martinezo

Dopłaty do roślin strączkowych

Polecane posty

martinezo    42

Witam użytkowników.

Od tego roku wchodzą dodatkowe płatności do uprawy roślin strączkowych , będzie to szansa na zróżnicowanie struktury zasiewów zwłaszcza na glebach słabszych, jest to również możliwość zaspokojenia potrzeby dodawania białka do pasz, ponieważ nasiona takich roślin zawierają tego białka dużo.

Zastanawiam się nad wysianiem w tym roku którejś z roślin objętej dopłatami i w związku z tym zwracam się z prośbą o poradę:

- jaką roślinę wysiać, chodzi o to, żeby jej nasiona wykorzystać jako dodatek do paszy dla tuczników, uprawa będzie na glebie słabej (V i VI klasa) PS. myślałem o łubinie żółtym :)

- jaka jest technologia uprawy polecanej przez was rośliny

 

Proszę również o dyskusje na temat wprowadzanych dopłat. :)

 

 

Aha nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić, jeśli nie w tym dziale, to proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czy jak raz posiać np. lucerne lub koniczyne czerwoną to następne lata można tylko kosić i brać dalej te dopłaty przez kilka lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

nie znam jeszcze szczegółów, ale być może byłaby taka możliwość, ja natomiast myślałem nad tym żeby zebrać tą roślinę na ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

nie musisz zbierać na ziarno to wiem na pewno ale czy rok po roku tylkokosić można to nie wiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Czy ktoś orientuje się czy można posiać groch lub peluszkę teraz wiosną a potem na początku maja zlikwidować to i posiać kukurydzę? Mam kilka ha pola do kukurydzy a dodatkowa dopłata by się przydała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Posiać możesz, ale jak trafisz na kontrolę i ktoś mądry rozpozna, że rośnie qq a nie groch to dostaniesz po d*pie, sprawa za wyłudzenie środków publicznych i tego typu sankcje na przyszłość, więc zdecydować musisz sam czy opłaca się ryzykować. We wniosku o dopłaty wpisujesz, co jest w plonie głównym a nie co posiałeś na dwa miesiące pod zaoranie. Jak już zaryzykujesz to jeszcze pochwal się sąsiadom jak to ARiMR udało ci się wydymać by wyrwać dodatkową kasę a na pewno będziesz miał kontrolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

'adamj24' masz rację, dopłata dotyczy tylko rośliny w plonie głównym, nie przedplonu lub polonu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj