Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

No tak to napisałem wyżej..a że mniej barwnie... Co teraz? będzie parcie na erudycje :P no spoko. Aby się trzymać meritum. Jeśli takie coś to pyskówki to mamy trochę inne baczenie na rozmowę, ja nie pyskuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Wiec docen moja wrazliwosc :)-dla Ciebie to normalna rozmowa-dla mnie juz pyskowka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

ale ja sie z Toba Wieslaw zgodze w 100%, nie można zatracić się na tyle aby zyc aby robic bo to tez mija sie z celem

 

zdaniem trzeba naśladować bo gdy nie będziemy szli z wzorami zachodu to obcy kapitał nas połknie tak jak to robi na Ukrainie. Myślę ze Polsce i tak sie udało stosunkowo duzo gospodarstw zostawić w rękach Polaków

Tak samo jak w Polsce nie mozna kupić ziemi przez obcokrajowca. A myslicie ze tam slupów nie ma? wystarczy 5 lat na UK i ma sie status rezydenta i masz juz jakies prawa obywatelskie. Sam osobiscie nie byłem ale troche czytałem.

 

Takim prawem nas dogania że my nie korzystalismy z planu Marshala po II wojnie swiatowej a to podzieliło Europe na bogatsza i biedniejsza. Tego nie zmieniny i trzeba sie odnalesc w tym świecie

 

I ja się z Tobą zgodzę, jednak dalej uważam, że można zawsze próbować odnajdywać się lepiej - bardziej po swojemu, mniej wg. narzuconych wzorców. :)

A jeżeli odnosić się historycznie, to można bardziej się cofnąć (mogę się tu mylić) - do Kazimierza Jagiellończyka. Nasz król przyjął prawo rzymskie - zezwalające na gromadzenie ogromnych majątków, w średniowieczu istniały mechanizmy ograniczające.

Analogicznie gdyby tak dziś trzymać się definicji gospodarstwa rodzinnego i tak dalej, eh pomarzyć.

a co tam cytacik:

"...

Poprzez fakt, iż przyszedłeś na świat na tej planecie, twoje wychowanie opierało się o przynajmniej jedną z tych form kontroli. Naturalnie z tego powodu, przez całe Twoje życie okłamywano Cię w sprawie rzeczywistości, w której przyszło Ci żyć.

(…)

 

Ludzie są tak upartymi istotami żywymi, dla których własne ego ważniejsze jest od czegokolwiek innego. Dotarcie do prawdy jest z tego powodu bardzo trudne. Zamiast poznawać i odkrywać rzeczy, które nie pasują do naszego światopoglądu, wolimy eksponować nasze ego dając innym do zrozumienia, że w swoich poszukiwaniach zeszli zbyt daleko od utartej ścieżki wiedzy.

Ludzie na Ziemi lubią naśmiewać się z prawdy. Często bez głębszego osądu traktują ją jak nonsens. Prawda bywa nazywana “zabawną” lub “komiczną”. Często, starają się także zdyskredytować posłańca prawdy przez szufladkowanie go jako wariata lub szaleńca. To rzeczywiście bardzo praktyczna i prosta droga do szybkiego pozbywania się niewygodnych informacji z naszego życia...."

 

Całość: http://kefir2010.wordpress.com/2013/02/10/swiat-nie-jest-taki-jak-myslisz/


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

cennik mlekovity z dnia 28.03.2012

jesli chodzi o dpołaty do litrów :

do 3000 - 10 gr

3000 - 6000 - 12 gr

6000 - 10000 - 14 gr

10000 - 15000 - 16 gr

15000 - 20000 - 18 gr

20000 - 30000 - 20 gr

30000 - 50000 - 22 gr

powyzęj 50001 - 24 gr

 

propo wcześniejesze dyskusji o tym jak więksi biorą tak duuuuuuuuuuużo więcej za swoje litry jak widac w przypadku mlekovity róznic jest 14 gr więc sami sobie odpowiecie czy to tak dużo jak ktoś wczesiej pisła ( cennik z 2012 ale z tego co wiem to dopłaty nie zmieniły )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Wiesz, akurat w mojej spółdzielni już tu wyżej wymienianej jest większa różnica. Dopytałem się na zebraniu rejonowym - i tak zaczyna się od

2600l - 16 groszy do litra i dalej rośnie sobie po 4 , 5 czy 1 - aż do 100 tys. i 200 tys dopłata 47 groszy, ale to cytuję z pamięci. Nowością są te ostanie progi zapewne pod Montagro i Agromarinę. Dlatego zaproponowałem wniosek o uśrednienie ich, skoro firma średnia. Tyle mogłem jako członek 100 letniej spółdzielni. Średnia cena to 1.25 a mali jak wszędzie składają się na dużych. Obserwuję parcie na maksymalizację produkcji, opowiadanie o wielkich i takich co ze 100 zwiększają na 300 sztuk i chcą od razu 1 milion na 200 jałówek bo już roboty jadą. Czy to jeszcze spółdzielnia czy już spółka do robienia interesów?

Więc różnica wynosi najprawdopodobniej 31 groszy, twierdzę, że to duuużo.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Witam wszystkich.

Czytam tak kilka postów na raz i się zastanawiam nad tą produkcją mleka jak to jest czy w końcu opłaca sie to mleko czy nie??? jedni rosną w siłę zaczynają od 2 i pół krowy i po pięciu latach mają 100 i dalej się rozwijają a jedni mają 100 i psioczą klną .No bardzo proszę o kilka odpowiedzi. Czy to może jest tak że jak nowy chce wchodzić na rynek to mu się odradza bo konkurencja nowa ? Zresztą tak jak w każdym innym biznesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

cennik mlekovity z dnia 28.03.2012

jesli chodzi o dpołaty do litrów :

do 3000 - 10 gr

3000 - 6000 - 12 gr

6000 - 10000 - 14 gr

10000 - 15000 - 16 gr

15000 - 20000 - 18 gr

20000 - 30000 - 20 gr

30000 - 50000 - 22 gr

powyzęj 50001 - 24 gr

 

propo wcześniejesze dyskusji o tym jak więksi biorą tak duuuuuuuuuuużo więcej za swoje litry jak widac w przypadku mlekovity róznic jest 14 gr więc sami sobie odpowiecie czy to tak dużo jak ktoś wczesiej pisła ( cennik z 2012 ale z tego co wiem to dopłaty nie zmieniły )

W mlekpolu jest bardzo podobny cennik, tylko za przedział 15-30tys jest jest 24grosze 30-50tys jest 26groszy, powyżej 50tys jest 28gr, w mniejszych też podobnie się rozdziela tylko chyba najnizszy przedział dostaje większą dopłate niz te 10gr, około 30tys przedział to znam bo zawsze oscyluje wokół, a dokładnego nie mam bo zmiany od kilku lat przychodzą w smsach i nie spisywałem na bierząco, więc różnica maksymalna od najmniejszego do największego nie przekracza 20gr. No ale w innych widocznie dochodzi do 50gr u jeszcze inni pisali ze 50% czyli licząc na oko to około 70gr, no to to dużo, ale czy tak faktycznie jest...

Edytowano przez stolarz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Realne jak się cenę mleka ustala z prezesem bez względu na obowiązujący cennik. 30 gr to również duża różnica tym bardziej że jaki sens ma płacenie komuś 1,5-1,6 zł za litr skoro próg opłacalności mleczarni wynosi 1,3zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Podsumowanie roku 2012 w Piątnicy, średnia cena mleka 1,53zł, zysk brutto 7,8mln złotych, 74mln wydane na inwestycje, we wcześniejszych latach około 30mln rocznie. Niestety nie wszystkim jest dane oddawać tam mleko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mlekpol na zebraniu skup 1.390 000 000l skup średnia cena chyba 1.36-7 zysko coś koła 15mln ~ 1% hehe dużo danych kierownik podawał ... z zysku z produkcji za mleko dostajemy ponoć 66% srednio spodziewane przekroczenie kwot 1.5% a kara 0.3zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

co sądzicie panowie i panie o tym zniesieniu kwoty mlecznej

czy mleko stanieje ??


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

co sądzicie panowie i panie o tym zniesieniu kwoty mlecznej

czy mleko stanieje ??

Trudno wyrokować, prawda jest taka że w Polsce od samego początku wszyscy kwoty mleczne mają głęboko w d*pie i kto chce się rozwijać ten się rozwija i na pewno nie patrzy na limity, bo i tak z rezerwy dostanie a kary puki co nie ma, a cenę kształtują rynki swiatowe i ewentualne zwyżki lub dołki eceani a jak będzie dalej czas pokaże, a na zniesieniu limitów pewnie po równo oberwie się i dużym, i małym, bo konkrurencją będą inne państwa UE które zaleją europę tańszym mlekiem, o ile gdzies w UE taniej niż u nas mają za mleko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a według mnie to nic się nie zmieni bo te limity nic nie znaczą.Prawie co roku przekraczamy swój i nie ma z tego powodu problemów. Co innego jakby mleko ponad limit było za pół ceny albo tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Więc jak tłumaczyć dołki cenowe? Czyż nie było tak że po podwyżkach wielu ruszyło do rozbudowy obór? W efekcie nadprodukcja na całym świecie. Iluż to francuskich rolników zmieniło kierunek produkcji po tym cyrku z 2008 roku...

Co się stanie gdy zniosą limity? Dopóki nie powstanie zbyt duża nadwyżka w skali globalnej - będzie ok. Mali dostawcy znikną, dużym zostanie obniżona cena - tak aby mleczarnia nie dokładała do interesu. Średnia cena wynosi np 1,3 a duży dostaje 1,5. Ktoś na niego tyra, zabraknie tego kogoś to cena pójdzie w dół.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Pawelol111 codziennie wstaje rano i czuje że musi tyrać za większych dostawców, czuje na barkach jakby dźwigał jakiś ciężar, praca idzie mu z trudem, bo ten ciężar tak go przytłacza, ten ciężar to różnica w cenie między większym a mniejszym dostawcą :D Wyrazy współczucia :lol: Przynajmniej ma forum, może na nim trochę wylać żale, trochę ciężar na plecach mu się zmniejsza przez to...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Więc jak tłumaczyć dołki cenowe? Czyż nie było tak że po podwyżkach wielu ruszyło do rozbudowy obór? W efekcie nadprodukcja na całym świecie. Iluż to francuskich rolników zmieniło kierunek produkcji po tym cyrku z 2008 roku...

Co się stanie gdy zniosą limity? Dopóki nie powstanie zbyt duża nadwyżka w skali globalnej - będzie ok. Mali dostawcy znikną, dużym zostanie obniżona cena - tak aby mleczarnia nie dokładała do interesu. Średnia cena wynosi np 1,3 a duży dostaje 1,5. Ktoś na niego tyra, zabraknie tego kogoś to cena pójdzie w dół.

Były limity w całej UE i w 2008r ceny spadły, także jakos nie zadział mechanizm kwotowania, a wiem że okrutnie ludzie inwestowali przed tym kryzysem w obory, także kryzys ostro przycioł skrzydła dla wielu, tylko w tym kryzysie jak spadło mleko na 86gr to też się kręciło bo pasze były tanie, jakos doshe i inni producenci dostosowali cenniki jak mleko zaczeło drożeć tak w krótkim czasie ceny pełnoporcjówek doshe poszybowały prawie o 100%, prawda jest taka że nie dadzą się nam dorobić ale i zdechnąć nie pozwolą czy bedą kwoty czy nie, nikomu w polsce nie jest na rękę żeby upadły gosp mleczne, no chyba tylko pozostałym krajom UE

ps. syn mleczarza poszedł do wojska po miesiącu piszę list do domu, "ale tu wspaniale, rano można nawet pospać do 5tej " ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pawelol111 codziennie wstaje rano i czuje że musi tyrać za większych dostawców, czuje na barkach jakby dźwigał jakiś ciężar, praca idzie mu z trudem, bo ten ciężar tak go przytłacza, ten ciężar to różnica w cenie między większym a mniejszym dostawcą :D Wyrazy współczucia :lol: Przynajmniej ma forum, może na nim trochę wylać żale, trochę ciężar na plecach mu się zmniejsza przez to...

 

Dokładnie tak jest, wyleję mleko z bańki w skupie i biegiem lecę wylewać żale na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

a co to za sprawiedliwosc zeby za 1 litr tego samego towaru mały dostawał 1,20zł a duzy 1,50zł ?

 

nastepny paradoks w tym chorym interesie to to ze czy mleko w kl extra czy poza klasowe to i tak do tego samego zbiornika idzie, chodzi tylko o to by kase komus urwac, i niby czemu słuzy ta klasyfikacja mleka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

mieliśmy troche inwestować w gospodarkę ale jak mleko pójdzie na dół i opłacalności produkcji nie będzie to nie bedzie z czego ,,żyć"

u mnie w okolicy już 2 obory postawili na 240 sztuk krów mlecznych

Mam jeszcze do was takie pytanko, co było by lepsze dla mnie chowanie świń czy opasów ?? z czego byłby lepszy zarobek ??


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Zależy od możliwości, jeśli masz dużo łąk, możliwa jest uprawa kukurydzy to proponuję opasy. Świń musisz mieć dużo żeby się z tego utrzymać.Ceny w obu przypadkach nikt nie zagwarantuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

swinie jak najbardziej ale dla siebie na schabowe i nie tylko :) bo interesu na nich nie ma, najgorsze w tym jest to wahanie cen, w ciagu miesiaca cena potrafi zmienic sie o 1zl/kg

opasy, no nie wiadomo co wyniknie z całego tego syfu z ubojem rytualnym i z konina...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Zależy od możliwości, jeśli masz dużo łąk, możliwa jest uprawa kukurydzy to proponuję opasy. Świń musisz mieć dużo żeby się z tego utrzymać.Ceny w obu przypadkach nikt nie zagwarantuje.

 

łąk mam 12ha, no też jestem bardziej za opasami ale opasów musiałbym mieć z 40 sztuk a z moich 19 ha nie wiem czy bym dał radę z paszą


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak masz krowy mleczne to się ich trzymaj a jak paszy starczy to zostawiaj byczki i będzie dochód dodatkowy.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj