Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#361 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:30

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Witam
Wczoraj przeglądałem faktury za 2004 (grudzień) cena mleka 1,16,przy dostawach ok 40 tyś litrów,ON 2,87,śruta sojowa 1050,rzepakowa 540 wszystkie ceny netto jak to zobaczyłem to byłem w lekkim szoku,ale to mnie uświadomiło że podjąłem dobrą decyzję i zakończyłem swoją przygodę z krówkami :rolleyes:

Wszędzie są dyskusje w radach o cenie dla małych i dużych,tylko że spółdzielnia to nie spółka nie wypłaca zysków w postaci np.dywidendy tylko w postaci wyższej ceny za surowiec.I teraz pytanie,ile spółdzielnia zarobi na dostawcy,który odstawia 100tyś a na tym który produkuje 10tyś?
Pomijam temat udziałów,kosztów odbioru,badań mleka itd.dlatego myślę że cena powinna być zróżnicowana dla dostawców.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 03:06
  •  

#362 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:46

Przyszłość produkcji mleka w Polsce no właśnie w jednej wsi jest 6 dostawców jeden ma 100tys na miesiąc i pozostali razem też 100tys na miesiąc. Ten największy dostaje 20gr za litr więcej niż reszta. Na którym mleku mleczarnia zarabia więcej?

#363 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2013 - 10:57

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie wszyscy rozumieją mój przekaz. Nie mówię o tym że ktoś "spłaca" za kogoś kredyty, bo to robią żyranci...Ale o to że żeby sukcesywnie zwiększać produkcję trudno ich uniknąć. Pawelol mniej więcej o to mi chodziło że każdy bierze kredyt na który go stać jedni 300 inni 900 właśnie po to żeby zwiększyć produkcje i mieć większe zyski..tak działa biznes. ten co bierze 300 będzie większy..potem bierze znowu trzysta, i znowu. Z czasem stać go na 900...i sprzedaję 50000l miesięcznie i ma wyższą cenę. Myślac po Twojemu to w każdej dziedzinie każdy powinien dostawać taką samą pensję nie zależnie od natężenia pracy i jej ilości czy stanowiska...już to pisałem ale ktoś nie czyta dokładnie moich wypowiedzi...Damian4000 w porządku, ale jest też coś takiego jak bezpieczeństwo dostaw, mleczarnia musi utrzymywać dużych dostawców, bo taki milionowy krów nie rzuci, chyba że rzucą nim jak tym rolnikiem z Piątnicy, a trafia im się 10 takich po 50000 rocznie i co, przebranżowią się albo rzucą w(..) to jaka będzie sytuacja mleczarni...na kolejnej będzie kolejny szyld mlekovita? "Jak Kuba bogu..." no tak typowe..a co to było jak nie polowanie na czarownice, szydercze oskarżenia bez żadnych przesłanek...i nieprawdziwe. Ej koledzy nie przesadzajcie "zakopmy topór wojenny" co to ma być?! Jeśli Wy wymianę poglądów na forum gdzie są ludzie żyjący jednej polskiej ziemi traktujecie w kategoriach wojny..to masakra jakaś jest. Archetyp wojny polsko-polskie, szkoda gadać

Edytowany przez gospodarny1992, 13 luty 2013 - 11:24.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 13 luty 2013 - 11:22

@ Statek

Były u nas też duże gospodarstwa (7km odemnie) były PGR 900ha (Czerwonka), z drugiej strony Suwałk Przebród też pewnie tyle pola, z mniejszych to Klejwy, Kleszczówek, i kilka SKR. :)

@ jaro Przypomniało mi się stwierdzenie kolegi (miastowego) jak byliśmy w 4 klasie technikum rolniczego nie na byle jakiej lekcji tylko na lekcji polskiego :P Powiedział; ,,kur*** żeby miał dzisiejszy rozum a tamte czasy....'' - chodziło mu o te ,, wolne '' hektary :lol:

Teraz jak go spotkałem to mimo że miastowy to studiuje zaocznie rolnictwo, mieli kilka ha na wsi, dostał premie, jeździ sobie 20 km codziennie z miasta żeby bydło opasowe nakarmić B)

Więcej PGR to było w naszym rejonie na Gołdapi, tam nawet Agrocentrum uprawia, ale to trzeba pytac kolegi @ TheCinek i :P @darek1972

te PGR o ktorych mówisz sa daleko ode mnie. Mieszkam w okolicach Gib wiec moj ojciec nawet nie myslał aby to wziąć. A kto pomyslał ten teraz dobrze stoi w tamtych stronach

Co do opłacałności bydła opasowego mam naprawde średnie zdanie. Na jednym byku na koniec zostaje 2 tys zł po 24 miesiacach. Wiec na dobra sprawe trzeba miec 100 szt ciągle aby rocznie wyciagac 60tys na czysto bez dopłat.

Witam
Wczoraj przeglądałem faktury za 2004 (grudzień) cena mleka 1,16,przy dostawach ok 40 tyś litrów,ON 2,87,śruta sojowa 1050,rzepakowa 540 wszystkie ceny netto jak to zobaczyłem to byłem w lekkim szoku,ale to mnie uświadomiło że podjąłem dobrą decyzję i zakończyłem swoją przygodę z krówkami :rolleyes:

każdy ma swoja recepte na zysk i kazdy ma indywidualne warunki gospodarowania. W moich warunkach zebym został na samej produkcji zbozowej to nie miałbym aż tak różowo. Ale jak ktos ma możliwość i jest zadowolony to czemu nie.

Damian4000 w porządku, ale jest też coś takiego jak bezpieczeństwo dostaw, mleczarnia musi utrzymywać dużych dostawców, bo taki milionowy krów nie rzuci, chyba że rzucą nim jak tym rolnikiem z Piątnicy, a trafia im się 10 takich po 50000 rocznie i co, przebranżowią się albo rzucą w(..) to jaka będzie sytuacja mleczarni...na kolejnej będzie kolejny szyld mlekovita?

akurat tu widac ze bank miał kogos na to gospodarstwo. Po ukazaniu sie dramatycznej prosby o jakies darowizny nagle bank na szybkosci sprzedaje bo a nóż sie chłopakowi uda.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#365 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 13 luty 2013 - 11:35

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Czytałem w tygodniku. Gość może troche przefantazjował z inwestycjami, chciał milinerem zostać, kilka zdarzeń losowych i stał sie bankrutem. Ale sprzedali to za śmieszne pieniądze, napewno ktoś z układami na to czekał i go ud*pili na szybko jak zobaczyli że coś się zaczyna dziać pozytywnego. Gdyby bank nawet koniecznie to musiał sprzedać to gdyby dłuższy czas dali pewnie za dużą większą kasę by poszło i coś by mu zostało po spłacie wszystkiego.

#366 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 13 luty 2013 - 11:40

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Tak jak pisałem wcześniej : skoro jego gospodarstwo było jak sam mówi warte te 5 mln to bank nie mógł udzielić jeszcze 1 mln kredytu? Skoro zadłużenie było mniejsze niż wartość gospodarstwa?

#367 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 luty 2013 - 12:10

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @gospodarny napisze inaczej. Prezes mleczarni mówi mamy średnia cenę 1.30 i więcej nie możemy dać bo upadniemy. Załóżmy że odejdą wszyscy ci którzy dostają poniżej tego 1.30. Co wtedy stanie się z mleczarnia? Czy nadal będzie ja stać na płacenie największym po 1.60?

#368 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2013 - 12:15

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Możliwe.. i "trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść" skoro ten rolnik twierdził że mógł dostać 5 mln. za gospodarstwo to mógł sprzedawać na własną rękę, nie znam się na tego typu prawodawstwie, może nie mógł bo wszystko pod zastaw i nie można przepisać..a teraz nie ma nawet mieszkania:/ Damian4000, tak, efekt skali niszczy wszystko...

Edytowany przez gospodarny1992, 13 luty 2013 - 12:26.

#369 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 luty 2013 - 12:29

Przyszłość produkcji mleka w Polsce W premiowaniu dużych dostawców biega o to, że aby utrzymać takiego dostawcę w spółdzielni trzeba dać mu cenę taką samą jak w sąsiedniej, bo konkurencja nie będzie podkupować takiego co ma dostawy 2-3 tys l , bo po pierwsze koszty transportu, po 2 mniej stabilna jakość surowca, po 3 mały nie jest perspektywiczny bo lada moment może zniknąć z rynku. Taka zasada jest np w mojej spółdzielni. Taka Agromarina dyktuje ceny jakie chce uzyskać i spółdzielnia do nich dostosowuje cennik, aby ich utrzymać.

#370 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 13 luty 2013 - 12:37

Przyszłość produkcji mleka w Polsce O jakiego rolnika chodzi???????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 13 luty 2013 - 13:36

W premiowaniu dużych dostawców biega o to, że aby utrzymać takiego dostawcę w spółdzielni trzeba dać mu cenę taką samą jak w sąsiedniej, bo konkurencja nie będzie podkupować takiego co ma dostawy 2-3 tys l , bo po pierwsze koszty transportu, po 2 mniej stabilna jakość surowca, po 3 mały nie jest perspektywiczny bo lada moment może zniknąć z rynku. Taka zasada jest np w mojej spółdzielni. Taka Agromarina dyktuje ceny jakie chce uzyskać i spółdzielnia do nich dostosowuje cennik, aby ich utrzymać.

a to agromarina nie oddaje już do 2 spółdzielni? w ogóle agromarina też narzeka na opłacalnosc że nie ma zysku na mleku, więc w końcu komu ma być dobrze?

Edytowany przez Ferdek07, 13 luty 2013 - 13:38.

#372 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 luty 2013 - 13:52

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Oddaje do Chełma i Krasnegostawu. Rafałek nigdy nie narzekał, że są małe zyski :P

#373 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 luty 2013 - 14:06

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @gospodarny- "Jak Kuba bogu..." no tak typowe..a co to było jak nie polowanie na czarownice, szydercze oskarżenia bez żadnych przesłanek...i nieprawdziwe."
Napisałem "@gospodarny-jeżeli (moim zdaniem całkiem logiczne argumenty) podane powyżej nie przemawiają do Ciebie to już nie wiem o co chodzi.Z kolei gdy nie wiadomo o co chodzi- z reguły chodzi o pieniądze .Czyli jak rozumiem spore gospodarstwo+rodzina w radzie nadzorczej ?Mylę się ?" -jeżeli myliłem się to powinieneś napisać "mylisz się " i cześć.Ja rozumiem że ktoś chce mieć zysk nawet kosztem innych i potrafię zrozumieć takie postępowanie.Tyle że niekoniecznie je pochwalam :D .
"Nie wszyscy rozumieją mój przekaz. Nie mówię o tym że ktoś "spłaca" za kogoś kredyty, bo to robią żyranci..."-widzisz myślę że w tym wszystkim chodzi o precyzyjne wypowiedzi (dlatego nie możemy się zrozumieć)-no bo jak mam ocenić to co napisałeś powyżej ?Że żyranci są od tego aby spłacać czyjeś kredyty ?

#374 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2013 - 15:04

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Żyranci to część zabezpieczenia kredytu, jeśli kredytobiorca nie jest w stanie go spłacać to ten ciężar przejmują żyranci, tak jest? Myślę że precyzyjnie się wyrażam, to co myślę, jeśli do kogoś piszę to kilka razy czytam post żeby dokładnie się odnieść do jego wypowiedzi ;) Jeśli chodzi o rynki zbytu żywności, należy celować w kraje mówiąc prosto położone na pustyni, proste, skąd oni wezmą żywność ja nie od nas...

Edytowany przez gospodarny1992, 13 luty 2013 - 15:26.

#375 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 luty 2013 - 15:25

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Gdybyś napisał że żyranta obciąża się kosztami obsługi kredytu w przypadku niewypłacalności (czasowej lub stałej) dłużnika banku to wtedy tak-byłoby to zdecydowanie bardziej precyzyjne niż wyrażenie -"Nie mówię o tym że ktoś "spłaca" za kogoś kredyty, bo to robią żyranci..."
Dobra kończymy te pyskówki ? :D -idę krówki doić...

#376 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2013 - 15:47

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No tak to napisałem wyżej..a że mniej barwnie... Co teraz? będzie parcie na erudycje :P no spoko. Aby się trzymać meritum. Jeśli takie coś to pyskówki to mamy trochę inne baczenie na rozmowę, ja nie pyskuję.

#377 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 luty 2013 - 16:05

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Wiec docen moja wrazliwosc :)-dla Ciebie to normalna rozmowa-dla mnie juz pyskowka :)

#378 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 17 luty 2013 - 15:36

ale ja sie z Toba Wieslaw zgodze w 100%, nie można zatracić się na tyle aby zyc aby robic bo to tez mija sie z celem

zdaniem trzeba naśladować bo gdy nie będziemy szli z wzorami zachodu to obcy kapitał nas połknie tak jak to robi na Ukrainie. Myślę ze Polsce i tak sie udało stosunkowo duzo gospodarstw zostawić w rękach Polaków

Tak samo jak w Polsce nie mozna kupić ziemi przez obcokrajowca. A myslicie ze tam slupów nie ma? wystarczy 5 lat na UK i ma sie status rezydenta i masz juz jakies prawa obywatelskie. Sam osobiscie nie byłem ale troche czytałem.

Takim prawem nas dogania że my nie korzystalismy z planu Marshala po II wojnie swiatowej a to podzieliło Europe na bogatsza i biedniejsza. Tego nie zmieniny i trzeba sie odnalesc w tym świecie

I ja się z Tobą zgodzę, jednak dalej uważam, że można zawsze próbować odnajdywać się lepiej - bardziej po swojemu, mniej wg. narzuconych wzorców. :)
A jeżeli odnosić się historycznie, to można bardziej się cofnąć (mogę się tu mylić) - do Kazimierza Jagiellończyka. Nasz król przyjął prawo rzymskie - zezwalające na gromadzenie ogromnych majątków, w średniowieczu istniały mechanizmy ograniczające.
Analogicznie gdyby tak dziś trzymać się definicji gospodarstwa rodzinnego i tak dalej, eh pomarzyć.
a co tam cytacik:
"...
Poprzez fakt, iż przyszedłeś na świat na tej planecie, twoje wychowanie opierało się o przynajmniej jedną z tych form kontroli. Naturalnie z tego powodu, przez całe Twoje życie okłamywano Cię w sprawie rzeczywistości, w której przyszło Ci żyć.
(…)

Ludzie są tak upartymi istotami żywymi, dla których własne ego ważniejsze jest od czegokolwiek innego. Dotarcie do prawdy jest z tego powodu bardzo trudne. Zamiast poznawać i odkrywać rzeczy, które nie pasują do naszego światopoglądu, wolimy eksponować nasze ego dając innym do zrozumienia, że w swoich poszukiwaniach zeszli zbyt daleko od utartej ścieżki wiedzy.
Ludzie na Ziemi lubią naśmiewać się z prawdy. Często bez głębszego osądu traktują ją jak nonsens. Prawda bywa nazywana “zabawną” lub “komiczną”. Często, starają się także zdyskredytować posłańca prawdy przez szufladkowanie go jako wariata lub szaleńca. To rzeczywiście bardzo praktyczna i prosta droga do szybkiego pozbywania się niewygodnych informacji z naszego życia...."

Całość: http://kefir2010.wor...ki-jak-myslisz/
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

#379 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 19 luty 2013 - 09:21

Przyszłość produkcji mleka w Polsce cennik mlekovity z dnia 28.03.2012
jesli chodzi o dpołaty do litrów :
do 3000 - 10 gr
3000 - 6000 - 12 gr
6000 - 10000 - 14 gr
10000 - 15000 - 16 gr
15000 - 20000 - 18 gr
20000 - 30000 - 20 gr
30000 - 50000 - 22 gr
powyzęj 50001 - 24 gr

propo wcześniejesze dyskusji o tym jak więksi biorą tak duuuuuuuuuuużo więcej za swoje litry jak widac w przypadku mlekovity róznic jest 14 gr więc sami sobie odpowiecie czy to tak dużo jak ktoś wczesiej pisła ( cennik z 2012 ale z tego co wiem to dopłaty nie zmieniły )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 19 luty 2013 - 20:51

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Wiesz, akurat w mojej spółdzielni już tu wyżej wymienianej jest większa różnica. Dopytałem się na zebraniu rejonowym - i tak zaczyna się od
2600l - 16 groszy do litra i dalej rośnie sobie po 4 , 5 czy 1 - aż do 100 tys. i 200 tys dopłata 47 groszy, ale to cytuję z pamięci. Nowością są te ostanie progi zapewne pod Montagro i Agromarinę. Dlatego zaproponowałem wniosek o uśrednienie ich, skoro firma średnia. Tyle mogłem jako członek 100 letniej spółdzielni. Średnia cena to 1.25 a mali jak wszędzie składają się na dużych. Obserwuję parcie na maksymalizację produkcji, opowiadanie o wielkich i takich co ze 100 zwiększają na 300 sztuk i chcą od razu 1 milion na 200 jałówek bo już roboty jadą. Czy to jeszcze spółdzielnia czy już spółka do robienia interesów?
Więc różnica wynosi najprawdopodobniej 31 groszy, twierdzę, że to duuużo.
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."