Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#241 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:11

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Pewnie chodzi Tobie o pana Z. ? :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 19:22
  •  

#242 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:13

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Inna sprawa jeżeli nie pracownik to czy taki rolnik zostawi np z dziećmi które są juz pełnoletnie gospodarstwo i pojedzie na wakacje? Nie, bo przecież trzeba wszystkiego dopilnować bo sobie dzieci nie poradza a one lepiej sobie radza czasami niż rodzice, wracając do mentalności :P Dla chcącego nic trudnego.
O Panu Z akurat się nie wypowiadam bo nie znam tak żeby określić czy jeździ ale podejrzewam że jeździ bo córki sprawę ogarniają i roboty również :P

#243 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 05 luty 2013 - 00:09

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dyskusja przeniesiona z tematu "Kwoty mleczne" http://www.agrofoto....60#entry1071732
Możecie kontynuować ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 05 luty 2013 - 08:47

To mają dziadowską pracę jak 6 za granicą nie wyciągną przy takiej robocie. Warto rozpatrzeć jeszcze jedną kwestię: na co może sobie pozwolić ktoś kto ma 70 krów i na co może pozwolić sobie ktoś kto ma ich 30? Pomijamy sprawy związane z rolnictwem.

to jedz i zarob wiecej:) za granica zawsze jest swietnie i wogole a przyjada tacy z DE i po miesiacu nie ma ani zlotowki to gdzie te 20 tys ktore zarobil przez 3 miesiace?

Twoja retoryka wyglada na kogos komu sie nigdy nic nie oplaca. Najlepiej usiasc i plakac ze jest zle.

A prawda jest taka ze % masz zdecydowanie mniej pracy przy 70 sztukach niz 30, bo udoj trwa godzine dluzej (umyc i tak musisz, przygotowac do doju) zadac pasze i tak musisz, a przy 70 to juz jest woz a przy 30 pewnie recznie. Zatrudniasz 1 osobe i masz tyle samo pracy. A zysk relatywnie jest 40% wiekszy niz mialbys 30 sztuk.

A za 10 lat to z tymi 30 sztukami to bedzie mozna isc na ekologie jak kwoty zniosa

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#245 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 05 luty 2013 - 09:09

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @statek-dla @pawelo chodziło raczej o ten płacz :D dużych hodowców-nie wiem jak u Ciebie ale u mnie zawsze im źle (ale jak to mawiał mój ś.p dziadek-tak to już jest jak się z dziada pan zrobi :D ).Ostatnio jak mi znajomy inseminator opowiedział historię jak to na zebraniu wnioskował o obniżenie ceny nasienia (żeby i mniejsi rolnicy poprawili genetykę) a na to wstał duży rolnik z cyklu właśnie "z dziada pan" no i zaczął mieszać z błotem (że niech się chamy dorabiają bo on też płacił...słów szkoda)

#246 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 luty 2013 - 09:39

Przyszłość produkcji mleka w Polsce A ja nie mogę się doczekać jak już za kilka lat obecni "hadziaje" pewnego pięknego dnia zobaczą cennik za mleko a tam nie będzie już zróżnicowania ceny od 2000 do 120000 dostaw miesięcznych ale wskoczą na obecny poziom cenowy tych co mają teraz po około 4-6 tyś za mleko, bo obecnie rożnica w cenie za to samo mleko dla rolnika który ma około 15 krów w porównaniu do tego z 50-70krów to około 25-30gr więc sorry bardzo ale gdyby tak zrównać poziom cenowy dla wszystkich to jak na mój gust ująć dużemu z 15gr a małemu dodać 15gr, to nie było by sprawiedliwie (jedna cena dla wszystkich)? tylko co może małemu za dobrze by się żyło, bo co tam niech mali składają się po ten 1-2 tyś (różnica w cenie) dla "kołchoźników" co to zainwestowali, we wszystko najnowsze najlepsze najdroższe, bo o dużych dostawców trzeba dbać i uwiązywać ich w następne kredyty na jałówki, na obory itd nie muszą się bac komornika ;)
Nie wiem jak dla innych średnich i małych dostawców, ale jak dla mnie zróżnicowany cennik od ilości dostaw dający dużemu około 6-10 tyś zł/mc za mleko więcej niżby miał z cennika mniejszego to trochę za duży bonus jak za ułatwienie odbioru, czy dla mleczarni opłaca się płacić 10 tyś więcej za odbiór mleka od jednego rolnika niż odbiór np. od 5ciu innych? ile kosztuje obsługa i przejazdy cysterny? 10 tyś? a 1 tyś zł nie wystarczyło by?

Edytowany przez Ferdek07, 05 luty 2013 - 09:40.

#247 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 05 luty 2013 - 09:49

Przyszłość produkcji mleka w Polsce no to czyli po slowach niektorych ludzi w tym watku jezeli ja mam niecale 30 krow i mala wydajnosc to za kilka lat nie bedzie mi sie dalej oplacalo gospodarzyc, ale z drugiej strony po slowach innych tez nie oplaca mi sie rozwijac i miec wiecej krow bo bedzie za duzo mleka...

#248 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2723 postów

Napisany 05 luty 2013 - 10:05

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Na razie są kwoty i jest w miarę stabilnie dla każdego, mały ma taniej, duży drożej i jakoś leci.... Ale po zniesieniu kwot sytuacja może się obrócić o 180stopni, rolnictwo wielkoobszarowe zacznie dyktować warunki, wtedy taki gość co ma np 10000ha pojedzie do mleczarni i powie- mogę wam dostarczyć 30mln kg rocznie po 90gr- jemu się opłaci bo ma najniższe koszty, mleczarnia policzy że więcej nie potrzebuje bo nie da rady przerobić/sprzedać i co wtedy?

#249 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 05 luty 2013 - 10:26

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No przecież jak widać po wypowiedziach to im większy tym ma wyższe koszty :D -taki obszarnik samych kosztów pewnie ma na jakieś 2zł/l :D .

#250 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:12

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Niektóre wypowiedzi są wręcz obrazoburcze, i pozostawiają po sobie fetor polaków-cebulaków, którzy mają pretensje do garbatego że ma proste dzieci. Też mam krowy i niektórych postów nie rozumiem, tak samo jak ich autorzy nie rozumieją swojej sytuacji...Może Ci "duzi" mają więcej hartu ducha i pasji o której tyle pisaliście. A że narzekają?! Co mają powiedzieć że jest super, mam w planach jeszcze zakup kilku maszyn, kupuję samochód dla syna i mieszkanie w Wawie córce...wtedy co niektórzy tutaj parakomuniści by wygryźli im tetnice, i za komuny każdy miał mieć po równo, i co było tak? Nie chce nikogo obrazić ale "bieda to nie stan rzeczy, ale stan umysłu"

Edytowany przez gospodarny1992, 05 luty 2013 - 11:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:35

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie wiem czy faktycznie ceny mleka między 15tys a 50tys różnią sią o 50groszy tak jak mówili przedmówcy, powątpiewam w to, jestem za tym żeby były różnice o pare groszy jak pisałem wcześniej, bo na sam odbiór mleka nie składa się transport, ale również wszystkie działania w mleczarni, badania mikrobiologiczne, dokumentacje rachunkowość, ktoś to wszystko musi ogarnąć i te pare groszy jest zrozumiałe, a nie ceny równe dla wszystkich, bo to nie jest utopia idealny świat tylko prawo rynku, musimy się z tym pogodzić.
Więksi gospodarze krzyczą najwięcej bo zainwestowali najwięcej i też krzyczą od razu za mniejszych dostawców, krzyczą bo mają milionowe kredyty, krzyczą bo dużo mogą stracić dużo zainwestowali, za nimi stoją duże majątki. Kto z Was mając 10krów będzie jeździł na zebrania walczył o wyższe ceny strajkował pod sejmem jak zajdzie taka potrzeba? nikt, bo jak coś nie pasuje to sprzedajecie krowy i się przebranżawiacie na mięsne, a więksi tak nie zrobią bo jak idziesz w krowy to już większość życia w nich siedzisz i taka prawda.
Patrze że niektórym się chce wrócić do komuny gdzie "wszyscy byli równi" a najbardziej po tyłkach dostawali Ci co się rozwijali a nagradzani nieroby. Gratuluje takiego myślenia i gadania "bo ten ma tyle krów że śpi w Kościele", albo że "temu to ciągle mało, jeszcze się nie narobił", albo "ja mam mniej krów ale za to czasu wolnego mam więcej, bo ten to czasu nawet wysrać sie nie ma kiedy" pamiętajcie że będąc na zasiłku ma sie najwięcej czasu i robić nie trzeba i żyje sie tak samo, polecam co niektórym :)

#252 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:05

Przyszłość produkcji mleka w Polsce zapomiales dodac ze do grobu nie zabierzesz i kazdy dostanie metr na 2 :)

#253 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:08

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Po pewnych wypowiedziach można zrozumieć że ten co ma 15-20 krów to zwykły leń i nieudacznik, a podziwiać mamy obszarników, każdy ma prawo do swojego zdania i w gospodarce przyszedł czas że ani wydajniej ani oszczędniej już się nie da, najwięksi ekonomiści już do tego doszli że już nie czas w gospodarce szukać dalszych oszczędności bo po prostu już się nie da, a ci duzi sami narzekają że na nic czasu nie ma że jest ciężko i kredyty duszą
po 90gr/l żeby miał milon l co miesiąc to takich kosztów nikt nie osiągnie, chyba że emeryt co ma 3 krowy i wozi rowerkiem bańkę do punktu zbiorczego ;)
ps. Po hossie z 2008r dużo osób odważnie zainwestowało, a słyszałem z pewnego źródła że komornicy nie wyrabiają się teraz z robotą na podlasiu ;)

Edytowany przez Ferdek07, 05 luty 2013 - 12:12.

#254 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 05 luty 2013 - 12:10

Przyszłość produkcji mleka w Polsce W naszej mleczarni (Hochland) są progi:
do 5tys.
5-10
10-15
15-20
20-30
itd.
Różnica między każdą "półką" ilościową to różnica 1gr. Ci do 5tys. nie płaczą że mają mają o wiele niższą cenę niż ten co ma 20tys.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#255 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:23

Niektóre wypowiedzi są wręcz obrazoburcze, i pozostawiają po sobie fetor polaków-cebulaków, którzy mają pretensje do garbatego że ma proste dzieci. Też mam krowy i niektórych postów nie rozumiem, tak samo jak ich autorzy nie rozumieją swojej sytuacji...Może Ci "duzi" mają więcej hartu ducha i pasji o której tyle pisaliście. A że narzekają?! Co mają powiedzieć że jest super, mam w planach jeszcze zakup kilku maszyn, kupuję samochód dla syna i mieszkanie w Wawie córce...wtedy co niektórzy tutaj parakomuniści by wygryźli im tetnice, i za komuny każdy miał mieć po równo, i co było tak? Nie chce nikogo obrazić ale "bieda to nie stan rzeczy, ale stan umysłu"

No cóż czuję się wywołany do tablicy-pisałem o zachowaniach typu "z dziada pan" -jeżeli pochwalasz takie zachowania i solidaryzujesz sie z takimi gośćmi to ok.-Twoja sprawa do jakiego klubu chcesz należeć.Chodzi mi właśnie o owo narzekanie-chłopie jeden z drugim-chciałeś to masz !-chyba każdy rozumie że inwestowanie wiąże się z ryzykiem ?No a potem zaczynają się schodki i zaczyna się (jak to widać po postach) "mycie rączek" i różnice w cennikach siegające kilkudziesięciu procent (jak tu piszecie)-no bo JA mam kredyty i jestem w Radzie.A ten mniejszy to co ?-nie ma ?No i jeszcze to co piszesz o biedzie świadczy o tym jakie masz podejście do uboższych od siebie-druga sprawa-skąd wiesz jakim majątkiem dysponuje Twój oponent "z drugiej strony ekranu" ?

@stolarz88-"Więksi gospodarze krzyczą najwięcej bo zainwestowali najwięcej i też krzyczą od razu za mniejszych dostawców, krzyczą bo mają milionowe kredyty, krzyczą bo dużo mogą stracić dużo zainwestowali, za nimi stoją duże majątki"-jeżeli oni krzyczą "za mniejszych dostawców" to sorry ale Ty chyba piszesz zza granicy :D .
A co do owej "komuny" to chyba obaj nie macie pojęcia o tamtych czasach jeżeli piszecie-"wszystkim po równo".

#256 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2723 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:29

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @stolarz88 znalazłem cennik jednej z największych mleczarni w Polsce z 2009r i wyraźnie pisze- potrącenia za promień skupu do 150km- 0.00zł, 151-300km- 0.04zł, 301-400km- 0.06zł, 401-500km- 0.08zł, pow 500km-0.1zł. Nie wiem jak jest teraz ale taniej raczej nie

#257 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:42

Przyszłość produkcji mleka w Polsce SPOMLEK
2-4 tys 14gr
4-6 tys 16gr
6-8 tys 18gr
8-10 tys 19gr
10-14 tys 21gr
14-18tys 22gr
18-25 tys 24gr
25-30tys 26gr
30-40tys 27gr
itd itd
powyzej 150 tys 36gr

#258 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 05 luty 2013 - 12:46

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @pawel885 To co podałeś to rzeczywiście cennik z Mlekpolu (mówmy otwarcie). W sprawie tego cennika było zebranie u mnie w okolicy żeby wyjaśnić o co w tym chodzi bo pomimo iż do Grajewa mam gdzieś 70-80 km to troche mnie to zaniepokoiło wtedy bo mleko od nas wożone było aż do Mrągowa (dla tego trochę to spekulacji wywołało). W zamyśle chodziło o to, że Mlekpol po przejęciu mleczarni bodajże w Bydgoszczy odkrył, że mieli dostawców z pod wschodniej granicy nawet (strasznie porozrzucani) dlatego powstał ten cennik za odległość od mleczarni. Czyli wprowadzili go po to aby ludzie poprzechodzili do innych mleczarni.

Edytowany przez kokoman0, 05 luty 2013 - 12:50.

#259 Share Kristaps

Kristaps

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Visca El Barça

Napisany 05 luty 2013 - 13:38

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Na zachodzie są też ,,nie duże'' gospodarstwa z 30 czy tam 40 dojnymi i im starcza na wszystko.
,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 luty 2013 - 13:42

Przyszłość produkcji mleka w Polsce jaro problem od wielu lat jest taki że średni i mniejsi dostawcy mleka nie jeżdżą na żadne zebrania, to już jest problem od wielu lat, oni są najbardziej liczni, ale jeżdżą najwięksi, to sie nie dziwmy że jak nie ma nas na zebraniach to że mamy jakieś przedziały cenowe za ilości mleka. ja nigdy nie byłem na żadnym zebraniu i sie nie wybieram, a obstaje za tymi co to robią bo uważam że wstawiają sie po części za mnie. bo nie mów mi że jak mleko pare miesięcy temu zaczęło drożeć to tylko dla największych a jak bedzie tanieć to tylko dla najmniejszym, Mnie nie interesują czyjeś majątki, patrze na swój, i nie interesuje mnie kto ile pracuje, bo można powiedzieć o tym większym że pracoholik że mu ciągle mało to obrazić sie nie może, ale jak powiesz na kogoś nierób to już wielki żal, a mówiąc nierób to myślałem o tych co świadomie z zasiłku żyją, bo lepiej im nic nie robić.
Powiem coś co pewnie Cię zdziwi ale ja jak sie rozwijam to staje się większym leniem i nierobem niż jeszcze pare lat wcześniej i jestem większym leniem niż ten kto stoi w miejscu. Jak pomyśle teraz ile widełkami było trzeba zapiepszać jeszcze parę lat temu a teraz ciągnikiem do paszowozu, obornik ręcznie, teraz turem. Układać przyczepy ze słomy po prasie i przerzucać po wyżkach, a teraz bele się owija i i jazda. Lenistwo podobno jest zdrowym zachowaniem człowieka, jak ktoś tego w sobie nie ma to można powiedzieć że jest chory :P
Myśle że do uboższych mam lepszy stosunek niż ten uboższy do mnie, mój Ojciec jak jedzie przez wioske to wszystkim rękę podniesie ale jak jakaś maszyna nowa się pojawi na dworze to już połowa nie odmach*je i nie chce gadać, jak obrażeni tylko nie wiadomo na co ;)
Co do bankructwa - kto nie podejmuje żadnych decyzji to nigdy nie poniesie porażki. Nie obchodzi mnie jaki masz majątek, obchodzi mnie żebyś pisał z sensem i nie szuflatkował ludzi że ten ma więcej a ten mniej. Ja jestem średniakiem i mam szacunek to tych co mają mniej i tych co mają więcej
Co do komuny to mówiłem o samej idei a nie jak to było w Polsce, choć majątki bogatym pozabierali i roboty sensownej zdobyć już nie mogli, a jak coś zarobili to kupić też nic nie mogli.

@stolarz88 znalazłem cennik jednej z największych mleczarni w Polsce z 2009r i wyraźnie pisze- potrącenia za promień skupu do 150km- 0.00zł, 151-300km- 0.04zł, 301-400km- 0.06zł, 401-500km- 0.08zł, pow 500km-0.1zł. Nie wiem jak jest teraz ale taniej raczej nie

Odrysuj od Grajewa promień o długości 150km to wyjdzie Ci duża część polski a reszta do innych pododdziałów daje, więc nie ma co się przejmować.