mtz_820

Umowa o dzierżawę pola

Polecane posty

mtz_820    0

Ma ktos taka umowe do druku albo schemat co tam wypicac czy cos takiego? Prosze o pomoc


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

piszesz od reki umowę-

UMOWA DZIERZAWY działki nr o pow znajdującej sie w xxxxxx

 

ta i ta osoba dzierżawi polę o pow np 50 ar na czas np 5lat.Jesli dojdzie do rozwiązania umowy dzierżawy osoba która zleca dzierżawę zobowiazana jest uprzedzić dzierżawcę 1 rok wcześniej z uwagii na nakład finansowy włozony w uprawę .Jesli to zrobi wcześniej jak rok kalendarzowy jest zoobowiazana zwrócić wszelkie nakłady finansowe aby utrzymac odpowiednia kulturę ziemi.Dzierżawca zoobowiazany jest do utrzymymywania ziemi w dobrej kulturze -pielęgnacja-nie dopuszczenie do zachwaszczenia.

Osoba zlecajaca dzierżawę przenosi płatność za grunt lub nie przenosi na osobę która pobiera dzierżawę.Płatność za dopłaty albo pozostaje we własności zlecajacego dzierżawę albo pobiera dopłatę dzierżawca pola...

 

dodatkowe ustalenia...........................

,.............................................

 

.......................................

 

 

podpis pospis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

ja posługuje się taką umową (nie będę pisał całej bo zajmuje 3 strony A4)

Umowa dzierżawy

1. zawarta w dniu ....... pomiędzy .......... zamieszkałym .......... nr i seria dowodu osobistego......... zwanym dalej wydzierżawiającym a Panem/Panią ....... zamieszkałym ......... nr i seria dowodu osobistego ...... zwanym dalej dzierżawcą.

2. Wydzierżawiający oświadcza że jest właścicielem działki gruntu nr ..... o powierzchni ...... położonej w obrębie .........

3. Przedmiotem dzierżawy jest działka o nr ewidencyjnym ... i powierzchni .... położona w ........ Wydzierżawiający oddaje dzierżawcy przedmiotową działkę gruntu na cele rolnicze przez okres na jaki zostaje zawarta umowa dzierżawy.

4. Umowa zostaje zawarta na na okres ...... poczynając od .... do .......

5. Dzierżawca zobowiązuje się używać przedmiot dzierżawy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego.

6.Dzierżawca oświadcza że znane mu są ograniczenia w używaniu przedmiotu umowy, wynikające z prawa a w szczególności z przepisów o ochronie gruntów oraz przepisów o ochronie środowiska i będzie używał przedmiotu dzierżawy stosownie do tych ograniczeń.

7. Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca zobowiązuje sie zwrócić wydzierżawiającemu przedmiot dzierżawy w stanie nie pogorszonym.

8. Dzierżawcy nie przysługuje prawo pozyskiwania surowców naturalnych z nieruchomości będącej przedmiotem dzierżawy.

9. Bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać.

10. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

11. W sprawach nie objętych postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

 

No to tak w skrócie było. Ale to takie najważniejsze punkty. Jest jeszcze kilka które nie koniecznie musza się znaleźć w umowie. Do tego dochodzą oczywiście warunki co do kwoty za jaką zostaje wydzierżawiona nieruchomość, forma płatności, dopłaty no i oczywiście pkt w którym mowa o wcześniejszym wypowiedzeniu i o jego formie. Mam nadzieję że pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0

Uprawie ktoś ziemie w dzierżawie na tzw gębe. Na jakich ziemiach godzicie się uprawiać za free bez dopłat itd, tzn właściciel wszystkie podatki opłaca i bierze dopłaty a wy tylko siejeci ei zbieracie?

Ja robie tak tylko na dobrych łakach - zgodziłęm sie na taką współpracę ale łąka jest na nowo zasiana albo ma dobre gat, trawy, i kawałek pola o pow. 2 ha 3 -4 kl, gorsze ziemie i łaki to przynajmniej na koszenie lub oranie sie należy te 100 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

witam, odswieze temat. Biore kawalek ziemi w dzierzawe. Jak napisac w umowie, ze wydzierzawiajacy placi podatek, ja biore doplaty i oddaje je wydzierawiajacemu. Bo dla mnie to chyba lepiej zebym to ja pisal do arimr o doplaty? A moja zapłata za grunt beda te doplaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4
Napisano (edytowany)

witam mam taki problem mam 8 ha dzierzawy podpisanej na umowie na 15 lat dzisiaj mi gosc bez zadnego uprzedzenia powiedzial ze po zniwach mam zostawic pole a przez 2 lata pod rzad wapnowalem je i doiprowadzilem do stanu uzywalnosci bo byly to praktycznie siedziska perzu i ostow co moge zrobic lub gdzie udac sie o pomoc

a na umowie jest napisane ze wypowiedzenie musi wystapic z roczna karencja

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie znając zapisów umowy za bardzo Ci nie pomożemy. Jeśli w umowie masz zapisane, że dzierżawa może być wypowiedzona z roczną karencją to dopiero za rok możesz mu to pole oddać. Zależy także od kiedy liczy się wypowiedzenie. Bo zgodnie z ustawą jest, że jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Jeśli w umowie masz inaczej to zgodnie z umową. Zakładam oczywiście, że nie złamałeś żadnego zapisu w umowie. Za ulepszenia rzeczy dzierżawionej możesz dochodzić zwrotu poniesionych nakładów(atr. 667 KC). Ale to zależy także czy miałeś lub jak miałeś to zapisane w swojej umowie. Więc bez umowy za bardzo Ci nie pomożemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

na umowie mam napisane ze :

- wypowiedzenie dzierzawy nastopi z roczna karencja a grunty dzierżawne zostana oddane wlascicielowi po zbiorze roslin uprawnych na polu (po zniwach) .

- wszelkie spory wynikajace z umowy pomiedzy wlascicielem a uzytkownikiem gruntow nalezy rozstzegac prywatnie w sadzie rejonowym .

- strony ustalaja ze dzierzawca gruntó zobowiazany jest do oplat : Podatek Rolny .

- Natomiast za dzierzawe nie bedzie pobierany czynsz .

Ale placilem czynsz lecz w tym roku nie mam zamiaru juz placic .

Umowa została spisana 14. 04 .2009 R na okres 15 Lat .

wypowiedzial mi teraz 18 maja 20011 ze po zniwach mam zostawic pole

 

Na umowie mam pieczatki z Starostwa Powiatowego , Inspektora Wydziału Geodezji

ze umowa nie podlega rejestracji w ewidencji gruntow .

i zostala przedstawiona w KRUS-ie

z umowy sie wywiazywalem co roku jako czynsz nawet splacalem jego dlugi u komornika bo krusu nie placil .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Więc masz jeszcze czas w postaci jednego roku aby mu to oddać. Możesz wcześniej ale nie musisz. To już zależy tylko od ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

gosc nie chce sie zgodzic na to zebym jeszcze rok uzytkowal te 8 ha najwyzej moge 4 ha . zastanawiam sie czy nie isc do sadu albo zostawic wszystko w tym roku sciernie i dzierzawy mu nie zaplacic , bo boje sie ze jak posieje to on mi wykosi przedemna a jak pujde do sadu i wygram i posieje to moze sie zemscic i podpalic mi pole . bo po nim wszystkiego mozna sie spodziewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

To już zależy od ciebie. Idź do adwokata, radcy prawnego i się zapytaj jakie są dokładniejsze możliwości bo to jest tylko forum. Bo prawo jest po twojej stronie więc sprawy wygrasz. Ale czy będzie Ci się opłacało ciągać po sądach? Może postrasz go, że jak nie umożliwi Ci korzystania z dzierżawy to pójdziesz do sądu bo już się konsultowałeś z prawnikiem i sprawa jest do wygrania. Może to na niego podziała? Powiedz, że jak nie pozwoli Ci użytkować to będziesz domagał się odszkodowania za niewywiązanie się z umowy(wymyśl jakąś rozsądną kwotę). Czasami takie rzeczy na ludzi działają. A jak się boisz o uprawy to ubezpiecz je od podpalenia, kradzieży czy zniszczenia. Będziesz spał spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

To ja zapytam w tym temacie:

1. Jaki formalności rodzi podpisanie umowy? Chodzi mi o US i inne?

2. Czy jak mam umowę to mogę brać dopłaty? Umowa tylko na rok.

3. Czy przedłużenie umowy może być tylko w formie pisemnej, czy można dać zapis: " Umowę uważa się za przedłużoną gdy nie ma wypowiedzenia w formie pisemnej do 15 sierpnia danego roku"?

4. Czy w umowie może nie być słowa o odpłatności?

Mam możliwość wzięcia małego kawałeczka z dopłatami, bez kosztów i bez podatku.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

ostatnio szukalem i znalazlem cos takiego http://regiodom.pl/dokument/wzor-umowy-dzierzawy-gruntow-rolnych

 

a tu znalazlem co musi zawierac umowa zgodnie z ustwa...

 

- dane (imię, nazwisko, adres zameldowania, seria i nr dowodu osobistego, w przypadku działalności nr NIP) osoby wydzierżawiającej i dzierżawcy,

- opis lokalizacji, przeznaczenia i wielkość nieruchomości,

- określenie strony umowy zobowiązanej do uiszczania opłat (podatków i innych kosztów) związanych z utrzymaniem gruntu,

- wysokość, termin i sposób płatności czynszu dzierżawnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy a jak wygląda sytuacja pierwokupu po 10 latach dzierżawy?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

witam mam takie pytanie jaka umowe nalezy sporzadzic aby wziasc dzierzawe od kogos kto chce isc na rente ale z zus a nie moze bo ma pole moze je wydzierzawic czy musi sprzedac lub co zrobic z takim faktem prosze o pomoc???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

idź do notariusza.

Teraz przerabiałem taką sytuację. Właściciel był na rencie i rozwiązywał umowę i zawierał z kimś innym. W akcie notarialnym musi być wzmianka że dołączono decyzję o przyznaniu renty itp i jeszcze jest jakiś zapis w samym akcie notarialnym. Dzierżawa na 10 lat.

Właściciel ma dalej rente, my ziemię, jeszcze tylko kwitki w UG i będzie dobrze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Witam

 

Dzisiaj w lokalnej gazcie zobaczyłem ze koło mnie pewna pani chce sprzedać 3,5ha ziemi ornej, więc pomyślałem że zadzwonie ile woła za to. Mówi ze 50tyś/ha do negocjacji :lol: :lol: :lol:. W tej gazecie pisze ze możliwość dzierżawy i teraz jakie są formy dzierzawy? czy ja jako NIErolnik moge taka ziemie wydzierżawić i posadzić truskawki maliny lub coś innego? Lepiej dogadać się na gębę czyli za ja do niej mówie ze to dzierżawie czy na papierku? Jak na papierku to jak to zrobić? I jakie podatki i w jakiej wysokości się płaci i gdzie? Jakaś spółka wodna-co to jest? Wytłumaczcie mi wszystko.

 

Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolcia    39

Umowę dzierżawy to najlepiej na papierze a nie na gębę tym bardziej, że kobiety nie znasz. Jeśli umowę robisz przez gminę to prześlą nakaz podatkowy do Ciebie. Stawka podatku jest wszędzie inna zależy jak gmina sobie ustali.

Na polu jest melioracja więc do owej Spółki Wodnej należy wnieść co roku opłatę za tę meliorację.


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Umowe moge napisać własnoręcznie, na komputerze czy musze mieć specjalne druczki Z ODR'u czy ARiMR?

To umowe trzeba robić przez gminę? NIe można zrobić tak ze ja daje jej umowe i jedną zostawiam dla siebie?

Jaka jest u ciebie stawka, bo wtedy będę miał rozeznanie. I jaka jest u ciebie stawka za melioracje.

Jeśli możesz to napisz jak to zrobić najprostszym sposobem bez chodzenia do gmin urzędów itd.

Dodam że nie jestem rolnikiem i nie posiadam 1ha ziemi tylko mam działkę na obrzeżach miasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolcia    39

Umowa może być własnoręcznie, ale specjalny druk można nabyć w Gminie lub samemu napisać na komputerze.

Można umowę zrobić między sobą a nie przez gminę, ale wtedy ma charakter nieformalny i nie ma mocy prawnej.

U mnie stawka podatku wynosi 137.50 zł na rok za hektar przeliczeniowy natomiast opłata do Spółki Wodnej za pole o powierzchni 2.8 ha wynosi 70 zł na rok.

To, że nie jesteś rolnikiem to chyba nic nie robi jeśli chce się dzierżawić, ale nie jestem tego pewna może ktoś inny wie lepiej to odpowie.


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

I gdzie ten podatek i spółke trzeba zapłacić?

NIe ma mocy prawnej czyli co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla jasności -każda umowa ma moc prawną nawet ta, dla której nie zachowano formy pisemnej czyli ustna, podatek opłaca się na rzecz urzędu gminy/miasta (można u sołtysa, w urzędzie, przelewem itd), spółkę podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Ok, czyli powiedzcie jak załatwić tą dzierżawę jak jeszcze jest dostępna.

Jak to zrobić żeby dwie strony były zadowolone z dopłatami i podatkami.

Jeśli dopłaty są 50/50 to kto płaci spółke wodną i podatek?

z tych 3,5ha ile bedzie dopłat? 3150zł? po 900zł/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

najprościej będzie załatwić ją z właścicielem gruntów i to z nim należy ustalić wysokość czynszu oraz kto będzie ponosił koszt podatku rolnego oraz spółki wodnej, natomiast wysokość dopłat bezpośrednich zależy od położenia gruntów oraz kilku innych czynników (głównie kurs euro złoty) za 2011 rok JPO 710zł/ha, UPO 274zł/ha, ONW 179-320zł/ha tudzież ewentualnie inne np PZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj