Zaloguj się, aby obserwować  
duska

Mój pomysł na rzepak

Polecane posty

duska    0

Witam

W tym roku mój rzepak bardzo słabo wyszedł dlatego postanowiłem sie za niego solidnie zabrac i zaplanowac jego uprawe.

Klasa ziemi to 3-4

Nasiona to Californium 3kg\ha

przed sieweim sypie 200 kg lubofoski na ha

Puźniej Horizon 0,75, mono bor 1l i 5kg moczniku

Następnie na chwasty Galera tylko zastanawiam sie czy opryskać jesienia czy na wiosnę. W tym roku na jesień nie dałem rady i opryskałem na wiosne ale najprawdopodobniej dlatego, że półtora godziny po zaczeło lać i środek nie zadziałał.

Wiosna

Sypie 400kg\ha saletry amonowe w 2 dawkach

na słodyszka mospilan 125g, mono bor 1l i 5kg moczniku

na grzyba orius 1l i siarczan magnezu 5kg

na końcu na dosuszenie Klinik duo+Spodam

Jaki srodek moge użyć na jednoliścienne i samosiewy?

Jak z tą Galerą na jesień czy na wiosnę?

I ogólnie przeanalizujcie cały plan bo może jest jakiś tańszy środek który też dobrze działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

I dalej ci słabo wyjdzie.Po pierwsze salerty to z 600 kg.

Na grzyba oprysk na kwiatka to podstawa.Zrezygnuj z Oriusa a daj na kwiat albo w jesieni.

Oprysk na chwasty jak nie po siewie to po miesiącu 0,2 galery i 0,85 Butisanu Star.Ja tak dałem w tym sezonie,ale na jednym kawałku puścił przytulie,to myślę teraz o 0,25 galery.

Samosiewy to raczej na jesień a jest ich trochę np. Targa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

Nikita_Bennet    316

Napisz jaka to ziemia: piach czy jakaś zwięźlejsza - sam mam w tym roku rzepak na 3 klasie gdzie jest ciut piachu i jakiś byle jaki jest.

 

Co do zwalczania chwastów - ja bym zwalczał jesienią a na wiosnę poprawka - wiem drogo i drugie wiem że wtopa jak wymarzie (jesienią poszedł butisan z czymś a na wiosne poprawki galerą gdzie wylazły chwasty).

Poza tym termin siewu ważny.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Za mało nawozu pod korzeń daj co najmiej 350kg lubofoski i na wiosne 100kg soli potasowj, na wiosne też daj 200kg siarczanu amonu. Na samosiewy zbóż daj Pantere 0,6l/ha wychodzi najtaniej a swoje robi, odchwaszczenie tylko jesienne, ja pryskałem Kalifem 0,15l i Fuego 1,5l/ha. Na jesień daj też w odżywkach bor, miedz i siarczan magnezu, na jesień prysnij też na robaka. Na choroby daj orius a na opadanie płatków to traper lub pictor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

możesz dać 250kg polifoski 4 lub około 220 polifoski 6, azotu na jesieni nie dawaj oprócz tego zawartego w polifosce, max 3-4 dni po siewie opryskaj od chwastów, później jak już urośnie na wysokość 10-15cm opryskaj od samo siewów i od grzyba, robaka i od wzrostu- jest to ważny oprysk ponieważ od tego momentu roślina nie rośnie w liście jak kapusta tylko w grubszą łodygę co spowoduje lepsze rozkrzewienie i lepszy plon. Na wiosnę saletry amonowej 450-500kg w dwóch dawkach, pierwsza 300 druga reszta, jak dajesz pierwszą dawkę daj jeszcze 200kg siarczanu, a jak rzepak trochę już ruszy daj 100kg soli potasowej(nie dawaj jej jak jest śnieg, woda, rosa albo jak rzepak jest już duży ok.0.5m ponieważ przypalisz go) pierwszą dawkę daj jak najwcześniej, np. jak jest mróz ale żeby nie było śniegu. drugą za około 2-3 tygodnie po pierwszej. Opryski na wiosnę od robaka odżywka(ja dałem wuxal 3l/ha i dodatkowo bor też chyba 3l/ha) jak można wjechać i jest odpowiednia temperatura. Później już tylko obserwowałem jak rośnie, nie dawałem od grzyba ani na dojście, tnę z pnia i jest dobrze.

P.S oprysku na grzyba nie wolno dawać jak rzepak kwitnie tylko jak już przekwita albo już przekwitł.

 

P.S ten plan zastosowałem u siebie oprócz soli ponieważ jak siałem pierwszą dawkę nawozu siałem jak był mróz 17 i 18 marca o 4 rano i była niejscami nie wielka warstwa śniegu około 1-2cm i soli nie wtedy nie dałem a później było mokro nie mogłem wjechać a jak już mogłem wjechać było za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
duska    0

Ziemia jest tam średnio ciężka.

galera została mi z tatmego roku i dokupie do tego Butisan ale zostanie mi jeszcze 1,5ha na którego nie bd miał oprysku i dlatego może macie jakiś w miare tani.

Jutro popołudniu ułoże nowy plan poprawiony i bardzo bym prosił o jakieś korekty

Pozdrawaim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

"jak już urośnie na wysokość 10-15cm opryskaj od samo siewów i od grzyba, robaka i od wzrostu- jest to ważny oprysk ponieważ od tego momentu roślina nie rośnie w liście jak kapusta tylko w grubszą łodygę co spowoduje lepsze rozkrzewienie i lepszy plon."

 

Jaki konkretnie oprysk masz na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Ja bym zrezygnował z nawozów z lubonia bo mają beznadziejną rozpuszczalność. Już lepiej polifoskę, zbadaj glebę do będziesz wiedział ile dać nawozów ale powinno być gdzieś:

1. 500kg polifoski 6

30kg N, 100kg P, 150kg K

 

Potem od razu po siewie zwalczanie chwastów (ten zabieg daje najlepsze efekty, i najlepsze warunki dla rozwoju rzepaku który jest na początku mało konkurencyjny dla chwastów)

2. Butisan + Command (nie polecam butisan star bo bierze mniej chwastów niż kombinacja zwykłego z commandem i jest droższy)

 

Potem zwalczanie samosiewów zbóż, tu polecił bym najtańszy środek bo byle co na jednoliścienne powinno załatwić sprawę.

3. np Leopard

 

Zabieg grzybobójczy jak rzepak wyaga skracania to można dać środek z regulatorem wzrostu jeśli nie to nie.

4. Np Caramba albo Horizon, a jak nie skracać to np Alert

Do zabiegu grzybobójczego najlepiej dać odżywkę zawierającą Bor, Magnez i Siarkę.

 

Wiosnę zacząć od nawozu azotowego (ok 100kg N/ha)zawierającego siarkę

5. np 500kg Polifoska 21, lub jak nie chcesz dawać siarki to 300kg Saletry amonowej

 

Drugi zabieg to ok 90kg N/ha np 250kg Saletry amonowej lub ok 200kg Mocznika

 

Dawka wiosenna azotu to powinno być coś około 190kg N/ha, a na jesienią nie więcej jak 30kg N.

 

Na słodyszka do tej pory najlepsza była nurella nie wiem jeszcze co na wiosnę będzie w miarę dobrego na zastępstwo, wykonaj na krótko przed kwitnieniem.

6. oprysk na słodyszka najlepiej taki który wnika do rośliny i jak najdłużej działa + 20kg mocznika + odżywka zawierająca Bor, Magnez, siarka.

 

Drugi zabieg grzybobójczy najlepiej zawierający tebukonazol bo ciekawie działa na strąki i jednocześnie drugi owadobójczy (pryszczarek i chowacz)środek nieszkodliwy dla pszczuł i jednocześnie wnikający do rośliny, wykonaj go na opadanie pierwszych płatków.

7. Mospilan + orius.

 

Tyle na początek powinno wystarczyć jak byś chciał się zająć trochę bardziej na poważnie to pytaj na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj