Polecane posty

Witam koledzy będziemy przeciągać kabel siłowy do szopy pod ziemią i mam takie pytanie jaki kabel kupić czy wystarczy 4x2,5mm2 czy lepiej 4x4mm2?? na razie największy silnik jaki pracowałby na tym kablu to 5,5 KW. Ale nie wiadomo czy nie będzie większych silników.

 

Proszę o podpowiedzi ;)

 

Pozdrawiam Krystianrolnik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mustang261    0

witam jak dla mnie to 4x4mm by wystarczyl ale jak w przyszlosci bedziesz chcial wiekszy silnik, drugi silnik i co wtedy zrobisz ja bym polozyl 4x6mm i bylby spokuj mosisz tez pod uwagewzioas odleglosc . nie jestem specjalista w tej dziedzinie . fajnie o tym mozna poczytac na www.elektroda.pl . umnie mam kabel polozony 4x6mm na dlugosci 40 m i chodzi na tym silnik 11kw to juz z 8 lat bedzie i zadnego problemu dotej pory .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel1987    1

ja zrobilem tak ze mam 8x2,5mm2....zawsze mozna polaczyc po dwa....ale szczegolnie chodzilo mi ze wrazie jak sie spali jeden to mam nastepny...nie musze odkopywac czy meczyc sie z przeciaganiem przez rury PCV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Wszystko zależy od:

-jaki długi jest ten kabel

-czy bezpośrednio z zalicznika

-jakiej wielkości jest zabezpieczenie na pionie

Warto też pomyśleć przyszłościowo i zainwestować w kabel 5-cio zyłowy,być może za rok założysz sobie różnicówke.

Dobrze też aby kabel był taki co można w ziemi zakopać.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

A skąd kolego jesteś bo mam do sprzedania kabel siłowy tylko nie pamiętam jego parametrów.


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel14011    0
Napisano (edytowany)

Witam.

W instalacjach 3-fazowych w dużym uproszczeniu.

Moc 5,5 kW to prąd w przybliżeniu 12A

Przez 1mm2 przewodu może płynąć ok 8A (w przybliżeniu)

Teoretycznie wystarczy 1.5 mm2 ale trzeba uwzględnić spadek napięcia na lini.

Przewodem 2.5 mm2 prześlesz moc 5.5kW na odległość ok 50m przy spadku napięcia ok 2% to jest ok 8V

Przewodem 4 mm2 prześlesz moc 8kW przy tej samej odległości i spadku napięcia.

Przewodem 6 mm2 prześlesz 11kW mocy przy tych samych założeniach.

Są to hipotetyczne założenia, napisz coś więcej, to obliczymy.

 

Kolego Daniel1987 masz dwa przewody w tym jeden niepodłączony? Trochę nie widzę sensu takiej instalacji. No chyba, że z tego niepodłączonego wykorzystasz jedną żyłę jako ochronny, a trzy pozostałe do sterowania (np oświetleniem lub i dzwonkiem, domofonem)

Pozdrawiam.

Edytowano przez pawel14011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0
Napisano (edytowany)

Kolego @pawel14011 silnik 5,5kW przy pełnym obciążeniu pobiera 11A. Przez 1mm2 może płynąć ok. 5-6A prąd. A najmniejszy przekrój żyły jeśli chodzi o ten silnik to może być nie mniejszy niż 2,5mm2 ponieważ silnik podczas włączania pobiera znaczny prąd i przy paru takich włączaniach może się w końcu przepalić.

Edytowano przez mati4116

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

W tym momencie dokładnego symbolu ci nie podam ale musisz kupić taki w podwójnej izolacji jeśli będziesz go kładł w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Kup kabel ziemny w czarnej izolacji YKY 5x4mm2 lub 5x6mm2 im grubszy tym lepszy. Dlaczego nie sugerujecie kabla 5 zyłowego, uziemienie musi byc. Dz.U z 2003 roku proponuje poczytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Po co 5 żył jeśli w budynku ma układ TN-C?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel14011    0

Kolego @pawel14011 silnik 5,5kW przy pełnym obciążeniu pobiera 11A. Przez 1mm2 może płynąć ok. 5-6A prąd. A najmniejszy przekrój żyły jeśli chodzi o ten silnik to może być nie mniejszy niż 2,5mm2 ponieważ silnik podczas włączania pobiera znaczny prąd i przy paru takich włączaniach może się w końcu przepalić.

 

Napisałem, że to w dużym uproszczeniu. Prąd rozruchowy to całkiem inna bajka, przejmowałbym się nim jeśli rozruch trwałby długi czas a nie kilka sekund (lub występowałby bardzo często), bo prąd chwilowy jaki może płynąć przez dany przekrój kabla jest znacznie większy niż ciągły. Pokazałem tylko na czym polega dobór przekroju przewodu w instalacji. Nie namawiam nikogo do małego przekroju, wręcz przeciwnie. Inwestuje się raz i nie wiadomo jakie będą zapotrzebowania mocy w przyszłości. A to czy może płynąć prąd 5-6A, czy 8A? No cóż zależy to w dużej mierze od samego kabla (z czego jest wykonany, izolacji itp.)

 

@Krystianrolnik

Jak już chyba wszyscy pisali przekrój min 2.5 mm2. Jak dasz więcej to będziesz mógł w przyszłości zwiększyć obciążenie.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

Kolego @pawel14011 "No cóż zależy to w dużej mierze od samego kabla (z czego jest wykonany, izolacji itp.)", a z czego może być w dzisiejszych czasach przewód nie robią już innych jak miedzianych a te kable mają wierzchnią izolację delikatnie nagumowaną a reszta to polwinit.

Ja akurat się napatrzyłem w życiu na to wszystko bo mój ojciec jest elektrykiem więc mu wiele razy pomagałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Po co 5 żył jeśli w budynku ma układ TN-C?

Skąd wiesz że jest układ TN-C,przeczytałeś to na transformatorze do którego autor postu jest podłączony?


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie, ale możliwe, że ma taki układ, dlatego nie można w ciemno namawiać na 5 żył. Transformator nie ma tu nic do rzeczy

,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446
Napisano (edytowany)

Na transformatorze jest napisane jaki jest układ sieci.

Jeśli jest TN-C to w rozdzielni głównej przewód PEN dzielisz na PE i N.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

Kolego @asharot w układzie TN-C nic się nie dzieli w TN-S dzieli się przewód PEN na N i PE. A w układzie TN-S jest tylko przewód PEN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

TN-C 4 żyły, przewód PEN

TN-S 5 żył od samego transformatora, przewód PE i N osobno

TN-C-S początkowo 4 żyły z PEN, potem PEN rozdziela się na PE i N.

 

Dlatego aby dobrać przewód potrzebna jest znajomość układu połączeń, bo może się okazać, że niepotrzebnie zapłacimy 20% więcej za kabel 5 żyłowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

Teraz to sprawdziłem masz absolutną rację @Mariusz x. Co prawda mam to w zeszycie ale dopiero teraz to znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

widzę że tu sami fachowcy, wieć zadam pytanie dlaczego w jednym gnieździe po podłączeniu silnika silnik tylko buczy (są wszystkie fazy) żadne zabezpieczenia nic nie rozłaćzają a w drugim pracuje normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel14011    0
Napisano (edytowany)

1.Luźne lub zaśniedziałe styki na tym niedziałającym gnieździe.

2.Brak jednej fazy, lub ta sama faza na dwóch stykach.

3.wypalony styk i załanczasz tylko 2 fazy

Napisz czy mierzyłeś napięcie fazowe czy międzyfazowe? a może próbówką neonową?

Połącz w szereg dwię żarówki 230V o tej samej mocy i sprawdź napięcie między poszczególnymi fazami. Masz trzy kombinacje R-S; S-T; R-T. Za każdym razem żarówki muszą się świecić.

Oczywiście zrób to ostrożnie lub zleć to elektrykowi.

 

 

Kolego, za takie "porady" należy Ci się od razu 20%. Bez odpowiednich uprawnień nie należy dokonywać żadnych manipulacji w elementach sieci energetycznej. A już na pewno nie należy dokonywać pomiarów za pomocą żarówek, do tego celu są odpowiednie próbniki zapewniające wymagany poziom bezpieczeństwa.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel14011    0

Kolego od czerwonego koloru, przeczytaj ostatnie zdanie (to bezpośrednio nad twoim dopiskiem) nie napisałem go tak sobie, tylko z wiadomych względów.

Udzielając "porady" nie wychodzę z założenia, że rozmawiam z przedszkolakiem, a w wieku szkolnym dzieci już same składają sobie np kity sprzedawane przez korporacje AVT w których występują niebezpieczne napięcia.

Piszesz cytuję: "...Bez odpowiednich uprawnień nie należy dokonywać żadnych manipulacji w elementach sieci energetycznej..." - Powiedz proszę w którym miejscu namawiam kogokolwiek do manipulacji w elementach sieci energetycznej. Powiedź mi też które przepisy zabraniają mi budowę lub rozbudowę instalacji domowej,(lub jak piszesz manipulację). Nie ma też nigdzie wymogów, żeby to zrobił wykwalifikowany elektryk, jeśli zrobię niepoprawnie instalację to nie uzyskam odbioru w ZE, ale nadal ZE będzie dostarczał mi energię elektryczną (tylko w innej cenie).

cytuję:"...a już na pewno nie należy dokonywać pomiarów za pomocą żarówek,..."

Odkąd tylko Edison zbudował żarówkę i ją załączył to ta żarówka stała się wskaźnikiem załączenia obwodu. Nigdzie też nie pisałem, żeby dokonywać pomiarów żarówkami. Pomiar a wskazanie to dwie różne rzeczy. Nigdy też nie widziałem w instrukcji np. miernika uniwersalnego, że bez odpowiednich uprawnień nie mogę używać go (dokonywać pomiarów) na zakresie niebezpiecznych napięć np 750V ac.

Owszem zawsze można kupić jakiś chiński próbnik "zapewniający wymagany poziom bezpieczeństwa"

 

Dziwi mnie że autor pierwszego postu nie dostał od Ciebie porady typu idź do elektryka on będzie wiedział.

Pozdrawiam i proszę nie straszcie ludzi jakimiś procentami. Czytajcie ze zrozumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie pierwszy raz widzę, że moderator ma ambicje, aby zrobić z AF drugą elektrodę. Niedługo trzeba będzie mieć co najmniej tytuł mgr inż, żeby tutaj pisać.

 

Post Pawła nie zawierał błędów, jeśli ktoś nie czuje się na siłach zmontować układ 2 żarówek, to się za to nie bierze i tyle. Jak ktoś ma dwie lewe ręce(i do tego związane) to zrobi sobie krzywdę multimetrem(np. zmierzy prąd w sieci-podobno częsty przypadek na Politechnice ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do @pawel14011: wszystko rozumiem, tylko ciekawi mnie kto weźmie odpowiedzialność, jeżeli autor postu (lub ktokolwiek inny korzystający z jego instalacji) dozna uszczerbku na zdrowiu lub w najgorszym przypadku poniesie śmierć wskutek postępowania wg zamieszczonych tu porad. Dopisz w swoim poście, że ponosisz wszelką odpowiedzialność za skutki postępowania według Twoich porad i wszystko będzie ok i nikt nie będzie się czepiał.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam Mam agregat AV22. Nie jestem pewien czy nikt tam nie kombinował przy kabelkach. RDC jest nie podłączone i nie działa miernik F-BC na panelu. Nie wyświetla żadnych informacji. Ktoś poratuje jakimś zdjęciem wnętrza skrzynki ze środka, schematem tego miernika
    • Gość
      Przez Gość
      Witam serdecznie zakupiłem silnik SIEMENS 4KW chciałbym go zamontować do krejzagi. ale jak go podłączyć? czy będzie on działał na 400V
      czy w takim silniku stosuje sie wyłącznik gwiazda trójkąt? + zabezpieczenie termiczne,? prosił bym o poradę w załączniku wysyłam zdjęcia tego silnika wraz z tabliczka znamionowa



    • Przez DrJoint
      Zepsuł mi sie silnik od sterowania daszkiem rury sieczkarni, zamontowalem silownik dwustronnego dzialania przy zamianie + z - i teraz nie wiem jak to podlaczyc i co dokupić. 
      Z pilota sterowania mam 3 kable, w jednym jest stały minus, gdy wcisnę przycisk Góra to w drugim pojawia sie plus, gdy wcisne Dół to plus pojawia sie w trzecim. Od siłownika wychodzą tylko 2 kable. Jak to podłączyć??
    • Przez kuba123456
      Witam jakie oświetlenie ledowe polecacie do ciągnika ? 
    • Przez Hygdys12
      Witam mam problem ze śrutownikiem ssąco tłoczącym  mam silnik 5,5kw 2900obr i jak wezmę odsunę na maxa zasów to śrutownik zaczyna się zapychać i nie daje rade wrzucić sruty do mieszalnika co jest przyczyną za słaby silnik?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj