Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 luty 2013 - 13:47

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ludzie jakie mają tki kredytów ponabierali a zadłużenie często przewyższa wartość gospodarstwa, proszę nie piszcie już takich rzeczy że teraz to fajnie bo się ciągnikiem pojeździ i nic nie robi, bo kiedyś fakt widłami się machało, ale jakoś było więcej czasu na wszystko, a teraz wygodnym ciągnikiem tylko co z tego jak nie raz po 16 godz bez przerwy się lata, albo po wieczornym dojeniu całą noc w polu nagina, czytaliście artykół o pierwszym robot na lubelszczyźnie, właściciele nie wiedzą co teraz z czasem robić, a wcześniej na dojenie wstawali o 3 rano, a kończyli dój o 23 więc tylko zazdrościc ja też chce 120 krów i pracować od 3 do 23

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 22:02
  •  

#262 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 05 luty 2013 - 13:54

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Żartujesz z tym niejeżdżeniem-u nas jeździ wielu ale pamiętam pewną znamienną scysję sprzed lat-taki właśnie "duży" palnął mówkę o tym jak to bez "nich" (w znaczeniu tych największych) byłoby po mleczarni-popatrzyliśmy z kumplami na niego jak na idiotę (we trzech mieliśmy więcej kwoty niż on)-no i się zaczęło... :D .Sam zresztą powiedz kto oddaje więcej mleka-garść tych największych czy cała reszta "średniaków".Że o faworyzowaniu tych pierwszych nie wspomnę.
Zresztą co ja bedę tłumaczył-sam doskonale zdajesz sobie sprawę z tego że co niektórzy zawsze będą mieć dobre wyniki ,mleczarnia się poręczy ,pomocną dłoń wyciągnie :P etc.-o ile łatwiej jest wtedy podjąć decyzję o zwiększeniu produkcji...
PS.Ja od dawna jestem leniem :D .

#263 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 05 luty 2013 - 16:04

Przyszłość produkcji mleka w Polsce moim zdniem cennik Mlekpolu jest prawidłowo zróżnicowany, premiuje wiekszych ale nie w drastyczny sposob, nie ma roznic 50gr

A mleczarnia robi w tak po to aby zachecic rolnikow do inwestowania. Koszt na 1 sztuke dla rolnika jest naprawde niewielki a w moim wypadku miedzy 48 tys w miesiacu sa 2gr roznicy to czy nie lepiej "dodoic" 2tys? dostawic krowe?

Takie progi stwarzaja impuls to powiekszania stada.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 05 luty 2013 - 16:20

Przyszłość produkcji mleka w Polsce moim zdaniem doplata do litrow to zniwelowanie kosztu odbioru tych samych litrow od kilku dostawcow
jest roznica w kosztach i logistyce jak zajezdza samochod do jednego gospodarstwa i zabiera 4 tys litrow a ma do obiechania 3 wioski w tym 4 kolonistow po 3 km od wioski polnymi drogami
a co do wielkosci produkcjii kazdy produkuje ile chce wolny kraj

#265 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 05 luty 2013 - 16:50

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @jaro, polemizujesz ze mną ale, chyba nie mój post czytałeś. Twoja odpowiedz sugeruję, że nie zrozumiałeś mojego przekazu. A to że wspomniałeś żebym uważał, o majątkach użytkowników których rzekomo(Twoja pomyłka) dyskryminuję kompletnie przekreśliła Twoją wypowiedz. Licytowanie się jak ja tego nie znoszę . Zgadzam się ze @stolarz88 w tej kwestii że zamożniejsi rolnicy mają więcej szacunku dla uboższych, niż na odwrót. Bo każdy kiedyś był cielęciem, a że są tacy którym te stadium wystarcza, to powodzenia. Wgl ta rozmowa o różnicach cen mleka, jest oderwana od rzeczywistości, to co może zrównać pensję kasjera w banku z pensją dyrektora, kierownika z prezesem rady nadzorczej. LUDZIE! Nawet w biblii jest przypowieść o talentach, tam też dostali po równo? Jak je wykorzystali? Pomyślcie co Wy byście z nimi zrobili...Każdy jest kowalem własnego losu. Jedni kupują maszyny, inni wstawiają okna, jedni mają więcej w oknie inni w pokoju, taki świat.

Edytowany przez gospodarny1992, 05 luty 2013 - 16:54.

#266 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 05 luty 2013 - 18:00

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Wyszło jak wyszło bo starałem się (niestety ) w jednym poście odpowiedzieć Tobie i @stolarz88 i najwidoczniej coś poprzestawiałem.Z drugiej strony dziwne jest to że aż tak rozminąłem się z tym co pisałeś .Zacząłem pisać odpowiedź ,potem musiałem coś tam zrobić za jakiś czas przyszedłem i kliknąłem "odpowiedz" (tak przy okazji to tylko mi tnie się "szybka odpowiedź" ?).Nie zedytowałeś aby posta tak aby mój trafił w próżnię ?Trawestując Twoją odpowiedź mogę się tylko spytać czy w tej przypowieści było coś o spółdzielniach i radach nadzorczych ?Polecam przeczytać http://www.krs.org.p...=166&Itemid=278 żeby zobaczyć że spółdzielnia to trochę co innego niż prywatny folwark

#267 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 07 luty 2013 - 14:13

LUDZIE! Nawet w biblii jest przypowieść o talentach, tam też dostali po równo? Jak je wykorzystali? Pomyślcie co Wy byście z nimi zrobili...Każdy jest kowalem własnego losu. Jedni kupują maszyny, inni wstawiają okna, jedni mają więcej w oknie inni w pokoju, taki świat.

Do talentów nie ma sensu tego przyrównywać. Po pierwsze błędnie rozumiesz słowo talent. Niech Ci mądry ksiądz wytłumaczy o co w tym chodzi. Nie każdy ma ziemię, możliwość jej zakupu itp. Produkcja mleka to nie fizyka jądrowa że zdolności trzeba. Talent to coś co masz w głowie, umiejętność a nie majątek. Z pustego i Salomon nie naleje. Możesz mieć talent do gry na skrzypcach ale co z tego jeśli urodziłeś się nie w tym miejscu co trzeba.

Ceny mleka powinny uwzględniać jego parametry i koszt odbioru a nie ilość litrów. Jak koleś mieszka daleko to mu obniżyć o pewną kwotę wypłatę i już. To tak jakby jeden kopał rów łyżką i dostał 10 zł za metr a drugi kopał szpadlem i dostał 15 zł za metr. Efekty jednakowe, jakoś ta sama a ceny różne... Tylko w produkcji mleka takie chore sytuacje. Co najciekawsze mleczarni wychodzi średnia cena np 1,25zł za litr i mówią wyraźnie: przy wyższej cenie mleka nie opłaci się go przetwarzać ale najwięksi po 20-30 gr więcej niż średnia dostają... Za surowiec powinna być jednakowa cena.

#268 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 07 luty 2013 - 15:09

Produkcja mleka to nie fizyka jądrowa że zdolności trzeba. Talent to coś co masz w głowie, umiejętność a nie majątek.

Raczej rozumiem tę przypowieść... i myślę że, co wyżej, Twoja myśl zaprzeczyła kolejnej. A już na fizykę jądrową to trzeba nie lada pieniędzy których żadne rolnictwo nie widziało. Rola wynagrodzeń jest trochę szersza niż się wydaję, m.in. ma funkcje motywującą..

Edytowany przez gospodarny1992, 07 luty 2013 - 15:12.

#269 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 07 luty 2013 - 15:20

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Chyba ktoś tu nie wie co oznaczało słowo "talent" w Piśmie Świętym http://pl.wikipedia..../Talent_(miara)
Polecam się dokształcić

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#270 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 07 luty 2013 - 15:37

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Pewnie przyszłość to najwięksi, bo majątek, a tygodnik poradnik rolniczy kto prenumeruje to pewnie czytał artykuły "Dramat rolnika z Piątnicy" i w obecnym numerze "Liczy się każdy grosz" jak z dużego producenta mleka (sięgało nawet 80tyś/mc) można stać się bezdomnym bez pracy i z długami, pomimo że bank zajoł gosp i 3,1 mln zł kredytu spłacono tzn cały kredyt, to zostało 300 tys za środki do produkcji

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 luty 2013 - 16:05

Przyszłość produkcji mleka w Polsce w tym gospodarstwie wszystko za szybko szło. Maszyny- kredyt, obora -kredyt, jałówki - kredyt, środki do produkcji - kredyt. Nie wiem jak z ziemia ale podejrzewam że też kredyt. Wystarczyło inwestycje rozciągnąć w czasie powiedzmy nowy kredyt co 5-7lat i dało by się to przełknać. A tak część stada padła i było pozamiatane.

#272 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2723 postów

Napisany 07 luty 2013 - 16:10

Przyszłość produkcji mleka w Polsce W mojej okolicy kilka lat temu gospodarz mający ok 70ha i bydło mleczne powiesił się przez długi. Przeinwestować można bardzo szybko, do tego "wyścig zbrojeń" rolników- po 3 ciągniki za 200-300tys na 70ha plus 3 stare, obora za kilka baniek w połowie zapełniona belami słomy bo z remontem stada nie nadąża. A ojciec takiego czy innego "nowoczesnego rolnika" tą samą ziemie obrobił zjechanym Ursusem 385 kupionym z skr-u i 60-tką z przydziału, mniej hodował a złotówki kredytu nie miał. Z ekonomii pamiętam że jak inwestycja (np maszyna) nie zwróci się w ciągu 5 lat to jest nieopłacalna. Żeby po uprawie pola nowym JD urosło 5 ton pszenicy więcej niż po starym ursusie to rozumiem taką inwestycję :D no ale dla wielu komfort się liczy...

#273 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 07 luty 2013 - 17:06

Raczej rozumiem tę przypowieść... i myślę że, co wyżej, Twoja myśl zaprzeczyła kolejnej. A już na fizykę jądrową to trzeba nie lada pieniędzy których żadne rolnictwo nie widziało. Rola wynagrodzeń jest trochę szersza niż się wydaję, m.in. ma funkcje motywującą..

Nie zrozumiałeś... Żeby być specjalistą od fizyki jądrowej trzeba mieć potężny intelekt. Pierwszy lepszy tego nie ogarnie, nie ma takich zdolności. Do mądrego gospodarowania też potrzebny ów intelekt jednak w duuużo mniejszym stopniu. Wystarczy porównać materiał ze studiów rolniczych a materiał na studiach: automatyka i robotyka. Tych co zbankrutowali zgubiła chciwość...

Wynagrodzenie jest zapłatą za pracę. Słyszałeś kiedyś żeby np jednemu za byka zapłacili 7 zł bo miał tylko jedną sztukę a innemu przy 30 sztukach zapłacili 13zł? Albo czy gdzieś rolnik sprzedał 10 t pszenicy i dostał po 1000zł a drugi sprzedając 200ton dostał po 1500zł ??

pawel885 : sam znam przypadek: 12ha, nowy New Holland 95km, agregaty, siewniki, beczkowóz, kredyt na oborę (świnki), nowe auto. Komornik po dwóch latach.

#274 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2723 postów

Napisany 07 luty 2013 - 17:45

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie sztuką wyprodukować dużo mleka, sztuką wyprodukować je tanio. Te wszystkie nowe ciągniki - często na pokaz- i inne maszyny za gigantyczne pieniądze to także część kosztów produkcji, i to nie mała. I wtedy może się okazać że "zacofany" Zenek dojący w starej oborze 30 krów starą dojarką konwiową i robiący w polu starym zetorem ma więcej na czysto z gospodarki niż "nowoczesny" Heniek dojący 60krów w nowoczesnej oborze i podwórkiem zastawionym nowoczesnym sprzętem...

#275 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 luty 2013 - 18:02

Przyszłość produkcji mleka w Polsce ja przyjmuje takie założenie żeby nie mieć więcej kredytu niż wartość bydła w oborze. Czyli masz 100krów po 5tys sztuka daje 500tys. zł. Jak nie przekroczy się tego poziomu można żyć spokojnie i nie martwić się że cię komornik zlicytuje.

#276 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 07 luty 2013 - 18:44

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Daniel@- przypowieści mają drugie dno, i tu choć mowa o pieniądzach nie chodziło o pieniądze...dobrze to wiesz, po co link o jakichś jednostkach miary:)
A oczywiście że znam rolników którzy sprzedając kilkaset,czy kilka tysięcy ton QQ czy innych płodów, indywidualnie negocjują ceny, uważam to za normalne. Dziwie się że się z tym nie spotkałeś. Może to nie są różnice o jakich pisałeś, ale rzędu 10-20 zł na tonie.W niektórych postach czuć komunę . Idźmy z drugiej strony. Jak kupujecie kilkadziesiąt ton nawozów, godzicie się na każdą cenę jaka obowiązuje wg. cennika, jak są tu tacy solidarni to niech płaca tyle co taki co kupuję 2 t i trudno sprzedającemu obniżyć mu cenę,a Wam obniża bez problemu bo wie że dzięki temu teoretycznie obsłuży kilkunastu rolników.Nie pytajcie o rabaty czy zniżki...przcierz cena ma być jednakowa! Inne środki do produkcji to samo, maszyny...
Czytałem o wspomnianym rolniku szkoda mi go, "ale widziały gały, co brały" gdy kredyt goni kredyt, a za nim kredyt. Z pewnością zabrakło tu mądrego gospodarowania o którym pisał @pawelol111. Nieruchomości w zastaw to już typowe "zastaw się, a postaw się".

#277 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 07 luty 2013 - 21:05

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dobrze wiesz że wiele osób jest ograniczonych przez różne czynniki i nie są w stanie dobudować kolejnych 40m obory nie z braku chęci a z braku możliwości (brak ziemi, brak możliwości jej dokupienia, małe podwórka). Dlaczego ktoś kto ma mniej litrów powinien dostawać po tyłku 40-50groszy?? Przecież to 1/3 ceny dużego dostawcy. Ceny nawozów, śor, maszyn przy większych ilościach są tańsze ale są to różnice rzędu kilku, kilkunastu % a nie 1/3.
Czuć w postach komunę?? Ludzie domagają się równej zapłaty za jednostkę towaru a nie takiej samej kwoty za różne ilości litrów.
W linku na dole było wyjaśnione - nie doczytałeś: "Prawdopodobnie stąd powstało drugie znaczenie słowa talent, czyli uzdolnienie człowieka"

#278 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 07 luty 2013 - 21:48

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Miałem tu coś napisać ale widzę że @pawelo wyczerpał wszelkie znamiona przestępstwa :D .
@gospodarny-jeżeli (moim zdaniem całkiem logiczne argumenty) podane powyżej nie przemawiają do Ciebie to już nie wiem o co chodzi.Z kolei gdy nie wiadomo o co chodzi- z reguły chodzi o pieniądze .Czyli jak rozumiem spore gospodarstwo+rodzina w radzie nadzorczej ?Mylę się ?
No i na koniec wisienka na torcie-"W niektórych postach czuć komunę "-a nie czuć jej w Twoich ?Pierwsi sekretarze też mieli w d..(sorry miało być-w głębokim poważaniu) los prostego obywatela.

#279 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 08 luty 2013 - 01:18

Przyszłość produkcji mleka w Polsce :D zaraz pojawią się teksty że: niech mniejsi dostawcy wybierają swoich przedstawicieli do rady a nie na dużych głosują. W mojej byłej mleczarni najwięksi cenę ustalali osobiście. Faktury w kopertach. Na zebraniu prezes płakał że średnia cena wysoka, że długi, że sprzęt do produkcji zużyty w 70%.... Gdzie prawdy i sprawiedliwości szukać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 08 luty 2013 - 08:33

Pewnie przyszłość to najwięksi, bo majątek, a tygodnik poradnik rolniczy kto prenumeruje to pewnie czytał artykuły "Dramat rolnika z Piątnicy" i w obecnym numerze "Liczy się każdy grosz" jak z dużego producenta mleka (sięgało nawet 80tyś/mc) można stać się bezdomnym bez pracy i z długami, pomimo że bank zajoł gosp i 3,1 mln zł kredytu spłacono tzn cały kredyt, to zostało 300 tys za środki do produkcji

Mnie dziwi przedewszystkim pasywność banku i mleczarni. Skoro to gospodarstwo było więcej warte niż wartość zadłużenia, to czy bank nie mógł dodać jeszcze 1 mln kredytu? Jeszcze by stworzył warunki żeby sobie ten rolnik poradził.

w tym gospodarstwie wszystko za szybko szło. Maszyny- kredyt, obora -kredyt, jałówki - kredyt, środki do produkcji - kredyt. Nie wiem jak z ziemia ale podejrzewam że też kredyt. Wystarczyło inwestycje rozciągnąć w czasie powiedzmy nowy kredyt co 5-7lat i dało by się to przełknać. A tak część stada padła i było pozamiatane.

To nie tak jest jak piszesz że brał, brał i brał. Splot nieszczęśliwych sytuacji sprawił żę stracił stado, potem wziął kredyt żeby odbudować - i znowu stracił. Nie można powiedzieć że rzucał się na kosmos - bo produkcje już miał i to bardzo dużą. Poprostu niefart.

Edytowany przez piotrus19, 08 luty 2013 - 08:34.