Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1253 odpowiedzi na ten temat

#181 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 03 wrzesień 2010 - 20:24

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Sadzę, że Polska nie przekroczy kar. Ten rok był ciężki dla producentów mleka. Rolnicy zrobili w tym roku mniej paszy i gorszej jakości, także i mleka będziemy mieć mniej. Raczej nie warto kupować kwoty. B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 03:44
  •  

#182 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 21:16

Przyszłość produkcji mleka w Polsce myślę że nie susza i powódź zniszczyła w znacznym stopniu plantacje QQ a to najważniejsze przy mleku zeszły rok był bardzo dobry było dużo paszy a i tak nie przekroczylismy

#183 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 04 wrzesień 2010 - 06:52

Przyszłość produkcji mleka w Polsce U mnie mniejsze gospodarstwa rezygnują z mleka a większe ograniczają produkcje kosztem zwiększania ilości opasów.
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 09 wrzesień 2010 - 16:19

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Bycza górka już była... ale może być jeszcze większa :D Przy tych cenach paszy jakakolwiek hodowla się nie opłaca. Policzcie dokładnie wszystko to zobaczycie ile zostanie.

#185 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 10 wrzesień 2010 - 20:23

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Oj kolego z moich wyliczeń to na bykach i często na krowach po odliczeniu wszystkich wydatków zostaje okrągła sumka (0) czyli zero hehe

#186 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 10 wrzesień 2010 - 20:36

Przyszłość produkcji mleka w Polsce U mnie w okolicy już 2 w ostatnim roku przeszedł z krów mlecznych na mięsne .... heh ciekawe muszę to kiedyś przeliczyć

#187 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo

Napisany 13 grudzień 2010 - 19:33

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Panowie, a ja właśnie zastanawiam się nad powrotem do produkcji mleka. Jakieś 7 lat temu razem z ojcem wycofaliśmy sie z produkcji mleka na rzecz uprawy warzyw, ale i tu jest coraz większa konkurencja, przy mleku to przynajmniej sama rodzina wszystko obrobiła, a przy warzywach musze się opierać na ludziach z zewnątrz( pielenie, zbieranie, sortowanie itp.) Warunki do mleka mamy dobre, wokół obory mamy 10 ha pastwisk, zostały jeszcze maszyny do produkcji zielonek, tylko wiadomo obora musi przejść modernizację, trzeba kupić stado, brak kwoty mlecznej. Sami wiecie ile to kosztuje! Czy jest sens brać to wogóle pod uwagę???

#188 Share Matiboos

Matiboos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 20:11

Przyszłość produkcji mleka w Polsce To zależy ile sztuk chcesz chować. Stado krów jest trudno odbudować w przeciwieństwie do stada świń.

#189 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 16:59

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No właśnie!!! Kiedyś trzymaliśmy 25 krów dojnych. Myślę, że dziś żeby cokolwiek zaczynać to minimum 20 sztuk. I co ważne, co z kwota mleczną bo to że zlikwidują to już raczej przesądzone. Kupić około 120 tyś litrów to również wydatek. Sam już nie wiem, Ale tak jak się patrzę to chyba produkcja mleka i tak jest na przestrzeni ostatnich lat najbardziej stabilna i uwierzcie wiem co mówie :huh: Jak dla mnie ogromnym plusem jest to, że co miesiąc kaska wpływa na rachuneczek, a że się jest uwiązanym jak pies do budy, no cóż, coś za coś

#190 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 17:06

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No na kwotę to ok 10tys zł trzeba w takim przypadku szykować, co chyba nie jest dużym wydatkiem bo tyle co 2 krowy, dużym wydatkiem są jednak krowy bo kupić te 20 szt to ok 100k trzeba mieć, teraz musisz sobie policzyć kiedy te wydatki się zwrócą,
po ile u Ciebie w okolicy za mleko płacą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 grudzień 2010 - 08:06

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Masz rację z tą kwotą, patrząc na pozostałe koszty jest to niewielka suma. Jestem z byłego siedleckiego, tak więc jeśli chodzi o mleczarnie to Siedlce około 1 zł, Węgrów 1,2 zł, są jeszcze Łosice, ale tutaj to różnie bywa, indywidualni mają chyba nie za dużo, np teść mojej siostry ma około 80 groszy :lol: Ale znów znam członków grupy z pod Wiśniewa (była mowa o tej grupie w innym temacie) którym wychodzi 1,4 zł i w tej chwili mleko oddają właśnie do Łosic. My oddawaliśmy do Węgrowa. Muszę siąść i policzyć wszystkie koszty związane z tą operacją. Jak byście mi pomogli byłoby ok :rolleyes:

#192 Share timasz

timasz

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 15 grudzień 2010 - 10:31

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Moim skromnym zdaniem to nie za bardzo oplaca sie inwestowac w tego typu produkcję bo :
- przez ostatnie 10 lat bardzo zmieniła sie technologia produkcji a co za tym idzie nieodzowna jest bardzo szeroka wiedza o hodowli bydła mlecznego a jak wiadomo nawet małe błędy mogą okazac sie brzemienne w skutkach( i niech nikt nie mowi mi o pomocy przedstawicieli firm paszowych bo to najgorsi doradcy u nas pomaga znajomy Pan Dr o zywienia i to dopiero cos daje)
- wydajność czyli nie masz co marzyć ze wydajność na poziomie ok 7 tys litrów od sztuki zapewni ci godny dochod, a co dopiero zwrot poniesionych inwestycji czyli to co powyżej
- może sie okazać iż wydatki związane z zakupem stada mlecznic lub jałówek oraz kwoty mleczjej bedą tylko wierzcholkiem gory lodowej trzeba tez pamietac o przeróbkach budynkow i remontach bo jesli staly nie uzywane to i tak niszczaly a nawet jesli mozna by bylo cos usprawnic i przerobic to lepiej zrobic to teraz niz gdy produkcja bedzie w pelnym biegu
- zakup materiałyhodowlanego to tez nie taka latwa sprawa jesli bedzies zbieral tu i tam sztuki moze sie okzac ze w pierwszym roku bedzies mial wspolczynnik remontu stada na pziomie 30 a nawet 50 % i znowu musisz cos dokupic bo nawet jesli masz swoje cielakito i tak jeszcze nie podratujesz nimi stada wiec wydatki moga byc kolosalne
- Zywienie np przy hf to juz wyzsza szkola jazdy dodatki drozdze premiksy kiszonki i nie wiadomo jakie tam cuda nie widy a jeszcze cos może sie nie udac co przy rozpoczynaniu hodowli moze byc strasznym ciosem (wiem ze istnieją inne rasy ale i wydajnoscia odbiegaja i nie sa w koncowym rozrachunku tansze w eksploatacji niż hf)
- schladzalnik najlepiej dojarka przewodowa jesli masz starszy budynek a jesli wolny nowy o odpowiedniej powierzchni to przystosowanie go tez sporo kosztuje nawet wolnostanowiskowa to juz hala udojowa itp i juz naprawde konkretna suma sie robi
-reasumując z zakladanych 120 tys na początek przy uwzglednieniu wszystkich wydatkow koniecznych robi sie kilka razy tyle

pozytywy
- co miesiac wyplata (tylko jesli sie postarasz i bardzo duzo zainwestujesz w stado i zywienie to bedzie wiekssza a jesli nie no to...)
- jesli przetrwasz kilka dobrych latek i bedziesz mial stado pod ocena wydajnosci dodatkowym dochodem moze byc sprzedaz materialu hodowlanego dla innych gospodarstw (ale na to trzeba sporo czasu)
- dodatkowe zrodlo dochodu moze stanowic odchowywanie byczkow i sprzedaz na uboj ale to tez 2 latka
- podstawowa sprawa czyli obornik jako nawoz marna to pociecha ale to czasami jedyny profit z tej produkcji

#193 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 grudzień 2010 - 21:06

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Tak masz rację koszt jest ogromny. Ale to, że technologia jest w tej chwili inna to akurat się tym nie przejmuje. U nas kukurydza na kiszonkę była siana w połowie lat 90-tych, niektórzy myśleli że lasy zasadziliśmy na polach ;[
Timasz to co wymieniłeś w swoim poście to w 100% zgadzam się z Tobą, ale wyznaję taką zasadę, że inwestuje się w to co nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, a poza tym chyba tęsknie za tą robotą ;)

#194 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 21:16

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Rozmawiałem dziś z panią z ODR-u, zajmuje się ona gospodarstwami mlecznymi, wiecie co stwierdziła, że ten kryzys który dotknął producentów mleka jakiś czas temu to nawet w 50 % nie przypomina kryzysu jaki przeżywają producenci wieprzowiny. Dziś wpadło mi w ręce kilka danych GUSu na temat krów: w czerwcu 2010r. pogłowie krów wynosiło 2538 tys sztuk i było niższe niż rok temu o 2,6%, jednocześnie zmniejszyła się liczba gospodarstw produkujących mleko o 7% rok do roku. Średnia wydajność to 4800 kg/szt.
Mało robi się krówek u nas, jak Panowie myślicie jak to się dalej potoczy. Ciekawy jestem jakie są nastroje wśród młodych rolników na zachodzie.

#195 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 19 grudzień 2010 - 13:32

Przyszłość produkcji mleka w Polsce sorry timasz ale nie pojmuje Twojego myślenia

Jeśli ma się klasę 5 to się sieje qq i się produkuje mleko, krotka piłka albo hodowla albo nic bo rzepaku ani pszenicy z tego nie będzie

Gadanie ze się nie opłaca włóż sobie miedzy bajki. Powiedz to połowie gospodarstw w podlaskim które inwestują i maja jedne z najwyższych opłacalności w kraju.

Osobiście wiem ze koszt 1l mleka to 0,70 a za listopad dostałem 1,49 wiec wskaźnik opłacalności bliski 200%

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#196 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3823 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 14:53

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Jeżeli koszt produkcji = 0,7zł a Ty dostajesz za mleko 1,49 zł to zysku masz trochę ponad 110% kolego a nie 200%.

Co innego jak jest już przynajmniej budynek i kilkanaście sztuk bydła, trochę sprzętu oraz ziemia a co innego jak trzeba zakupić 30 jałówek HF i stawiać nową oborę...

#197 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 15:09

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @statek a czy do kosztów wliczałeś amortyzacje budynków i maszyn?

#198 Share timasz

timasz

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 15:32

Przyszłość produkcji mleka w Polsce sorry statek ja tu pisze o rozpoczynaniu hodowli od zera, a to już czałkiem co innego

W mojej okolicy tez jest dużo 5 klasy i jest pszenica i rzepak z takiej ziemi a kukurydzy u nas sieją jak na lekarstwo wiec jest wyjście trzodziarzy jest pełno a mleczarzy prawie ze nie ma wiec ja nie mogę się zgodzić ze nie ma wyjścia jeśli posiada się słabe gleby, a niedowiarków zapraszam w moje okolice :P

I nie pisze ze się nie opłaca tylko ze rozpoczynanie hodowli w obecnej dobie nie jest takie łatwe a w przypadku naszego kolegi może być niesamowicie kosztowne

Co do kosztów produkcji to są one w każdym gospodarstwie inne ale w 200% zysk anie tez w 100% tez nie uwierzę

#199 Share tomek1980

tomek1980

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 15:56

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Oj kosztowne!!! Timasz ma rację, rozpoczynanie od zera jest trudne. Na papierze wychodzi, że po spłacie wszelkich zobowiązań zostaje mi tylko dobry nawóz organiczny na moje pola :P. Kurcze nie wiedziałem, że koszt wyprodukowania jednego litra to zaledwie 0,7 zł, toż to normalnie żyła złota ta produkcja mleka ;). Ja osobiście nie wierzę w takie wyliczenia, w swoich wyliczeniach przyjąłem 1 zł. A zysk na poziomie 15-20 %, co i tak wydaje mi się nazbyt optymistyczne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 16:55

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Na jakiej podstawie obliczacie koszt produkcji mleka??? Nie możliwe jest jego obliczenie dla ogółu gospodarstw

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej