Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jankes84    0

Na początku, z racji ,że jestem nowym użytkownikiem forum, chciałem wszystkich serdecznie pozdrowić i napisać parę słów o sobie. Otóż mam 28 lat, mam żonę, dwójkę dzieci, pracuje w lesie pochodzę z małego miasteczka,ale mieszkam na wsi. Może to na tyle odnośnie mnie(tak wymaga forum,żeby coś o sobie napisać, wiec to robię"regulaminowo"). Moi drodzy z racji ,że jest to forum typowo"wiejskie"(nie obrażać się)mam w związku z tym pytanie do was-Specjalistów. Mieszkam na wsi i od niedawna zrodził mi się plan-hodowli kur-nie myślcie sobie,ze kolejny młody miastowy chce rozkręcić biznes, chodzi mi mianowicie o kilka porad(jestem w tym zielony). Postawiłem już kurnik, tzn. wydzieliłem miejsce w oborze o pow. 20 m2, ogrodziłem 500 m2 wybieg-solidnie. mam w związku z tym parę pytań:

-Jaką ilość kur będę mógł hodować(powtarzam nie chodzi mi o biznes) po prostu o parę groszy na fajki i ewentualnie browarek:D

-Czym karmić kurki(czytałem co nieco, ale mam mętlik w głowie)

-jaka rasa(wogóle gdzie i jak kupić kury, jak mam je do siebie przywieźć)

-jakie medykamenty

-czytałem coś o doświetlaniu w okresie zimowym cos miedzy 15-21-ile w tym prawdy to nie wiem

Proszę was bardzo o sugestie odpowiedzi o wielką prośbę-nie traktujcie mnie jak "kolejnego" gówniarza który za 1000zł chce rozkręcić super biznes na wsi. Z góry dziękuję za odp i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

1 Na 20m2 możesz chodować tak do 140 szt ale powiedzmy optymalne będzie 100

2 Najlepszą paszą jak wiadomo jest śruta z różnych zbóż kukurydzy, kredy soji itp ale pewnie nie będziesz miał czym tego zrobić więc sama pszenica wystarczy Ci

3 kury możesz kupić na jakiś targowisku albo poszukaj gdzieś w okolicy jakiejś wylegarni

4 tak w okresie zimowym trzeba doświetlać kurnik tak by te min 14 godz było widno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

1. Co do ilości kur zgadzam się z przedmuwcą

2. Do jedzenia mozesz dawać wiele rzeczy gotowane ziemniaki, gotowe pasze, zboże (pszenica, jęczmień, owies, psze żyto,) Kukurydze ale w niewielkich ilościach

3.http://www.agrofoto.pl/forum/topic/49090-najlepsza-rasa-kur-niosek/page__hl__+rasy%20+kur#entry1057787

4.Medykamenty nie sa konieczne chyba że coś z kurami zaczeło się dziać

5.Oświetlenie to też 14 godzin ( u mnie jest ośietlenie do godziny 19)


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz czym transportować to wsadź do wora albo skombinuj jakąś klatkę, zawsze możesz kupić kurczaki i odchować taniej wyjdzie. Pamiętaj o stałym dostępie do wody, na początek pszenica i resztki z obiadu wystarczą co do kurcząt najlepiej kupić paszę jak mniemam śutownika nie masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Ja jestem hobbystą w tej dziedzinie, ale to co wiem, to powiem.

-Ilość niosek na taką powierzchnię 100-160 (5-8m2 )

-Ja robię mieszankę pasza gotowa Kurka z Podwórka + pszenżyto 10kg paszy + 15kg pszenżyta zmielonego śrutownikiem bijakowym i jeśli mam kukurydzę to do tego co wymieniłem dodaje 5kg kukurydzy również zmielonej. Paszę wsypuję do paśników jeśli kura chcę to ma stały dostęp do pożywienia i nie rozgrzebuje tylko zjada. Dodatkowo kreda pastewna ze żwirkiem, w osobnym pojemniku. Woda dużo czystej, świeżej wody, najlepiej z poidła dla drobiu, jeśli woda jest brudna kura nie pije, jeśli kura nie pije wody przez 24 godziny, nie znosi jajek przez 7-14 dni.

-rasa kur, zależne od uznania.

- doświetlanie jak najbardziej prawda zimą jak napisałeś 15-21.

Kury jajka najlepiej niosą w zaciemnionych miejscach więc, grzędy tak ustaw aby były odwrócone od światła. Jeszcze warte wspomnienia jest zadbanie o podłoże, kury mają mieć ciepło od podłoża, więc odpowiednia warstwa słomy jest bardzo ważna i zapewnienie suchego podłoża, ale to idzie w parze.

 

To by było chyba tyle, co mam do powiedzenia. ;)

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes84    0

Wielkie dzieki koledzy za odpowiedź. Troszke mnie to "rozwaliło" jak napisaliscie mi o tylu sztukach-ja raczej myslałem cos o 50 max. Ale skoro tak piszecie to macie jakies doświadczenie w tej sprawie. prosiłbym was bardzo o ocene pomysłu który wpadł mi do głowy, a mianowicie o dostarczanie skoszonej(niewysuszonej) trawy do wybiegu-wiem ,ze kurki lubia robaczki i inne podobne. W okresie letnim kosze na swojej posesji około 5000m2 trawnika z czego połowe kosze wykaszarka ale tylko wtedy jak trawa ma w granicach 20 cm(pi razy oko), mam blisko staw z karpiami i jak nieraz chodziłem na ryby to ta trawe skoszona nosiłem w jedno miejsce a potem jak zaczynała gnić to miałem ROBALE na full wypasie-czy takie cos mógłbym robic dla kurek???-cos a'la kompostownik???

moje drugie pytanie to takie-ile musiałbym miec średnio gniazd na 10 kur załóżmy???no i najwazniejsze ile kogótków na te 10 kur-tak srednio???

Z góry dziekuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeden dobry kogut wystarczy. :D a z tym kompostem to ci raczej nic nie wyjdzie bo nie zdąży kury jak tam wpadną to zrównają to z ziemią. ja swoim jak kosze trawę to daje tą zielonkę ile zjedzą tyle zjedzą a reszta zgnije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prorok    2045
Napisano (edytowany)

Moje najchętniej jedzą ześrutowane zboże. Na 60 kg pszenicy ozimej,jarej i kukurydzy daję im worek mieszanki dla niosek.Do tego do wody dodaję im witaminy.Oraz dostają codziennie gotowane ziemniaki i zlewki.

 

Trawa jak najbardziej.Tylko żeby nie była bardzo mokra. Ja moim w sezonie letnim codziennie kosze. Tylko najlepiej żeby była krótka koszona(najlepiej po kosiarce ogrodowej) Nie dość że coś tam sobie skubną to jeszcze mają w czym grzebać.Jak mam możliwość to i dwa razy dziennie im na kosze.

 

O tych gniazdach to niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą :) ale ja na 14 sztuk miałem dwa większe.Teraz mam takie jedno długie to i tak się wszystkie w jednym miejscu jajka znoszą.Nie raz są do gniazda takie kolejki jak za komuny:) Próbowałem dokładać im więcej gniazd żeby było luźniej ale nie idzie ich odzwyczaić :)

 

 

Jak już zajrzałem do tego tematu to opiszę jeszcze jeden problem może ktoś będzie w stanie pomóc

 

Więc tak...Ostatnio zauważyłem że jednej kurze z odbytu leciała krew. W nie długim czasie ta kura padła.Nie przejął bym się tym bardzo bo wiadomo że jednej sztuce czasem coś mogło być i po prostu padła ale zauważyłem to też u innej kury..W okolicach odbytu ma czerwone zlepione pióra. Teraz jej to wszystko trochę podeschło.Chodzi normalnie je i nie widać po niej żadnych podejrzanych objawów.Poza tymi co opisałem.Miał ktoś podobne przypadki? Co to może być?Można to jakoś leczyć? Najbardziej się boję żeby mi to na inne kury nie przeszło...

 

Byłbym wdzięczny za odpowiedź ;)

Edytowano przez prorok

Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Co do trawy to najlepiej ścinać kurą świeżą, zawsze lepsze jajka bedą. Na 15 kur nawet ci starczy jeden kogut. U mnie są 2 ale jeden cały czas w kurniku siedzi bo się boi. Więc ten jeden kogut ma 20 kur. A co do gniazd to na 10 kur (może nawet 15) starczy ci spokojnie 2 gniazda. U mnie są 3 gniazda na tą liczbe kur co wyżej.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20
Napisano (edytowany)

1 kogót na 10-15 kur ja mam cztery gniazda na ok 30 kur a ja karmie zboże,śryta,pasza dla niosek,woda :)

Edytowano przez mesi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

@gawid5508 czemu małe ilości kukurydzy ??

kuku powinno sie dawać około 25 % a jak najmniej jęczmienia i wogóle owsa

tak trawa musi być krótka nie może być własnie długa 10 20 cm bo k**wa jej nie "pogryzie" i wtedy się dławi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prorok    2045

"K#rwa" na pewno będzie miała ciężko pogryźć :D Kura z reszta też:)

 

Panowie a kogut jest musowy? bo nie wiem czy na wiosnę zakupić czy nie? U mnie jest dość mały wybieg i boję się że kogut będzie kury gonił i męczył... Na razie mam 14 sztuk a na wiosnę mam w planie podwoić obsadę.Więc co radzicie z tym kogutem?

 

Jeśli ktoś mógł by mi pomóc w rozwiązaniu problemu który opisałem kilka postów wyżej to byłbym bardzo wdzięczny:)


Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

@Przemko małe ilości miałem właśnie na myśli tak 15-20%.

@prorok kogut jest potrzebny w przypadku jeżeli bedziesz chciał nasadziś kure. Jeżeli nasadzisz kure na jajka które u ciebie zniosły kury to będa niazarodne i nici z kurczaków ponieważ bedą czyste.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes84    0

Oj panowie chyba byłem na wagarach w szkole na lekcjach biologii:D To kura bez koguta tez znosi jajka???Ale jazda:D panowie mam do was prosbe-jaka pasze kupic?, tzn jakiej firmy i ile tak ,żeby starczyła mi na miesiąc załózmy przy 20 kurkach, ile i jakiego zboża(pszenica itp.),dostep do wody mam nieograniczony,co ile dawać urozmaicona karmę-typu suchy chleb, parowane warzywa typu ziemniaki, marchew. Jaka jest opłacalność(nie myslę pod względem "biznesu" co jak niektórzy na tym forum)tzn ile musiałbym miec sztuk-max 100 ,żeby miec kilka groszy poza jajkami na własny urzytek. jaka kalkulacja miesieczna-tak srednio. Wybieg 500m2 z mozliwościa powiekszenia o nastepne 500m2-bez zmiany maksymalnej obsady.Z góry dzieki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

przy takiej ilości opłacalność jest taka sobie, chleba raczej odradziłbym dawania, no wiadoma sprawa że jajka bez koguta będzie znosiła żadna ameryka wybieg warto powiekszyć odrazu ja mam około 200 szt teraz i przy wybiegu 22 ar (200m2) w lecie trawa nie nadąża rosnąc jest goła ziemia, jak na 20 kur kupisz 80 kg pszenicy to powinno starczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Do kolegi wyżej mam pytanie Czy na fermach drobiu też mają koguty? Bo ja nie sadze żeby mieli. Ja pasze kupuje z centrali nasiennej w obornikach ale daje tylko do gotowanych ziemniaków.Co do ilości paszy to nie wiem ile chcesz jej dawać. Zboże jak najbardziej pszenica, ale możesz też robić mieszanki zbóż. Ilość zboża na 20 kur miesięcznie ok. 80-100 kg. U mnie idzie na miesiąc ok. 75kg. Wybieg powinien starczyć ale możesz dogradzać po kawałku żeby kury miały coś zielonego. Kury powinny miec stały dostęp do jedzenia i picia. Kalkulacja miesięczna w najlepszym okresie na 100 kur ok. 80jajek razy 0,60gr/sztuka= 48zł 48razy 30dni=1440 ale musisz odjąć ceny pasz i zboża i oczywiście samych kur. A i ilość jajek nie zawsze bedzie taka kury pieżeją to nie znoszą jajek, i też zawsze jakaś może wypaść.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja nie mam koguta i kury jajka znoszą. Średnia dzienna pożywienia na 1 kurę wynosi 0,17kg dziennie, (przynajmniej u mnie) takiej mieszanki, którą podałem w poście #5. Koszt dziennego pożywienia ok 25 groszy. + zakup kury ewentualne upadki itp. itd. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

kogut jest tylko po to aby mieć kurczaki, ale ja zawsze kupuje potem sprzedaje dorosłe , pasza polecam piast nioska u mnie worek 25kg da ok 30 kur starcza na ponad miesiąc bo daje wiecej zboża ziemniaki dobre są ze śrutą chleb suszony ale nie często a nie suszony może szkodzić kurom tak kiedyś słyszałem ,co do opłacalności to w tamtym roku sprzedałe 103 mendle jajek po średnio 9 zł więc myśle że się opłaca. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

@dawid5506 ja przecież nie napisałem że kogut musi być

@jankes84 zabrakło jednego 0 miało być2000 m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

@Przemko tak wyszło że ja pisałem post jak ty swojego dodawałeś to pytanie było dla @jankes84


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonita28    0

A od czego zależy wielkość znoszonych przez kury jaj? czy na to ma wpływ pokarm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prorok    2045
Napisano (edytowany)

Najbardziej od wieku kury:) Jak są młode i się zaczynają nieść to jajka są małe a z wiekiem co raz większe. Wielkość jajek zależy też od rasy.Pasza pewnie też ma coś do tego:)

 

Panowie mi się wydaje że moje kury niosą za duże jajka...Te które są mniejszej budowy mają ciężko znieść jajo i krwawią trochę przykro na to patrzeć. U tych większych nie zauważyłem tego problemu..Można na to jakoś wpłynąć żeby niosły mniejsze jaka? Może to głupie pytania ale w końcu po to jest forum: żeby pewne kwestie wyjaśnić)

Edytowano przez prorok

Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Mi się wydaje że nic w tej kwesti nie zrobisz. Po jakimś czasie jak się rozniosą to się to ustabilizuje.Kiedyś też miałem z tym problem jedna kura nosiła jajka tak duże że były po 2 żółtka i właśnie krew troche leciała ale to trwało kilka dni max. tydizeń i wszystko wróciło do normy.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

A powiedzcie mi koledzy, co może być przyczyną tego, że kury dzióbią swoje jajka? Bo od czasu do czasu znajduję skorupki i raczej jestem pewien, że to kury, bo zdarza się to właśnie od czasu do czasu, a gdyby jakiś szkodnik to robił, to zapewne działoby się to częściej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Piotrrak
      Dzień dobry ile sztuk gęsi lub kaczek mógłbym trzymać w budynku o wymiarach 15m na 35m (450m2)?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez marconi965
      Witam, kilka dni temu pisałem o problemie z wodą w mleku. Na początku poziom wynosił 1%, teraz zwiększył się do 2.5%. Robiłem próbki w kilku laboratoriach, bezpośrednio od krów mleko, wychodzi woda. Odpada więc awaria chłodni czy wina kierowcy. Po zrobieniu wynikow wychodzi bialko- 3.2%, tłuszcz 4,4%, sucha masa-12.3%, ph- 6.6, woda 2.5%. Kontaktowałem się z doradcą zywieniowym, każdy rozkłada ręce. Miał ktoś może podobny przypadek i potrafi pomóc?
    • Przez AtosPro
      Witam,
      Chce zacząć hodowle jagniąt, jestem rolnikiem (ogrodnikiem) sadze truskawki nie mam ani skrawka łąk i pastwisk mieszkam w małopolsce na bardzo gużystym terenie. 
      Porusze pare kwesti hodowla będzie sie opierała na zakupie i sprzedaż do skupu jagniąt (żywca). Hodowla będzie od kwietnia do października. Tylko hodowla na pastwisku. W okolicy jest dużo nie użytkowników. PROSZE BARDZO O WYROZUMIAŁOŚĆ PONIEWAŻ NIGDY NIE HODOWAŁEM OWIEC,KÓZ I JAGNIĄT.
      Myślałem że kupie jagniątka w wadze 18-20 kg i będę hodował na pastwisku z dodatkiem pasz treściwych, do wagi skupowej żywca tak z 31-36 kg . Myśle że zaczne od 10 sztuk. Ile się takie jagnię howa? Ile potrzebuje paszy treściwej jedno jagnię? To się opłaca ? Tylko proszę tak szczerze bo prawie wszystkim rolniką nie opłaca.

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj