dentka17

cielak---->byk

Polecane posty

dentka17    5

Witam

 

 

Szukałem na forum tematu ale nie znalazłem. Jeśli jest a ja przeoczyłem to przepraszam i prosze o przeniesienie.

 

A więc wie ktoś może ile kosztuje wyprodukowanie jednego cielęcia od kupna gdy ma 8 dni do wieku 20-24 miesiecy? Ile JEDEN cielak wypije preparatu mlekozastępczego ile zje Sruty ile zje siana, sianokiszonki, słomy ile potrzeba na ściele dla opasa i to wszystko od wieku 8 dni do dwóch lat. Ile zje sianokiszonki czy siana karmiąc go od 3-4 miesięcy przez cały rok a nie tylko zime. Jeśli ktoś mi poda to spróbuje obliczyc ile to kosztuje w moim rejonach i czy to by się opłacało kupując ciele nie mając pola i własnych pasz tylko wszystko było by kupowane.

 

Za wszystkie odpowiedzi dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

No nie wiem czy Ci sie opłaci na kupnym wszystko.Nie zapomnij ,że wszystkie tyle samo nie jedzą zależy to od rasy,zdrowia itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Wiem wiem ze wszyskie tyle samo nie jedzą chodzi mi srednio ole zjedzą. Narazie na kupnym a za 3 lata dokupimy 2-3 ha ziemi bo wtedy bedzie na sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

kolego na pewno nie będzie to opłacało żebyś kupił wszystko i trzymał go dwa lata bo zje swoją wartość i nie wiem czy nie dołożysz a jeśli nawet coś zostanie to kto wie jaka będzie cena za dwa lata drugą żeczą jest zbyt długi okres zwrotu inwestycji o takie analizy ile czego zje to raczej na akademię rolniczą musisz uderzać oni powinni mieć takie przypuszczenia bo każdy byk jest inny zależy od systemu żywienia,genotypu byka i dbałości gospodarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

no to ja napisze taki zbliżone przypuszczenia do prawdy:

a więc od początku:

cielę będzie kosztowało ok.1000zł

preparat mlekozastępczy załużmy że będziesz dawał go przez 50dni i że na dzień złużejesz go w ilości 1kg=50kg, woreczek 25kg kupujesz za 100złx2=200zł

sianokiszonka 640dnix20kg=12800kg. 1 balot waży ok 400-500 i więcej kg, przyjmijmy że waży 500kg a więc 12800/500=25,6 balota

1 balot kosztuje ok 80zł a więc 26 balotów x 80zł=2080zł

kiszonka (najlepsza na opasanie) będziesz podawał ją przez okres 2 lat czyli 730dni po 20kg (śr)=14600kg 1t może kosztować ok 100zł=1460zł za kiszonke np. z qqrydzy

śruta hmm. dajmy na to iż robisz śrutę z 2 odmian zbóż np jęczmień i przenżyto. chcesz podawąć mu przez 2 lata i przez cały ten okres będziesz musiał , mu dawać ok5kg sruty dziennie 730x5kg=3650kg powiedzmy iż spożądzas mu to w ilośći 50/50 a więć 3650/2=1825kg jęczmienia i przenżyta, jęczmień po 750zł/t a więc 1,85x750=1387,5=1390zł i przenżyto 1825kgx700zł/t=1295zł=1300zł. a więc za śrute zapłacisz 2690żł=2700zł

warto tęz pomyśleć o dodatkach np. sano sanbull. będziesz podawał mu przez 730dni po 1kg na dzień=730kg a więc 7,3dt x 120żł/dt=876zł=880zł

słoma 1byk potrzebuje 4m2 miejsca, a więc na 1m2 pójdzie ci 6kg słomyx4m2=24kgx730dni (musisz ścielać)=18980kg=19000kg 1 balot może ważyć 150-200kg załużmy że 200kg 19000/200=95balotów po40zł=3800zł

 

a więc wydatki: ciele 1000zł, sianokiszonka 2080zł, mleko 200zł, śruta 2700zł, słoma 3800zł, dodatki 880zł i kiszonka 1450zł =12110zł=12000zł

a dochód to byk waga 700kgx8zł/kg(może się utrzyma)=5600zł

5600-12000=-6400zł jesteś w plecy taaa za ciekawie to to nie jest, ale twoja decyzja;)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Farmer94 Ty to potrafisz poprawić humor przy niedzieli ,dobry jesteś ! perfekcyjna matematyka!!! te Twoje wyliczenia to by nawet dzika z lasu wystraszyły.

Edytowano przez krzysiek79w
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

mnie już dzisiaj parę rzeczy wku rzyło! no ale nie otym mowa, no faktyczynie wyszło jakoś dużo!;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

jak bym musiał wszystko kupić to i ja bym zrezygnował.a kiszonkę z QQ to można gdzieś kupić w balotach bo wysłodki tak,pytam ze zwykłej ciekawości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Humorek poprawiłeś farmerze. Ale dzieki że mi napisałeś i o wszystkim pomyślałeś.

Tak więc:

Chyba troche za dużo ze jedno cielę a potem byk zje w ciagu dwóch lat 26 beli sianokiszonki.

Twoje koszty różnią sie troche od moich u mnie cena beli 60-70zł

1kg premiksu sanbulla? nie za dużo nawet dla dużego byka?

Ze słomą to na moje oko też troche za dużo 95 BEL NA JEDNEGO BYCZKA????

U mnie cena jednej beli to tylko koszt prasy czyli 10zł i moge mieć ile chce od kolegi bo ma 200ha i tylko płace za koszt prasy oczywiście coś tam można mu odpalić za to słome.

Ciele 1000zł

Preparat mlekozastępczy 200zł

Sianokiszonka nie chce mi sie wierzyć ze ciele zje 26bel to pomnoże 20belx70zł=1400zł

Kiszonka z qq tak jak muwisz 1500zł tylko w moich okolicach nie wiem czy ktoś sprzedaje.

Sruta 2700zł

Na moje oko premiksu za dużo napisałeś pisząc 1kg na dzień podam cene 650zł u mnie worek 25kg chyba coś około 50zł kosztuje.

Ze słomą chyba też przesadziłeś niech bedzie 60 bel 60x10zł = 600zł

A więc koszty:

1000+200+1400+1500+2700+650+600=8050zł

Co ty kolego w dwa lata tylko 700kg? z 850-900kg 700kg to hf mają więcej w dwa lata.

Dajmy na to 870kgx8,zł=6960zł 8050-6960=1090

Niby ponad tysiąc w plecy ale twoje obliczenia chyba są za duże.

Jeszcze raz dzieki za post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Właśnie też mi się tak zdaje.Nawet jak ma się swoje zboże to też trzeba troche kasy wpakować zaorać zabronować kupic materiał siewny zasiać pryskać skosić dostarczyć do domu koszty paliwa wymiana oleju jakaś awaria.

To pokaż kolego swoje wyliczenia.

Wujas ma 3 krowy i 10 cieląt w różnym wieku i w ciągu dwóch lat zrobiło ok. 100bel sianokiszonki plus siano a u ciebie wyszło ze jeden cielak zje przez cały okres 26 bel. bela=15 kostek 26x15=390!! troche dużo wychodzi.

Niech inni hodowcy się jeszcze wypowiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Z moich wyliczeń na jedną sztuke ok 9 bel słomy na rok/sztuke potrzeba bo tyle mi mniej więcej poszlo jak 3 sztuki miałem na uwięzi.

Tak nawiasem kolego @dentka masz baaardzo optymistyczne wyliczenia.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

optymistycznie czyli ze mało prawdopodobne? no 9 bel a nie 96 jak kolega wyżej wyliczył

Dajmy na to na okres całego wychowu od 8dnia zycia do 24 miesiąca potrzeba 20 bel słomy. 120x120 miałeś bele?

-Zakup byka BBB który ma 8 dni to jego waga ok. 55kg 55x14zł=770zł.

- 20 bel słomy u mnie koszt 10zł-bela 20x10=200zł

- preparat melkozastępczy 200zł

- sianokiszonka 20bel 20x75zł=1500zł

- bez kiszonki ale za to troche ziemniaków od wujasa bym miał to za pół darmo ostatnio brałem 300kg to chciał 50zł. to dajmy na to ze 1200zł

- śruta 2700zł

- premiks sanbull, jeśli w twoich obliczeniach ciele zje 3650kg to 25kg sanbull'a na 1tonę paszy sie daje to wychodzi prawie 4 worki 4x50zł=200zł dajmy na to ze 250zł

 

A więc:

770+200+200+1500+1200+2700+250= w zaokrągleniu 7000zł.

w ciagu dwuch lat na takim futrze przybierze BBB chba do 900-950kg co??

Dajmy na to ze 920x8zł=7360zł

Tak to wynika z moich obliczeń jeśli jest coś żle to mnie poprawcie. Przecież nie moze być aż tak tragicznie z kupowanych pasz. Wy też za darmo ze swoich pół nie zbieracie paszy. Pewnie nie dużo taniej niz jak by sie kupowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Dodaj wodę , jakieś leki, transport i już jesteś w dupe w kasą. Poza tym kto ci sprzeda BBB w wieku 1 tydzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

Gdzie kupić BBB i jeszcze w tej cenie chętnie dam od ręki 1100 zł i wezmę ze 20 szt :rolleyes: :rolleyes: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

dentka17 jaja sobie robisz BBB 55kg po 14zł tyle to on waży jak wylezie z pod ogona a Ty już chcesz go kupić.na pewno kupisz po 14zł moje gratulacje , w Rumuni BBB kosztuje 18zł(cena z zeszłej środy)i to nie czysty,żartowniś z Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Masa BBB przy urodzeniu to podaje książkowo: buhajek 48kg a cieliczka 44kg. One aż tyle kosztują? :blink: :blink:

mickas092@ dlaczego sądzisz ze nikt by nie sprzedał po tygodniu czasu cielaka?

A wracając do sianokiszonki to kolega ma DWIE jałówki lm w wieku 10 miesięcy i one dwie zjedzą w 1 bele sianokiszonki w 3 tygodnie. Czyli Farmer94 troche za dużo podał. Wiem że jak bedą miały ok. dwóch lat to będą więcej jeść ale jak miały 4-5 miesięcy to pewnie bela sianokiszonki starczałaby na 5 tygodnie czyli dla jednego na 10. To pewnie jedno ciele w ciągu dwóch lat zjadłoby 15-20 bel sianokiszonki. Dobrze myślę? Zgodzicie sie ze mną? :) :)

A cielęta czystej rasy przybierają szybciej na masie czy lepsze są mieszanki? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Bo ten kto chowa BBB sprzedaje je odchowane zeby wiekszy zysk byl :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

dentka17 mieszanki inaczej krzyżówki to pojęcie względne można skrzyżować sima z limuzakiem będą dobre przyrosty i żaden kupiec nie będzie marudził ale można skrzyżować Hf z RW lub angusem gdzie rośnie słabo ma budowę cbk-a i kasa jak z a cbk-a a zeżre tyle co słoń z marnym efektem.ogólnie mówiąc to krzyżówki ras mięsnych(chodzi mi o bydło do krzyżowania czysto rasowe)rosną lepiej niż w czystej rasie.potwierdzono naukowo no i ja się też pod tym podpiszę ze strony praktycznej. bydło BBB jest bardzo drogie i nie dla wszystkich dostępne jest go mało ale nie powiem że go niema bo ludzie próbują zapładniać Hfki i inne krowy dużego kalibru ale ich popędy są szybko studzone bo BBB nawet skrzyżowane ma problemy z wycieleniami i to jest cały feler tej rasy bo poza tym jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

dostęp jest tylko że drożej niż za limuzaki co Ty kolego kombinujesz?żeby krzyżować to doświadczenie potrzebne.widzę że poczytałeś bo idziesz w duży kaliber.akurat ta rasa o którą pytasz też się ciężko cieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Nie nie ja nie chce krzyżować tylko tak pytam gdzies kiedyś obiło mi sie o uszy ze mieszanki są lepsze. Tak to prawda mam kilka książek o bydle mięsnym i mlecznym. Mugłbyś mi jeszcze napisać ile podaje sie śruty na jedno cielę i ile jaką ilośc sianokiszonki jeśli wiesz? Moze jest to gdzieś na forum? wiesz może? :) :) A tak poza tym to dzieki za rozmowe i podpowiedzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

poczytaj moje posty wcześniejsze tam masz wszystko:dawki do różnego wieku,pełnoporcjowe własnej roboty leczenie itd.kiszonka od trzeciego miesiąca życia stopniowo niech się przyzwyczai a potem zwiększaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

A pod jakim tematem pisałeś te dawki?

Wiesz czy moze na innych stronach takich jak ppr też są moze wypsiane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj