Staszek720

Najlepsza rasa kur niosek

Polecane posty

Staszek720    0

Witam
Chciałbym się zapytać o najlepsze rasy kur niosek
które znosiłyby jaknajwięcej jaj.
Obecnie mam 70-80 sztuk kur i ok. 20 jajek dziennie, to według mnie
jest trochę mało szczególnie w tym okresie. Rasy nieznam którą mam
ale zawsze kupuje w w okolicach maja kurki-1-dno dniowe.
Czytam na forum że u niektórych osób , kury się niosą " wspaniale"
-moje kurki mają jak w "Raju" Lecz nie okazują za bardzo wdzięczności
-dostają pszenicę,pszenżyto,kukurydzę śrutę, ziemniaki, od wiosny do
póżnej jesieni mają naokrągło zielonkę; trawę, codziennie świeże pokrzywy
im dostarczam,a w okresie zimowym suszoną pokrzywę, również mają
miejsce do biegania, grzebania itp.
Mam więc prośbę do osób które znają się dobrze na tych sprawach o
odpowiedż , jakiej rasy szukać ażeby wysyp jaj dziennie był jaknajwiększy
i jak wogóle karmić taką rasę ( jak z paszą ) i wogóle.
Zastanawiałem się nad Zielononóżkami ale z tego co czytam to chyba
muszę zrezygnować.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Kup rase Rosa ja je mami nie narzekam mam 30 kur i teraz 22-24 jajka dziennie a latem 26-28.

zEBY SIĘ LEPIEJ niosły to kup im pasze pełnowartośćiową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a moje pasożyty kury nie chcą się wogóle nieść a jak zniesie jajko to potłucze. daje im paszę pełnowartościową dla niosek pszenice pszenżyto i mają jeszcze kredę i piasek i jajek jest jak na lekarstwo. swojego czasu jeszcze kuna się za kumplowała z moimi kurami i robili mnie w jajo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Ile masz tych niosek? Jaki duzy kurnik? trawe w sezonie im dajesz? Mi też zdaża się że jajko zgniotą ale to sporadycznie. Chodzą teraz po wybiegu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kury maja wybieg chodzą cały rok, a kur to jest kilka tylko na swój użytek. a kurnik ma wymiary ok 3x4 są gniazda na jajka i grzęda na noc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

najlepiej niosą u mnie Lekorny.

 

Leghorny chyba ^^

Masz rację, bo to są chyba najlepsze nioski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jamal93    0

Odswieże temat :)

 

1. na tym forum wyczytałem ze najlepiej niosą ROSA kolor czerwony i leghorny - białe

 

2. Mój ojciec jest za czarnymi <rosa> ponieważ uważa, że one godzinę wcześniej wychodzą z kurnika i godzinę później idą spać od reszty

 

3. Moje zdanie to wymieszać kolory ponieważ jak zaczną mi się krzyżować to będą bardziej zróżnicowane geny i ogólnie sprawniejsze osobniki<nie spało się na biologi ;) >, ale nie wiem czy mieszać gatunki...

 

 

Jeśli ma to jakieś znaczenie to chodzi o nioski niosace wiejskie jajka. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? która opcja jest najlepsza? a może w ogóle inna metodę polecicie? nie mam zbyt dużego doświadczenia, wiec staram się uczyć od najlepszych ;) Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi :)

Edytowano przez Jamal93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszL123    1

Podstawowe znaczenie ma pasza. Co do ras, to wymienione tu zostały typowe nioski (Leghorn), jak i kury tzw. ogólnoużytkowe (Rosa).

Ogólnie różnica polega na zużyciu paszy. Wspomniane Leghorny, Messa (agresywne), (podobno) Tetra- cech*ją się bardzo niskim lub niskim zużyciem paszy. Ogólnoużytkowe jedżą więcej, ale co do nieśności to jak pisałem znaczenie ma pasza i ew. przebyte choroby. Z zielonką nie ma co szaleć-kura sama wie, czego jej trzeba. Co do ras, jest jeszcze Susex, Dominant itd.

ps. Z tego co wiem, zielononóżki są dobre hobbystycznie, bo pożytek z nich mały i słabo się niosą, a 60% piskląt to koguty. W większych stadach agresywne .

Edytowano przez MateuszL123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert983    38

Witam kur mam nie dużo. 13 sztuk kupionych na targu jako wyniesione z fermy około 3miesiecy temu.Obecnie od nich mam 10 jajek dziennie.Mam jeszcze młode kurki kupione na targu one są jeszcze za młode na znoszenie jajek i zielononóżki w liczbie 4 sztuk,kupiłem je jako starsze kurki mam od nich 4 jajka dziennie i mam zamiar tylko je hodować od przyszłego sezonu.Zielononóżki są bardzo ładne i mają bardzo zdrowe jajka więc polecam. A tak na marginesie to u mnie kurki mają pszenżyto,otręby,owies,moczone bułki,grykę,i obszerny zielony wybieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal80    0

Witam ja mam kury rasy rosa w ilości 15 szt kupione od hodowcy jako 6 tygodniówki w czerwcu zaczeły się nieść ok 15-18 grudzień ilość jajek 2-3 po dwóch tygodniach jest ichśrednio 12 jajek dzienie. Spożywają ziemniaki mieszane z otrębami + pszenica do woli teraz kupiłem śrutowaną kukurydzę 10kg za 12zł i dodaje do ziemniaków oraz sypie do karmidła suche otręby pszeniczne + letnia woda rano i wieczorem . Pomieszczenie mam bardzo chłodne a kurki niosą się jak głupie oby tak dalej wypuszczam je w dzień a wieczorem włanczam żarówkę do 8 wieczorem

 

Koszty chowu 15 kur

30kg otręby pszeniczne 22zł

30kg ziemniaki 10zł

50kg pszenica 40zł

+ słoma siano 2 baliki za darmo

łącznie 72 zł x 6 msc =432zł

Jajka sprzedaje sąsiadom i znajomym po 0,75 do 1zł łącznie sprzedałem ich 200 za 170zł czyli kurki sie jeszcze nie odrobily ale idzie ku dobremu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes84    0

U mnie np. zauważyłem ,że w okresie jesienno zimowym-wiadomo niesność spadła, ale leghorny o wiele słabiej niosły sie od rosy. Wszystkie kurki w tym samym wieku 9 miesięczne, karmione tym samym , chowane w tych samych warunkach, kurnik docieplony styropianem, gotowane jedzenie codziennie plus ziarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Leghorny niosą nawet dobrze, ale za to jajka dość małe. najlepsza jest Rossa. jak dostaną to co potrzeba plus kreda i troche pełnowartościowej paszy niosą ładnie.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

@Jasio22 zielononóżki mogą być z innymi kurami. Mam u siebie zielononóżkę z innymi kurami i jest ok.

 

Polecam kury gołoszyjki znoszą dużo jajek i są większe od pozostałych.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Rada na przyszłość pszenżyto nie służy dobrze dla kur ogólnie dla ptaków jest trujące mają biegunkę.Na przeczyszczenie jelit dać trochę owsa.Najlepsza jest mieszanka  kukurydza owies oraz jęczmień lub pszenica do tego ziemniaki lub buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skad taka zla opinia krąży na temat wiejskich jajek,  na  ale moze dlatego, że podróby ekologicznych jajek są tez w marketach i nie różnią się niczym od fermówek. Ja znalazlam dobre jajka przez internet z organic34 pl sa bardzo smaczne, zerówki, najlepsze, sprawdzone i z certyfikatem
 


Polskie Pomidory - soki naturalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz355    1

Najlepiej niosą się leghorny i dobrze wykorzystują paszę u mnie ładnie chodzą na dużym obszarze łąki nawet do 200 m od kurnika i same pozyskują paszę. Czasem je tak  puszczam, normalnie mam grodzony wybieg. Tylko problemem jest to ze mają białe skorupki i w niektórych regionach kraju jest taki zabobon, że ludzie nie chcą kupować takich, bo myślą że mało wartościowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez fioletowy
      Witam, zwracam się do was z pytaniem. Być może to pytanie przewinęło się już przez to forum 100 razy, ale nie chce mi się szukać podobnego wątku. zamierzam hodować byki mięsne (myślę o ok 50 sztukach) luzem na głębokiej ściółce, jaka rasa byłaby najlepsza dla mnie, będą dostawały sianokiszonkę, siano i kiszonkę z kukurydzy do jedzenia, a trzymane będą w przebudowanej stodole (dwie ściany murowane, dwie drewniane, dach kryty blachą). Myślałem o rasie limousine ale nie jestem pewien. Która rasa będzie rosła w miarę dobrze na takiej diecie, a jednocześnie nie przeszkadzałyby im niskie temperatury? no i dobrze byłoby, gdyby były dość spokojne. wybieg też mam w planach
    • Przez Smitty
      Witam
      Co u was najlepiej schodzi z drobiu?(kury,kaczki,gęsi, czy coś innego)
      Chciałbym zająć się narazie małą hodowlą aby sobie trochę dorobić.

      Z góry dzięki za odp.
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym. 
    • Przez Daniipeee
      Witam, jestem nowy na forum więc Cześć wszystkim , wracając do sedna sprawy, Chciał bym zacząć hodować kury nioski ok.1000 szt. Do dyspozycji mam stara stodole która można przerobić na kurnik wymiary ok 12mx25m. Do dyspozycji mam 1ha łąki granicząca ze stodoła na wybieg i 5ha na zasianie. Chciał bym dowiedzieć się coś na temat hodowli , opłacalności, wymaganiami, pozwoleniami, i czy warto, na koniec dodam tylko ze nie mam doświadczenia w rolnictwie. Lecz mam zapał i chęci. Proszę o wyrozumiałość 
      pozdrawiam DM
    • Przez Daniipeee
      Witam, jestem nowy na forum więc Cześć wszystkim , wracając do sedna sprawy, Chciał bym zacząć hodować kury nioski ok.1000 szt. Do dyspozycji mam stara stodole która można przerobić na kurnik wymiary ok 12mx25m. Do dyspozycji mam 1ha łąki granicząca ze stodoła na wybieg i 5ha na zasianie. Chciał bym dowiedzieć się coś na temat hodowli , opłacalności, wymaganiami, pozwoleniami, i czy warto, na koniec dodam tylko ze nie mam doświadczenia w rolnictwie. Lecz mam zapał i chęci. Proszę o wyrozumiałość 
      pozdrawiam DM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj