Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

1274 odpowiedzi na ten temat

#221 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3286 postów

Napisany 04 luty 2013 - 15:59

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Co do cen mleka- czy to jest zgodne z prawem że mały gospodarz dostaje 1zł/l mleka a duży 1.5zł/l? Co na to UOKiK? To samo z ubojniami i handlarzami żywca- przecież to są zmowy cenowe w jakimś stopniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyszłość produkcji mleka w Polsce Dzisiaj, 19:55
  •  

#222 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 16:32

Szczerze ?-zniesienie kwot+zniesienie dofinansowania najwiekszych producentów (a jak to inaczej nazwać co się dzieje w mleczarniach ? )=w perspektywie paru lat całkiem normalny rynek.

Sory ale akurat płacenie większym rolnikom więcej za mleko to ja rozumiem choć nie jestem ani największym ani najmniejszym, Bo koszt dojazdu (paliwo) i opłacenia dniówki kierowcy żeby pozbierał te mleko od mniejszych dostawców, różni się od zajechania do wiekszego raz wysiąść i z głowy. Płacenie za mleko po równo to nie bedzie "normalny rynek"

I raczej nazwał bym to zabieraniem mniejszym dostawcom niż dodawaniem większym. Mała różnica ale znacząca merytorycznie.

#223 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3286 postów

Napisany 04 luty 2013 - 16:52

Przyszłość produkcji mleka w Polsce No ok, ale bez przesady. A to że w na rynku mleka jest patologia pod względem logistyki to nie wina rolnika. Kiedyś znajomy spod Ostrowi MAZ gdzie była OSM oddawał mleko do jakiejś mleczarni z Olsztyna bo lepiej płacili :D 170km

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4113 postów

Napisany 04 luty 2013 - 17:28

Sory ale akurat płacenie większym rolnikom więcej za mleko to ja rozumiem choć nie jestem ani największym ani najmniejszym, Bo koszt dojazdu (paliwo) i opłacenia dniówki kierowcy żeby pozbierał te mleko od mniejszych dostawców, różni się od zajechania do wiekszego raz wysiąść i z głowy. Płacenie za mleko po równo to nie bedzie "normalny rynek"

I raczej nazwał bym to zabieraniem mniejszym dostawcom niż dodawaniem większym. Mała różnica ale znacząca merytorycznie.

Nie bądź śmieszny. Najwięksi dostają nawet ponad 50% więcej niż ten mniejszy. Do dużego trzeba tak samo jechać a często jest tak że takich małych i średnich w jednej wiosce jest kilku więc się tych kosztów nie narobi nie wiem ile. Rozumiem te 10 groszy różnicy ale nie 50. Co ciekawe mleczarnia ma średnią 1,25 i prezes mówi że jak mleko byłoby po 1,35 to opłacalność byłaby niemal zerowa. Dobre... tyle że największym płacą po ponad 1,5zł. I w ten oto sposób duży jedzie na karkach małych. Jak tych małych wyeliminują to żeby nie wiem co mleczarnia nie będzie w stanie zapłacić 1,5zł a wielu mających 1,4zł płacze że za mało.

Co do kwoty mlecznej... Stawiajcie większe obory. Mam 40 sztuk, stawiam na 100 żeby mieć więcej. W ten sposób powstaje nadprodukcja i się sami w d*pe kopiemy. Potem płacz że komornik że to że tamto. Zastanówcie się trochę, więcej chleba nie zjecie. Mieć mało - źle bo na godne życie człowiek nie może sobie pozwolić (chociaż w przypadku krów nie można mówić o godnym życiu - łażenie do obory 365 dni w roku) ale stawiać molochy a potem płakać że mleka za dużo - to też nie jest dobre rozwiązanie.

#225 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 17:37

No nie wiem-załóżmy że rolnik oddający dajmy na to te 500 tys l mleka mieszka w odległości 20 km od mleczarni .Ja z sąsiadami oddajemy też te 500 tys l-mieszkamy też w odległości 20 km od mleczarni a z podwórka na podwórko jest te 50 metrów .
Teraz tak-ten duży dostaje powiedzmy te 10 gr/l więcej od nas (przy tych samych parametrach oczywiście )-daje to w skali roku 50 tys zł różnicy.Czy naprawdę te parę (naście ) minut dodatkowej pracy kierowcy warte jest aż tyle ?
"Płacenie za mleko po równo to nie bedzie "normalny rynek"-nie chcę "po równo" ale nie chcę też jakichś drastycznych różnic-gdyby to były prywatne firmy to ok. nic do tego nie mam-ale przecież to są spółdzielnie !Inna sprawa że najczęściej tylko z nazwy-w większosci przypadków jest to prywatny folwark prezesów i rady.

#226 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 17:58

Przyszłość produkcji mleka w Polsce jaro jak Ty z sąsiadem oddajesz po 250 tys to nie mozesz mówić ze jesteś małym dostawcą, po drugie, nie wiem gdzie macie takie duże różnice w cenie, bo w grajewie różnica między paroma tysiącami litrów a 50tys na miesięc to ponad 10groszy, w to największa mleczrnia w polsce, nie wiem jak to jest w mlekovicie.

pawelol111 jak na dzień dzisiejszy to żadnej nadprodukcji nie ma bo Unia jako całość nie wykorzysta swojej kwoty i eksport na zachód jest i ceny poszły przecież w górę, a to że trzeba się rozwijać i stawiać więcej żeby uzyskać ten sam dochód to już od wejscia polski do unii tak się dzieje, więc ameryki nie odkrywasz, nie wiem do kogo masz pretensje o to że ktoś stawia większe obory? Cała Unia chce zniesienia kwot żeby produkować więcej i jak my nie bedziemy stawiać większych obór to oni nas zdominują i nikomu w polsce już nie bedzie się juz opłacało.

#227 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:06

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @stolarz-ja napisałem "z sąsiadami" a nie z "sąsiadem" :D .Przy okazji-możesz odnieść się do tego co napisałem-czy gdzieś popełniłem błąd w wyliczeniach ?
A dla @pawelo chodziło o to że najbardziej płaczą ci którzy najbardziej chcą się nachapać :D .
PS.Na Zachodzie też padają fermy mleczne-chyba sam wiesz że to robota dla fanatyków :D .

Edytowany przez jaro, 04 luty 2013 - 18:07.

#228 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:15

Przyszłość produkcji mleka w Polsce jaro jeżeli masz tak jak podałeś to już duża różnica, w mlekpolu różnica między takimi rolnikami wynosi od 2 do 4groszy, zgadzam się że 50groszy to za dużo ale to chyba nie występuje w dużej liczbie mleczarni w polsce.

No akurat tak jak napisałeś to może być niesprawiedliwe, ale z drugiej strony jak wprowadzą przelicznik km trasy to po tyłkach dostaną Ci co mają daleko do mleczarni i bedą mówić że czemu my mamy gorzej i w koło macieju, nie da się zrobić żeby wszyscy byli zadowoleni.

Co do fanatyków - z tego wynika fakt że trzeba się rozwijać żeby przy większym stadzie było stać na pracowników i wakacje, ale to łatwo powiedzieć a ciężko zrobić...

O tym że rolnictwo to najbardziej pracochłonny i najbardziej niedoceniany zawód to też nie trzeba mówić ;)

#229 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:17

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Stolarz-ja nie piszę o sobie-ja piszę o hipotetycznych przypadkach :D .A tak przy okazji to ja jestem w Mlekpolu i różnica (kurczę posiałem gdzieś cennik) z pewnością była większa niż owe 2 czy 4 grosze.Co do pracowników i wakacji to zastanów się dobrze i powiedz ilu takich znasz ?

#230 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4113 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:21

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nikomu nie zazdroszczę ale jak widzę ludzi którzy mają stada po 70 sztuk nawet z robotem udojowym to mi ich szkoda. Kolega lat 30 jak siadł w kościele po całym tygodniu pracy to go było mało z ławki widać. Ludzie myślą że jak będą mieli większe stado to będzie więcej czasu a jest odwrotnie. Słyszałem o kolesiu który miał 50 sztuk ale postanowił walnąć oborę na 150 i 2 roboty udojowe. Czego on ma więcej? Na chwilę obecną kredytu, zmartwień i obowiązków.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:24

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie mam cennika przy sobie ale wim że od 15tys do 30tys było 24gr dopłaty, powyżej 30tys 26gr a ostatnio dodali powyżej 50tys 28gr, takie zapamiętałem przedziały, jak znajde w cenniku szybciej to napisze dokładniej :P
Wiem że mało jest takich rolników, ale kilku znam :)

#232 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:26

Przyszłość produkcji mleka w Polsce W Mlekpolu z okolic Grajewa ???

#233 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:31

Przyszłość produkcji mleka w Polsce pawelol bo 70sztuk to za mało bo dalej sam wszystko chce obrobić, powinien mieć tyle żeby samemu się nie wyrabiać z robotą i kogoś zatrudnić, zobaczyłby że ma łatwiej to by się przekonał, mentalność też jest taka że samemu sie najlepiej zrobi a pracownik to wszystko spiepszy, ale jakoś stada są co po 200-500 sztuk jest i prosperują i wszystko na pracownikach...

Tak z okolic Grajewa.

Edytowany przez stolarz88, 04 luty 2013 - 18:31.

#234 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4113 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:32

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Cielenie, dopilnowanie żeby wszystkie krowy były wydojone, zacielanie, zadawanie paszy - 24/24 cyrk na kółkach. Pracownik przyjdzie w czasie prac polowych ale mało komu chce się codziennie siedzieć w oborze choćby za 4 tys zł, w niedzielę też na pracownika nie ma co liczyć.

#235 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:38

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Nie wiem skąd jesteś, moze faktycznie nie ma u Ciebie chętnych za 4tys robic, byłem na stadzie 300krów gdzie główny zootechnik miał troche ponad 4tys, a reszta dużo dużo mniej. Moi znajomi za granicą doją krowy 3 razy dziennie to 6tys zł nie wyciągają. Chyba pochopnie z tymi 4tysiami wyskoczyłeś...

#236 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:38

Przyszłość produkcji mleka w Polsce @stolarz-chodziło mi o to jakiego krowiarza znasz z okolic Grajewa który na urlop wyjeżdża-bo ja żadnego .

#237 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:44

Przyszłość produkcji mleka w Polsce Te 6tys podałem do porównania, tam to najgorsza i chyba jedna z najmniej płatnych robót.

Jednego znam co oddaje do Grajewa ale tak blisko Grajewa nie mieszka :P

#238 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4113 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:53

Przyszłość produkcji mleka w Polsce To mają dziadowską pracę jak 6 za granicą nie wyciągną przy takiej robocie. Warto rozpatrzeć jeszcze jedną kwestię: na co może sobie pozwolić ktoś kto ma 70 krów i na co może pozwolić sobie ktoś kto ma ich 30? Pomijamy sprawy związane z rolnictwem.

#239 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:57

Przyszłość produkcji mleka w Polsce "Wiem że mało jest takich rolników, ale kilku znam :)"-no to z kilku zrobił się jeden i to z daleka :D .Nie odbieraj tego jako złośliwość ale ja znam tylko jednego rolnika zajmującego się hodowlą który jeździ sobie na urlopy po całym świecie-to mój bardzo bliski kuzyn-no ale to już zupełnie inna skala produkcji (i trochę inne zwierzątka).Ludzie od krówek to raczej o urlopie mogą pomarzyć-chyba że mieszkają na Marszałkowskiej i stamtąd kierują geszeftem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:08

Przyszłość produkcji mleka w Polsce nie wiem dokładnie jaka masz myśl zadając to pytanie, chcesz powiedziec że 70 i 30 to takie same możliwości tylko przy 70 więcej roboty i mniej czasu? czy nie o to Ci chodzi...

Sie zapytałeś około Grajewa ilu znam, to powiedziałem że 1, bo dwóch innych ma dalej do Grajewa to już nie bede ich podciągał pod Grajewo :P Cały czas o tym rozmawiamy że mało jeździ bo wiekszość jest takich i znamy takich co sami pracują na gospodarstwie i nie zatrudniaja nikogo i na wakacje nie jeżdżą.