26

Przyszłość produkcji mleka w Polsce kukurydza to wiadomo jedna pryzma to i krowy jedzą to samo i byki. Ale sianokiszonka w belach zawsze będzie lepsza i gorsza i tą gorszą jedzą opasy tak samo liście z buraków cukrowych dla krów się nie nadają a byki mogą je dostawać. Albo odpad od ziemniaków też dobra pasza dla opasów.

#474 Share SKOWRON

SKOWRON

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 20:27

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Wy to nie macie pojecia o gospodarzeniu !!!!!!!!!!! przyjedzie w bieszczady my rilnicy nauczymy was kalkulacji i utrzymania sie z produkcji mleka!!!! do wrzesnia mialem 1,00 za mleko i zyje jak gosc teraz mi podniesli do konkurencja przyjechal !!!! cieszcie sie to co macie :P

#475 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 20:36

Przyszłość produkcji mleka w Polsce jak przyjeżdżali po byki z parkura z gór to się dziwili że u nas tyle tego bydła ludzie trzymają dopłat do krów nie ma i się opłaca a w ich stronach bydła coraz mniej i każdy mówi że się nie opłaca chociaż dopłaty są.

#476 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 12:19

Przyszłość produkcji mleka w Polsce panowie wezcie pod uwagę ze dużo się zmienilo od pierwszego roku kwotowania do dziś, predyspozycje do produkcji większych ilości mleka wzrosły, w większości gosporstw wiele się zmienilo, lepszy większy sprzet, lepiej wyposażone obory, co za tym idzie dużo lzej jest, druga sprawa, kilkakrotnie wzrosl areal upraw kukurydzy, bardzo energetycznej paszy dla bydla,krow mlecznych, wzrosla znacznie wydajność, wiele gospodarstw ma ogromny potencjal do produkcji dużych ilości mleka, ALE w danym momencie i paru latach wstecz blokowal to limit produkcji, kwota mleczna, zakup to dosyć spora inwestycja, dlatego hodowcy po części trzymają tez opasy, nie macie pojęcia ilu hodowców już się przygotowuje do zniesienia kwot, tzn zostawiają wieksza liczbe jalowek na krowy, a nawet dokupują male, żeby wraz ze zniesieniem kwot, a przejściem na pakiet mleczny mieć produkcje na zadawalającym poziomie, produkcja mleka jest bardziej oplacalna niż bydlo opasowe, majac możliwość większej produkcji mleka na miejscu opasow stana dodatkowe mleczne krowy, obecna wysoka cena tez nie jest niczym dobrym, bo tylko bardziej zacheca do większej produkcji i rozwoju w tym kierunku. obstawiam ze rok 2015 będzie jeszcze znośny cenowo dla producentow mleka, kolejne lata mogą być tylko gorsze, to jest bardziej niż pewne ze ceny spadna do minimum kosztów produkcji a nawet nizej. koszty produkcji litra mleka to 0.8 do 1.2 zl ma się to od wielu czynnikow, polozenia gospodarstw, ilością własnej ziemi, jakości sprzętu itd.

#477 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 11:19

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Może obrządek tyle robi, to jakiś kosmos, może ma konwiową dojarkę...

wiem o kim mowa, byłem w tej oborze i znam ich, tu chodzi o caly obrzedek a nie o samo dojenie, i w sumie co się dziwic ze tyle casu spedza w oborze jak tam ok 300 szt bydla, z czego 150 dojnych, hala udojowa 2x8 kolega wyżej ma racje ok 9 koncza, choć nie wiem o której zaczynają, tam robot nie potrzebny bo w rodzinie jest kilkoro młodych pracowitych ludzi, wszystko dopilnowane jak należy, robot to już wyzsza technologia ma swoje plusy ale niestety i minusy,

#478 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 16:15

Przyszłość produkcji mleka w Polsce I co z tego ze jest kilku pracowitych jak codziennie musze naginac od rana do nocy. A mozna byloby 2 pracownikow do dojenia i jux ktos moglby sie zmienic i miec wolne. W takim systemie to nie ma kiedy nawet butelki z sasiadem wypic bo i tak 5 na nogach.

Wysyłane z mojego GT-P3110 za pomocą Tapatalk 2

#479 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 17:03

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Sa ludzie którzy lubia prace na ciągniku czy przy bydle, i bardziej ich to rajcuje niż jezdzenie na wczasy czy inne przyjemność, mysle ze wielu tu takich jest, hodowców z zamilowania. W gospodarstwe o którym mowa faktycznie jest dużo roboty, ale to gospodarstwo rodzinne, dwóch synow, dwie synowe, praktycznie 6 ludzi i każdy z nich moglby zostać i trzymać nadzor gdyby pozostałym zamanilo się gdzies wyjechać, pracowników mieli, ale przeważnie na krotka mete, dziś ciężko jest znalesc dobrego sumiennego znającego się na rzeczy pracownika na stale (jak masz takich to masz farta) przeważnie bywa tak ze wytrzymują tylko do wyplaty o ile nie zrezygnują w pierwszych dniach, a takich to musisz 2 tygodnie uczyc tlumaczyc pokazywać, potem kolejne 2 tygodnie chodzisz i sprawdzasz czy wszystko jest ok, potem przychodzi kolejny pracownik i powtorka z rozrywki, i taka kozysc z pracownika,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 17:25

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie samą pracą człowiek żyje ,bynajmniej tak nie powinno być .

Sa ludzie którzy lubia prace na ciągniku czy przy bydle, i bardziej ich to rajcuje niż jezdzenie na wczasy czy inne przyjemność, mysle ze wielu tu takich jest, hodowców z zamilowania.

Ja bym ,to raczej jakąś odmianą fanatyzmu nazwała . Ciekawe jak długo tak będą zapierniczać i kiedy dojdą do wniosku ,że nic w życiu nie widzieli prócz krowiego ogona ?