buhaj1975

Hodowla bydła miesnego cały rok na świeżym powietrzu ;)

Polecane posty

buhaj1975    0

Jak to jest z tą hodowlą?? Chodzi mi głównie o Limousine ale też o aberden angus(czy jak too sie pisze) Jestem zainteresowany tą hodowlą, i zastanawiam się czy wiata jest konieczna. Pozatym jak to jest z cielakami, czy trzeba je jakoś złapać czy jak. Bo np. jak krowa ma sie niedługo ocielić a cielak cały czas ją doi to ona sie zasuszy czy jak? Chodzi mi ogulnie o opis tej hodowli i prosze mi nie wypisywać cytatów z innych stron internetowych bo to juz czytałem. Ale chodzi mi o wasze opinie na ten temat B)) Z góry Dzięki ...

 

Aha i jeszcze jedno : jak to jest z wodą?? i czy trzeba dawać im jakieś jedzenie oprócz siana i kiszonek ??

 

A tak poza tematem to można siać zboże ozime i na wiosnę robić z tego kiszonkę?? I potem znowu zasiać jare i znowu po w czerwcu czy lipcu skosić??

 

Sory że tyle pytań ale jestem początkujący ;D;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Znajomy ma stadko Limousine no i gdy pada śnieg lub są ostre mrozy to je chowa pod wiate. Mrozu nie powinieneś się bać. Jednak schronienie przydałoby się. Gdy chcesz krowę zasuszyć musisz oddzielić cielaka od krowy. W przypadku Limousine nie ma z tą czynnością problemów, ponieważ są bardzo spokojne. Jeśli masz strumyk na pastwisku to woda nie jest im potrzebna. Natomiast lizawkę przydałoby się powiesić na jakimś drzewie przez cały rok. Zimą też należy dać im coś do jedzenia. Latem jeśli masz naprawde spore pastwisko nie ma potrzeby dokarmiania w chowie ekstensywnym. W intensywnym będziesz dokarmiał. Ale jeśli mają być na pastwisku to pewnie interesuje Cie ekstensywny. Co dozbóż oczywiście że można. Ozimina koszona dość wcześnie, a potem jara. Tylko czy nie lepiej zasiać QQ bądź sorgo. Jeśli masz słabe gleby polecam sorgo. Wydajność rzędu 80-90 ton. Takie informacje mi przychodzą na myśl.. B)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

ja posdiadam takie stado.. i powiem Tobie że nie sa to wymagające zwierzeta.. a wiata jest potrzebna... i to najlepiej od tej strony gdzie najcześciej wieje.. bo one nie boją sie deszczów mrozów śniegów, ale najbardziej to wiatrów... a i lubią się trzymać budynków... ja mam drugie gospodarstwo w dizerżawie ogrodzone 16ha i tam chodzą od wiosny do jesieni... mjaa kszaki drzewa i stawy do dyspozycjii i w sezonie letnim ich nie dokarmaiam, a tylko zima ,a na zimę zganiam bliżej domu, bo zrobiłem w stodole w zasieku dla nich boks.. a na klepisku stół paszowy.. i daje im kiszonke siano.. a na pastwisku postawiłem wuzek gdzie daję baloty z sianokoszonka , ze maja cały czas dostęp do paszy w zimę.. najlepsza pasza jest z QQ, śrute tez daję. A co do cielaków to najwazniejsze aby nie cieliły sie w zimę i w najwieksze mrozy... ja w tym roku musiałm wyprowadzic kombajn z garażu aby wpóscic krowy do cielenia...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

ja bym do tych kiszonek i siana dał jeszcze trochę paszy tak po 3-4kg/szt. przynajmniej w okresie zimowym, ale jak nie zależy Ci na szybkich przyrostach to i na samej trawie sie jakoś uchowają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@FINN a próbowałeś kiedykolwiek by krowy cieliły się w zimę. To nie chodzi o mrozy, bo jeśli cielak urodzi się w zimę to automatycznie uodparnia się on na duże zimno. Drugi plus takich wycieleń to, że w tym okresie jest bardzo mało bakterji w powietrzu i cielęta nie zachorują. Normalnie krowy są bardzo spokojne, ale jak odstawisz cielaka, a ona się zoriętuje to potrafi trochę bałaganu narobić. Cielaki powinno się odstawić w wieku ok. 7-8 miesięcy. Nie chodzi tu tylko o zasuszenie krowy, ale także by młode buhaje nie pokryły małych cieliczek. Co do żywienia to tak ja napisali @FINN i @elemer. Z tymi kiszonkami GPS to nie masz co kombinować bo najlepsza jest normalna kiszonka z QQ, siano(sianokiszonak też może być ale jest droższa) i jakieś śruty. W zimę jak, by ci np. zamarz strumyk, albo jakieś bagienko to nie masz się co martwić, bo tyle to one sobie śnieg pojedzą. A jeśli będziesz chciał prowadzić hodowlę ekstęsywną to lepszye byłoby bydło rasy HEREFORD. I je mógłbyś żywić samym sianem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buhaj1975    0

a ile musiałbym mieć ha łąk jakbym chciał hodować gdzieś 30 mamek. ;]

i jak polecacie sprzedawać odsadki czy zostawiac tak do 700 kg??

i jak mam łąke bez drzew to wystarczy wiata??

i ile musiałbym miec w tym 1 kawałku na zime z wiatą??

bo ja mam jakies 7 ha łąk ale w małych kawałkach ;]

ale mam tez pola po 3 ha i to bym na łąke zrobił ;]

i własnie jesli chciałbym to zrobic to musze trawe zasiac czy sama urosnie??

i jeszcze jedno ;]

długo bym musiał krzyzowac krowy mieszance lm x hf zeby miec herefordy i czy nie mogą zostać LM?

 

Ahh jeszcze jedno ... B)

 

Czy rozpłodnik jest cały czas w stadzie czy tylko np na wiosne pokryje krowy i elo?

 

Napiszcie jak to u was wyglada ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla krów to byś mósiał zasiać na tym 3ha kawałku trawę, ogrodzić i postawić wiatę i git. B) Jeśli chciałbyś sprzedawać odsatki, to najlepiej na zachód o wadze ok 300kg po 10 zł/kg powinny pójść(ale to buhaje). Dokładnie nie pamiętam ale ktoś na forum tak robi że kupuje małe cielaki i po osiągnięcu tej wagi sprzedaje je po 2,5euro. Co do trawy to najlepiej zasiać. Ale to chcesz mieć hodowlę ekstęsywną? A co do rozpłodnika to nie wiem. Przynajmiej tak mi się zdaje, że jak krowy ma pokryć wszystkie naraz to tylko na jakiś czas i przeżucić go do następnego stada krów, ale jeśli krowy cielą się w różnych terminach to pozostaje cały rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo muszą osiągnąć dojżałość płciową. A jak je wpuścisz do stada z krowami to rozpłodnik może je pokryć no i d*pa blada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Mieszając lm z hf nie uzyskasz hereforda :(

 

Na zimę to zrób im wybieg z pół hektara i wiata do tego

 

Łąki musisz zasiać!!!

 

Na 30 matek z cielakami to potrzebujesz z 30 ha samych pastwisk

 

U mnie buhaj cały czas jest z krowami bo są różne terminy wycieleń

 

Jest tu taki koleżka co trzyma cały rok pod chmurką bez wiaty ale w lesie są w zimie. Poszukaj w galerii, zdjęcia tak z lutego bodajże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

filantrop powiedz mi czy duży jest koszt rozpoczęcia takiej hodowli, albo przynajmniej od ilu matek zaczynać żeby można było z tego wyżyć. Mam w jednym kawałku 8ha działkę (4orne i 4 łąka) oraz dostęp do pastwiska wiejskiego o powierzchni około 50ha. Mogę na tej działce zabudować wiatę i ogrodzić ją. Mam 2 mleczne krowy i jedną z nich zacieliłem mięsnym bykiem, czy w ten sposób można rozpocząć czy raczej typowo mięsne kupić?


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basior3    1

Możesz kupić np 50% i zacielać bykiem mięsnym i będzie ciągle więcej ileś tam procent

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Witam

Wszyscy piszą że bydło w takiej hodowli boi się głównie wiatrów a nie opadów.Myślicie że jakby poustawiać zagrodę z bel to wystarczyłoby to?

Ewentualnie można też porozwijać na takim czymś jakąś plandekę dla ochrony przed deszczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Te bele to one same dla zabawy rozwalą, nie wiem skąd taki pomysł. Postawienie drewnianej wiaty to nie jest aż tak wielki koszt. Z resztą czy warto ryzykowac stawianie bel i czekać aż jakieś łebki to podpalą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A jakie rasy oprócz Highlandów najlepiej nadają się do takiego chowu?

Edytowano przez Rolnik1111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Herefordy, Limousine, w zasadzie to chyba większość ras radzi sobie z całą zimą na dworzu jeśli są wiaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A żywienie opasów taką metodą różni się jakoś znacząco od tych w oborze?

Chciałbym trzymać tak 10-15 sztuk na pastwisku 1.5ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Każda rasa nadaje się do chowu pastwiskowego, nawet HF-y (tylko tu trzeba się liczyć ze spadkiem wydajności). Na Highlandy trzeba mieć stałego dobrego odbiorcę, więc w ciemno nie radziłbym w to iść. Tak jak kolega wyżej wspomniał najpopularniejszy jest Limousine, są też Angusy Czarne i czerwone, Charloise'y, Piemontese, Welsh Blacki, Simental mięsny itd.

 

Co do opasów, jeśli chcesz mieć dobre przyrosty i dobrze na nich zarobić, to po odsadzeniu od mamki wsadź je do boksu i karm kiszonką i treściwą. Jesli koniecznie chcesz na pastwisku to również polecam zorganizować coś na wzór stołu paszowego do zadawania odpowiednich pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

Dla krów to byś mósiał zasiać na tym 3ha kawałku trawę, ogrodzić i postawić wiatę i git. cool.gif Jeśli chciałbyś sprzedawać odsatki, to najlepiej na zachód o wadze ok 300kg po 10 zł/kg powinny pójść(ale to buhaje). Dokładnie nie pamiętam ale ktoś na forum tak robi że kupuje małe cielaki i po osiągnięcu tej wagi sprzedaje je po 2,5euro. Co do trawy to najlepiej zasiać. Ale to chcesz mieć hodowlę ekstęsywną? A co do rozpłodnika to nie wiem. Przynajmiej tak mi się zdaje, że jak krowy ma pokryć wszystkie naraz to tylko na jakiś czas i przeżucić go do następnego stada krów, ale jeśli krowy cielą się w różnych terminach to pozostaje cały rok.

 

 

ale jakie te cielaki kupuje ? jakiej rasy ? zwykłe jak leci ? czy rasowe miesne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj